Board games la mega image - semn că sunt tot mai populare?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Board games la mega image - semn că sunt tot mai populare?

Post: # 76227Post adelindumitru
09 Jan 2017, 13:52

De ceva timp văd că la Mega Image au început să aducă board games. Am văzut până acum Catan, Pandemic, Alchimiștii, King of Tokyo și încă câteva. Ce părere aveți? devin board game-urile atât de populare încât să fie vândute și în astfel de magazine?

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Board games la mega image - semn că sunt tot mai popular

Post: # 76235Post DeeDee
09 Jan 2017, 15:24

da, am vazut si eu in fel si fel de locuri, in librarii tot mai des, insa nu stiu cat de mare vanzare si fac la ele. in hipermarketuri ofertele sunt inca slabute, la cora am vazut ca aduc cateva jocuri mai de doamne-ajuta.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Board games la mega image - semn că sunt tot mai popular

Post: # 76252Post Imago
09 Jan 2017, 22:02

Apar si dispar. De sarbatori se aduc, pe semne fac ceva vanzari la categoria Jucarii/Cadouri.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Board games la mega image - semn că sunt tot mai popular

Post: # 76391Post mihnea_1309
14 Jan 2017, 11:02

Si eu am vazut in librarii. M-a surprins o selectie destul de buna in libraria St. O Iosif (Brasov)....mai variata decat nesfarsitele Catan, Power Grid, Codenames, Hanabi, Saboteur. Nu par a se vinde ca painea calda totusi. Si preturile sunt (la unele) de-a dreptul exagerate :td: Selectie interesanta in continuare (de ceva ani buni incoace) la Carturesti. :tu:

Nu stiu daca sunt mai populare, sau cineva incearca sa le popularizeze. La cum au aparut asa deodata in mai multe parti, eu zic ca vreun importator/distribuitor a facut o miscare in sensul acesta. Oricum ar fi, rau pt. pt hobby nu are cum face.

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Board games la mega image - semn că sunt tot mai popular

Post: # 76406Post Zmiq86
14 Jan 2017, 19:54

Când eram în București în anul trecut și am intrat în Mega Image să-mi cumpăr apă și niște bere le am vazut pe niște rafturi și eram foarte fericit că aveți jocuri acolo :) Parcă jocuri că Resistanță, Catan, Dixit sunt destul de popular și se potriveasca pentru fiecare om. Din păcate la noi nu avem jocuri în Picadili, magazinul care e marca lui Mega Image în Bulgaria, dar avem căteva în librării, cred că am văzut acolo și la voi. În general - e bine că mai mult oameni sunt interesat de jocuri de societate ;)

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Board games la mega image - semn că sunt tot mai popular

Post: # 76562Post dmx85
19 Jan 2017, 19:44

acest merit este efortul distribuitorilor de a-si vinde marfa si in alte locuri decat magazinele de board games care si asa sunt putine (conforme cu piata din Romania as zice eu). Pentru titlurile in limba romana exista niste target-uri de vanzari convenite cu publicatia care detine licenta pe jocul respectiv si pe care distribuitorii trebuie sa le atinga.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Board games la mega image - semn că sunt tot mai popular

Post: # 77286Post adelindumitru
14 Feb 2017, 16:32

Interesant, dmx85, mersi de informații.

Din păcate aș dori acum să revizuiesc asumpția că ar fi tot mai populare... din câte am văzut s-au vândut foarte puține din jocurile expuse. dar cine știe ce va fi pe viitor, orice început e mai greu.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”