Scythe

Ati descoperit un proiect interesant pe Kickstarter? Deschideti un topic si poate gasiti si alti useri interesati de joc.
tocumarian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 01 Jul 2010, 12:08

Re: Scythe

Post: # 65188Post tocumarian
25 Oct 2015, 09:20

Plu? :D

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 65195Post Imago
25 Oct 2015, 20:54

Shaikan wrote:Dar ce conteaza cate note de 10 primeste si pe ce pozitie se afla daca tie iti place jocul? Cat timp e un joc bun pentru tine si iti face placere sa-l joci, ce conteaza daca altii spun ca e naspa si e pe locul 3000 :)?
:))
Psihologii spun ca ar conta. Oamenilor le place sa fie asociati cu fenomene de succes (cum ar fi cluburi de football care castiga Champions League, companii mari si profitabile, etc, etc). In cazul in care te asociezi unui fenomen de succes, psihologic iti imbunatatesti imaginea ta in proprii ochi. E un fel de transfer de statut.
Eu desigur sunt absoluuuut rational, si voi evalua fooooarte riguros si obiectiv acest joc, nu imi pasa nici un pic cati backeri are, ce cred altii despre joc, cati bani a strans. In niciun caz, nimic, nada.
Insa... As putea impresiona sotia inainte de joc cu aceste statistici. Ea nu e o tipa la fel de cerebrala ca mine, si e mai usor impresionabila.

Insa se pare ca eu sunt deja dispus foarte pozitiv fata de acest joc. Am facut pledge de 260 lei pentru un joc care o sa-l primesc peste 10 luni, care nu l-am jucat, despre care am informatii limitate, dintr-o pagina de kickstarter care il prezinta ca cel mai bun joc ever! A trebuit sa infrunt opozitia sotiei! In acelasi timp ignor jocuri superbe (Through the Ages, Eclipse, Runewars), disponibile pe piata si care stiu deja ca sunt foarte bune. Daca vreau sa-mi pastrez integra imaginea mea de baiat destept in proprii ochi, dupa asemenea investitii creierul meu ma va obliga sa plac jocul...

Intre timp, creierul meu se mai linisteste un pic cand vede 12,000 de backeri si peste $1 milion strinsi. Suntem douasprezece mii! Sunte multi si galagiosi! Unii din noi vom da note de zece cu mult inainte de a scoate folia de pe cutie, fiind entuziasmati doar de descrierea de pe Kickstarter! Iar cand jocul va sosi, vom da sute, poate chiar mii de 10 pe boardgamegeek, pentru a propulsa jocul in Top 100 (chiar daca jocul ne va parea unul de 9). I've made the right choise! Scuze Through th Ages, vei mai astepta un pic.

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Scythe

Post: # 65196Post Plu
25 Oct 2015, 21:13

tocumarian wrote:Plu? :D
Momentan nu am timp, dar săptămâna asta as putea. Nu m-am uitat cum se poate face plata, dară dacă e nevoie de card de credit nu o sa fie o problema. Discutam în privat

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Scythe

Post: # 65198Post MandrulDuce
25 Oct 2015, 21:19

Oamenii se asociaza fenomenelor "de succes". Mai mult decat atat, pentru a nu fi priviti drept "devianti" de regula nu comenteaza asupra fenomenului, preferand sa mearga dupa opinia majoritatii. Fenomenul se cheama spirala tacerii.
Evident, acest fenomen se manifesta in special in ceea ce priveste temele despre care nu suntem interesati, nu stim foarte multe sau ne sunt indiferente. Cu cat suntem mai putin implicati, cu atat ne vom ralia mai rapid la parerea majoritatii si vom fi mai recalcitranti in a ne manifesta dezacordul. Like, cmon, ne punem la bataie imaginea publica mergand impotriva majoritatii pe o tema careia nui dam deloc importanta, riscand sa gresim si sa fim catalogati drept .... (insert adjective here). Evident, cu cat itneresul creste cu atat suntem mai dispusi sa ne docuemtnam, sa ne exprimam opinia si ne intereseaza mai putin ce crede lumea.
Pe fenomenul descris mai sus se bazeaza partidele politice in momentul cand inunda canalele media cu sondaje inainte de alegeri. One would argue ca de ce naibii sa dai bani sa prezinti un sondaj de opinie fals cand oricum la vot se va dovedi ca a fost total neadevarat? Bani pierduti... Nu chiar. Le prezinta pentru ca exista ca o masa de oameni suficient de mare care au instinctul civic de a merge la vot dar sunt nehotarati (le e indiferent). Acestia sunt foarte susceptibili la a fi influentata si a se ralia la parerea majoritatii. Sigur ati auzit argumente gen "nu ma duc sa votez candidatul independent X pentru ca nu are nici o sansa. Mai bine aleg un candidat dintre primii doi in sondaje, pe criteriul care imi displace mai putin".

Dar deja divagam.
Oricum, interesant numarul de grupulete care s-a format in cadrul acestui thread. Nu stiu cate jocuri au strans pe forumu fbg atatia suporteri dispusi sa dea cu banu pentru un produs despre care nu stiu cat de bun va fi si care vine peste 10 luni, asa cum bine a punctat BEatU in postul anterior. Some picky person might argue ca fenomenul descris anterior afecteaza si judecata userilor nostri. Evident, nu e cazul sa fim noi acele persoane carcotase, cand stim foarte bine ca nimeni nu face impulse buying pe acest forum si nici nu isi alege jocuri pe motive emotionale, pt a descoperi mai tarziu ca nu le sunt pe plac.

Pace!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Scythe

Post: # 65200Post 26octombrie
25 Oct 2015, 21:45

MandrulDuce wrote: stim foarte bine ca nimeni nu face impulse buying pe acest forum si nici nu isi alege jocuri pe motive emotionale, pt a descoperi mai tarziu ca nu le sunt pe plac.

Pace!
Eu propun sa fie trecute aceste cuvinte in headerul forumului, in loc de "Your move". Consider ca ne reprezinta perfect, ilustreaza foarte bine chibzuinta, cumpatarea si spiritul cerebral al tuturor celor de aici. Nici nu puteai s-o spui mai bine! Bravo, cum de-ai stiut?!

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 65201Post adrim
25 Oct 2015, 21:56

MandrulDuce wrote:... o tema careia nui dam deloc importanta ...
Se pare ca si cei mai pasionati de gramatica au scapari uneori, nu-i asa? ;)

Scuze de offtopic, dar nu m-am putut abtine. Prietenii stiu de ce. :)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 65418Post Imago
30 Oct 2015, 13:36

13,000 backeri. O lansare de succes. Mai sunt 6 zile, nu m-as mira sa depaseasca 15 mii de backeri.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1973
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 65459Post Shaikan
02 Nov 2015, 10:23

Aveti idee daca trebuie adaugat delivery in cazul in care vreau si optiunea de coins? cea de 22?

Also, Arthur, Homey ramane pledge-ul?

Noroc!

User avatar
vall
King Meeple
King Meeple
Posts: 443
Joined: 30 Nov 2011, 18:43
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scythe

Post: # 65461Post vall
02 Nov 2015, 11:41

Nu trebuie adaugat delivery dar de ce nu treci la pledge-ul de 79$ care are monedele incluse, cutii pentru resurse si e o idee mai ieftina overall?

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1183
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 65470Post arthuriovan
02 Nov 2015, 19:36

@ Shaikan - eu sunt in continuare 100% interesat de joc. So, in cazul meu ramane valabil pledge-ul de 59 USD.

User avatar
homey
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 285
Joined: 29 Nov 2010, 22:39
Location: Iasi
Contact:

Re: Scythe

Post: # 65472Post homey
02 Nov 2015, 20:16

Si eu 100%

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1973
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 65539Post Shaikan
04 Nov 2015, 23:37

Ca idee, vedeti ca la jocul asta delivery se adauga automat, nu trebuie sa puneti voi suma in pledge. Am zis sa intreb ca eu facusem pledge-ul cu tot cu delivery inclus si tot vedeam ca spre final imi aparea pledge-ul + delivery mai jos si nu intelegeam de ce. Mai jos confirmarea de la Jamey:



Flaviu,

Correct, delivery is added automatically (one fee per pledge) when you make your pledge. Kickstarter should tell you what the amount is as you're making the pledge.

Best,
Jamey

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1183
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 70478Post arthuriovan
02 Jun 2016, 14:03

Aparent jocul ar putea sa ajunga la noi in cursul lunii iulie, cu o luna mai devreme :) !

https://www.kickstarter.com/projects/ja ... ts/1588185

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7072
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Scythe

Post: # 70480Post DanielIndru
02 Jun 2016, 14:17

Bravo lui Jamey.
Sper ca exemplul lui sa fie urmat de mai multi producatori de jocuri.

User avatar
vall
King Meeple
King Meeple
Posts: 443
Joined: 30 Nov 2011, 18:43
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scythe

Post: # 71382Post vall
14 Jul 2016, 18:14

Intrebare pentru cei care au facut pledge: a primit cineva vreo notificare/tracking number?
Se pare ca au inceput si in Europa, timid deocamdata, sa apara notificari sau chiar jocurile in carne si oase carton si plastic ;)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 71414Post fl0po
17 Jul 2016, 22:32

eu am de cateva zile un traking number...dar cand vreau sa il verific imi zice ca nu e valid....
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scythe

Post: # 71416Post CostyBGB
18 Jul 2016, 09:21

Eu inca n-am primit traking number si nici jocurile...
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1183
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 71418Post arthuriovan
18 Jul 2016, 09:40

Eu din ce am citit am inteles ca foarte multi sustinatori se plang de Ideaspatcher - compania care se ocupa de livrarea jocurilor in Europa. Sunt cativa din Germania si Olanda ce au primit jocurile, in schimb Scythe nu a ajuns la backeri din Belgia (de exemplu). Oricum, daca nu primiti tracking codes pana pe 21.07 trebuie sa il contactati pe Jamey - sa speram ca o sa descurce el itele...

User avatar
vall
King Meeple
King Meeple
Posts: 443
Joined: 30 Nov 2011, 18:43
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scythe

Post: # 71429Post vall
18 Jul 2016, 13:36

Sunt sanse sa ajunga jocul si fara preaviz. Cu toata lentoarea lui Ideaspatcher tot mai devreme e livrat jocul, sa nu uitam ca termenul oficial e august. Respect pentru Jamey :tu:

@fl0po Ce varianta astepti? Se pare ca in primul val au fost trimise in special Collector's Edition...
N-am auzit ca ar fi primit cineva pana acum pachete cu mai multe jocuri cum sunt pledge-urile noastre.
Multa lume se plange de validitatea codului de tracking. Incearca sa dai copy/paste la numar direct pe site la FedEx, unii spun ca ar rezolva problema.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Scythe

Post: # 71437Post fl0po
18 Jul 2016, 16:23

o sa incerc. astept collector's edition
HACK OR GET WHACKED!

Post Reply

Return to “Kickstarter”