Parerea lui Bahaus - Carcassonne

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Rautz

Parerea lui Bahaus - Carcassonne

Post: # 13689Post Rautz
17 Mar 2011, 08:06

Carcassonne



from http://www.boardgamegeek.com/image/166867


from http://www.boardgamegeek.com/image/934081



1. Numar jocuri = 6

2. Componente

Componente functionale, artwork-ul este ok, cartoanasele sunt de calitate buna, piesele se potrivesc bine intre ele

3. Regulament

Regulament scurt si cu exemple, usor de invatat jocul

4. Mecanica/Desfasurarea jocului

Se trag niste cartonase(tile) pe care sunt desenate drumuri, cetati, pajisti si ca la un puzzle se incearca imbinarea piesei cu celelalte piese puse pana in acel moment. Pe cartonasul nou pus se poate pune un meeple, in incercarea de a controla componenta desenata pe cartonas(area control), se puncteaza orice drum construit/ orice pajiste pe care exista o cetate/ cetatile. Deci e o combinatie de puzzle+area control

5. Complexitate / Fun factor

Usor de invatat si e foarte amuzant. Nu e foarte complex, nu poti planui mare lucru inainte pentru ca tragi cartonasele random, dar poti sa incepi constructia a mai multor proiecte(pajiste/cetate/drum) pentru a-ti maximiza sansele pentru orice cartonas tras. Cu cat se pun mai multe cartonase creste orasul, acesta arata frumos si lumea in general se distreaza

6.Factor noroc

Moderat; Problema e ca unele cartonase sunt clar mai 'valoroase' decat altele si le tragi random, astfel incepi sa construiesti cetati si dupa aia tragi numai drumuri, iti blochezi toti meeples in proiecte de valoare mica

7.Interactiunea dintre jucatori

Moderat spre mare; Rar construiesti ceva care sa nu ajute sau incurce alti jucatori, se pot face mini-aliante in care mai multi jucatori coopereaza la terminarea unei cetati pentru a acumula mai multe puncte sau se pot sabota ceilalti jucatori prin plasarea de cartonase incat sa le fie imposibila terminarea proiectelor in derulare

8. Recomandat in (nr. jucatori) / Rejucabilitate

Din nou un joc in care in 2 se joaca mai ales distructiv, incercand sa-i sabotezi proiectele adversarului pentru ca acesta sa ramana cu meeples blocati, pe cand in mai multi incerci sa-ti construiesti propriile proiecte si sa-ti maximizezi propriile puncte. As zice ca in 2 e mai strategic, in 4 e mai distractiv. Cu oameni noi pe care sa-i introduci in lumea boardgames nu te plictisesti dar jucat mereu cu aceiasi oameni nu cred ca are rejucabilitate prea mare.

9. PRO

Tematica buna, simplu si rapid de invatat si jucat, e un joc care place oricarei categorii de varsta si pricepere la jocuri

10. CONTRA

Factor noroc putin cam mare, joc destul de simplut fara prea multa strategie

11. Alte observatii si consideratii

Chiar si asa e mai strategic decat Ticket to Ride sau Catan si multa interactiune, e un joc bun pentru a trece cu grupul de non-gameri spre titluri mai complexe si cu interactiune mare

12. Nota mea: 8/10

jakkal

Re: Parerea lui Bahaus - Carcassonne

Post: # 13744Post jakkal
18 Mar 2011, 12:46

Iti recomand sa adaugi prima expansiune Inns&Cathedrals. Pentru mine este un MUST HAVE si jucam intotdeauna cu aceasta expansiune. Pe langa faptul ca poti juca in 6 si contine "cartonase" pentru scorurile 50/100, piesele de joc cu "Catedrala"/"Drum cu lac" si meeple-ul "mare" cresc interactiunea intre jucatori si jocul poate deveni mai agresiv.

acidutzu

Re: Parerea lui Bahaus - Carcassonne

Post: # 27458Post acidutzu
25 Jun 2012, 10:15

Sambata am pus pe masa big box-ul si i-am intrebat cu ce extensie sa incepem.

INOCENTA

- Cu dragonul! Cu dragonul!
- Sunteti siguri?
- DA! DA! O sa fie haios.
- O sa fie haos.
- Nu conteaza.
- Bine.
- Ooooo... ce dragut e dragonul!

TREZIREA

Dragonul apare semet in marginea hartii. Cand se activeaza are doar doua rute posibile. Prin hotul meu, care vorbeste cu o zana, sau prin omuletii lor.
- Cum adica nu pot sa duc dragonul spre tine?
- Sunt protejat. Muta-l spre dreapta.
- Dar acolo e taranul meu.
- Viata-i grea sub soarele arzator.
- Nu-l mai mut atunci.
- Trebuie!
Oana, cu lacrimi in ochi (i-am zis ca daca luam si carcassonne luna asta o sa regrete, dar nu m-a ascultat :roll: ), isi calcineaza propriul taran, ceilalti mai pierd doi cavaleri. Toti sunt inmarmuriti.
- Ce fel de joc este asta?
- Cel pe care l-ati cerut.
- Pai noi cum mai facem puncte?
- Cu grija!

LUMEA LUI KAFKA

Urmatoarele zboruri ale dragonului au fost bizare. Eu ghidam coltosul spre zone populate, ei il readuceau in centrul hartii.
- Ce faceti?
- Mutam dragonul.
- In cerc?
- Pai nu vrem sa mai pierdem oameni.
Turbam in cotul meu.
- IN CERC? Ati vrut dragon! Faceti ceva cu el! Uite il mut spre mine, ucideti-ma!
- Nu, ca langa tine este calugaul ei.
- Il va proteja credinta.

cu subcategoria INFAMA ALIANTA A FETELOR

- Ce faci Oana? Foloseste dragonul ca sa-i mananci taranul.
- Nu ca se supara. E de ajuns ca i-am distrus un cavaler atunci.
- Asta a fost acum 20 de ture!!!
- Dar pierde puncte.
- E pe primul loc la 100 de puncte de tine. Vrei sa castigi sau sa crosetati impreuna?
- De ce sa nu jucam constructiv?
- Pentru ca ati cerut DRAGONUL!

TOTUL A FOST DOAR UN COSMAR! AL MEU!

- (EL) Adi de ce te comporti asa? E doar un joc!
- Pentru ca are niste reguli!!!! Si regulile zic un singur lucru: UCIDE! La King of Tokyo impartim orasul frateste? La Smallworld stam fiecare pe mosia lui? La Merchants ne recomandam rute lucrative si ne aparam unul pe altul de pirati? Nu stam in pijamale, aranjandu-ne cositele, in timp ce ne impartasim cele mai profunde sentimente. Jucam un amarat de joc. In care unul singur castiga! In mod normal, jucand mai bine decat ceilati. Avand dragonul, jucand mai bine decat ceilati si...surpriza ...stergandu-i pe ceilalti de pe fata carcassonne-ului.
- De fair play nu ai auzit?
- Atunci mai bine strangem jocul si stam sa completam un oracol al bucuriei, prieteniei si iubirii eterne.

Dragonule imi pare rau. Eu am incercat, dar lumea nu este pregatita pentru maretia ta. :cry:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parerea lui Bahaus - Carcassonne

Post: # 27463Post VickdaReaper
25 Jun 2012, 10:46

acidutzu wrote:Atunci mai bine strangem jocul si stam sa completam un oracol al bucuriei, prieteniei si iubirii eterne.
Poate faceti si o spirala pe litoral cu ocazia asta... :lol:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie


User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Parerea lui Bahaus - Carcassonne

Post: # 27468Post suf
25 Jun 2012, 11:08

Noua ne place dragonul. Iar cand mai adaugam si The Tower... radem tot ce-i meeple.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”