Masters of football

Ati descoperit un proiect interesant pe Kickstarter? Deschideti un topic si poate gasiti si alti useri interesati de joc.
Post Reply
User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Masters of football

Post: # 62700Post iuli212
28 Jun 2015, 16:11

https://www.kickstarter.com/projects/th ... f-football

Image
from: http://boardgamegeek.com/image/2543695/masters-football

Am si eu cateva intrebari despre kickstarter, nu m-a interesat pana acum ideea, doar ma uitam la poze/video cu jocuri si atat, dar am vazut reclama la acest joc pe BGG si mi-a placut conceptul.

1. Daca nu ating pledge-ul minim banuiesc ca jocul nu se face. Sau il fac doar pentru cei care au platit si atat?
2. Daca platesti si nu se atinge pledge-ul minim banii sunt primiti inapoi? Exista riscul sa ramai si fara bani si fara joc?
3. Daca se atinge pledge-ul, jocul poate fi gasit si la distribuitori (in caz in care nu il cumperi acum)?
Last edited by iuli212 on 28 Jun 2015, 19:33, edited 2 times in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Masters of football

Post: # 62701Post Chuckila
28 Jun 2015, 16:30

1. Daca nu se atinge suma necesara, jocul nu se produce
2. Banii sunt primiti inapoi.
3. In general da, jocul se gaseste ulterior si la distribuitori.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masters of football

Post: # 62702Post iuli212
28 Jun 2015, 17:03

Chuckila wrote:1. Daca nu se atinge suma necesara, jocul nu se produce
2. Banii sunt primiti inapoi.
3. In general da, jocul se gaseste ulterior si la distribuitori.
Multumesc frumos pentru raspuns! :tu:

jakkal

Re: Masters of football

Post: # 62720Post jakkal
29 Jun 2015, 12:33

O sa completez ce a scris Chuckila la punctul 3. Intr-adevar, in 99% din cazuri jocul apare si in retail, DAR:
- (deobicei) add-onurile KS exclusive nu sunt incluse
- (deobicei) pretul este mai mare decat cel pt versiunea KS
- (deobicei) il poti cumpara mai tarziu decat l-ai primi de pe KS

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masters of football

Post: # 62721Post iuli212
29 Jun 2015, 13:25

jakkal wrote:O sa completez ce a scris Chuckila la punctul 3. Intr-adevar, in 99% din cazuri jocul apare si in retail, DAR:
- (deobicei) add-onurile KS exclusive nu sunt incluse
- (deobicei) pretul este mai mare decat cel pt versiunea KS
- (deobicei) il poti cumpara mai tarziu decat l-ai primi de pe KS
Legat de add-onuri scriau si ei ca le dau doar pe KS.
Pretul transportului mi se pare putin cam piperat, 15€, jocul fiind 45€ (1/3). Nici nu stiu sincer cam ce preturi sunt, eu comandand mereu doar de la magazinele din tara. Acum depinde foarte mult si cat ar costa jocul cand va ajunge pe piata la noi; daca diferenta pret magazin - pret KS cu transport nu este mare clar nu se merita sa astepti pana atunci.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Masters of football

Post: # 62722Post Miţã
29 Jun 2015, 13:34

iuli212 wrote:
jakkal wrote:O sa completez ce a scris Chuckila la punctul 3. Intr-adevar, in 99% din cazuri jocul apare si in retail, DAR:
- (deobicei) add-onurile KS exclusive nu sunt incluse
- (deobicei) pretul este mai mare decat cel pt versiunea KS
- (deobicei) il poti cumpara mai tarziu decat l-ai primi de pe KS
Legat de add-onuri scriau si ei ca le dau doar pe KS.
Pretul transportului mi se pare putin cam piperat, 15€, jocul fiind 45€ (1/3). Nici nu stiu sincer cam ce preturi sunt, eu comandand mereu doar de la magazinele din tara. Acum depinde foarte mult si cat ar costa jocul cand va ajunge pe piata la noi; daca diferenta pret magazin - pret KS cu transport nu este mare clar nu se merita sa astepti pana atunci.
15€ e parfum ăsta dacă îți achita și taxe vamale și tva.
De exemplu dacă te uiți la alte ks noi plătim și 25-60$ pe un ks.

jakkal

Re: Masters of football

Post: # 62723Post jakkal
29 Jun 2015, 13:44

Nu am experienta in KS, deci nu stiu cu cat difera pretul de retail vs KS (oricum depinde de la joc la joc). Dar cred ca este un discount marisor vs MSRP (pretul recomandat de vanzare).

Riscul legat de publisherii necunoscuti (care debuteaza pe KS) este ca jocul sa fie tiparit doar o data, pt backerii KS. Daca au sansa sa-i prinda vreun publisher sau distribuitor mediu-mare, vor scoate si pentru retail. Daca nu, ramane sa-l iei second.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masters of football

Post: # 62728Post iuli212
29 Jun 2015, 14:19

Miţã wrote:15€ e parfum ăsta dacă îți achita și taxe vamale și tva.
De exemplu dacă te uiți la alte ks noi plătim și 25-60$ pe un ks.
Ei zic ca este EU-friendly, probabil in cei 15€ intra tot. Din ce zici pare un pret ok fata de alte jocuri.
jakkal wrote:Nu am experienta in KS, deci nu stiu cu cat difera pretul de retail vs KS (oricum depinde de la joc la joc). Dar cred ca este un discount marisor vs MSRP (pretul recomandat de vanzare).

Riscul legat de publisherii necunoscuti (care debuteaza pe KS) este ca jocul sa fie tiparit doar o data, pt backerii KS. Daca au sansa sa-i prinda vreun publisher sau distribuitor mediu-mare, vor scoate si pentru retail. Daca nu, ramane sa-l iei second.
Am inteles, sunt destui factori care pot sa favorizeze sau nu ajungerea pe piata a unui proiect KS.

Multumesc frumos pentru lamuriri, au fost de mare ajutor.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masters of football

Post: # 71125Post iuli212
30 Jun 2016, 00:05

La un an de la ultima postare (a mea), s-a primit si un termen limita de livrare, jocul neintrand inca in productie. Sa nu precizez ca in campanie era data februarie..
Signing Players
Posted by Thinking of a Number (Creator)
For backers only
Hello backers!
In any football club signing in a new player is a major event... both for the club and for the supporters. This week we sent the manufacturer the signed agreement for their quote!! Done... we can only go forward now.
The manufacturer will now assign the account manager to us, who will help with every step... the first one being the deposit ! 50%... ouch!
We can also give you the estimated production schedule they sent us:
- Pre-production - 4-5 weeks (verifications, setup, etc. and this is also where they send us a printed pre-production unit for approval)
- Mass Production - 8-10 weeks (laser engraving the dice takes longer)
- Assembly - 1 week (this includes the kickstarter units with the exclusive cards)
Now, keep in mind that these estimates were given to us for a wide range of quantities... and we're actually going for a low quantity run, so, we expect to be able to improve on the above schedule.
In essence, and although it's not all under our control, we are determined to be able to deliver the game to you in November (the latest)! It's certainly much later than we wanted to deliver it but we hope the wait will be worth it.
In the mean time we keep going through all the graphics and making sure we have them as per the manufacturer templates and guidelines so that when we start the upload, and they verify it, we can save some time not having to go back and make adjustments.
That's it for this week... we'll keep the updates coming.
The Masters of Football team
Probabil incepatori, cu o coordonare foarte proasta si cu un prim KS pentru mine semiratat (poate o sa merite jocul asteptarea).
Ca idee, poate vor mai avea proiecte, sa stiti la ce sa va asteptati.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Masters of football

Post: # 71128Post Teddy
30 Jun 2016, 11:11

Nici eu nu am o experienta mare in KS. Cred ca am participat la 3 campanii, dar am fost cam dezamagit.

Dupa ce ca dai banii cu 6-10 luni inainte ca jocul sa-ti fie livrat, mai nou toate campaniile de KS iti cer bani in plus ca sa primesti bonusurile campaniei. Care personal mi se pare o mizerie. De ce as mai vrea sa particip?!

Pret mai mic? Teoretic poate adta sa te determine dar am vazut variante care in retail au aparut mai ieftine decat varianta kickstarter. Un exemplu care imi vine pe moment este Compounded. Care a fost circa 50 euro la care parca era si transport. Ce-i drept venea cu niste eprubete de plastic (de 2 lei). Ulterior a aparut la Regat la 149 lei.

Un alt exemplu dezamagitor a fost Viceroy. Dupa ce m-a corupt Chuckila sa il iau(jocul e foarte fain, mai ales daca il joci cu el :)) ). Jocul a aparut in stoc la magazine cu 2-3 saptamani inainte sa ajunga cele de pe KS. Si iar dezamagire. Singura compensatie a fost ca jocul pe Ks a fost circa 100 lei si in magazin parca 150 lei.

The gallerist. Am stat pe ganduri daca sa particip la campanie si nu am mai apucat sa fac pledge. Imi parea rau. Pana l-am luat de la Regat imediat dupa Essen mai ieftin decay era pe KS si cu 2-3 saptamani mai repede.

Sper ca te-am bagat in ceata :p

Spor la pledge.

Sunt exemple si exemple. KS mi se pare o loterie

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Masters of football

Post: # 71130Post arthuriovan
30 Jun 2016, 11:41

@ Teddy - omul a facut deja pledge-ul in 2015 iar jocul ar fi trebuit sa il primeasca in februarie anul asta... s-a amanat pentru noiembrie livrarea.

@ iuli212 - incearca la viitoarele pledge-uri sa alegi publisheri cunoscuti si cu un track record de aur (Stonemaier Games si Roxley Games sunt probabil safe bets, dar mai sunt si altii ok - CMON, Indie Board & Games, TMG Games etc.). Eu unul am fost dezamagit de Mayday Games si campania pentru Viceroy - insa asa cum zicea si Teddy, macar am obtinut jocul mai ieftin si cu sleeve-uri.

In cazul in care optezi pentru o campanie a unui publisher cu mai putina notorietate, verifica putin daca prezinta suficiente garantii pentru livrarea jocului si a bonusurilor promise. Eu de exemplu am ales sa sustin campania pentru Elevenses (Adventureland Games - pentru ca fratele designerului jocului este la randul lui designer si publisher, avand la activ jocuri ca Archaeology si Sushi Go), Dragon's Hoard (recunosc ca aici m-a atras grafica si pretul ok) si Fugitive (Tim Fowers - campaniile anterioare au fost fara probleme).

Am vrut la un moment dat sa sustin campania pentru Odin's Ravens, dar e bine ca nu m-am hotarat la timp fiindca a fost un mare scam (tipul a cheltuit toti banii stransi si nu a mai dat niciun semn).

Concluzionand, do your research si ai toate sansele sa fie totul bine cand primeste jocul pe care l-ai sustinut.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masters of football

Post: # 71140Post iuli212
30 Jun 2016, 17:57

Am ales jocul pentru tema si alternativa mica de pe piata.
In rest am mers pe ideea ca daca imi place ceva vad daca se baga oamenii cu experienta de pe forum :lol:
Sau ideal il aduc cei de la Regat direct de la Essen :tu:

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masters of football

Post: # 72811Post iuli212
15 Sep 2016, 13:26

From what we discussed with the manufacturer, and considering our current stage, it's still possible to deliver in December before Christmas if no unforseen delays occur... so, that's what we hope we can achieve. We know the manufacturer is top notch and they've showed great interest in the project from the beginning, so we know they'll do the best they can... and hopefully the shipping will have no hickups and we'll have a smooth process... fingers crossed because we really want to deliver it.
Se asteapta minunea de Craciun! :lol:

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masters of football

Post: # 80578Post iuli212
27 Jun 2017, 00:03

Dupa 2 ani de la KS a venit jocul. Primul meu joc luat astfel a ajuns nesperat!
Desi organizarea a fost dezastruoasa, comunicarea cu Bakerii a fost constanta si sincera.
Calitatea componentelor este peste ce ma asteptam, acum sper sa fie si gameplay-ul pe masura.

Review:http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=50&t=7273

Post Reply

Return to “Kickstarter”