Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

adixor

Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 26Post adixor
25 Dec 2009, 01:04

m-a surpins prima oara cand am aflat de "play by forum", desi este o continuare normala a ideii de "play by email". De play by email (PBEM) am auzit prima oara la 2 prieteni care jucau sah prin email, sahul pretandu-se la chestia asta foarte bine. Inevitabil a aparut si ideea de play by forum, fiind si mai interesanta prin interactivitatea pe care o aduce.

Astfel, va astept cu propuneri de jocuri care ar putea fi jucate "by forum" si apoi vedem cum putem incropi astfel de jocuri. Din primele mele idei:

- Mr Jack (dar presupune existenta unui al treilea jucator care va fi moderatorul, datorita cartilor secrete din joc; moderatorul din cand in cand trebuie sa apeleze la private messages catre un jucator sau altul, de exemplu cand acesta il muta pe Sherlock si trebuie sa traga o carte)
- Caylus - nu are informatii ascunse, e un "perfect information game"
- Jamaica, desi trebuie sa ma gandesc daca nu e putin prea complicat
- Pandemic

Daca sunteti interesati chiar si doar sa moderati, va astept! I can hardly wait. :P
adixor

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 112Post adixor
06 Jan 2010, 16:34

Haideti sa incercam o sesiune de Mr. Jack. Voi fi eu moderatorul si am nevoie de 2 jucatori. Cine mai doreste, cine mai pofteste ? Intre timp ma gandesc cum sa organizez jocul, dar voi nu trebuie decat sa va inscrieti.

Puf

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 130Post Puf
06 Jan 2010, 17:57

eu ma bag...dar sa nu fie cu time limit...ca sunt cu asta mica ;)...intru si eu cand pot si nu fac biberoane :)
de organizat...pai ne scoatem jocurile pe masa si anuntam mutarile...putem sa numerotam hexagoanele ca sa fie mai usor

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 131Post adixor
06 Jan 2010, 18:01

super. ar fi fost ideea sa nu tina toata lumea tabla pe masa 1 saptamana sau cat o dura. time limit nu o sa fie, dar macar sa poti raspunde la 2-3 zile (ideal). ma mai gandesc. cine se ofera sa fie oponentul lui Puf (sau Pufei ? :D )

Puf

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 132Post Puf
06 Jan 2010, 18:04

pai din moment ce se noteaza mutarile...poti reface tabla de joc atunci cand vrei sa faci o mutare noua ;) - asa ca se poate strange jocul si nu a atat de complex sa nu poti reface tabla usor...io tot zic ca e mai bine sa numerotam hexagoanele ;)
da da..."pufei" e corect hahahahahha

fixpix

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 209Post fixpix
09 Jan 2010, 00:37

Eu contribui cu urmatoarele jocuri, la care ma ofer sa moderez si sa joc:
Antike - joc de strategie cu cai multiple de victorie, complexitate zero, 3-6 jucatori
Dungeon Lords - joc in care jucatorii controleaza o cripta subterana, recruteaza monstri, mesteresc capcane. Complexitate medie dar are avantajul ca marea majoritate a actiunilor se petrec simultan, astfel incit e foarte usor de jucat pe forum, in sensul in care nu trebuie sa astepti prea mult dupa ceilalti. 2-4 jucatori
End of the Triumvirate - joc de strategie in timpul priumlui triumvirat intre Caesar, Pompei si Crassus. Complexitate mica, 2-3 jucatori

Am ales aceste jocuri pentru ca nu exista in ele pic de noroc, deci sint foarte usor de moderat in asa fel incit nimeni sa nu se simta neindreptatit sau trisat. De moderat o sa le moderez prin publicarea de fotografii/scanari cu situatia de joc dupa fiecare miscare relevanta.

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 211Post adixor
09 Jan 2010, 00:43

sunt interesat de antike (dar trebuie sa mai asteptam un jucator). L-am jucat de 2 ori si doar in 2 jucatori deci experienta. f mica. Pe celelalte 2 trebuie sa le invat ca sa le joc, sa vedem in ce masura am timp de asta. De Dungeon Lords sunt foarte interesat, End of the Triumvirate nu stiu ce e cu el.

Anybody Antike pentru inceput ?

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 216Post adixor
10 Jan 2010, 11:05

Ok. Am trecut prin regulile End of the Triumvirate si putem incepe in 2 jucatori.

Dungeon lords parte foarte simpatic (am facut doar combat training din rules) dar mi-e greu sa-l invat fara jocul in fata si pare si mai complicat to keep track of all things. La nevoie putem incerca un Space Alert turn based cu 2 androizi :)

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 244Post adixor
11 Jan 2010, 20:43

@Puf

Hai un Mr Jack (nu online ci by forum). Cum nu vrea nimeni ma bag eu si o sa se ocupe chrislove de partea secreta a jocului (o sa-ti trimita private message de exemplu cand folosesti pe sherlock cu ce ai tras, etc). Da, stiu ca e un fel de nepotism, ca e sotia mea, dar nu o sa trisez :).

Deci, daca esti de acord o sa incep un nou thread si o sa pun poza cu starting position. Jucam fara extensie pentru inceput zic eu, si ramane daca esti de acord sa-ti alegi daca esti detectiv sau Mr Jack.

Puf

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 261Post Puf
11 Jan 2010, 21:15

go go go pana nu se trezeste bibiloasa ;) Mr. Jack :D

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 262Post adixor
11 Jan 2010, 21:17

nu trebuie sa-l terminam azi, sau in ianuarie :). oricum eu ma gandesc o gramada. Incerc sa fac setupul in seara asta. thanks for joining :)

Puf

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 264Post Puf
11 Jan 2010, 21:20

you're welcome ;) e adevarat ca nu trebuie...oricum o sa functioneze pe baza de poze...cred ca e cel mai simplu asa ;)

Ioana

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 619Post Ioana
01 Feb 2010, 20:57

adixor wrote:Anybody Antike pentru inceput ?
Mie-mi place Antike si ma bag la un joc, cand aveti timp si chef!

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 620Post adixor
01 Feb 2010, 21:04

eu nu am asa mare experienta dar m-as baga la Antike. Mai avem nevoie de cineva. Fixpix ? :D

Ioana

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 621Post Ioana
01 Feb 2010, 21:08

Eu l-am jucat de maxim 3 ori, dar mi-a placut. Cred ca trebuie sa citesc din nou regulile...

fixpix

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 622Post fixpix
02 Feb 2010, 00:44

Teoretic ma inscriu si eu...problema e ca nu-l mai am. Sa vad daca pot incropi un modul ZunTzu pentru a salva harta.

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 624Post adixor
02 Feb 2010, 09:51

am modulul zuntzu aproape facut de mai demult. ma ocup eu. sper pana la sfarsitul saptamanii sa incepem.

Ioana

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 625Post Ioana
02 Feb 2010, 12:05

Ok, pana diseara incerc sa recitesc regulile. Insa vineri dimineata plec si lipsesc o saptamana si nu cred ca o sa iau Antike cu mine :(...

adixor

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 626Post adixor
02 Feb 2010, 12:55

nici nu trebuie sa-l iei. dupa fiecare tur o sa uploadez o poza cu harta la momentul respectiv. doar sa ai acces la net si timp sa te gandesti la mutare :) oricum e play by forum, rata probabil va fi de 1 mutare pe zi in cel mai bun caz.

Ioana

Re: Ce este si ce facem in sectiunea "Play by forum"?

Post: # 627Post Ioana
02 Feb 2010, 13:30

E perfect asa! In principiu o sa am acces la net, dar cred ca o sa fie destul de limitat.
Abia astept sa incepem!

Post Reply

Return to “Play by Forum”