Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46185Post fl0po
08 Nov 2013, 06:25

Android: TheGathering ce sa mai....cum stiu unii sa faca bani!!!
HACK OR GET WHACKED!

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46188Post Deschapelles
08 Nov 2013, 09:49

Am prezis asta pe BGG, si un user a dat reply ca e cea mai proasta idee pe care a auzit-o vreodata :x Bine ca nu lucreaza el la FFG :D
Anyway, what i miss about this game is some sort of drafting mode. Now, people might want to throw rocks at me yelling "THIS IS LCG!!!!" but what if FFG releases some 8 people "booster boxes" for drafting purposes in a specific print run that will contain cards from the game, but also have a chance to have alternate art cards for some staples in the game (thinking mostly core set cards for the beginning)?

This way, you can have drafts for the players who enjoy that, get a chance to complete your collection for that third expensive Grimoire or Akiro Watanabe, and also appeal to the "collectionists" that want the alternate art cards in their collection/decks. You can also update yearly the "draft boosters" with different print runs each year, taking into account the current releases and state of the game. Sure, drafting is going to net you some useless extra cards (but you could always have more decks built than before).

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46189Post misu
08 Nov 2013, 10:07

Deschapelles wrote:Am prezis asta pe BGG, si un user a dat reply ca e cea mai proasta idee pe care a auzit-o vreodata :x Bine ca nu lucreaza el la FFG :D
Anyway, what i miss about this game is some sort of drafting mode. Now, people might want to throw rocks at me yelling "THIS IS LCG!!!!" but what if FFG releases some 8 people "booster boxes" for drafting purposes in a specific print run that will contain cards from the game, but also have a chance to have alternate art cards for some staples in the game (thinking mostly core set cards for the beginning)?

This way, you can have drafts for the players who enjoy that, get a chance to complete your collection for that third expensive Grimoire or Akiro Watanabe, and also appeal to the "collectionists" that want the alternate art cards in their collection/decks. You can also update yearly the "draft boosters" with different print runs each year, taking into account the current releases and state of the game. Sure, drafting is going to net you some useless extra cards (but you could always have more decks built than before).
Foarte tare! Ar trebui sa le ceri procent din incasari :P

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46195Post Deschapelles
08 Nov 2013, 10:55

Ar fi cool. Poate un post de designer la FFG :) Lol, sa imi iau doua perechi de palme de la fl0po sa ma trezesc :)

Acum visez la un turneu Regional pe Romania pentru 2014, cu multi jucatori si un cut-off to top 8 in care se va juca draft :D

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46196Post misu
08 Nov 2013, 10:59

In curand n-o sa-i mai ajunga palmele lui fl0po sa ne treazeasca pe toti :lol:

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46197Post Tarmyniatur
08 Nov 2013, 11:16

Ma intreb daca va fi un Plugged-In in Bucuresti, serios vorbind acum :D

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46200Post Deschapelles
08 Nov 2013, 11:31

Eu mi-as dori maxim, dar daca nu vorbeste niciun shop la FFG sa zica ca vrea sa organizeze chestia asta, nu cred ca o sa vina FFG-ul sa propuna.

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46204Post misu
08 Nov 2013, 12:56

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=4332

Cred ca despre asta e vorba, dar cum zicea si fl0po, hai sa nu visam prea departe...mai intai sa crestem comunitatea

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46211Post fl0po
08 Nov 2013, 15:47

alooo, baieti, mai fac si io treaba azi sau stau numai intr-un sughitz...in plus mai am nevoie de palme si pentru alte trebi...deci faceti o lista si cand ne vedem va rezolv.
...dar ce spuneti de Store Championships ....? a?
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46212Post fl0po
08 Nov 2013, 15:52

Deschapelles wrote:Am prezis asta pe BGG, si un user a dat reply ca e cea mai proasta idee pe care a auzit-o vreodata :x Bine ca nu lucreaza el la FFG :D
Anyway, what i miss about this game is some sort of drafting mode. Now, people might want to throw rocks at me yelling "THIS IS LCG!!!!" but what if FFG releases some 8 people "booster boxes" for drafting purposes in a specific print run that will contain cards from the game, but also have a chance to have alternate art cards for some staples in the game (thinking mostly core set cards for the beginning)?

This way, you can have drafts for the players who enjoy that, get a chance to complete your collection for that third expensive Grimoire or Akiro Watanabe, and also appeal to the "collectionists" that want the alternate art cards in their collection/decks. You can also update yearly the "draft boosters" with different print runs each year, taking into account the current releases and state of the game. Sure, drafting is going to net you some useless extra cards (but you could always have more decks built than before).
ha ha leshin....cred ca ala era Lukas cu un cont la mijto....cand a vazut ce idee ai s-a activat direct...dar tie ti-a zis ca e de rahat ceea ce propui....
HACK OR GET WHACKED!

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46213Post Deschapelles
08 Nov 2013, 15:55

Ar fi foarte tare, in prima faza, desi tot in 2014 se va intampla cel mai devreme.

Daca lucrurile merg BINE (foarte BINE de fapt), putem avea asa:

Oficial FFG:
- store championship(s) 2014
- regional championship Romania 2014
- the Chronos Protocol International tour - 2014

Neoficial:
- concursuri de o zi (constructed)
- drafturi
- liga sezon 3
- etc.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46214Post fl0po
08 Nov 2013, 16:10

daca lucrurile merg f f f bine vom avea in Noiembrie - Decembrie macar un membru nou in comunitatea A:NR din Buc. Dar exista posibilitatea sa treaca si Noiembrie si Decembrie si sa fim tot noi....si asta ma seaca cel mai mult cateodata!
HACK OR GET WHACKED!

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46215Post Deschapelles
08 Nov 2013, 16:13

Daca as face concursuri cu scopul de a creste comunitatea, as face concurs LUNAR pentru incepatori, core-set only.
Daca nici asta nu functioneaza, nu cred ca o sa mearga nimic :)

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46216Post Deschapelles
08 Nov 2013, 16:14

fl0po wrote:daca lucrurile merg f f f bine vom avea in Noiembrie - Decembrie macar un membru nou in comunitatea A:NR din Buc. Dar exista posibilitatea sa treaca si Noiembrie si Decembrie si sa fim tot noi....si asta ma seaca cel mai mult cateodata!
Avem deja un membru nou, si anume Oliver, care a amenintat ca o sa vina si cu fratele lui. ;)

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46221Post Rautz
08 Nov 2013, 16:55

Deschapelles wrote:Daca as face concursuri cu scopul de a creste comunitatea, as face concurs LUNAR pentru incepatori, core-set only.
Dupa cum ai vazut, momentan nu avem organizatori profesionisti, incercam sa facem una-alta sa dezvoltam comunitatea eu si flopo. Concursuri lunare sau concursuri FFG, cu premii serioase si participanti numerosi nu cred ca pot face decat magazinele de jocuri.

In lipsa implicarii unui astfel de partener, cred ca visam prea mult (si ne trebuie niste palme de la flopo) sa organizam cine stie ce concursuri majore.
Asa ca daca vreti ca un magazin sa ne sustina, trebuie si noi la randul nostru sa-i sustinem pe ei. Pentru a-i sustine, ne trebuie o comunitate mai mare de jucatori, asa ca orice implicare in acest sens e bine venita.

Cu alte cuvinte, Deschapelles, daca crezi ca acest lucru ar fi benefic, poti ajuta prin organizarea respectivului concurs lunar.

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46223Post Tarmyniatur
08 Nov 2013, 17:26

Hai sa facem un thread cu toti care au A:N doar core-set, sa dam de ei, ce ziceti? Daca sunt lurkeri pe forum...

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46224Post fl0po
08 Nov 2013, 17:32

eu sunt convins ca cine are a:nr nu ar sta doar sa asiste la noi...
HACK OR GET WHACKED!

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46230Post Deschapelles
08 Nov 2013, 18:36

Rautz, da, chiar vreau sa ajut la organizarea concursurilor, dar nu stiu daca as cadea de acord cu multa lume.

Eu unul am venit din MtG si m-am obisnuit sa joc in spiritul si litera regulilor de concurs MtG, unde , spre deosebire de A:NR, exista un sistem de reguli bine tunat de tournament, de la sistemul de puncte si departajari pana la ce se intampla in caz de illegal plays. Chestia asta inca nu e "finala" in A:NR si ma deranjeaza, dar ce sa fac, joc asa cum e.

O sa revin cu amanunte cand o sa am ceva concret pentru partea de "organizare" :)

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46241Post Rautz
09 Nov 2013, 04:17

E foarte bine, si eu prefer reguli bine puse la punct.
Iar daca esti organizator, si impui un set de reguli, indiferent ca ne plac sau nu, cine se inscrie respecta respectivele reguli.

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46274Post Deschapelles
10 Nov 2013, 22:54

Ok guise, revening la ordinea de zi pentru intalnirea de marti 12.11 pentru liga, a ramas ca joc cu Tarmyniatur pe la 6, 6 si ceva, si cu Oliver dupa (core-set only).

Object now or forever hold your peace! :P

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”