Samsung smartphone

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Samsung smartphone

Post: # 62344Post Keyser
09 Jun 2015, 19:40

Daca nu ai chef sa citesti tot textul e un TLDR la final

A venit momentul sa imi schimb telefonul :) (momentul asta vine din 2 in doi ani:P)

Stiu ce vreau ... in principiu, ca daca as sti nu as mai deschide topicul asta. Vreau Samsung Galaxy S5 sau S6. Alegerea e complicata pentru ca de fiecare data cand aleg un model instant am impresia ca cealalata varianta e mai buna.

In principiu stiu totul despre cele doua telefoane din punctul de vedere al teoriei, nu am folosit niciunul ca sa imi dau seama cum se descurca cu stilul meu de manipulare al telefonului, adica stau pe el cam 24/24.

Pe scurt avantajul lui S6 este 1gb de RAM in plus, procesor mai bun si display mai bun + imbunatatiri minore fata de s5 de genul mai putine aplicatii preinstalate si un touchwiz mai rapid.

S5 are de partea lui removable battery, sd card si pretul (e cam 1000 ron diferenta intre ele)

Design-ul ma intereseaza mai putin pentru ca planuiesc sa le folosesc cu smartcover. La fel nu ma intereseaza ca s5 e rezistent la apa, nu intentionez sa fac scufundari, desi daca o sa-l iau probabil ca voi face cateva poze subacvatice doar pentru ca pot :)

O alta comparatie o fac si la faptul ca S6 e mai noi, va primi update-uri mai mult timp, pe cand S5 are deja un an si nu stiu care e politica Samsung si cat timp va mai fi performant pentru cerintele anului 2016 sa zicem din punct de vedere al aplicatiilor si al sistemului de operare.


Asa ca ma adresez acum in principal utilizatorilor de s5 sau s6. As dori parerea voastra :) Mi-e clar ca s6 e un telefon mai bun dar e cu 1000 de ron mai bun luand in considerare tot ce am scris mai sus.

Si pentru toata lumea: de unde va luati telefoane (la liber fara abonament)? de la magazine cunoscute sau de la magazinele de pe net? pentru ca am gasit niste preturi foarte mici pe anumite site-uri romanesti. Eu am luat telefonul pe care il am acum (un HTC M7) de pe un site de genul asta si, desi garantia am primit-o sub forma unei poze in mail, atunci cand am avut nevoie sa o folosesc nu am intampinat nici o problema.

Aveti un anumit moment cand luati telefoane? (in afara de blackfriday sau Craciun etc.) De exemplu un prieten zicea ca in august s-ar ieftini electronicele ...

TLDR: ce telefon ti-ai lua intre S5 si S6 si de unde?
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Samsung smartphone

Post: # 62349Post VickdaReaper
09 Jun 2015, 21:10

Tz! Tz! Tz! Tz! Tz! Tradezi HTC-ul, ai!? :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: Samsung smartphone

Post: # 62350Post pilif
09 Jun 2015, 21:18

S5, nu cred ca "avantajele" oferite de S6 justifica diferenta de 1000 lei intre cele doua telefoane. Adevărul e ca eu nu ma joc pe telefon, citesc docs si mailuri. Pentru mine diferenta de 1giga de ce-o fi nu ma incanta :) . Bănuiesc ca pt cine se joaca sau foloseste alt gen de aplicații are importanta.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Samsung smartphone

Post: # 62351Post DanielIndru
09 Jun 2015, 21:22

De ce nu un Note 4?

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Samsung smartphone

Post: # 62353Post Keyser
09 Jun 2015, 23:09

DanielIndru wrote:De ce nu un Note 4?
E prea mare pentru mine. De multe ori folosesc telefonul cu o singura mana. Chiar si 5.1 mi se pare cam mare, nu mai zic de 5.7 al Note-ului.
Tz! Tz! Tz! Tz! Tz! Tradezi HTC-ul, ai!?
Mda, nu prea m-am impacat cu el de la inceput. Desi nu a avut nici o problema, e ceva ce nu ne leaga :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Samsung smartphone

Post: # 62357Post VickdaReaper
10 Jun 2015, 11:04

Eu sunt foarte multumit de ONE-ul meu, mai ales acum, cand mi-au inlocuit camera si bateria. :)

In alta ordine de idei, revenind la intrebarea ta, eu cred ca nu merita sa dai banii pe S6 daca planuiesti sa il schimbi peste 2 ani. Eu unul mi-as lua un varf de gama doar daca mi-as propune sa-l pastrez minimum 3 ani si jumatate, 4 (de aceea am si luat ONE-ul cand l-am luat). Sau daca prevezi ca o sa folosesti la maximum telefonul (filme, jocuri, etc.) si chiar o sa-ti priasca bonusul de memorie RAM, atunci mergi pe S6. Daca nu, S5 pare alegerea cea buna.

P.S. Legat de discutia de putere de procesare, fara a fi o persoana care foloseste aplicatii grav consumatoare de resurse in mod curent, nu simt ca telefonul meu ar duce lipsa de suport hardware in momentul de fata. De aceea un giga de RAM in plus sau in minus nu mi se pare ca ar inclina balanta.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Samsung smartphone

Post: # 62372Post Keyser
10 Jun 2015, 16:21

Pana la urma castigatorul este Note 4 :)) Daniel mi-a deschis ochii :)) Dupa intrebarea lui am inceput sa analizez mai atent optiunea si, intr-un final, am ales-o. Acum sunt bun de cinste :))
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Samsung smartphone

Post: # 62373Post DanielIndru
10 Jun 2015, 16:22

My phone brother!
Sa-l stapanesti sanatos, e un telefon extraordinar.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Samsung smartphone

Post: # 62378Post VickdaReaper
10 Jun 2015, 17:12

*Cough* Phablet *Cough* :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”