Cum ne gestionam colectia de board games

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc

Cum ne gestionam colectia de board games

Mesajde 26octombrie » 19 Feb 2018, 18:23

Am gasit asta si mi s-a parut interesant. Am descoperit-o pe tipa recent, uitandu-ma la cel mai detaliat si prietenos tutorial despre pictarea miniaturilor (da, al ei). Sunt curioasa daca si voi aveti metode de "tuns varfurile" si daca functioneaza.

26octombrie
winner
King Meeple

Total VP-uri primite: 326

Re: Cum ne gestionam colectia de board games

Mesajde Corwin » 19 Feb 2018, 19:00

Phew, am crezut ca tot videoul va avea muzica de la inceput. :)

Eu am ales solutia electronica, am un spreadsheet cu colectia, daca am jucat sau nu jocul in ultimii doi ani, dificultatea jocului, tipul (ffa, 2p, teams, coop), si daca vreau sa-l tin sau nu. Daca nu mi-ar fi asa de lene sa caut cutii vreo 5 jocuri ar zbura deja din casa.

Si in orice caz am totul listat pe BGG, doar ca de acolo e mai greu sa obtin repede informatiile astea.
Corwin
Terraformer
King Meeple

Total VP-uri primite: 91

Re: Cum ne gestionam colectia de board games

Mesajde 26octombrie » 19 Feb 2018, 19:24

Bine, cred ca toti avem colectiile (mai mult sau mai putin) la zi pe BGG, insa ideea cu post-iturile mi s-a parut interesanta. Noi tinem jocurile in camera de zi, asa ca sunt tot timpul cu un ochi alunecand cu drag spre ele. Cred ca daca pun post it pe jocurile cu statul mai dubios ma obisnuiesc cu ideea de a le face pa-pa. Iar stadiile ei pareau smart.
Oricum, voi pune etichete pe cele nejucate, eu le trageam nitel in fata pe cele dorite in viitorul apropiat (de exemplu, cand vine cineva la noi, trag in fata 3-4-5 jocuri ce cred ca s-ar potrivi cu seara/musafirii respectivi) Cred ca daca pun ceva pe ele imi vor sari mai tare in ochi ca nejucate si poate le scot pe masa.
26octombrie
winner
King Meeple

Total VP-uri primite: 326

Înapoi la Offtopic - discutii libere