Mafia - editia 1

Ioana

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2557Post Ioana
09 Apr 2010, 08:45

badeamarius83 wrote:legat de eliminare prin vot eu vad cam asa lucrurile: se face o propunere de eliminare aprobata de o majoritate.....persoana propusa se poate apara.... iar apoi trebuie ca toata lumea sa voteze (prin pm catre narator) iar odata cu stirile se prezinta si cum a votat fiecare.
Din cate am inteles eu (sa ma corecteze judele daca gresesc), tu ai fost omorat de o mana criminala, marius, nu prin vot.

badeamarius83

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2560Post badeamarius83
09 Apr 2010, 09:11

Indy wrote:fantoma, tu n-ai voie sa mai vorbesti :p
am venit sa bantui :)
Ioana wrote:
badeamarius83 wrote:legat de eliminare prin vot eu vad cam asa lucrurile: se face o propunere de eliminare aprobata de o majoritate.....persoana propusa se poate apara.... iar apoi trebuie ca toata lumea sa voteze (prin pm catre narator) iar odata cu stirile se prezinta si cum a votat fiecare.
Din cate am inteles eu (sa ma corecteze judele daca gresesc), tu ai fost omorat de o mana criminala, marius, nu prin vot.
asa am inteles si eu

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2566Post Indy
09 Apr 2010, 11:24

Uf, n-ati inteles bine :)
Fiind primul joc, o sa vin cu lamuriri suplimentare.

In varianta asta clasica de Mafia (ii zic clasica pentru ca urmatorul joc o sa incercam altceva) in fiecare tur se voteaza cineva pentru a fi eliminat.
Oricine poate sa voteze de cate ori vrea pe cine vrea, se va lua in considerare doar ultimul vot. Voturile sunt valabile doar daca sunt exprimate pana la ora deadline-ului.

Pentru a vota, se specifica pe conferinta doar "votez Popescu" (boldat, neaparat, pt a fi mai usor de urmarit voturile).
Apoi pe baza voturilor care se strang se fac discutii, se disculpa acuzatii, unii schimba votul, altii nu, cam asa merge votarea :)
Evident unii pot sa nu voteze (din motive criminale, sau pt ca n-au avut timp sa intre) si atunci iau un cartonas galben.

Povestitorul numara voturile si da verdictul.

Ioana

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2576Post Ioana
09 Apr 2010, 14:39

Dar nu l-a votat nimeni pe marius. De ce a murit atunci? :? (daca iar imi spui ca a baut nu stiu ce potiune otravita nu mai inteleg nimic din jocul asta...)

chrislove

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2577Post chrislove
09 Apr 2010, 14:48

ce trai pe vatrai, nimeni nu acuza pe nimeni...

Ioana

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2578Post Ioana
09 Apr 2010, 14:49

Fiind la inceput suntem si noi mai prietenosi, mai timizi :D.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2579Post Indy
09 Apr 2010, 14:51

Pai ce anume in joc ti se pare atat de complicat ?
E la fel ca Mafia reala.
Noaptea criminalii omoara pe cineva :D (chestia cu otrava am compus-o eu pentru flavour :D)

adixor

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2581Post adixor
09 Apr 2010, 15:04

deci let me get it straight:

acum mai sunt:

1. Ioana
2. adixor
3. badeamarius83 - DEAD
4. dang
5. chrislove
6. haretel
7. Puf

eu votez DANG

Puf

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2589Post Puf
09 Apr 2010, 18:30

eu zic ca Ioana se face ca nu stie regulile ca sa se scoata...Ioana ai ceva de spus?
plus: Adixor - ghici de unde scriu acum?...abia va asteptam la un joc...si darn nu am luat mistery express ca nu ma asteptam sa avem cu cine juca...darn darn darn!!!
Ioana...daca veneati cu noi...aveati cu cine sa o lasati pe Livia si aveati net sa te aperi la joc...muaaahaaaahaaaa :)))

chrislove

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2592Post chrislove
09 Apr 2010, 20:10

pe haretel nu l-am prins pe aici. oare o fi cylon ;) ?

eu votez haretel, ca sa intre sa se apere :)

chrislove

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2593Post chrislove
09 Apr 2010, 20:12

sa ma anunte si pe mine cineva cand se face noapte, ca sunt mai tare de cap...

Ioana

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2600Post Ioana
09 Apr 2010, 22:52

Puf wrote:eu zic ca Ioana se face ca nu stie regulile ca sa se scoata...Ioana ai ceva de spus?
Mda, asa e. Ma fac ca nu inteleg nimic ca sa nu fiu votata! Ia sa vedem, merge? :D
Cred totusi ca pentru un prim joc ar trebui ca judele sa se implice mai mult in lamurirea cetatenilor din sat...
Puf wrote:Ioana...daca veneati cu noi...aveati cu cine sa o lasati pe Livia si aveati net sa te aperi la joc...muaaahaaaahaaaa :)))
Ne-ar fi facut mare placere sa ne jucam cu voi cateva jocuri sambata seara, dar, din pacate, cei care ne-au invitat la munte au amanat pentru alta data din cauza de conditii meteo nefavorabile, copii raciti etc.

Si pe mine sa ma anunte acelasi cineva (sau oricine altcineva) cand se face noapte si cand se face zi etc.

Dang

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2605Post Dang
09 Apr 2010, 23:45

eu votez Puf
ca s-a ascuns in munti

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2608Post Indy
10 Apr 2010, 00:10

Ioana wrote:
Puf wrote:eu zic ca Ioana se face ca nu stie regulile ca sa se scoata...Ioana ai ceva de spus?
Mda, asa e. Ma fac ca nu inteleg nimic ca sa nu fiu votata! Ia sa vedem, merge? :D
Cred totusi ca pentru un prim joc ar trebui ca judele sa se implice mai mult in lamurirea cetatenilor din sat...
Puf wrote:Ioana...daca veneati cu noi...aveati cu cine sa o lasati pe Livia si aveati net sa te aperi la joc...muaaahaaaahaaaa :)))
Ne-ar fi facut mare placere sa ne jucam cu voi cateva jocuri sambata seara, dar, din pacate, cei care ne-au invitat la munte au amanat pentru alta data din cauza de conditii meteo nefavorabile, copii raciti etc.

Si pe mine sa ma anunte acelasi cineva (sau oricine altcineva) cand se face noapte si cand se face zi etc.
Ce nelamuriri mai sunt ?
Legat de ce intreba chrislove, "noapte" se face atunci cand e deadline (in cazul de fata duminica la ora 23:00).

Ioana

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2620Post Ioana
10 Apr 2010, 11:32

Votez adixor :D.

Puf

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2650Post Puf
11 Apr 2010, 19:18

eu tot cu Ioana votez :D
p.s.: Adixor nu cred ca o sa intre, de fapt din cate am inteles nu si-a luat laptopul la el si nici chris - ei au ramas la munte iar noi ne-am intors (noi a.k.a. haretel si puf).
Ne-am jucat Thebes, Niagara si Tales of the Arabian Nights (care imi place place place si il vreau vreau vreau)...o sa vina si pozele cand se intoarce adixor sa i le dau sa le puna pe aici ;)
dang...nu m-am ascuns in munti, dupa cum ai vazut am contribuit de acolo de printre fratii nostrii haiducii :))

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2663Post Indy
11 Apr 2010, 23:07

STOP JOC !

Avand in vedere ca onorabilii nostri jucatori sunt in concediu, amanam deadline-ul (adica momentul cand se face noapte :p) o saptamana. Vom avea o zi mai polara... :D

Pana atunci puteti discuta, vota, eventul trimite mesaje la jude cei care n-au trimis pana acum....

Asadar continuam turul 2 pana duminica viitoare la ora 23:00.

adixor

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2805Post adixor
16 Apr 2010, 19:55

am venit din concediu dar nu vad nimic nou pe aici. decat ca cineva m-a votat. pe la spate, cand nu eram atent...

am o nelamurire. CUM NAIBA POTI SA TE PRINZI PE FORUM CA CINEVA A FACUT CEVA ?? ce-mi lipseste? unde sa mai citesc? ce regulament sa mai descarc? exista undeva un exemplu de sesiune de acest gen sa vad si eu ce vorbesc oamenii? save me, please.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2811Post Indy
16 Apr 2010, 21:47

Te prinzi daca sunt multi jucatori, e activitate, se zic lucruri, se voteaza lumea, se fac scenarii.
Daca zicem "hai sa incercam un joc" dar nu incercam nimic in directia asta, n-o sa iasa jocul :)

Ti-as da un link spre jocuri (zeci de jocuri) cu sute de mesaje, dar nu pot pentru ca n-ai cont acolo :)

A fost ambitia mea sa reusesc sa import jocul si aici, dar daca nu se poate, nu se poate. :D

adixor

Re: Mafia - editia 1

Post: # 2812Post adixor
16 Apr 2010, 21:56

problema e ca nu stiu de la ce sa plec. cand sunt fata in fata cu restul, plec de la un zambet, o miscare, o umbra, o tacere, etc. aici nu am de la ce sa plec. chiar vreau sa iasa si sa mearga dar nu stiu cum sa fac. da-ne un exemplu. pune-te in locul meu. ioana zice "adixor e". eu zic "x e". ce facem mai departe? ce argument pot sa am? face2face mai vad o miscare, o foiala, o eschiva, o evitare a raspunsului, etc. deci please da-ne un exemplu, un "paste" ceva.

Post Reply

Return to “Play by Forum”