Dungeons and Dragons

Intalniri in Cluj!
Post Reply
Peterr

Dungeons and Dragons

Post: # 59217Post Peterr
15 Jan 2015, 06:58

Salutare,

Sunt nou pe forum si sunt nou ca board gamer dar mi-as dori tare mult sa joc DnD macar o data (sau altceva in acelasi gen - Dragon Age, de ex.). Nu am jucat niciodata si nu cunosc pe nimeni care sa poata fi DM - dar sper sa gasesc aici pe cineva disponibil sa faca asta si dispus sa walk me through it :) Evident, sper ca daca se ofera cineva sa fie DM, sa se anunte si alti participanti.

Deci? Voluntari? :)

Multumesc!

Venerablewolf

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59222Post Venerablewolf
15 Jan 2015, 09:58

Salut. La Checkpoint (noul magazin si club de jocuri din Cluj) se vor tine in mod regulat encountere de DnD si probabil alte RPG-uri. O sa anuntam in curand un program exact insa va fi vorba de o serie de aventuri de DnD speciale pentru incepatori si probabil ceva campanii pentru avansati.
https://www.facebook.com/gamescheckpoint
o sa postam si aici imediat ce DM-ul nostru se hotaraste care e ziua cea mai potrivita pentru el.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59229Post DeeDee
15 Jan 2015, 13:41

Si eu as vrea o data in viata sa vad cu ce se mananca. Se poate sa participi si daca nu stii nimic despre DnD?

User avatar
paka
King Meeple
King Meeple
Posts: 436
Joined: 31 May 2010, 20:45
Location: Cluj

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59231Post paka
15 Jan 2015, 14:27

Se vor face sesiuni pe sistemul DnD Encounters, care sunt independente, adică nu fac parte neaparat dintr-o campanie, si sunt facute pentru incepatori sau cei care vor sa vada ce se intampla in DnD. Sunt caractere pre-made, deci nu se pierde vremea cu creerea caracterului, si se intra direct in acțiune. În principiu, vom incerca sa le organizam o data pe saptamana, cel mai probabil incepand de duminica viitoare, DnD alternativ cu Star Wars rpg. Apoi, in functie de jucatori, se pot incepe si campanii, unde vezi caracterul cum se dezvolta.

Tudy

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59232Post Tudy
15 Jan 2015, 14:35

Da, vreau să țin eu niște sesiuni de D&D 5e în viitorul apropiat (probabil vom începe undeva peste 1-2 săptămâni). Sesiunile vor fi gândite pentru persoane care n-au mai jucat D&D niciodată, urmând să aduc eu pre-made characters, zaruri și tot ce mai e nevoie. Așa că mă bucur să văd că ar exista persoane interesate. :)

În weekend-uri sunt mari șanse să fiu eu destul de ocupat, așa că e foarte probabil să mergem pe calendarul ”oficial” al celor de la Wizards of the Coast și să ținem D&D Encounters în fiecare miercuri, undeva începând cu ora 19:00. Sesiunile țin cam 2h.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59233Post DeeDee
15 Jan 2015, 14:50

Asta implica un commitment, sa vii in fiecare saptamana musai neaparat? Se continua de la o sesiune la alta de unde ai ramas?

Peterr

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59234Post Peterr
15 Jan 2015, 14:52

Perfect! Eu o sa dau o fuga azi la lansarea Age of War. Sa ma vedeti. Sa va vad. Sa ne dam seama daca ne potrivim. *perception roll*

L.E.@deevinula: Pai, daca vorbim de DnD Encounters, nu. Daca vorbim de campanii, in mare parte da. Cred.*








*Opinie neautorizata. Va rugam consultati membrii mai vechi

Tudy

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59235Post Tudy
15 Jan 2015, 14:59

Am început recent o campanie pe care o s-o țin acasă cu un grup de prieteni, însă că la Checkpoint nu cred că voi începe o campanie de lungă durată, ci doar encounters (fie one shots, fie câte 2-3 linked encounters, maxim). Pentru așa ceva nu e nevoie de nici un commitment. E mai ușor pentru cei care participă și așa pot veni mai ușor persoane noi la fiecare întâlnire. :)

Peterr

Re: Dungeons and Dragons

Post: # 59318Post Peterr
19 Jan 2015, 03:55

Hey there,

Am discutat cu Tretiak despre Dragon Age RPG si zicea ca ar fi interesat de el. Am pus mana pe varianta PDF a jocului. Este cineva interesat?

Post Reply

Return to “Cluj”