Discutii preliminare: TtA:aSoc

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
Dang

Discutii preliminare: TtA:aSoc

Post: # 9855Post Dang
12 Jan 2011, 08:45

E cineva interesat sa facem o intalnire in care sa jucam (si) Through the Ages: A Story of Civilization?
E doar o idee, sa vedem cati ar fi (daca ar fi) doritori sa vina, sa-l joace si/sau sa-l invete.

Pentru cei care nu sunt familiarizati cu el, o sesiune in 4 dureaza....cam 5-6 ore :). Daca se mai adauga si explicatiile, se mai adauga inca o ora.

So, ziceti care sunteti, cand doriti, daca stiti jocul, si vedem cum facem.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Discutii preliminare: TtA:aSoc

Post: # 9856Post suf
12 Jan 2011, 09:41

Noi cand l-am explicat (in 4 jucatori) am bagat un simple game de 2 ore, doua advanced games de 4 ore fiecare, si un full game de 6 ore :D. Ce ma uimeste e ca nu ma plictisesc niciodata pana imi vine randul, chiar daca imi vine randul cam o data la 18 min. Nu va descurajati, jocul aduce o tensiune foarte placuta.

Spor la joc!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Discutii preliminare: TtA:aSoc

Post: # 9862Post MandrulDuce
12 Jan 2011, 11:53

N-am jucat pana acum as vrea sa-l invat. Sa vedem cati ne strangem. Ca sa mearga totul bine (asta ar fi o idee pentru organizarea acestor genuri de intalniri axate pe singure jocuri, nu doar pentru cea de aici), as avea urm propuneri:

a) sa se organizeze mai cu atentie si mai din timp decat intalnirile normale, din 2 motive: A)sa avem timp sa ne strangem mai multi (E mai de nisa o intalnire de felul acesta, deci bazinul de oameni de selectie e mult mai mic) B) sa avem timp sa gasim suficiente copii ale jocului pentru a-ai putea aseza pe toti la masa in conditii optime (8 oameni la o masa de maxim 6 nu e tocmai ok.Mai mult decat atat, pentru jocuri ca cel de fata, cu un nivel ridicat de complexitate, as spune ca nu e indicat sa se joace din prima cu nr maxim de playeri....e greu si pentru cel care explica jocul sa rasp la atatea intrebari si creste down-time-ul exponential in cursul jocului. Si din pacate, asta poate duce in multe momente la pierdearea unor jucatori din cauza de plictiseala).
b) sa se gaseasca dintre cei care au mai jucat / au jocul / vin cu el destui "teacheri" pt toate mesele de joc ce se preconizeaza a se infiinta
c) Persoanele de la pct b sa fie cunoscute anterior si apoi sa se pregateasca pentru ce va urma. In sensul, sa isi printeze chestii (se gasesc pe bgg) cum ar fi player-aid sheets, teaching helpere (care sa ii ajute sa explice cat mai rapid si mai coerent), etc... pentru ca totul sa mearga cat mai smooth posibil! Search UndeadViking pe BGG pt resurse de genul.

<- Your move!

Cam astea ar fi momentan.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

ciocanul

Re: Discutii preliminare: TtA:aSoc

Post: # 9874Post ciocanul
12 Jan 2011, 13:55

L-as mai juca, vedem in weekend suf. :)
E complex dar e foarte fain, te prinde repede.
Ca mecanica nu e greu insa ca strategie e adanc, iti trebuie un pic de experienta sa-l intelegi in profunzime.

adixor

Re: Discutii preliminare: TtA:aSoc

Post: # 9876Post adixor
12 Jan 2011, 14:22

(diseara incerc sa fac noul subforum si sa mut acolo discuta aceasta, dar cam asa imi imaginez dialogul. eventual cu mai multi pretendenti :) )

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”