Shipping in State

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Shipping in State

Post: # 74168Post suf
20 Oct 2016, 12:13

A experimentat cineva recent cu shipping in State? Am de trimis un joc. Stiu ca teoretic pe pagina postei e un calculator de preturi, dar posta e posta... oricat intreb, cand e sa trimit coletul sunt alte reguli de care nimeni nu stia. Se poate asigura, tracking-ui si oare cat costa extra? E nevoie de o impachetare magica? Pot trimite de la orice oficiu? Cam cat dureaza? Am sa mai intreb si la posta, dar ma bazez mai mult pe experientele voastre recente :D

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Shipping in State

Post: # 74169Post DanielIndru
20 Oct 2016, 12:37

Pai trebuie sa trimiti musai de la vama (oficiul de la gara), ca US e in afara UE.
Trebuie sa mergi cu coletul desfacut sa se uite vamesul inauntru inainte sa-l sigilezi.

Despre costuri nu stiu nimic, dar ma astept sa fie fantastice.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Shipping in State

Post: # 74171Post DeeDee
20 Oct 2016, 13:25

Actually, preturile sunt decente. Adica daca e sa transmiti acelasi colet pe DHL, e cam de 10 ori mai mult decat prin posta romana.
Dar da, pachetul trebuie trrimis de la un anume oficiu international, e inspectat inainte de vamesi, trebuie sa fie in cutie de carton, sa se vada clar destinatarul. Si cutia de carton sa fie ceva simplu, necolorat, fara reclame etc pe ea.
Se poate (cred) asigura, nu stiu precis de tracking number, si de ajuns ajunge in max 30 zile (asa zic ei, dar de ex al meu a ajuns in 2 sapt).

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shipping in State

Post: # 74330Post iadrianik
25 Oct 2016, 08:12

suf wrote:Stiu ca teoretic pe pagina postei e un calculator de preturi, dar posta e posta... oricat intreb, cand e sa trimit coletul sunt alte reguli de care nimeni nu stia.
Calculatorul de pe site mi se pare foarte bun.
L-am folosit de mai multe ori si ce imi afisa era si ce trebuia sa platesc la ghiseu.
suf wrote:Se poate asigura, tracking-ui si oare cat costa extra?
Pentru colet international, tracking-ul este inclus in pret, nu costa extra.
Costa in plus daca vrei sa pui valoare declarata. Se plateste 0.8% din valoare.
suf wrote:E nevoie de o impachetare magica?
Nu. O cutie de carton obisnuita este ok.
suf wrote:Pot trimite de la orice oficiu?
DanielIndru wrote:Pai trebuie sa trimiti musai de la vama (oficiul de la gara), ca US e in afara UE.
Trebuie sa mergi cu coletul desfacut sa se uite vamesul inauntru inainte sa-l sigilezi.
deevinnula wrote:Dar da, pachetul trebuie trrimis de la un anume oficiu international, e inspectat inainte de vamesi, trebuie sa fi[e in cutie de carton, sa se vada clar destinatarul. Si cutia de carton sa fie ceva simplu, necolorat, fara reclame etc pe ea.
Se poate (cred) asigura, nu stiu precis de tracking number, si de ajuns ajunge in max 30 zile (asa zic ei, dar de ex al meu a ajuns in 2 sapt).
:?:
Ce-i drept, am trimis un singur colet in SUA (acum vreo 5-6 luni), dar:
- l-am trimis de la oficiul postal de cartier, de care apartin, nu de la un oficiu special
- coletul l-am prezentat inchis, sigilat (ca orice alt colet trimis in tara sau EU)
- coletul a fost trimis ca si neprioritar. In 4 zile era deja in SUA (nu la destinatar, dar in posesia USPS).

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Shipping in State

Post: # 74358Post suf
25 Oct 2016, 20:16

Excelent. Mersi frumos pentru informatii.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”