Clans of Caledonia

Ati descoperit un proiect interesant pe Kickstarter? Deschideti un topic si poate gasiti si alti useri interesati de joc.

Re: Clans of Caledonia

Mesajde arthuriovan » 23 Noi 2017, 17:51

Azi au ajuns la Regat. Mi-a spus Alex...
arthuriovan
Art Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 22

Mesajde adelindumitru » 23 Noi 2017, 17:52

arthuriovan scrie:Azi au ajuns la Regat. Mi-a spus Alex...

Hm atunci mâine dimineața voi face o vizită pe acolo :P
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 61

Mesajde Corwin » 23 Noi 2017, 19:25

Mie mi-au zis ca e foarte probabil sa-mi trimita alt colet... Aveti noroc.
Corwin
Terraformer
King Meeple

Total VP-uri primite: 53

Mesajde adelindumitru » 23 Noi 2017, 20:21

Da, nu am avut rabdare pana maine

from http://www.boardgamegeek.com/image/3851750
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Mesajde adelindumitru » 27 Noi 2017, 16:02

Câteva impresii după un joc:
- cutia e surprinzător de mică: nu te-ai aștepta să conțină atât de multe componente! Ce mi-a plăcut e că îți oferă foarte multe pungi (mi-au rămas vreo 10 după ce am organizat componentele); de asemenea, componentele sunt puțin cam mici pentru gusturile mele: ar fi mers să fie cu vreo 20-30% mai mari; pe de altă parte, sunt de calitate foarte bună, net superioară altor jocuri la prețuri similare; cartonul, chiar și cel folosit la cutie, e foarte gros și rezistent;
- jocul e destul de rapid: cam o oră și jumătate ne-a luat, cu tot cu setup și strâns componente; de asemenea, simți că ai avut timp suficient să îți organizezi "engine-ul", chiar dacă încă sunt o grămadă de lucruri pe care ai mai vrea să le faci;
- sunt foarte multe strategii posibile; poți merge pe sacrificat animale, îndeplinit contracte, obținut bani de pe urma muncitorilor, etc.;
- nu am jucat cu clanuri, dar, la o primă vedere, puterile speciale ale clanurilor par suficient de echilibrate;
- regulile sunt clare (singurele care ne-au dat bătăi de cap au fost cele referitoare la settlement scoring);
- pe scurt, mi-a plăcut destul de mult. De abia aștept să îl încerc din nou!
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Mesajde Corwin » 27 Noi 2017, 19:15

In cati jucatori ati jucat?
Corwin
Terraformer
King Meeple

Mesajde adelindumitru » 27 Noi 2017, 19:43

In 2 :)
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Mesajde Corwin » 27 Noi 2017, 19:54

Înțeles. Sună foarte bine tot ce-ai scris despre el, abia aștept să-l joc. Cred că clanurile îl fac si mai interesant.
Corwin
Terraformer
King Meeple

Mesajde adelindumitru » 27 Noi 2017, 20:00

Clanurile cred ca te vor ajuta sa realizezi mai multe pe parcursul jocului. Nu vei ajunge prea usor sa te "scalzi" in resurse in ultimele runde ca la alte resource management games, dar s-ar putea sa fie mai putin "tight" cu clanuri. Revin diseara dupa ce vom testa si clanurile cu impresii.
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Mesajde mihnea_1309 » 28 Noi 2017, 00:18

Neaparat cu clanuri! Aduc 1-2 reguli in plus dar fac jocul mult mai interesant. Nici nu mi l-as imagina fara. Sunt foarte reusite, aproape asa crazy ca la Marco Polo. :tu:

Ce imi place mult e ca la inceput il abordezi ca un engine builder...desi nu prea e. Iti rulezi 'motorul ' doar de 5 ori, din care rularea finala e doar pt cateva puncte. Cheia dupa mine e sa joci la specula ca sa poti face contracte pe banda rulanta. Desi departe de a fi inovativ, chiar e un joc bun.
mihnea_1309
Chief Meeple
Chief Meeple

Total VP-uri primite: 46

Mesajde adelindumitru » 28 Noi 2017, 01:16

Da, clanurile sunt fun. Dar mi-a placut si jocul fara ele. Per total imi place tot mai mult. Am sesizat si eu in al doilea joc cat de importante sunt contractele. Isi merita fiecare banut, asta e clar.
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Mesajde adelindumitru » 30 Noi 2017, 14:06

Am revenit cu impresii dupa 3 jocuri, toate in 2 jucatori:

- clanurile sunt echilibrate, dar unele sunt mai dificil de stapanit. Imi place faptul ca fiecare clan te indeamna sa te specializezi pe altceva. Aseara am jucat cu MacKenzie, care se bazeaza pe productia de whisky. Foarte tematic si foarte distractiv, cred ca e clanul meu favorit.

- jocul merge foarte rapid. Da, mai sunt si timpi morti pentru ca trebuie sa te gandesti la multe lucruri, dar nu e deranjant.

- nu ne-am prins exact ce e cu settlement scoring in primul joc, dar acum cred ca e unul din aspectele noastre favorite ale jocului.

- piata dinamica e foarte interesanta, mai exact cand e in joc si tile-ul de port care iti permite sa manipulezi pretul unui produs.
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Anterior

Înapoi la Kickstarter