Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72018Post DeeDee
12 Aug 2016, 16:10

freakconsole wrote:Sau cum ti-au sustras acea suma de pe card? Ti-au accesat calculatorul?
Nici pana azi nu stiu. Pe BT nu au intrat, a fost plata pe internet.

Si pe mine m-a atras ideea de cash fara dobanda la BT. Si recunosc ca m-a enervat ca rate fara dobanda sunt doar la unii parteneri, si a trebuit sa iau un frigider mai scump cu (poate) 200 de lei de la emag in rate decat cu banii jos de la alt magazin. Totusi, overall, eu sunt multumita.

Pierderile la conversie, din cate stiu eu, se aplica la toate bancile si depind si de tipul cardului (mastercard vs visa) si de cursul de referinta al bancii in ziua Z a conversiilor.

Eu am colegi cu carduri la reiffeisen care sunt foarte multumiti de ele ca primesc ceva bonusuri, dar nu cred ca au rate dobanda 0 aia. si mai este ceva card care iti da cash nustiu ce procent din cumparaturi - ala imi pare chiar dubios, dar colegul meu il foloseste cu succes de ceva vreme deja: http://www.tbicredit.ro/en/products-and ... -programme

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72020Post freakconsole
12 Aug 2016, 16:19

Daca ma intrebati pe mine e un mic catch la partea "cash fara dobanda" pentru cardul Star Forte BT.
Cand scoti o suma de la ATM fie ca e o limita mica sau maxima a creditului, comisionul de 1% pentru extragere poate fi considerat si el la randul lui ca o parte din dobanda (daca ne gandim logic).
Dar consider ca este in regula pentru o suma de 2000 de lei extrasa pentru o urgenta sa platesti doar 20 de lei comisionul plus dobanda 0 (daca depui suma de 2020 de lei pana pe 25 a urmatoarei luni) in comparatie cu alte banci referitor la cardurile de credit.
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Card de credit STAR Forte Banca Transilvania

Post: # 72023Post omucu
12 Aug 2016, 18:58

Eu folosesc cardul STAR doar pentru cumparaturi cu perioada de gratie (pana in 25, luna viitoare) si de obicei pentru cheltuieli sub 100 lei pentru ca e contactless. Simt ca plec mai curat pe maini din magazine daca nu pun mana pe bani si nu dau cardul in mana vanzatorului/vanzatoarei :)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”