Movies, anyone?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc

Re: Movies, anyone?

Mesajde mihai » 02 Feb 2014, 14:26

@Rautz - din descrierile de mai sus, se pare ca ne apropiem la gusturi. si eu am aceleasi pareri despre filmele acelea (mai putin cele vechi, pe care nu le-am vazut).

Ca recomandare din cele noi, film care m-a surprins neavand asteptari de la el a fost "The Secret Life of Walter Mitty", f bine realizat, vizual arata f bine, muzica de nota 10. Plus ca e regizat de Ben Stiller (din nou, surpriza).
mihai
Special Meeple
Special Meeple

Total VP-uri primite: 67

Mesajde 26octombrie » 02 Feb 2014, 14:40

noi ne regalam cu un serial oldie&goldie: A Bit of Fry and Laurie :D english humour, Stephen Fry and Hugh Laurie. Deliciu.
in plus, un alt serial, Fortysomething, cu acelasi Hugh Laurie si Benedict Cumberbatch.
26octombrie
winner
King Meeple

Total VP-uri primite: 326

Mesajde Rautz » 02 Feb 2014, 14:54

mihai scrie:Ca recomandare din cele noi, film care m-a surprins neavand asteptari de la el a fost "The Secret Life of Walter Mitty", f bine realizat, vizual arata f bine, muzica de nota 10. Plus ca e regizat de Ben Stiller (din nou, surpriza).

E pe lista.
In general incerc in fiecare an, inainte de Oscaruri, sa vad toate filmele nominalizate la cele mai importante categorii, ca sa-mi fac o idee.
Si pe mine ma surprinde ca aud multe lucruri bune despre un film regizat de Ben Stiller :)
Rautz
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 432

Mesajde Daemian1981 » 02 Feb 2014, 18:20

Rautz scrie:Sa nu faceti greseala sa mergeti la cinema la The Wolf of Wall Street

Am facut "greseala" si l-am vazut la cinema. Unul dintre cele mai bune filme vazute in ultima vreme la cinema (si nu numai). Da, e obscen, da, e porcos si da, Wall Street e mai mult pentru conjunctura - ceea ce primeaza si intereseaza este cat de depravat era personajul. Dar in acelasi timp, filmul e foarte bine realizat iar Di Caprio are un joc actoricesc de exceptie. In plus, e foarte amuzant la anumite faze (chit ca e un umor pervers, cretin, misogin si cum mai vreti voi... I LIKE IT! :twisted: )
Nu m-am plictisit deloc la el desi a fost lung, lucru pe care nu-l pot spune despre The Hobbit : Desolation of Smaug unde era sa adorm pe scaun (si tin sa mentionez ca ador filmele fantasy/adventure si cu atat mai mult tot ce tine de seria Lord of the Rings; iar primul mi s-a parut destul de ok)
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple

Total VP-uri primite: 37

Mesajde Ioan76 » 18 Feb 2014, 17:55

Rautz scrie:In general incerc in fiecare an, inainte de Oscaruri, sa vad toate filmele nominalizate la cele mai importante categorii, ca sa-mi fac o idee.

Si eu/noi la fel - si din ce am vazut pana acuma filmele de la Oscarul de anul acesta mi se par unele din cele mai slabe din ultimii ... 5-6 ani ... :cry: Asta în special din punct de vedere al scenariilor ca asa ... actorii îsi cam dau silinta ... :roll:
Ioan76
Chief Meeple
Chief Meeple

Total VP-uri primite: 33

Mesajde Rautz » 18 Feb 2014, 18:13

Ioan76 scrie:Si eu/noi la fel - si din ce am vazut pana acuma filmele de la Oscarul de anul acesta mi se par unele din cele mai slabe din ultimii ... 5-6 ani ... :cry: Asta în special din punct de vedere al scenariilor ca asa ... actorii îsi cam dau silinta ... :roll:

Cam asa zicem in fiecare an, ca sunt foarte slabe.
Dar intr-adevar anul trecut a fost foarte ciudat prin faptul ca actorii au fost chiar buni, sunt multe performante notabile. Dar scenariile au fost groaznice, povesti lungi, neinspirate si plictisitoare.

Am mai vazut
Dallas Buyers Club si August: Osage County, ambele se remarca prin acelasi lucru, actori cu roluri bune (unele din ele extrem de laudate, de exemplu Jared Leto), parca putin overacting in al doilea, dar filme extrem de plictisitoare.

Trebuie sa mai vad Her, Philomena, Nebraska, Captain Phillips, Frozen. Pana si titlurile sunt plictisitoare :(
Rautz
King Meeple
King Meeple

Mesajde Plu » 18 Feb 2014, 21:12

Pt. mine, din cele nominalizate, de departe se detaseaza Her, Cpt. Philips si Wolf of Wall Street (unde Leo e din nou magistral)
Ultimul vazut a fost Monuments Men (usurel, asa ca pt americani :lol: ) - nu merita un loc la cinema ci mai degraba un loc pe canapea - duminica
Ultima oară modificat de Plu pe 02 Mar 2014, 19:47, modificat 1 dată în total.
Board Games Enthusiast

Keepers Collection
Plu
Mind Reader
King Meeple

Total VP-uri primite: 79

Mesajde Ioan76 » 20 Feb 2014, 17:35

Rautz scrie:Trebuie sa mai vad Her{...}

Parerea mea e ca lejer poti sa amani/sar cu totul peste acest film - e de-o superficialitate aproape de caricaturizare a unei teme altfel cu potential sub pana unui scenarist/regizor cu mai mult talent sau macar asa ... mai "metodic" ( tema e practic cea din "Luceafarul" dar ... pe dos :P )
Ioan76
Chief Meeple
Chief Meeple

Total VP-uri primite: 33

Mesajde Rautz » 02 Mar 2014, 19:37

Captain Phillips - nici macar Tom Hanks nu mi s-a parut ca face un rol bun, poveste slaba si chestionabila (in realitate capitanul e dat in judecata pentru punerea deliberata in primejdie a echipajului)

Her - intr-adevar avea mai mult potential tema, mi s-a parut ca actorul a dat tot ce a putut, probabil se putea mai mult cu un alt regizor si o alta directie. Vocea Scarletei a fost bine aleasa dupa parerea mea (desi din cate am inteles a fost aleasa abia dupa filmari)

Lone Survivor - surprinzator de bine facut filmul, tinand cont de bugetul extrem de mic pentru un astfel de film, mi s-a parut foarte realist realizat. Putin alterata povestea fata de cea reala, si chiar cred ca nu era nevoie, povestea reala mi s-a parut mult mai interesanta.

Philomena - imi pare rau dar Judi Dench nu se potriveste deloc in filmul asta, personajul principal e o femeie simpla, iertatoare, iar ea se potriveste mult mai bine in roluri ca cel din James Bond, unde este inteligenta si calculata.
Desi incearca, se vede inteligenta ei ca persoana in ochii ei, iar asta e greu de mascat (de exemplu Tom Hanks a reusit asta, in Forrest Gump)

Urmatoarele pe lista ar fi Nebraska, The Book Thief, La Grande Belezza, Frozen, Honey, Blue is the Warmest Color, The Hobbit(ugh)
Rautz
King Meeple
King Meeple

Mesajde 26octombrie » 02 Mar 2014, 21:41

http://www.imdb.com/title/tt1733785/?ref_=fn_al_tt_1

un serial foarte bun. filmele facute de nordici mi-au atras intotdeauna atentia, sunt foarte bine conturate si au mult mai multa consistenta decat serialele de gen. In general evit remakeurile americane, ma scot din sarite (pare ca toate comediile frantuzesti si toate filmele noir/policier nordice sunt preluate si refacute, in detaliu, de americani; incerc sa inteleg de ce si nu-mi iese)
26octombrie
winner
King Meeple

Mesajde alia » 02 Mar 2014, 22:40

Si eu am descoperit un serial foarte fain recent. Nu cred ca este pentru toate gusturile dar poate intereseaza pe cineva:)

Cranford
alia
Special Meeple
Special Meeple

Total VP-uri primite: 78

Mesajde iadrianik » 29 Mar 2014, 21:25

Geoffrey Rush, cu o interpretare apreciata, in The Best Offer (La migliore offerta)

Nu sunt un mare cinefil, dar de mult nu am mai vazut un film care sa imi placa asa mult. Si asta nu din cauza finalului.

iadrianik
King Meeple
King Meeple

Mesajde Chuckila » 21 Noi 2014, 23:23

Ceva diferit, sunt putin surprins de cat de mult mi-a placut: Riley Rewind

Chuckila
Administrator
Administrator

Total VP-uri primite: 563

Mesajde criss » 22 Noi 2014, 11:40

Ati vazut Interstellar? De mult n-am vazut un film asa bun...
criss
wargamer
King Meeple

Total VP-uri primite: 241

Mesajde Krystal » 22 Noi 2014, 16:34

Chuckila scrie:Ceva diferit, sunt putin surprins de cat de mult mi-a placut: Riley Rewind

Vlogul lui Ray William Johnson il stii?
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple

Total VP-uri primite: 31

Mesajde adixor » 22 Noi 2014, 23:12

criss scrie:Ati vazut Interstellar? De mult n-am vazut un film asa bun...

excelent, fresh, deosebit, original in multe privinte, extrem de corect stiintific (pe unde se putea dar cam peste tot), o experienta, pentru mine, extraordinara.
adixor
Special Meeple
Special Meeple

Total VP-uri primite: 89

Mesajde Chuckila » 15 Mar 2015, 09:08

Short Term 12

Un film excelent! Frumose caracterele cu care ramai la finalul filmului, chiar daca ele nu incearca sa fie deloc asa. Pacat ca nu se fac mai multe filme care sa puna mai mult accent pe creionarea unor personaje pe care sa ti le aduci aminte dupa ani - sau poate nu reusesc sa dau eu de ele. Prefer oricand sa ma uit la un asemenea film decat la majoritatea blockbusterelor anuntate an de an cu surle si trambite.

De ce aceste gen de filme nu are parte de mai mult buzz?
Chuckila
Administrator
Administrator

Total VP-uri primite: 563

Mesajde DanielIndru » 15 Mar 2015, 14:40

Pentru ca e genul de film facut sa fie mai degraba prezent la festivaluri decat in cinematografe.
Daca ai urmari festivalurile si premiile acordate, ai vedea ca a avut parte de foarte mult buzz.
DanielIndru
Going Cardboard
King Meeple

Total VP-uri primite: 916

1 x 1 x

Mesajde DanielIndru » 15 Mar 2015, 16:36

Hai ca vin si eu cu niste recomandari de filme bune pe care le-am vazut in ultimele ~6 luni:

Dangerous Liaisons - 1988

Imagine

Once - 2006

Imagine

Elmer Gantry - 1960

Imagine

All the President's Men - 1976

Imagine

Delicatessen - 1991

Imagine

Leviathan - 2014

Imagine