Movies, anyone?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Movies, anyone?

Post: # 7696Post tasurinchi
28 Sep 2010, 13:18

Fiindca se apropie toamna/iarna si lumea sta in general mai mult prin casa, m-am gandit ca nu ar strica un topic cu recomandari de filme.

O sa incep eu prin a mentiona ca la un moment dat, cand pe topicul de muzica se discuta despre Sigur Ros, nu am avut bunavointa sa arunc macar un pic urechea si rau am facut.
Acum cateva zile am vazut Heima, un documentar despre Sigur Ros si despre Islanda care m-a lasat :o. Si acum cand ma gandesc la el, mi se face pielea gaina. Daca va place Sigur Ros cu siguranta trebuie sa vedeti filmul, iar daca nu va place sau nu ati ascultat, cu siguranta o sa deveniti, fara sa exagerez, fani (atat ai formatiei cat si ai tarii) dupa ce o sa-l vedeti.



PS: Se recomanda vizionarea la cinema sau pe un sistem audio/video cat mai performant. Enjoy! :)

adixor

Re: Movies, anyone?

Post: # 7727Post adixor
29 Sep 2010, 14:58

am si eu un film cu ei dar nu stiu cum se numeste. e foarte frumos, seamana cu acesta. multumesc de recomandare, este excelenta!!

nu prea am mai vazut filme in ultimul timp. In afara de Inception care este extraordinar si mi-a revolutionat topul de filme, in general doar prostii. Cum ar fi You don't mess with a Zohan si Knight and Day. Nu recomand pe niciunul.

Am revazut insa acum vreo 2 sapt Lost in Translation cu un Bill Murray extraordinar (rolul vietii lui) si The Shawshank Redemption (loc 1 IMDB desi nu l-as pune chiar acolo sus). Incep sa revad din filmele vechi, unele sunt extraordinar si in ultimul timp nu prea au mai aparut noi cine stie ce.

Ioana

Re: Movies, anyone?

Post: # 7734Post Ioana
29 Sep 2010, 15:56

Anul acesta am vazut foarte multe filme, mergeam aproape in fiecare miercuri la cinema (cu promotia de la Orange). Filme pe care le-as revedea oricand: Inception, Shutter Island, in ambele Leonadro DiCaprio joaca magnific, Inglourious Basterds in care Brad Pitt joaca extraordinar si Avatar - un SF superb.

Am vazut si cateva comedioare dragute, care ne-au relaxat si ne-au descretit fruntile: The Bounty Hunter (cu Jennifer Aniston si Gerard Butler) - foarte haios, She's out of My League - dragutel, Kinght & Day (cu Tom Cuise si Cameron Diaz) - destul de tras de par dar haios, Killers (cu Katherine Heigl si Ashton Kutcher) - foarte haios si Grown Ups - o comedie light.

Alte filme de actiune pe care le-am vazut in ultima vreme si mi-au placut: Machete (in regia lui Robert Rodriguez, cu multi actori cunoscuti: Danny Trejo, Jessica Alba, Robert de Niro, Don Johnson, Steven Seagal - ultimii 3 in rol negativ) - a fost o surpriza pentru mine, nu ma asteptam deloc sa-mi placa dar m-a impresionat foarte placut, Iron Man 2 (cu Robert Downey Jr. - un actor care-mi place foarte mult), Robin Hood (cu Russel Crowe) - un film clasic.

Pot sa spun ca Expendables (filmul lui Stallone) nu mi-a placut deloc, exact cum ma asteptam...

Cat despre Shawshank Redemption, l-am vazut acum cativa ani si mi-a placut foarte mult, un film profund. Lost in Translation nu-mi amintesc acum daca l-am vazut sau nu, imi pare cunoscut dar in acelasi timp nu-mi amintesc nimic despre el. Cred ca cel mai probabil nu l-am vazut...

Apropo de fime mai putin recente, acum cateva seri ne-am uitat la un film din 1992, Chaplin. Mi-a placut foarte mult filmul, pe langa faptul ca este educativ (biografia lui Charlie Chaplin), actorul principal, Robert Downey Jr. joaca excelent!

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Movies, anyone?

Post: # 7740Post mihai
29 Sep 2010, 17:31

hello...o sa ma bag si eu in discutie. nu neaparat cu recomandari cat mai mult sa comentez ce filme au fost pana acum pe aici...o sa incerc sa fac o lista cu recomandari de filme, dar ar dura prea mult acum asa ca o sa o compun in timp si apoi o sa o postez.

So...Shawshank Redemption, un film superb, nu stiu neaparat daca isi merita filmul nr 1 pe IMDB - ceva asemanator cu el dar muuuult mai emotionant: THE GREEN MILE cu Tom Hanks.

Lost in Translation - veryyy niceee.

Machete - nu am vazut desi pare ok din reclama.

Expandables - WTF, toti bosorogii, singura scena misto cea din biserica

Comediile usurele, intr-adevar, toate fiind ok dar nici una nu sare in evidenta.

Un film funny-macabru a fost ZOMBIE LAND, cu Woody Harrelson, un alt mare actor.

Iron Man 2 + Iron Man 1 - ambele SF f reusite, Robert Downey Jr jucand mereu f misto - a se vedea si SHERLOCK HOLMES.


Sincer, cam atat, sunt muulte si nu imi vin acum, o sa incep un doc in care sa notez ce filme recomand si de ce :)

bogdanpocol

Re: Movies, anyone?

Post: # 7741Post bogdanpocol
29 Sep 2010, 20:15

daca tot suntem la capitolul asta, fac si eu niste recomandari desi sunt filme mai vechi

Pi - regia Raren Aronofsky - un film greu, nu pt oricine

Requiem for a Dream - regia Daren Aronofsky - un film despre dependente

The Wrestler - regia Daren Aronofsky

The Fountain - regia Daren Aronofsky

Snatch - regia Guy Ritchie

Revolver - regia Guy Ritchie

RocknRolla - regia Guy Ritchie

Lock, Stock and Two Smoking Barrels - regia Guy Ritchie


Am enumerat doar cateva filme care merita vazute in opinia mea. nu sunt enumerate intr-o anumita ordine. Am ales filme doar de la cei 2 regizori pt ca sunt regizorii mei preferati. Sherlock Holmes nu l-am mai pus (Guy Ritchie) pt ca a fost enumerat mai sus. Enjoy it.

PS desi e filmul lui David Linch il pun si pe Fight Club pe lista, ca bonus :D

bogdanpocol

Re: Movies, anyone?

Post: # 7742Post bogdanpocol
29 Sep 2010, 20:18

daca va plac filmele de mai sus si mai vreti recomandari de genul ziceti-mi si va fac un top 100 :D

Ioana

Re: Movies, anyone?

Post: # 7743Post Ioana
29 Sep 2010, 23:11

Uitasem de Sherlock Holmes, un film din 2009 foarte bun, un must see pentru fanii lui Robert Downey Jr. Iar Snatch si Fight Club sunt doua din favoritele mele of all times :)

Pare foarte interesant documentarul Heima :), abia acum am reusit sa urmaresc trailerul.

adixor

Re: Movies, anyone?

Post: # 7744Post adixor
29 Sep 2010, 23:15

@ ioana: daca ti-a placut snatch o sa-ti placa la fel de mult "Lock, Stock and 2 Smoking Barrels"

Heima e foarte frumos, l-am privit si eu acum pe tot.

fixpix

Re: Movies, anyone?

Post: # 7746Post fixpix
30 Sep 2010, 01:28

Filmele mele nu sint neaparat din anii astia dar sint toate vazute de citeva ori si super-recomandate:

Memento - O idee geniala, pusa in practica de-a dreptul stralucit

Blair Witch Project - Cel mai bun film de groaza, in care nu se arata absolut nimic infricosator.

Big Lebowski - Cea mai buna comedie in topul personal.

12 Angry Men - Oricare dintre variante. Mie imi place cea cu Jack Lemmon.

Eternal Sunshine of a Spotless Mind - Jim Carrey face filme mult mai bune atunci cind nu se strimba.

Oldboy - O surpriza extraordinara pentru mine, l-am vazut intimplator si am ramas masca.

11:14 - O inlantuire ciudata de evenimente si de personaje, in genul filmelor facute de Guy Ritchie.

Night on Earth - 5 taximetristi, 5 orase ale lumii, 5 aventuri diferite intr-o singura noapte.

Ink - Un film fantastic, si la propriu, si la figurat.

The Curious Case of Benjamin Button - A vazut cineva un film slab in care joaca Brad Pitt?

code4coke

Re: Movies, anyone?

Post: # 7754Post code4coke
30 Sep 2010, 11:17

Ioana wrote:Anul acesta am vazut foarte multe filme, mergeam aproape in fiecare miercuri la cinema (cu promotia de la Orange). Filme pe care le-as revedea oricand: Inception, Shutter Island, in ambele Leonadro DiCaprio joaca magnific, Inglourious Basterds in care Brad Pitt joaca extraordinar si Avatar - un SF superb.
Si mie mi-au placut toate, dar parerea mea e ca in Inglourious Basterds personajul secundar (interpretat de Christoph Waltz) l-a cam eclipsat pe Brad Pitt .

Unul dintre filmele mele preferate e The Game cu Michael Douglas si Sean Penn; o sa mai adaug pe parcurs si altele ;)

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Movies, anyone?

Post: # 7755Post mihai
30 Sep 2010, 11:21

oricum in Inglorious Bastards nu mi s-a parut deloc ca Brad Pitt avea rolul principal, mai mult mi s-a parut ca a fost adus sa aduca un nume celebru distributie. Chrstoph Waltz a fost mult peste, dovada ca a luat Oscarul pentru rol secundar...

pentru mine unul din filmele preferate ramane Blade Runner, urmat de Dune al lui Lynch.

O alta recomandare ar fi tot de la Lynch - Mulhalland Drive. Un pic...altfel!

Plus eu sunt fan seria SAW - brilliant!!!!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Movies, anyone?

Post: # 7756Post Chuckila
30 Sep 2010, 12:05

Uuuuuuuuu, moviessssssssss. My preciousssssssssssss.

Pana sa se nasca pitica, filmele erau cu relaxarea mea #1. Si acum, cand adorm fetele si nu ma simt atat de obosit, incerc sa mai urmaresc cate un titlu care mi se pare mai interesant. Oricum, fara prea multe povesti, sa va insir cateva din filmele mele preferate. Filme cu o expunere nu atat de mare precum multe din cele mentionate anterior:

Oasis
- Eu inca sustin sus si tare ca sunt o persoana ce nu se emotioneaza usor/tare la subiectele prezentate in filme. Insa aceasta a fost unul din acele filme care te face sa realizezi (ia modul invers in care ar trebui sa o faca) ca viata este frumoasa. Un film la care m-am pus cu destul scepticism, insa la finalul caruia singura interjectie pe care am mai putut-o scoate a fost "Wow!"
Bang Bang You're Dead - Un low budget movie excelent, Ben Foster face un rol de exceptie. Nici nu ma mir ca dupa acest film a inceput sa primeasca roluri in filme mai "serioase" (dpdv al bugetului :D).
Hard Candy - Unul din filmele pe care am vrut sa le vad initial la TIFF. Chiar imi luasem un set de 10 bilete, urmand sa ma decid ulterior care vor fi restul de titluri. Din pacate, o vizita inopinata a unui prieten din Bucuresti fix in momentul in care ma pregateam sa ies din casa, m-a facut sa il ratez. Am uitat de el, pana acum jumatate de an. Ei bine, filmul este bun, facut excelent de jocul al lui Ellen Page (pentru cine a vazut Inception, o cunosc drept Ariadne). Si acum o mica predictie personala - daca fata asta isi vede de treaba, in urmatorii 5-10 ani va fi una din castigatoarele de Oscar pentru cea mai buna actrita (lead sau supporting) - joaca superb (si in Inception de ea mi-a placut in mod special) , cea mai buna actrita care a aparut la Hollywood in ultimii ani.
My Life Without Me - Ce faci daca afli ca ai o boala terminala si mai ai de trait putin? Iti faci o lista cu 10 lucruri pe care doresti sa le mai faci in putinul timp ramas. Un alt film simplu, dar emotionant.
Elephant - Capodopera Gus van Sant. Stiu ca nu este un regizor care place tuturor, insa acest film este in opinia mea cea mai bune realizare pana in acest moment.
The Eye - Nu apreciez genul horror, chiar si acest film l-am vazut din intamplare. Insa daca ar fi sa mentionez un horror care mi-a placut, acesta ar fi.
Sling Blade - Un actor care nu imi place - Billy Bob Thornton - intr-un film care imi place. Daca ar fi fost alt actor, probabil ar fi fost si mai sus in preferinte.
Green Street Hooligans - Sunt convins ca am fost influentat in aprecierea filmului de faptul ca am facut fotbal si am mers pe stadioane, insa este o imagine relativ buna a vietii unui hooligan. Multi nu ii vom intelege niciodata (nici chiar eu, care am fost in fenomen), insa asta sunt ceea ce sunt - cum Requiem arata partea urata a drogurilor, aici avem partea urata a fotbalului.
Man in the Chair - L-am vazut recent, mi-a placut extrem de mult de Christopher Plummer, insa si pustanul mi s-a parut ca a jucat bine.
Closer - Da, stiu ca nu este tocmai genul de film low budget sau cu actori necunoscuti, dar e bun. In tot filmul apar doar 4 persoane, dar ce cast poate sa aibe filmul asta: Julia Roberts, Clive Owen, Natalie Portman si Jude Law. Un film destul de explicit, in care primii trei fac niste roluri memorabile. Jude Law din pacate nu imi place si nu a reusit sa ma convinga nici aici (sa fie vorba de prejudecata?!).

Si daca tot am ajuns in zona filmelor cunoscute, a few of my all time favourites:
#1 de departe in preferinte, unul din filmele in care s-au adunat actori unul si unul (Edward Norton, Brad Pitt si Helena Bonham Carter). The one and only Fight Club. Film aparut in cel mai bun an Hollywood din istorie ('99); vazut atunci a fost un soc. Si ca veni vorba de '99, alte filme care ar intra in top 50 personal la orice ora: 1. American Beauty - Alaturi de Ed Norton, Kevin Spacey este actorul care sta pe prima pozitie in topul preferintelor. La fel ca si Fight Club, un film care a prezentat in termeni destul de duri nivelul societatii americane in acea perioada. Dar daca American Beauty a ales calea mai diplomata (si pentru asta a fost recompensat cu Oscarul), Fight Club a mers pe cealalta parte si prin urmare a fost boicotat de membrii academiei. 2. Magnolia - Probabil multa lume a auzit de Crash. Ei bine, una din cele mai bune caracterizari ale Crashului a fost "Magnolia for dummies". Si cand te gandesti ca in '99, Magnolia nici macar nu a reusit sa fie nominalizat la cel mai bun film. Daca ar fi fost scos in oricare an dupa '99, un asemenea film ar fi trebuit sa castige in cel putin 7-8 din cele 11 editii. 3. Sixth Sense - singurul si ultimul film bun al lui Shyamalan. In general, regizorii au o panta in crescendo, cu cat avanseaza in meserie. La asta a fost fix invers. Totul culminand cu ultima retarzenie, The Last Airbender. Dar, spre norocul lui, The Sixth Sense a fost un film excelent care inca ii da apa la moara. 4. Matrix - well, nu prea e mult de spus aici, toti il stim, mergem mai departe. 5. Eyes Wide Shut - Kubrick si unul din cele mai bune roluri ale lui Kidman. Culmea face ca tot apar filme cu Cruise in lista, insa mie mi se pare un actor cel mult mediocru. Dar in fine, el e cantitate neglijabila, si fara el filmul tot e o capodopera. Si o mica chestie de trivia. Melodia in care ei sunt la acel ritual, toti mascati - este de fapt partea cantata a unei liturghii romanesti redata invers. Mai sunt muuuuulte alte filme bune in '99, am ales doar cateva.

Sa revenim, filme excelente (fara sa mai adaug filme de genul Requiem for a Dream, Eternal Sunshine of bla bla sau Shawshank Redemption care au fost mentionate anterior):
American History X - Edward Norton intr-unul din cele mai bune roluri ale lui.
The Devil's Advocate - Cine nu a iubit-o pe Charlize Theron dupa acest rol?
Donnie Darko - De departe cel mai bun rol al lui Jake Gyllenhaal. Trebuie (re)vazut pentru ai descoperi incet incet savoarea.
The Usual Suspects - Din nou Spacey, gotta love this man.
Twelve Monkeys - Probabil unul din cele mai bune roluri ale lui Brad Pitt. Iar Madeleine Stowe este o dragutica. Si ca veni vorba de Mr. Pitt, sa nu uitam Se7en - l-am revazut acum cateva zile, mi s-a parut la fel de bun. Actori unul si unul.
Si pentru ca s-a tot mentionat Requiem, sa nu uitam un film la fel de bun despre subiectul tabu droguri: Trainspotting

Gata, sunt la firma, deja am scris de mi-au luat foc degetele. Mai sunt muuulte filme bune care merita mentionate, aici am pus cateva din cele care au iesit in evidenta.
Last edited by Chuckila on 30 Sep 2010, 12:06, edited 1 time in total.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Movies, anyone?

Post: # 7757Post mihai
30 Sep 2010, 12:06

I totally agree with your list! super filme toate, merita vazute.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Movies, anyone?

Post: # 7758Post Chuckila
30 Sep 2010, 12:19

O recomandare pentru cei care cauta un filmulet usurel, de sambata/duminica seara. Din nou, un asemenea film am ajuns sa il vad din pura intamplare, insa pentru genul asta romantic, cred ca e cat de bun se poate Love Actually.

Una pentru cei care sunt nostalgici cand aud de Flower Power si perioada hippie: Almost Famous.

Si o comedie: 50 First Dates.

Sa nu zica lumea ca pun numai de astea no-name, prea cunoscute sau prea nedigerabile (cu toate ca alea am incercat sa le evit in postul anterior) :D

adixor

Re: Movies, anyone?

Post: # 7764Post adixor
30 Sep 2010, 13:58

Love Actually este unul din filmele mele preferate. Foarte dragut.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Movies, anyone?

Post: # 7767Post Chuckila
30 Sep 2010, 14:16

mihai wrote:Plus eu sunt fan seria SAW - brilliant!!!!
La fel ca si seria Final Destination, prima parte a fost cat de cat interesanta (prin idee, nicidecum prin calitati artistice). Restul, cum s-ar zice, ciorba de potroace.

haretel

Re: Movies, anyone?

Post: # 7770Post haretel
30 Sep 2010, 14:40

bine spus, Luci

Ioana

Re: Movies, anyone?

Post: # 7774Post Ioana
30 Sep 2010, 16:57

Apropo de Edward Norton, am vazut de curand ca apare un nou film cu el, Stone. Doua nume mari joaca in film: Robert de Niro (un actor care-mi place la nebunie, e foarte carismatic) si Edward Norton (super super actor). Abia astept sa-i vad pe amandoi in acelasi film!
Stone.JPG
Imaginea a fost preluata de pe IMDB.com

bogdanpocol

Re: Movies, anyone?

Post: # 7793Post bogdanpocol
01 Oct 2010, 13:53

nimeni nu a recomandat nici un film autohton.... o fac eu :D Nunta muta regia Horatiu Malaiele si Amintiri din epoca de aur 1, 2 regia Cristi Mungiu

si mai zic de un film pe care l-am vazut recent "The Experiment" unde Adrien Brody joaca "brici" si daca tot suntem la Adrien Brody mai recomand Pianistul lui Roman Polansky

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Movies, anyone?

Post: # 7795Post Chuckila
01 Oct 2010, 14:00

bogdanpocol wrote:recomand Pianistul lui Roman Polansky
[start rant]

Oricat de bune filme ar face cineva, pentru mine acel om nu mai exista din momentul in care s-a dovedit ca este pedofil. Prin urmare, nu il recomand, nu ii mai vizionez nici un film, nici macar nu vreau sa ii mai pronunt numele (care BTW se scrie cu i, nu cu y). Din partea mea, sa crape in chinuri, singur pe lume si daca se poate, sa simta si el cumva ceea ce au simtit parintii care au aflat ce au patit copiii lor.

[rant over]

Ma scuzati, insa cred ca nu reuseste ceva in lumea asta sa imi ridice tensiunea decat pedofilii si gerontofilii. ZERO respect. De fapt nici atat - sunt transparenti, nu exista.

Later edit: Si sa nu fiu complet off-topic, ca dupa aia imi iau ban de la Adixor :D. M-am pus ieri seara cu Lavi sa ne uitam la Iron Man 2. Cam la jumatatea filmului Lavinia a adormit, dar stiu deja sfarsitul si probabil si 75% din firul epic din Iron Man 3 :D. Cu toate astea, Robert Downey Jr. e funny again, Scarlet e tot timpul o aparitie binevenita si sa nu fim rai, am stiut la ce ne-am pus cand am dat drumul filmului. Asadar, in seara asta, dupa ce adoarme pitica, purcedem la a doua jumatate (sa vad si eu unde apare Samuel L Jackson, ca l-am vazut la cast insa nu prin film .... inca).
Last edited by Chuckila on 01 Oct 2010, 14:24, edited 2 times in total.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”