Kingdom Death Monster 1.5

Ati descoperit un proiect interesant pe Kickstarter? Deschideti un topic si poate gasiti si alti useri interesati de joc.
Post Reply
User avatar
andrei3321
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 202
Joined: 09 Nov 2014, 21:06

Kingdom Death Monster 1.5

Post: # 82737Post andrei3321
12 Oct 2017, 20:37

KD e un joc care pare interesant dar am ratat KS la el. Am vazut ca acum au deschis pledge managerul si l au scos la vanzare la pretul de 300$ cu 50$ mai mult decat in timpul campaniei pt core game. A jucat cineva prima editie a jocului? Merita un pret de 1250 lei lei? Am vazut ca seama cu Gloomhaven intr un fel la gameplay. Pt Gloomhaven nu am facut insa pledge pt ca imi par componentele destul de iefine iar calitatea lasa de dorit. Probabil au preferat sa l faca la un pret mic pentru a avea vanzari mai mari. Componentele de le KD arata senzational iar detaliile miniaturilor sunt mult peste alte jocuri asemanatoare. Nu prea stiu ce sa zic totusi despre gameplay chiar daca am vazut multe tutoriale pe youtube.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Kingdom Death Monster 1.5

Post: # 82751Post Imago
13 Oct 2017, 13:57

andrei3321 wrote:KD e un joc care pare interesant dar am ratat KS la el. Am vazut ca acum au deschis pledge managerul si l au scos la vanzare la pretul de 300$ cu 50$ mai mult decat in timpul campaniei pt core game. A jucat cineva prima editie a jocului? Merita un pret de 1250 lei lei? Am vazut ca seama cu Gloomhaven intr un fel la gameplay. Pt Gloomhaven nu am facut insa pledge pt ca imi par componentele destul de iefine iar calitatea lasa de dorit. Probabil au preferat sa l faca la un pret mic pentru a avea vanzari mai mari. Componentele de le KD arata senzational iar detaliile miniaturilor sunt mult peste alte jocuri asemanatoare. Nu prea stiu ce sa zic totusi despre gameplay chiar daca am vazut multe tutoriale pe youtube.
KDM este laudat de cei care l-au comandat ca fiind extraordinar. Eu insa sunt sigur ca acesta este un joc foarte nisat, iar majoritatea boardgamerilor ar trebui sa fie circumspecti atunci cand vad rating-ul ridicat al jocului.

1. Tematica jocului este foarte stranie. Nu am fost interesat niciodata de aceasta, si cred ca majoritatea jucatorilor mai degraba ar "tolera-o" datorita mecanismelor jocului decat ar savura-o. Daca o licenta Star Wars (eu personal nu sunt mare fan, insa multi geeks o adora) ar fi la un capat al spectrului dezirabilitatii temei, lumea KDM este cam spre celalalt capat.

2. Necesita o investitie mare de timp. Campaniile KDM dureaza 25 si mai multe sesiuni. Majoritatea jocurilor pe care le am in colectie insa au intre 10-15 partide la activ, deci probabil nici la jumatate cat sa termin o singura campanie de KDM. Deci in momentul in care il cumpar ar fi bine sa ma dedic acestui joc , si sa ignor alte titluri. Mie imi place insa sa alternez un Space Empires 4X cu un Mage Knight, cu un Netrunner, etc. Ce sa mai zic de jucarea repetata a campaniilor, ar trebui sa ma dedic cu trup si suflet acestui joc, iar eu pur si simplu nu am atata timp la dispozitie.

3. O mare componenta a jocului este partea cu miniaturi: sa le asambleiz, pictezi, etc. Aceasta este o experienta in sine, insa doar pentru o minoritate de oameni care se ocupa de pictat. Altfel se pierde o mare parte din farmecul jocului - miniaturile foarte detaliate produse din cauciuc de inalta calitate. Daca le lasi curate, heh, ai niste bucati foarte detaliate si scumpe de plastic, pe care nu le valorifici.
Insa putini boardgameri hardcore sunt si pictori de miniaturi. Defapt stiu multi care cumpara jocuri doar pentru a le picta, deci treaba sta cam invers. Insa pentru pictorii obisnuiti sa dea sute de euro pe miniaturi Games Workshop pentru a le picta, $300 pentru KDM poate sa para rezonabil.

4. Costa extraordinar de mult. In campania de Kickstarter initiala, de prin 2012, KDM costa cel mai putin, $85-100. La acel pret poate ca era o super oferta. Astazi costa $300 (plus transport). Poti cumpara o multime de jocuri cu acesti bani, cu experiente extraordinare de gaming. Chiar si asa, multi oamenii care l-au incercat spun ca nu l-ar da din colectie pentru 3-5 mii de euro. Insa eu la randul meu stiu ca as putea cumpara Mage Knight, Gloomhaven, Runebound, Descent si poate si expansiuni de aceasta suma. M-as distra de minune cu aceste titluri, deci daca scopul final este experienta de joc, atunci mi-ar fi suficient. Daca insa as mai vrea si miniaturi de super calitate pe care apoi sa le pictez, as fi atras de tema intunecata a jocului si suma de $300 ar fi psihologic acceptabila pentru mine, in cazul dat KDM ar deveni atractiv.

5. KDM este mai mult decat un joc, este mai degraba o "manifestare" a unei idei, un fel de opera de arta, o experienta. Desigur sunt oameni care-l joaca foarte mult, insa si pentru ei este o provocare, o manifestare a identitatii lor. Cineva este mare fan al filmelor art house, marea majoritate insa nu le-ar intelege si se distreaza mult mai bine urmarind un blockbuster de 90 de minute.

In fine, KDM este o investitie serioasa de bani, de timp, de dedicatie, etc. Insasi pretul mare al acestuia este un filtru important, asa ca in momentul in care-l cumpara majoritatea gamerilor iau deja o hotarare sa se dedice acestuia intr-un mod mai special. Per total este un joc de nisa, si chiar daca ar costa $50 nu ar fi placut de marea parte a jucatorilor. Mai degraba ratingul i-ar scadea dramatic odata cu incercarea lui de catre jucatorii mai conventionali, cu plangeri de la "de ce miniaturile nu vin preasamblate, nu vreau sa ma chinui atat doar pentru a putea juca un joc" pana la "grafica cartilor este cam spartana, as vrea ceva mai colorat"

Post Reply

Return to “Kickstarter”