Fii erou pentru o zi!

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Fii erou pentru o zi!

Post: # 54809Post Teddy
30 Jul 2014, 12:47

De mici, ne doream cu totii sa fim eroi, macar pentru o zi. Fie ca era vorba de Superman, Batman, Spiderman, Captain planet sau Sandybell :lol:

Acum aveti ocazia sa fiti eroi pentru o zi.

Image

Perioada si adresa din afis nu sunt valabile

Pentru mine totul a inceput cand o fosta colega de liceu a avut un accident grav si am fost la donat circa 100 de oameni pentru ea. Din pacate nu am putut sa o salvam. Tragedia m-a marcat si de atunci incerc sa donez regulat. De data aceasta m-am gandit sa va propun si voua sa fiti eroi pentru o zi.
Intre timp putem schimba si cateva idei despre boardgame-uri daca tot vom fi acolo :D
(Poate chiar incingem un Love Letter pana suntem chemati :lol: )

Voi merge vineri pe 1 August, ora 7:15 la Centrul de transfuzie sanguina - Bucuresti
Adresa: Str. Constantin Caracas nr. 2, Bucuresti, Sector 1 (Este langa Piata Victoriei)
Localizare pe harta o gasiti aici:
http://ctsbucuresti.ro/contact.html

Pentru cei care nu au mai fost dar totusi sunt interesati va explic in mare care este procedura.
Va prezentati la adresa respectiva, vi se face o fisa daca nu sunteti in baza de date deja(pentru donatorii mai vechi ar trebui sa veniti cu carnetul de donator). Completati cateva date si asteptati sa fiti chemat pt analize de sange. Analizele de sange pot fi ridicate dupa cateva zile, personal si sunt gratuite. Se fac pt a vedea daca aveti probleme de sanatate pt a se putea accepta sangele donat. Se face si un consult medical inainte de analizele de sange. (Trebuie sa fiti odihnit, baut si mancat - altfel riscati sa vi se face rau in timpul donarii). Dupa consult si anlizele de sange se merge la donarea efectiva. Trebuie sa donati toata cantitatea pentru a vi se accepta donarea (450ml).

Mai multe detalii puteti gasi si pe site-ul cu harta de mai sus.

Daca sunteti prezenti la prima ora ar trebui sa terminati in jur de ora 9.

Dupa donare primiti adeverinta pentru a fi invoit de la serviciu in ziua respectiva(preferabil sa vorbiti cu angajatorul sau managerul inainte). Stiu ca se mai dau si reduceri la abonamente RATB si Metrorex 50% valabile 30 de zile si cateva bonuri de masa.

Nu trebuie sa donati pentru cineva anume, ci doar sa donati.
Gestul vostru poate salva o viata.

Conditii pt a fi acceptat: sa nu va fi facut un tatuaj, interventii stomatologice, operatii chirurgicale, raceli sau sa urmati un tratament medical. (Toate acestea sa nu le fi facut/avut in utlimele 6 luni)

Daca sunt doritori sau aveti intrebari suplimentare, va stau la dispozitie.

Image

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54819Post Chuckila
30 Jul 2014, 14:41

:tu: :tu: :tu: :tu: :tu:

Sustin din tot sufletul aceasta initiativa! In Cluj suntem un grup de prieteni care facem acest lucru constant. Din pacate joburile fiecaruia nu ne permit sa ne strangem fix in data la care ar fi urmatoarea donare, insa incercam sa nu depasim 4-5 luni intre doua donari consecutive.

Ultima data cand am fost, pe undeva prin 5-10 Iunie, unul din colegi a stat sa doneze celule albe pentru un copilut bolav de leucemie. Este o procedura la care sunt rugati sa participe doar cei care doneaza constant, fiindca este putin mai lunga decat o donare de sange obisnuita. Undeva la 1 ora intreaga procedura, fiindca e nevoie de cateva ciclari de extragere de sange, filtrare + reintroducere a celulelor rosii inapoi in organism. Ovidiu spunea ca nu a fost cu nimic altfel decat o donare obisnuita ... doar a fost mai lunga.

Pentru cei care nu sunt siguri ca pot sa faca acest lucru ... Prima data este putin mai greu! Dupa ce stiti la ce sa va asteptati, devine obisnuinta.

In plus, aveti o zi libera. Firma pentru care lucrati este obligata sa va acorde acest beneficiu. Zi pe care noi o foloseam sa o umplem cu board-games :)

PS: Nu stiu cum este in Bucuresti, insa noi la Cluj nu mai mergem dimineata (7-8). E aglomeratie, se sta la cozi dupa cei care vin in grupuri sa doneze pentru anumite persoane. Mergem undeva la 10:30-11:00. Intram direct la sala de analize, merge la tensiune si verificarea de rutina (nu mancati oua!!!! sau alimente grase inainte de donare, riscati sa va trimita acasa!) dupa care direct la donat. E liber, in maxim 30 minute suntem gata cu totul. 11:00-11:30 mergem la masa, pana la 12:30-01:00 suntem la locul de joaca. 8-9 ore garantate de boardgaming!

Anca

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54821Post Anca
30 Jul 2014, 14:55

Am incercat de mai multe ori sa donez, si de fiecare data am fost refuzata, pe motive inventate, practic de lene sa ma bage in seama. Ba ca par cam palida, ba ca nu am venit la ei cu analizele de sange la zi, sa ma duc intai sa fac analize si apoi sa vin la donat, ba ca nu au nevoie! de grupa mea de sange, aveau prioritate cei cu o alta grupa.
M-am cam lecuit sa incerc sa fac bine cu de-a sila.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54822Post Miţã
30 Jul 2014, 15:06

Anca wrote:Am incercat de mai multe ori sa donez, si de fiecare data am fost refuzata, pe motive inventate, practic de lene sa ma bage in seama. Ba ca par cam palida, ba ca nu am venit la ei cu analizele de sange la zi, sa ma duc intai sa fac analize si apoi sa vin la donat, ba ca nu au nevoie! de grupa mea de sange, aveau prioritate cei cu o alta grupa.
M-am cam lecuit sa incerc sa fac bine cu de-a sila.
Zilnic mor oameni din lipsa de sange si vina o poarta spitalele.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54824Post Teddy
30 Jul 2014, 15:20

@Lucian - cam asa functioneaza si in Bucuresti. Este adevarat ca daca te duci la 10 este mai liber. Exista un anumit program pentru donatori noi si pentru donatori vechi. Adica te pot accepta pana in ora 10 daca vii pentru prima data si pana in ora 12 (cred) pentru donatorii regulati.
Problema este ca daca te resping dupa cum zicea si Anca pentru motive inventate nu prea mai ai cum sa te duci la serviciu la ora 12 si sa le zici ca te-au respins la donat.

Nu stiu de ce, dar uneori ai parte de niste asistente sau chiar doctori "nesuferiti". Pe mine au vrut sa ma respinga acum cativa ani pentru ca aveam pantaloni scurti(pana la genunchi). Efectiv m-am certat cu ei. Avand in vedere ca este lipsa de donatori, atunci cand vine cineva voluntar sa faca un bine, ei sa te trimita acasa pentru ca nu le place cum te-ai imbracat... este revoltator. (pana la urma m-au lasat sa donez)

Dar traim in Romania.

Am reusit sa "corup" oameni pentru donat din mai multe domenii. M-am gandit sa incerc si pe forum.

@Anca - Stiu exact despre ce vorbesti. La fel a patit si sora mea, dar nu s-a lasat pana nu a donat. (Lesina de fiecare data cand doneaza dar ea insista :lol: )
Cat despre analize de sange la zi, mi-au cerut si mie de fiecare data, insa nu le-am adus pana acum.
Daca totusi te razgandesti, te astept la donare :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54825Post Chuckila
30 Jul 2014, 15:28

Anca wrote:1. Ba ca par cam palida, 2. ba ca nu am venit la ei cu analizele de sange la zi, sa ma duc intai sa fac analize si apoi sa vin la donat, 3. ba ca nu au nevoie! de grupa mea de sange, aveau prioritate cei cu o alta grupa.
1 este un motiv perfect valid sa nu te lase la donat. Bine, asta si daca acea intepatura in deget care se face la inceputul donarii intoarce rezultate ingrijoratoare, sau daca tensiunea care iti este luata ulterior confirma motive pentru care sa fii palida.

2 si 3 sunt prostii. Pentru 2 analizele se fac de catre ei, in momentul in care donezi. Cand ti se pune punga unde se colecteaza sangele, au o camaruta speciala de unde colecteaza cele 2-3-4 (nici nu stiu cate sunt, nu le mai bag in seama :? ) recipiente pentru analiza. Daca probele sunt contaminate (suferi de ceva boala transmisibila prin sange, probabil si nivel mult prea mare al grasimii in sange, etc), se distrug. Efectiv le ard si nu beneficiaza nimeni. Cat despre 3, e cea mai mare cretinatate de care am auzit; nu exista grupe de sange prioritare. Altfel ar fi acceptati sa doneze doar cei cu grupa de sange 0.

In plus, indiferent ce grupa de sange ai tu ca si donator, daca cineva din familie va avea (Doamne Fereste!) nevoie de transfuzie sanguina, poti cere orice grupa pe baza acestui carnet de donator. Ai grupa de sange B3 si ceri A2, AB4, nu conteaza.

Imi pare rau sa aud ca sunt oameni care au dificultati in a dona, insa uneori refuzurile sunt intemeiate. Vezi cazul 1, persoana palida + tensiune mica - sanse foarte mari ca in timpul/dupa donare sa lesine. E de preferinta sa nu se doneze deloc. La fel, un coleg nu a putut fi lasat fiindca este sub tratament pentru astm, sau persoane care au suferit de hepatita, etc. La fel cei care au avut interventii chirurgicale, implanturi dentare, etc.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54840Post Teddy
31 Jul 2014, 11:50

Suntem 2 pana acum :D
Mai asteptam si alti voluntari.

Anca

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54851Post Anca
31 Jul 2014, 14:34

Chuckila wrote:
Imi pare rau sa aud ca sunt oameni care au dificultati in a dona, insa uneori refuzurile sunt intemeiate. Vezi cazul 1, persoana palida + tensiune mica - sanse foarte mari ca in timpul/dupa donare sa lesine. E de preferinta sa nu se doneze deloc. La fel, un coleg nu a putut fi lasat fiindca este sub tratament pentru astm, sau persoane care au suferit de hepatita, etc. La fel cei care au avut interventii chirurgicale, implanturi dentare, etc.
Nu am mentionat ca incercarile mele nu au fost la centrul de transfuzii, ci la spitalul de urgente Floreasca, unde au o sectie doar pentru donari, si functionala la momentul in care eu solicitam sa donez, si idem la spitalul universitar.
Oi parea eu usor palida, si cu tensiune usor scazuta (10 cu 6 mai mereu), dar clar nu patesc nimic daca donez, mi s-a luat sange de n ori, am avut mai multe interventii chirurgicale, rezist absolut fara probleme la astfel de chestii.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54852Post Chuckila
31 Jul 2014, 14:38

Anca, nu stiu cum este in Bucuresti, insa cred ca la centrul de colectare specializat (nu la spitalele unde au sectii de donare) personalul se comporta mult mai frumos si amabil. Cel putin la Cluj asa este. Nu se dau peste cap sa te faca sa te simti cel mai apreciat om de pe Pamant (nici nu cred ca doreste nimeni asta, decat sa se vb frumos si civilizat cu tine), insa nici nu te trimit acasa ca nu ai grupa buna de sange :(

lcosmin

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54864Post lcosmin
31 Jul 2014, 17:03

Eu am fost la București la Centrul de Transfuzie și, din ce-am văzut, totul merge ca la carte (iei bon de ordine, completezi fișa, te îndrumă din cabinet în cabinet pentru analize, etc.). Te pot refuza pe baza analizelor sau discuției cu medicul, nu că n-au ei chef azi sau că li se pare că ești cam palid.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54867Post Teddy
31 Jul 2014, 23:07

Maine la 7:20 ma gasiti acolo.

Obisnuitu

Re: Fii erou pentru o zi!

Post: # 54879Post Obisnuitu
02 Aug 2014, 09:26

Anca wrote:
Chuckila wrote:
Imi pare rau sa aud ca sunt oameni care au dificultati in a dona, insa uneori refuzurile sunt intemeiate. Vezi cazul 1, persoana palida + tensiune mica - sanse foarte mari ca in timpul/dupa donare sa lesine. E de preferinta sa nu se doneze deloc. La fel, un coleg nu a putut fi lasat fiindca este sub tratament pentru astm, sau persoane care au suferit de hepatita, etc. La fel cei care au avut interventii chirurgicale, implanturi dentare, etc.
Nu am mentionat ca incercarile mele nu au fost la centrul de transfuzii, ci la spitalul de urgente Floreasca, unde au o sectie doar pentru donari, si functionala la momentul in care eu solicitam sa donez, si idem la spitalul universitar.
Oi parea eu usor palida, si cu tensiune usor scazuta (10 cu 6 mai mereu), dar clar nu patesc nimic daca donez, mi s-a luat sange de n ori, am avut mai multe interventii chirurgicale, rezist absolut fara probleme la astfel de chestii.
Eu am fost la donat pana acum de trei ori. De la prima donare am mers regulat la 3 luni . La prima donare o doamna foarte de treaba a stat de vorba cu mine ( m-a incurajat ) si printre altele mi-a explicat ca dupa ce donezi sange el se reface cantitativ in jumatate de ora iar calitativ cam in 2 luni de asta nu poti dona sange la intervale de timp mai mici de trei luni ( cel putin astea sunt regulile la Suceava).

Anca apropo de tensiunea ta ( 10 cu 6 mai mereu ), ultima oara cand am fost sa donez, undeva pe 20 iulie 2014, un donator care era inaintea mea a fost trimis sa manace ceva, ca avea tensiunea mica ( 12 cu 7 ) asa ca nu e de mirare ca esti mai mereu respinsa. Ultima oara eu am fost respins - motivul - aveam fier prea putin in sange ( 12,7 minimul acceptat fiind 14,0 ) - asta e. Acum am sa imi fac analize la sange si daca intra-devar imi iese fierul mic am sa i-au tratament si ma voi duce din nou la donat. Un alt criteriu este greutatea, donatorii trebuie sa aiba minim 60 kg, aviz domnisoarelor tinere si slabute car vor sa doneze.

Doamna de treaba care a stat de vorba cu mine la prima donare, a spus ca e bine si pentru sanatate sa-ti schimbi sangele periodic, ea avand la activ undeva la 70 - 80 de donari.

Pana acum am fost Superman de trei ori - imi doresc in viata asta sa fiu de cat mai multe ori posibil si va incurajez si pe voi sa faceti acest gest onorabil care poate salva vieti.

Pentru cei care nu merg la donare de frica sa nu se infecteze cu vreo boala va asigur ca totul este sigilat si de unica folosinta - riscurile practic sunt zero.

numai bine tuturor :tu:

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”