Folklore: The Affliction (2nd Printing)

Ati descoperit un proiect interesant pe Kickstarter? Deschideti un topic si poate gasiti si alti useri interesati de joc.
Post Reply
RazvanP
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 10
Joined: 31 Oct 2015, 09:11
Location: Sibiu

Folklore: The Affliction (2nd Printing)

Post: # 84014Post RazvanP
29 Nov 2017, 09:39

Are cineva sau a jucat cineva primul print?
Ma intereseaza si suna foarte bine.

https://www.kickstarter.com/projects/gb ... escription

rault
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 187
Joined: 12 May 2017, 19:59

Re: Folklore: The Affliction (2nd Printing)

Post: # 84016Post rault
29 Nov 2017, 09:52

Am luat jocul de pe BGG Market de la cineva si trebuie sa ajunga in cateva zile. Daca iti place ideea de RPG, probabil ca o sa-ti placa si jocul foarte mult. Cam asta am vazut ca s-a zis prin review-uri si pareri.

Poti sa faci pledge la 1$ si dupa faci upgrade in PM la orice pledge level daca nu esti sigur.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Folklore: The Affliction (2nd Printing)

Post: # 84019Post mihnea_1309
29 Nov 2017, 10:53

Nu l-am jucat, dar si mie mi-a atras atentia, de fapt aveam pledge-ul facut pentru Sergeant Level. Mi s-a parut ceva tocmai bun ca sa complementeze Gloomhaven: mai multa poveste si dezvoltare de caracter, combat mai simplu si rapid.

Nefiind genul sa arunc $100+ pe ceva fara documentare serioasa si cum am avut cateva zile mai libere, am citit cam tot ce am gasit pe BGG si am urmarit cam toate videourile (recomand playthrough-ul de mai jos, e relativ scurt si iti da o idee clara despre joc - urmareste si ep. 2, acolo are loc prima lupta de fapt). Iti face spoil pentru prima parte a povestii de inceput dar nah...

Cam astea-s impresiile mele, in caz ca te ajuta la ceva: partea de story pare foarte interesanta si e principalul punct de atractie al jocului (plus designul grafic care mi se pare beton). Pare si destul de generos ca si continut, avand undeva pe la 12-15 povesti cu tot cu extensia (cateva-s doar PDF), fiecare cu 2-3 capitole care dureaza cam 1-2 ore. N-am vazut vreun boardgame sa includa chiar atat de multe concepte RPG, inclusiv keywords si traits care deblocheaza anumite optiuni de dialog.

Unde s-a rupt filmul pt. mine e la partea de combat: foarte random (zaruri procentile...wtf is this, the 80's?) si cu putine decizii tactice (in principiu te duci langa cel mai apropiat inamic si dai in el pana moare). Nu are nici macar mecanisme de flancare sau ceva care sa faca pozitionarea mai importanta. Si cum ne-am obisnuit la jocurile de genul, e foarte fiddly, trebuind sa aduni/scazi modificatoare la fiecare atac din vreo 3-4 efecte diferite. O sa vezi si in playthrough-ul de mai jos ca tipul uita cam in fiecare tura de vreunul dintre modificatoare. Lumea se plange ca uneori luptele sunt atat de lungi ca ti se acreste de cat dai cu zarurile: dai cu zaru sa vezi pe cine ataca fiecare inamic, D100 pentru Might, zar pt. defense, daca atacul trece D4 pt. damage, daca ai vreun item sau vreun condition ai ghicit: dai cu zarurile :lol: Nu stiu in cati vrei sa-l joci, dar consensul e ca la 2 caractere e imposibil de castigat, la 3 mai treaca mearga iar in 4 e optim. Aparent designerii stiu de problema de scaling si planuiesc modificari pt. editia a 2-a....make of that what you will.

Eu unul am renuntat la pledge si astept Arydia, undeva pe KS la inceputul anului viitor.


Connoisseur

Re: Folklore: The Affliction (2nd Printing)

Post: # 84297Post Connoisseur
12 Dec 2017, 13:40

Am primit jocul saptamana trecuta, Kickstart Edition + All addons.

Nu am reusit sa joc decat 3 ore pana acum dar prima impresie este buna. Am o problema cu unele dintre componente, am o problema ca din cand in cand jocul imi aduce aminte cam prea mult de Shadows of Brimstone (nu neaparat unul dintre jocurile mele preferate) dar una peste alta totul e OK. Imi place la nebunie sistemul bazat pe zar cu procente. Old Cthulhu RPG player here. Nu cred ca zarurile tin de anii in care traim. In sensul ca in anii 80'-90' existau multe jocuri cu percentile dice, acum la "moda" este D6, D8, etc. Sa inteleg ca peste 20 de ani numai idiotii vor mai juca jocuri care utilizeaza zaruri? Hm. In fine, a meritat 400 de Euro cat am platit pe el? Not really. Un joc bun dar nu la fel de bun ca Kingdom Death, Gloomhaven, Mansions of Madness 2nd Edition, Cthulhu Wars. IMO, of course.

Post Reply

Return to “Kickstarter”