Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Mesajde adixor » 24 Mai 2010, 23:48

Cum se inmultesc mesajele pe "bursa" as dori sa tinem putina curatenie in ele. Astfel, dupa ce un produs a fost vandut/cumparat va rog sa modificati numele threadului in

[closed] Nume vechi

Acest lucru se face editand primul post din topic si setand acolo subiectul ca mai sus. Astfel, cine se uita pe aceste topic-uri nu va intra inutil in mai multe topic-uri care deja au fost incheiate.

Voi marca eu acum [closed] topic-urile in care par sa se fi incheiat tranzactiile.
Multumesc
adixor

Re: Marcare topic-uri inchise

Mesajde VickdaReaper » 10 Dec 2010, 15:54

Am vazut un bun exemplu de prezentare si administrare a unei oferte de vanzare, cea a lui suf de aici: http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=8&t=762.

Si as vrea, pe aceasta cale, sa va recomand tuturor sa urmati acest model atunci cand scoateti spre vanzare unul sau mai multe jocuri. Am vazut ca au existat situatii in care chiar existau cozi de asteptare, de aceea cred ca este cu atat mai util sa precizati cand un joc este deja in discutii, este promis sau asteptati o oferta din partea cuiva si sa pastrati o transparenta cat mai utila pentru toti.

Astfel, propun etichetarea jocurilor scoase la oferta cu una din urmatoarele etichete:

[Rezervat] Nume Joc - pentru atunci cand nu s-a dat efectiv jocul, dar s-a batut palma pentru "schimb".
[Ofertat] Nume joc - pentru atunci cand sunteti deja in discutie cu cineva, dar nu ati batut inca palma.

Etichetele, dupa cum stiti deja, se pot atribui prin editarea postului initial al ofertei...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie
VickdaReaper
Top Contributor
Top Contributor

Total VP-uri primite: 361

Re: Recomandari / Reguli - Sectiune Vanzari

Mesajde adixor » 25 Ian 2011, 18:31

Noi reguli pentru buna desfasurare a tranzactiilor:

1. Cine are un anunt IL URMARESTE si raspunde IN MAXIM 2 ZILE la mesajele private primite. In cazul unei reclamatii legate de acest timp de raspuns, putem sterge anuntul si interzice repostarea lui.

2. Incercarea de a strange oferte pentru a obtine o oferta mai buna este interzisa daca acest lucru NU ESTE SPECIFICAT in anunt in mod explicit. Cu alte cuvinte, anunturile fie sunt de forma "vand jocul X cu Y RON" si atunci prima oferta castiga, fie sunt de forma "vand jocul X cu Y RON, voi onora cea mai buna oferta primita in urmatoarele Z zile".

Ne rezervam dreptul sa notificam/atentionam pe cel ce a postat un mesaj (sau sa stergem un anunt) daca regulile din aceasta sectiune nu sunt respectate.

Later edit: daca aveti alte idei sau imbunatatiri, va rog sa-mi spuneti.
Later later edit: 2 zile cred ca e suficient pentru orice raspuns pe PM, cf idee suf.
adixor

Re: Recomandari / Reguli sectiunea BURSA

Mesajde suf » 25 Ian 2011, 20:29

Cred ca e bine sa existe reguli in acest gen, unele oarecum orientative. Regula de raspuns in maxim o zi, insa, poate fi greu de satisfacut uneori. Chiar si cei care viziteaza forumul de zeci de ori zilnic pot avea 2-3 zile mai neobisnuite in care sa nu ajunga la Internet. Nu zic ca regulile sunt rele, dar respectarea lor nu va garanta succesul total al Bursei.

De obicei lucrurile se linistesc de la sine daca reusim sa fim mai politicosi, sa nu ne aprindem din orice, iar vorbele mai dure sa le dam pe privat, ca thread-urile sa nu degenereze in discutii tensionate. Cand ceva nu place putem critica actiunea fara a critica persoana (sa nu uitam ca cel mai usor e sa reactionezi la un atac direct). Pe langa contul de pe forum, un om are multe multe alte lucruri pe cap; poate a avut o zi grea. Suntem unii mai pasionati, atii mai putin interesati; trebuie sa ne concentram pe lucrurile interesante si pozitive care ne tin de fapt uniti aici pe forum. Conflictele si dezinteresul se gasesc la tot pasul si sunt prea neinteresante ca sa le acordam atentie.

Aici mi-am facut prieteni si am descoperit lucruri frumoase, si stiu ca e la fel pentru toti cei care ne straduim sa aducem o contributie.
suf
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 412

Mesajde adixor » 25 Ian 2011, 21:50

Mi-ar placea sa gandeasca toti ca tine. Si nu ar mai fi nevoie de reguli.

(si imi pare rau ca stric cu acest post atmosfera lasata de post-ul tau; am modificat la 2 zile)

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy:
adixor

Mesajde evilwhaleboy » 18 Aug 2017, 17:27

"Important : Asta e lista cu jocuri pe care e posibil sa le vand. Uneori gasesc cu cine sa mai joc unele din ele si dorinta de a le vinde e mai scazuta. Sper ca
e in acord cu regulile forumului. "

Nu vreau sa incurc cumparatorii, asa ca ar fi ok sa am aprobarea comunitatii. E ok daca am pus mesajul asta in postul meu de vanzare? Multumesc.
evilwhaleboy
Teen Meeple
Teen Meeple

Total VP-uri primite: 0

Mesajde VickdaReaper » 18 Aug 2017, 18:16

Intrebarea care se ridica este urmatoarea: de ce anunti ca vrei sa vinzi un joc daca nu prea vrei sa-l vinzi?

Eu consider ca cel mai simplu ar fi sa te decizi de care jocuri vrei sa te desparti, iar pe acelea sa le treci in lista de vanzari. Pe celelalte, cele asupra carora nu esti inca convins ca vrei sa le vinzi, ori vrei sa le mai acorzi o a doua sansa, scoate-le din lista si poate le pui la loc daca vor trece vre-o data in cealalta categorie, a celor de vanzare.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie
VickdaReaper
Top Contributor
Top Contributor

Total VP-uri primite: 361

Mesajde evilwhaleboy » 18 Aug 2017, 19:00

Ok. Asa voi face.
evilwhaleboy
Teen Meeple
Teen Meeple

Mesajde Haddeo » 24 Aug 2017, 17:14

Sa presupunem ca prin absurd cineva pune un joc la vanzare, scrie si editia anul X, pune si o poza cu jocul de pe bgg.
Eu cumpar jocul , platesc si 25RON prin curier sa ajunga si descopar ca jocul nu e chiar cel din editia anul X (asa cum scria in anunt) ci din anul Y care e foarte diferita ca si componente. Poza si ea este gresita si e de la editia anul X nu de la anul Y asa cum e jocul .
Ce rezolvare vedeti pentru situatie ?
Modern Romanian Art
RO (Ra retheme)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.
Haddeo
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 362

Mesajde iadrianik » 24 Aug 2017, 17:23

O rezolvare pe cale amiabila ? :)
iadrianik
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 325

Mesajde Chuckila » 24 Aug 2017, 17:29

In cazul in care cumparatorul primeste o alta editie decat cea pentru care a platit, are dreptul sa ceara banii inapoi.

Daca cel care a vandut produsul refuza sa il primeasca inapoi si sunt notificat de cumparator, acel utilizator risca sa piarda complet accesul la sectiunea Bursa si mesageria privata, pana la riscul de a-i fi ridicat complet dreptul de a mai accesa forumul FBG.ro.
Chuckila
Administrator
Administrator

Total VP-uri primite: 563

Mesajde Haddeo » 24 Aug 2017, 17:31

ce se intampla cu costurile de transport dus intors ? :)
Modern Romanian Art
RO (Ra retheme)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.
Haddeo
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 362

Mesajde Chuckila » 24 Aug 2017, 17:38

Haddeo scrie:ce se intampla cu costurile de transport dus intors ? :)

Sunt suportate de cel care a produs neintelegerea.
Chuckila
Administrator
Administrator

Total VP-uri primite: 563

Mesajde danielM » 24 Aug 2017, 18:08

Am avut un asemenea episod (din vina mea) cu un joc pus la vanzare care de fapt era o editie mai veche decat cea din poza pusa de mine. I-am trimis omului banii inapoi si l-am rugat sa il lase la Checkpoint in Cluj, ca donatie (era un joc care nu ma interesa); nu stiu daca jocul a mai ajuns la checkpoint.
danielM
general de sufragerie
King Meeple

Total VP-uri primite: 520

Mesajde manny0821 » 25 Aug 2017, 09:50

A ajuns :) era vorba de Runebound 1st edition ;).
manny0821
Teen Meeple
Teen Meeple

Total VP-uri primite: 2

Mesajde danielM » 25 Aug 2017, 10:40

:tu: perfect
danielM
general de sufragerie
King Meeple

Total VP-uri primite: 520

Mesajde BlackS0ull » 09 Ian 2018, 17:03

Salutare,

As dori sa postez si eu un anunt in sectiunea "Vanzari" si nu prea pot. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns de ce nu am access.

Multumesc frumos!
BlackS0ull
Baby Meeple
Baby Meeple

Mesajde nqq » 09 Ian 2018, 17:56

Probabil trebuie sa postezi de cateva ori intai.
Nu poti sa postezi direct primul mesaj pe bursa...

Cred..99%
nqq
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 21

Mesajde BlackS0ull » 09 Ian 2018, 18:00

OK, multumesc frumos pentru raspuns.

Sa zicem ca nu am post-uri inutile. Intru pe forum de ceva timp, dar nu doresc sa postez doar de dragul de a strange aceste post-uri :)

Multumesc inca odata pentru raspuns!
BlackS0ull
Baby Meeple
Baby Meeple

Mesajde nqq » 09 Ian 2018, 18:24

posibil sa nu am dreptate...vad ca ai 10 posturi pana acum.
probabil e altceva.
SAu ai facut ceva prostioare pe aici si ai ban pe bursa ?!?
nqq
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 21

Următorul

Înapoi la Vanzari