Carti de benzi desenate

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
criss

Carti de benzi desenate

Post: # 48449Post criss
06 Jan 2014, 16:06

Deschid acest topic pentru cei la care le place sa citeasca acest gen (Carti de benzi desenate (RO) aka Comic books (USA) aka Graphic novels (UK) aka BD (FR)). Vad ca la noi in tara foarte multi oameni la asociaza in mod gresit (la fel ca si la boargames) cu "lucruri pentru copii", nestiind ca exista carti pentru orice categorie de virsta. Dar, asa e la noi, toate se misca cu incetinitorul.

Pasiunea mea pentru comics este la fel de mare ca si cea pentru boardgames. Cam in perioada in care am descoperit jocurile si BGG am gasit pe un raft din libraria Carturesti cartea "5 is the Perfect Number" de Igort. A fost dragoste la prima vedere... si in anii ce au urmat, cu ajutorul librariei bookdepository, colectia mea a ajuns la cca 200 de titluri alese "cu grija". In mare parte carti de tip noir - preferatele mele. Am evitat literatura americana cu super-eroi, pe care le consider puerile, cumparind doar citeva titluri apreciate si mature, cum ar fi "Watchmen"-ul lui Moore, "V for Vendetta" sau "Batman: The Dark Knight Returns". Prefer autorii europeni (Tardi, Bilal, Schuiten-Peeters etc.) sau editurile americane "fara super-eroi" (Image, Vertigo etc.).

In ultimii ani au aparut incercari timide de a tipari comic si la noi in tara, in limba romana, prin celebrele carti "Maus" de Spiegelman, "Persepolis" sau "Stigmata". Voi reveni - in caz de interes pe forum - cu impresii despre toate aceste carti si mai ales despre multe alte carti preferate si cu multe recomandari.

Sa revin la prima carte citita (exceptind cartile din copilarie/adolescenta gen Tintin, Pif, Rahan etc.), "5 is the Perfect Number" de Igort, cartea care m-a virusat definitiv. :)
Image

O carte politista placuta, ce te tine permanent conectat, cu rasturnari de situatie, suficient de lunga. Autorul italian Igort este atit scriitorul cit si desenatorul. Este desenata si conceputa in stil noir, cu doar trei culori (negru, alb si albastru) ce redau perfect o atmosfera apasatoare, plina de mister.
Image
Textele sunt putine si simple, accesibile si acelora dintre noi care nu sunt asi ai limbii engleze.
As nota-o cu un 9 (din 10) si abia astept sa o recitesc.

Va invit sa scrieti si voi despre cartile de acest gen citite. Orice recomandare este bine-venita! :)

Rautz

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48450Post Rautz
06 Jan 2014, 17:35

Benzile desenate sunt pentru copii mici. Eu ma joc boardgames.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48451Post DanielIndru
06 Jan 2014, 17:37

Rautz wrote:Benzile desenate sunt pentru copii mici. Eu ma joc boardgames.
Asta-i din acelasi putz al gandirii ca si "Boardgames sunt pentru copii mici. Eu ma joc video games." :lol:

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48452Post mihai
06 Jan 2014, 17:47

djdano wrote:
Rautz wrote:Benzile desenate sunt pentru copii mici. Eu ma joc boardgames.
Asta-i din acelasi putz al gandirii ca si "Boardgames sunt pentru copii mici. Eu ma joc video games." :lol:
:)))) (pt amandoua citatele)

Rautz

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48453Post Rautz
06 Jan 2014, 17:48

o atmosfera apasatoare, plina de mister.
BDWAIINN! PWING! PIN! PPIAN! :D

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48454Post alia
06 Jan 2014, 18:17

Una dintre cele mai bune citite de mine:

MAUS

„La Spiegelman, naziştii sunt pisici, evreii şoareci, polonezii porci şi americani câini. Toţi sunt înspăimântător de umani."
The Times

„Maus rememorează experienţa din timpul Holocaustului a tatălui lui Spiegelman - îi urmăreşte povestea de la perioada de tinereţe petrecută în Polonia antebelică până la prizonieratul de la Auschwitz. «Povestea supravieţuitorului» care rezultă este una clară, fără înflorituri..."
Independent

„O povestire epică spusă în imagini mici."
New York Times

Image
Image

criss

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48457Post criss
06 Jan 2014, 18:55

alia wrote:Una dintre cele mai bune citite de mine:
MAUS
Superba carte, categoric una de Top10. Ai citit editia in engleza sau romana?
Sunt foarte fericit ca au publicat-o si in romana (si la o calitate foarte buna si pret mic), fiind o carte cu mult text.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48459Post alia
06 Jan 2014, 19:17

criss wrote:
alia wrote:Una dintre cele mai bune citite de mine:
MAUS
Superba carte, categoric una de Top10. Ai citit editia in engleza sau romana?
Sunt foarte fericit ca au publicat-o si in romana (si la o calitate foarte buna si pret mic), fiind o carte cu mult text.
In engleza, nu prea citesc in romana:( Majoritatea titlurilor, cam in orice domeniu in afara de Limba si Literatura Romana, sunt mult mai usor de gasit in engleza. Am citit si Sin City-ul lui Frank Miller in engleza si diverse alte titluri. Cand lucram in domeniu asta era nisa mea (comics, graphic novels, manga) si tot ce cuprindea "the fantasy genre". :) I miss those times.

Image
Last edited by alia on 06 Jan 2014, 20:51, edited 1 time in total.

criss

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48460Post criss
06 Jan 2014, 19:53

Vad ca avem gusturi comune la comics, "Sin City" fiind iar una din favorite... si nu era greu fiind si noir si crime si scrisa de un "geniu al genului". :) Imi place foarte mult cum se impletesc lucrurile in cele 7 volume, fiecare din alta perspectiva, dar cu atitea elemente comune. Caracterele principale care devin secundare si invers, la fel ca povestile lor. Chiar si filmul a fost reusit, nu se poate compara cu cartile dar a reusit sa capteze acest stil reusit (paleta de culori utilizata cu acel touch de rosu contribuind foarte mult, la fel ca albastrul din cartea lui igort).

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48466Post mihai
06 Jan 2014, 20:50

MAUS si SIN CITY - very goood books :)

criss

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48659Post criss
11 Jan 2014, 11:31

Raminind la cartile traduse in romana, romanul grafic Stigmata este ceva mai putin cunoscut decit celebrele Maus si Persepolis.

Image

El reda ce pateste un betiv gras, neispravit si ateu dupa ce se trezeste intr-o dimineata plin de singe, cu semnele divinitatii pe miini. Povestea este foarte frumoasa si neobisnuita. Dialogurile sunt traduse in romana cu mare acuratete - a nu se lasa cartea la indemina copiilor! :) Genul de carte despre care iti vine sa vorbesti cu cei din jur, sa le-o povestesti si in timp ce citesti te intrebi oare ce se va intimpla in continuare.

Ca minusuri as pune grafica - dar e o chestie de preferinte - desi desenul in sine e o opera de arta, mie nu-mi place stilul-cu-muuulte-linii intr-un comic book.

Image

Image

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48671Post 26octombrie
11 Jan 2014, 15:26

ar fi interesant daca ar exista si varianta inversa...(un betiv gras, neispravit si credincios, care sa se trezeasca ateu) :roll: mi s-ar parea frumoasa si neobisnuita
de gustibus

criss

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48680Post criss
11 Jan 2014, 17:53

26octombrie wrote:ar fi interesant daca ar exista si varianta inversa...(un betiv gras, neispravit si credincios, care sa se trezeasca ateu) :roll: mi s-ar parea frumoasa si neobisnuita
de gustibus
Cred ca autorul nu a asociat "ateu" cu "neispravit" sau "betiv", dar faptul ca omul e ateu are o mare importanta in desfasurarea povestii.

Stiind de gusturile tale pentru literatura de calitate, Luana, iti recomand cu caldura toate cele trei carti grafice traduse in limba romana. Si mai ales "Persepolis", care vorbeste despre conditia femeii in lumea islamica si in Europa, care imbina umorul (care stiu ca-ti place mult) cu drama. Mai exista inca o carte grafica tradusa, de aceeasi autoare (parca "Broderii" ii spune), pe care nu am cumparat-o, neatragindu-ma subiectul.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48681Post DanielIndru
11 Jan 2014, 18:30

Presupun ca e vorba de acest Persepolis, nu? http://www.imdb.com/title/tt0808417/

criss

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48683Post criss
11 Jan 2014, 19:12

Acela este filmul (pe care nu l-am vazut), dupa carte:
http://www.editura-art.ro/carte/persepolis

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48685Post mihai
11 Jan 2014, 19:33

La Persepolis recomand sa cititi cartea inainte sa vedeti filmul, experienta va fi complet alta ;)

Si ca alta recomandare - Watchmen - romanul grafic si apoi filmul

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48689Post 26octombrie
11 Jan 2014, 22:06

@criss :)

ontopic: in materie de benzi desenate, eu inca tanjesc dupa Mad Magazine, erau dementiale!

criss

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48697Post criss
12 Jan 2014, 11:29

@mihai: am cumparat Watchmen dar n-am apucat inca sa s-o citesc. Este considerata cel mai bun comic dupa "Batman: The Dark Knight Returns". Mi se pare interesant ce scriu unii despre faptul ca si la a patra lectura descoperi lucruri noi. O sa revin cu impresii dupa ce o citesc. :)

@luana: n-am citit Mad Magazine. Ai vazut ca se gaseste de cumparat Strikes-Back-ul (aniv. 50 de ani - probabil cu cele mai bune benzi)?
http://www.bookdepository.co.uk/Mad-Str ... 1596878075

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48706Post alia
12 Jan 2014, 16:30

I love Rorschach:D

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Carti de benzi desenate

Post: # 48711Post mihai
12 Jan 2014, 19:14

alia wrote:I love Rorschach:D
my favourite character also :)

(discursul de la inceputul cartii mi se pare unul din cele mai tari monologuri din filme/carti)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”