A guy walks into a board games store...

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

A guy walks into a board games store...

Post: # 76101Post adelindumitru
05 Jan 2017, 13:33

și îl întreabă pe vânzător dacă are jocul Black Stories. Vânzătorul verifică, nu îl găsește în stoc și îi recomandă Arkham Horror the Card Game în schimb, pe motivul că "are o temă asemănătoare și faci cam același lucru". Clientul e cam reticent, iar vânzătorul îi recomandă ulterior Codenames. Povestea poate să se fi întâmplat sau nu...Opinii?

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76103Post bogdanjovi
05 Jan 2017, 13:41

Sună plauzibil pentru un magazin "cu de toate" (cărți, muzică, jocuri, filme), nu pentru unul specializat în board games. My 2c

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76104Post Shaikan
05 Jan 2017, 13:42

Rolul vanzatorului e sa vanda, de-aia ofera alternative. Daca e un vanzator bine informat(sau jucator avid de boardgame-uri) ar putea da niste alternative mai aproape de ceea ce cauta cumparatorul, daca nu, va oferi ceva ce ii pare lui ca are o tematica sau un stil de joc similar.

Parerea mea e ca e si datoria clientului sa fie bine informat despre ce vrea sa cumpere si sa aibe alternative, daca e un impuls buy, isi va lua ceva oricum, indiferent daca e black stories sau nu.

Ti s-a parut ciudat ca i-a oferit alternative sau ca i-a oferit un LCG pe principiul ca are aceeasi tematica? Recunosc ca nu stiu Black Stories, dar era light/party game parca deci Codenames e o recomandare decenta(nu are acceasi tema, dar e un party game care merge in mai multi oameni). Din povestea ta nu reiese ca si cum cumparatorul ar fi spus clar ca doreste doar acel joc sau strict party game + tematica respectiva

Later Edit: Aparent cu acest mesaj am atins suma fabuloasa de 1000 de mesaje postate pe forum :D
Last edited by Shaikan on 05 Jan 2017, 13:46, edited 1 time in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76106Post adelindumitru
05 Jan 2017, 13:44

Codenames e o recomandare validă - mi s-a părut ciudată recomandarea Arkham Horror.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76108Post Imago
05 Jan 2017, 14:00

Arkham Horror e o recomandare "horror", insa e mai scumpa, asa ca se pune. Next!

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76110Post LookyRo
05 Jan 2017, 14:08

Black Stories e un joc de mister/crima. Intr-adevar e un party game, dar implica rezolvarea unor mistere.
Codenames e tot un party game, dar e un joc de cuvinte.
Despre Arkham Horror: The Card Game nu stiu ca spun multe ca nu l-am jucat, dar daca lasa acelasi aer de mister ca si Black Stories, nu pare o sugestie complet aiurea.

Este datoria cumparatorului sa caute mai multe informatii despre fiecare (de pe cutie, de la vanzator sau online) si sa decida care este mai potrivit pentru contextul in care vrea sa cumpere jocul.
Probabil si pretul poate fi luat in considerare, avand in vedere ca AH e mai scump decat celelalte 2 la un loc.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76127Post Teddy
06 Jan 2017, 01:56

Tin minte pe vremea cand era RedGoblin la Romana si mergeam dupa cursurile de la facultate sa vad ce s-a mai adus, ce se mai recomanda. Pe atunci stiam de Catan si Risk. Nu auzisem nici de forum nici de BGG. Insa ma duceam acolo si vroiam recomandari. Le ziceam ce am si cam ce tematica/mecanica m-ar tenta. Stiu ca am vrut ceva de razboi (cafteala) si asa mi-am luat Conquest of the Empire. Nu e cel mai bun joc in domeniu, dar si-a facut treaba cu nopti nedormite si pe la 8 dimineata inca nu terminam jocul, prindeam 3-4 ore de somn si il terminam "a doua zi".

Revenind la oile tale, acum vanzatorul trebuie sa vanda. Mai greu sa-ti faca recomandari pe care nu le are la vanzare. Depinde foarte mult de nivelul tau de jucator/cunostinte/preferinte. Tot prind recomandarea vanzatorului am ajuns sa luam Arkham horror, dar nu ne-a placut. Am incercat 2 partide si nu ne-a prins.

Acum cateva luni eram prin Amsterdam si vroiam un joc mai light si mic(neaparat ca eram restrictionat la carat) de 4 persoane ca intram in sevraj fara si mi s-au facut niste recomandari demne de angajat la supermarket.... la raionul de mezeluri :)) Anyway, am plecat de acolo tot cu ce am vrut eu. Asta ca sa nu vorbim de faptul ca daca te prinde nehotarat si in necunostinta de cauza e posibil sa-ti recomande ce nu i s-a vandut lui de 2 ani si ii tine raftul ocupat.

Recomandarile sunt apreciate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le urmezi. Uneori sunt curios de jocuri pe care le-ar recomanda altii ca poate asa mai descopar ceva interesant.

Deci da, cred ca ti s-a intamplat si este firesc.

Dark stories - recomand. Il joc numai in masina la drum (mare/munte). O poveste tine intre 30secunde si 2 ore. Cam astea au fost extremele. Mai am circa 20 de carti si urmeaza sa-l pun la schimb pt o alta varianta.

Blackbane

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76128Post Blackbane
06 Jan 2017, 03:12

Teddy wrote:
Acum cateva luni eram prin Amsterdam si vroiam un joc mai light si mic(neaparat ca eram restrictionat la carat) de 4 persoane ca intram in sevraj fara si mi s-au facut niste recomandari demne de angajat la supermarket.... la raionul de mezeluri :))
De curiozitate, mai tii minte la ce magazin ai fost?

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76133Post MandrulDuce
06 Jan 2017, 11:23

Când vorbim despre recomandări, vorbim despre magazine brick & mortar cu 50+ titluri la vânzare, cu restocări frecvente, etc... Unde 90% din angajați sunt studenți/studente, cu program part-time și un salariu cât să mai aibe și ei un ban de o hăinuță sau o bere. Este nerealist ca la asemenea politici de angajare (care nu sunt sub nici o formă greșite) să avem pretenția ca cel de la casă să facă vânzare asistată, să fie la curent cu tot ce are în magazin, cu tot ce vine nou șamd.... În cazul cel mai bun la casă este un gamer înrăit cu suficient timp și pasiune încât să fie el la curent pentru că îi place lui fenomenul nu pentru că i se cere la serviciu.

Acestea fiind luate în considerare, arealul de posibile recomandări la care te poți aștepta devine infinit.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76135Post Teddy
06 Jan 2017, 11:55

Blackbane wrote:
Teddy wrote:
Acum cateva luni eram prin Amsterdam si vroiam un joc mai light si mic(neaparat ca eram restrictionat la carat) de 4 persoane ca intram in sevraj fara si mi s-au facut niste recomandari demne de angajat la supermarket.... la raionul de mezeluri :))
De curiozitate, mai tii minte la ce magazin ai fost?
Nu mai stiu cum se numeau dar aveau pungi albastre :lol:
Il gasisem pe google. Gasisem de fapt 2 la circa 2km unul de celalalt.

Later edit: am gasit punga. The Gamekeeper

Chilligan
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 12
Joined: 25 Mar 2016, 16:58

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76349Post Chilligan
12 Jan 2017, 21:46

Teddy wrote:
Blackbane wrote:
Teddy wrote:
Acum cateva luni eram prin Amsterdam si vroiam un joc mai light si mic(neaparat ca eram restrictionat la carat) de 4 persoane ca intram in sevraj fara si mi s-au facut niste recomandari demne de angajat la supermarket.... la raionul de mezeluri :))
De curiozitate, mai tii minte la ce magazin ai fost?
Nu mai stiu cum se numeau dar aveau pungi albastre :lol:
Il gasisem pe google. Gasisem de fapt 2 la circa 2km unul de celalalt.

Later edit: am gasit punga. The Gamekeeper
În Amsterdam nu e decât Gamekeeper și Games Workshop stores AFAIK. Și mă mir că ai primit recomandări complet aiurea, și owner-ul și staff-ul pe care îl mai știu sunt destul de knowledgeable. Dar deh, profitul și-l obțin tot din prostioare mici pe care le vând la toți turiștii, poate recomandările sunt virate înspre chestiile mici.

Blackbane

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76351Post Blackbane
12 Jan 2017, 23:10

Chilligan wrote: În Amsterdam nu e decât Gamekeeper și Games Workshop stores AFAIK. Și mă mir că ai primit recomandări complet aiurea, și owner-ul și staff-ul pe care îl mai știu sunt destul de knowledgeable. Dar deh, profitul și-l obțin tot din prostioare mici pe care le vând la toți turiștii, poate recomandările sunt virate înspre chestiile mici.
De asta intrebam si eu, pentru ca la Gamekeeper par destul de seriosi oamenii.

ps: mai au cateva rafturi cu jocuri si la The English Bookstore, pe Kalverstraat.

acidutzu

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76475Post acidutzu
17 Jan 2017, 07:23

De cealalta parte a baricadei: peste 90% din clientii care vin sa ia ceva cer "Ceva interesant, pentru 4-6 jucatori". Punct. Vreo preferinta la tema? Nu. Vreo preferinta la mecanica? Nu. Vreo preferinta la pret? Nu. Ok, atunci incep sa enumar 3000+ jocuri. :)
Vanzatorul nu are de unde sa stie daca vrei un joc pentru tematica, pret, numar de jucatori, durata de joc sau orice altceva. Asa ca, daca clientul nu-l ajuta, incepe sa ofere variante cu ce crede el ca este apropiat de ce vrea clientul, pescuind raspunsuri, incercand sa descopere ce vrea cu adevarat.
A venit cineva si a cerut un joc inteligent, complicat si a plecat cu Activity. Si asta nu pentru ca l-am convins ca e inteligent si complicat, pentru ca a fost a 50-a recomandare, trecand prin jocuri economice, de razboi si tematice, ci pentru ca asta cauta.
Sau altcineva care a cerut ceva usor, distractiv pentru 6 persoane si dupa ce am trecut prin toate jocurile de petrecere, apoi de familie, am ajuns la tematice si se pare ca usor si distractiv de 6 persoane s-a dovedit a fi Arkham Horror.

acidutzu

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 76476Post acidutzu
17 Jan 2017, 07:40

MandrulDuce wrote:Este nerealist ca la asemenea politici de angajare (care nu sunt sub nici o formă greșite) să avem pretenția ca cel de la casă să facă vânzare asistată, să fie la curent cu tot ce are în magazin, cu tot ce vine nou șamd.... În cazul cel mai bun la casă este un gamer înrăit cu suficient timp și pasiune încât să fie el la curent pentru că îi place lui fenomenul nu pentru că i se cere la serviciu.
Din pacate sau din fericire e cerinta de serviciu. Pentru ca inca n-am vazut in niciun alt tip de magazin sa existe pretentia ca vanzatorul sa stie fiecare produs in parte ca la un BG store. Echivalentul ar fi sa merg intr-o librarie, sa zic ca-mi plac povestile de dragoste si sa pun vanzatoarea sa-mi povesteasca fiecare carte in parte incercand sa-mi dau seama care mi-ar placea cel mai mult.

Si de asta cu fiecare coleg nou stau si-i povestesc ce fac toate jocurile, si de asta de fiecare data cand vine marfa noua fac consiliu de coroana stand sa explic fiecare joc nou in parte, si de asta ne intalnim sa ne jucam pentru ca e mai usor sa explici ceva ce ai jucat.

Cu toate astea, desi stiu mai mult decat toti ceilalti colegi la un loc, tot nu stiu sa explic in detaliu totul. Si de asta nu stiu nimic despre comics pentru ca n-as mai avea unde sa inmagazinez atatea informatii. ;)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 78985Post adelindumitru
25 Apr 2017, 16:00

Mă gândeam acum..nu ar putea fi făcute niște afișe mari în magazin cu informații pe scurt despre ce jocuri ar fi recomandate? gen cum era botul de pe reddit care te ghida spre o listă de recomandări la postările WSIG. În care clienții care nu se pricep să vadă pe scurt ce e în meniu, ce "preparate" (jocuri) să aleagă din diversele "feluri" (genuri), și, dacă nu s-au hotărât, atunci să vină vânzătorul/vânzătoarea să îi ajute cu informații suplimentare. nu știu cât de fezabil ar fi sau cât de util, dar m-am gândit să menționez ideea dacă tot mi-a trecut prin cap :))

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 78987Post Shaikan
25 Apr 2017, 16:18

adelindumitru wrote:Mă gândeam acum..nu ar putea fi făcute niște afișe mari în magazin cu informații pe scurt despre ce jocuri ar fi recomandate? gen cum era botul de pe reddit care te ghida spre o listă de recomandări la postările WSIG. În care clienții care nu se pricep să vadă pe scurt ce e în meniu, ce "preparate" (jocuri) să aleagă din diversele "feluri" (genuri), și, dacă nu s-au hotărât, atunci să vină vânzătorul/vânzătoarea să îi ajute cu informații suplimentare. nu știu cât de fezabil ar fi sau cât de util, dar m-am gândit să menționez ideea dacă tot mi-a trecut prin cap :))
Vrei afise pentru cateva sute de jocuri? Sau pe ce iti bazezi recomandarile de pe afise? Ce parametri iei in considerare? Jocurile cele mai cunoscute? Cele mai cautate? Cele mai vandute?

Nu cred ca ai destui pereti liberi in magazin(considerand ca sunt ocupati de rafturi cu jocuri) pe care sa pui respectivele afise. Poti face ceva generic, dar chiar vrei ca pe afis sa ai doar Catan, Dixit, Activity si Carcassone?

E mai usor, dupa cum s-a vorbit, sa fie cineva care are cat de cat cunostinte despre jocurile pe care le are in magazin si in functie de cativa parametri de la cumparator(pt ca da, dupa cum am spus, e si datoria omului sa fie informat despre ce vrea sau daca e nou macar sa poate raspunde la ce tip de jocuri il atrag, ce tematici sau ce vrea sa faca) sa poata recomanda ceva pertinent.

Alternativ ai putea sa ai Ipad-uri in cateva locuri in store cu un programel care sa ceara cativa parametrii si sa faca o recomandare(sau mai multe) pe baza lor .Sau sa le ofere oamenilor niste informatii si un quick search engine, dar tind sa cred ca asa ceva ar fi destul de costisitor si nu cred ca au ajuns magazinele Brick and Morter sa castige atat din asta incat sa isi permita :). Poate pe viitor

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: A guy walks into a board games store...

Post: # 78993Post adelindumitru
25 Apr 2017, 16:50

Nu știu, până la urmă e vorba și de politica de vânzări a magazinului. pe ce produse vrea să pună accentul? ce vrea să vândă? cui se adresează? poate să nu fie fezabilă ideea, sau pe baza ei se pot construi noi împărțiri ale unui magazin. Pe un perete jocuri de petrecere...pe altul jocuri de strategie... separate eurogames de ameritrash....Toate indicate frumos și explicate pe scurt ca să înțeleagă și novicele.

discuția se rezumă la cât de new user friendly poate sau vrea să devină un magazin de board games, și de ce mijloace pot fi folosite pentru asta, mă gândesc.

Nu zic că ar fi neapărat o idee bună, dar pot identifica niște avantaje mutuale:
- pentru clienți: nu mai au în față o colecție impresionantă de jocuri despre care nu știu nimic, ci au un minimum de indicații după care să se ghideze;
- pentru magazin: mai mulți oameni vor percepe hobbyul ca fiind unul friendly;
- pentru vânzători: nu trebuie să mai ia de la capăt cu toată istoria board games pentru fiecare nou potențial jucător, ci pot să dea indicații clare cuiva care deja a început să își formeze o idee despre ce înseamnă jocurile de societate.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”