Super muzica

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
adixor

Super muzica

Post: # 1639Post adixor
13 Mar 2010, 21:04

M-am gandit ca daca tot ne potrivim la unul din hobbyuri (nu zic care :D) si ne plac si alte lucruri gen SF, jocuri pe calculator si poate si altele de care nu am vorbit, etc, s-ar putea sa ne potrivim si la gusturi muzicale. Hai sa adaugam aici melodii .. sa le zic geniale, dar prin asta inteleg melodii pentru care avem o apreciere deosebita, melodii speciale pe care nu doar le ascultam cu placere (ca pe restul zecilor de mii de melodii care ne plac). Nu exista o limita, puneti ce simtiti aici. Chiar daca nu o sa puneti voi, eu o sa adaug sa stiu ca le am intr-un loc cand am chef de chestii misto :)

Cum ideea mi-a venit pe melodia de mai jos, va las in compania Massive Attack - TearDrop (1998).



p.s. unele melodii nu vor sa fie embedded pe alte site-uri, eventual cautati alte variante, sau lasati-le asa, ca macar acestea au link direct la youtube.

haretel

Re: Muzica care merita ascultata

Post: # 1650Post haretel
14 Mar 2010, 12:18

buna piesa

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Muzica care merita ascultata

Post: # 1652Post Chuckila
14 Mar 2010, 14:53

Fara suparare, insa poate ar fi bine sa faci un "review" titlului acestui topic si sa il mai "tunezi" putin. Nu de alta, insa acum suna tare ... rau :)

adixor

Re: Muzica care merita ascultata

Post: # 1653Post adixor
14 Mar 2010, 16:13

Chuckila wrote:Fara suparare, insa poate ar fi bine sa faci un "review" titlului acestui topic si sa il mai "tunezi" putin. Nu de alta, insa acum suna tare ... rau :)
asa e cand scrii, nu vorbesti...2 minute m-am gandit la ce-ai vrut sa zici :) :)

adixor

Re: Super muzica

Post: # 1658Post adixor
14 Mar 2010, 16:43

O melodie excelenta si foarte "moody" - Roxy Music - Avalon (1982)


mezak

Re: Super muzica

Post: # 1663Post mezak
15 Mar 2010, 18:48

Ce parere aveti?


adixor

Re: Super muzica

Post: # 1666Post adixor
15 Mar 2010, 20:04

interesant.. si nu la modul "nu-mi place, dar zic ca e interesant si scap" :) e putin haotica, dar vad ca e un trend in ultimul timp. si videoclipul imi place mult (ca si instrumentul care pare sa fie ukulele).


update: la a treia auditie chiar imi place mult.. asa-s eu, nu-mi plac multe din prima.

Stilul mai nonconformist mi-a amintit de Regina Spektor putin:



si de Lenka:



nu sunt foarte mainstream dar imi plac mult.

Ioana

Re: Super muzica

Post: # 1670Post Ioana
15 Mar 2010, 20:39

@Meazk: Melodia e chiar interesanta, dar nu pe gustul meu (cel putin dupa ce-am ascultat-o o data). Nu prea ma innebunesc dupa melodiile cantate in limba franceza... desi stiu cateva care sunt superbe.

@Adixor: Toate melodiile postate de tine imi plac, pe primele 2 le stiam dar pe ultimele 2 acum le-am ascultat pentru prima data. Imi place in mod special melodia cantata de Lenka. O sa caut si alte cantece de-ale ei.

Acum sa postez si eu 2 melodii care imi plac la NEBUNIE, cu toate ca nu au nimic in comun una cu cealalta.

George Baker Selection - Una Paloma Blanca



Brian McFadden & Delta Goodrem - Almost Here


Am schimbat link-ul (prima varianta a melodiei nu vroia sa fie embedded aici ;)).

adixor

Re: Super muzica

Post: # 1680Post adixor
15 Mar 2010, 21:26

@Ioana: eraaaami miiiic si ascultam paloma blanca pe un disc de-ala mic cu gaura mare la mijloc (7-inch, 45 rpm). ce amintire frumoasa. thanks!

pe de alta parte ma uit la videoclipurile din 70-90, unele sunt asa weird acum, desi melodiile au ramas multe foarte tari. de fapt weirdo mi s-a parut si taica-miu intr-o poza din '70 cred cu pantaloni evazati si favoriti sau cum se numeau.. :)

frumoasa si a doua melodie pe care nu o stiam. Tipa are voce foarte asemanatoare cu Celine Dion pe alocuri.

Ma provocati.. vedeti ca "I have a big collection and I'm not afraid to use it :)". Asa ca voi continua nu pe filiera ani 70-80 (alta data sigur nu ratez asta) ci pe '90 si o melodie a unei formatii pe care o iubesc: Air(french band - electronic/chillout - ca tot vorbeam de francezi)



videoclipul original are prea multa vorbarie pe deasupra melodiei.

fixpix

Re: Super muzica

Post: # 1690Post fixpix
15 Mar 2010, 21:53


adixor

Re: Super muzica

Post: # 1695Post adixor
15 Mar 2010, 22:24

@fixpix .. cooOoool

adixor

Re: Super muzica

Post: # 1705Post adixor
16 Mar 2010, 19:53

descoperita relativ de curand si excelenta. Snow Patrol - Run (fara video.. )



si mai veche, tot a lor, si tot excelenta: Chasing Cars


Ioana

Re: Super muzica

Post: # 1709Post Ioana
16 Mar 2010, 22:00

Excelente melodiile de la Snow Patrol! Nu le-am mai ascultat pana acum, dar imi plac!
Chiar de la primele acorduri mi-au amintit de Reamonn si nu pot, chiar nu pot sa nu pun aici link-ul catre cel mai mare hit al lor, Supergirl. O melodie SUPERBA!!



Si Alright, tot de la Reamonn:


adixor

Re: Super muzica

Post: # 1710Post adixor
16 Mar 2010, 22:20

da, supergirl e supermelodie! si chiar se aude bine, nu multe videouri de pe youtube se aud si cat de cat bine... Alright nu o stiam dar e simpatica.

@mezak: de ieri tot ascult Dionysos de l-am zapacit :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Super muzica

Post: # 1715Post Chuckila
16 Mar 2010, 23:29

adixor wrote:da, supergirl e supermelodie!
Rea Garvey @ BestFest a fost cea mai buna voce care am auzit-o live ever. Absolut superb au sunat piesele, mult mai bine decat variantele de studio.

A si facut show; de fapt a umblat la sentiment, ne-a luat cu "Va iubesc!" si a povestit de ce este indragostit de Romania. Chiar nu stiam, insa sotia lui este romanca, ardeleanca get beget, nascuta la Cluj :love:

Daca aveti vreodata sansa sa ii vedeti live, nu ratati. Sunt convins ca nu veti regreta.

Ah. Si daca va pot face o recomandare - dupa 3 ani, Faithless revin in Romania cu ocazia Ciuc Summer Fest. Mergeti sa ii vedeti! Showul din 2007 a fost absolut superb. Maxi Jazz si Sister Bliss, in opinia mea, au avut cea mai buna reprezentatie din toate editiile de BestFest (sau Bestival, cum i s-a spus in primul an) la care am fost prezent - am ratat doar editia de anul trecut, de unde regret Moby, Orbital, Franz Ferdinand si The Killers.

Ioana

Re: Super muzica

Post: # 1717Post Ioana
17 Mar 2010, 09:15

@Chukila: Da, extraordinara reprezentatia celor de la Reamonn in 2007 la BestFest :). Intr-adevar, au cantat superb TOATE melodiile! Cea cu care au inceput, Rusty Cage a lui Johnny Cash (care mi s-a parut ca suna mult mai bine cantata de Reamonn ;) decat de Cash), a fost o adevarata surpriza :) :). Tin minte ca si eu am fost impresionata cand a inceput sa povesteasca Rea de sotia lui, romanca :shock:. Ziceau ca mai vin in Romania, abia astept!

Speaking of Johnny Cash, un mare hit al lui este I Walk the Line:



Sincer, imi place mai mult varianta interpretata de Joaquin Phoenix & Reese Witherspoon, din filmul cu acelasi nume, Walk the Line:



Later edit: nici nu stiu de ce am adus-o pe Reese in discutie referitor la melodia de mai sus, ca nu canta un vers... :)

adixor

Re: Super muzica

Post: # 1720Post adixor
17 Mar 2010, 10:10

azi e no boss day, si am pus muzica de pe forum :) acum ascultam supergirl. spicuiri din program: restul :)

Ioana

Re: Super muzica

Post: # 1724Post Ioana
17 Mar 2010, 13:01

Pentru ca ramasesem la soundtrack-uri, mi-a venit in minte o melodie excelenta de pe coloana sonora a filmului Pulp Fiction.

Chuck Berry - You Never Can Tell



PS. Melodia asta ma binedispune de fiecare data cand o ascult ;).

adixor

Re: Super muzica

Post: # 1732Post adixor
17 Mar 2010, 17:12

Ioana wrote:Sincer, imi place mai mult varianta interpretata de Joaquin Phoenix & Reese Witherspoon, din filmul cu acelasi nume, Walk the Line:
mi se pare ca e destul de clar ca Joaquin e actor si nu cantaret, are o voce tare nelucrata, diferenta e mare. cred ca prefer originalul.

e haios momentul din Pulp Fiction si ca sa ramanem in sfera filmelor, highlighturile coloanei sonore.. "Elysium", "Honor Him", "Now We Are Free" dintre care pe ultima o iubesc.



Si ca sa ma intorc putin la Chuckila care mi-a amintit de Faithless si super Insomnia la care invatasem versurile pe de rost:
Deep in the bosom of the gentle night Is when I search for the light Pick up my pen and start to write I struggle, fight dark forces In the clear moon light Without fear... insomnia

adixor

Re: Super muzica

Post: # 1737Post adixor
17 Mar 2010, 20:47

am pus pe facebook mai demult, isi merita locul si aici.. Sophie Zelmani - Dreamer


Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”