Discutii castigatori

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Discutii castigatori

Post: # 45373Post VickdaReaper
18 Oct 2013, 14:04

Haideti sa discutam aici despre castigatorii celei de-a V-a editii a topurilor ForumBoardGames.ro.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Discutii castigatori

Post: # 45375Post Chuckila
18 Oct 2013, 14:07

Sunt zone in care seamana cu rezultatul votului din Editia a IV-a. Ceea ce este de asteptat pe de o parte. Dar este interesant de observat si directia in care evolueaza gusturile majoritatii de pe forum.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii castigatori

Post: # 45376Post VickdaReaper
18 Oct 2013, 14:09

Imi cer scuze de intarzierea cu care am strans rezultatele, dar am fost putin ocupat si am uitat de topuri. :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Discutii castigatori

Post: # 45377Post cristianf
18 Oct 2013, 14:24

Cum !? N-a castigat nimic Android Netrunner ? Foarte ciudat avand in vedere ca 40-50% din discutiile de pe forum sunt despre Android Netrunner ! :twisted:

Rautz

Re: Discutii castigatori

Post: # 45378Post Rautz
18 Oct 2013, 14:34

Foarte mici schimbari fata de data trecuta.

Pentru mine cea mai mare surpriza in fiecare an e Ricochet Robots, un joc mult prea simplu, dar probabil tocmai de aia are asa multi fani.

La jocul pentru 2 jucatori cred mai degraba ca TS si Android si-au impartit voturile pentru jocuri ceva mai serioase, si la jocuri mai simplute era BattleLine detasat. Fara Android cred ca tot TS castiga.

La cea mai buna extensie nici nu cred ca am votat, ma obosesc deja extensiile, nu mi se pare ca adauga mare lucru jocurilor.
Cea castigatoare da, adauga jucatori in plus pe de alta parte complica inutil jocul cu prea mult tile-uri noi. Per total e fun pentru experimentati insa face mult mai dificila initierea unor jucatori noi.

Terra Mystica nu m-a impresionat cu nimic, asa cum Tavi a demonstrat, poti sta la inceputul partidei si gandi 75% din cum va decurge jocul pentru tine. In plus foarte fiddly si poti sa gresesti usor la luat cuburi, omuleti, VP-uri. Not fun.

jakkal

Re: Discutii castigatori

Post: # 45380Post jakkal
18 Oct 2013, 14:52

Ma bucur pentru Terra Mystica si Race for the Galaxy!

In rest celelalte ma lasa rece - in special Battle Line (un joc dragut, dar care intra in categoria de Filler-e), Puerto Rico (un joc inferior lui Agricola) si Ricochet Robots (care mie personal nu-mi place :P)

Rautz

Re: Discutii castigatori

Post: # 45381Post Rautz
18 Oct 2013, 14:57

cristianf wrote:Cum !? N-a castigat nimic Android Netrunner ? Foarte ciudat avand in vedere ca 40-50% din discutiile de pe forum sunt despre Android Netrunner ! :twisted:
Magic the Gathering e probabil cel mai jucat joc dar nici macar nominalizari nu primeste. Adevarul e ca sunt obositoare LCG/CCG-urile si chiar si eu prefer un boardgame simplut care se termina repede decat jocuri care dureaza ani si ani.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Discutii castigatori

Post: # 45382Post DanielIndru
18 Oct 2013, 14:57

Am facut geeklist.

http://boardgamegeek.com/geeklist/16402 ... on-winners

Mie mi se par cam multe jocurile noi intrate in preferintele jucatorilor. Sunt curios sa vad daca la urmatoarea editie vor mai fi printre preferate Seasons sau Tzolk'in. Terra Mystica probabil va ramane, e un joc foarte bun.

Si pe ansamblu vad ca ne indepartam de "clasici", i-am pierdut pe Caylus, Dominion: Intrigue, Brass. Deh, nici nostalgia nu mai e ce era odata... :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Discutii castigatori

Post: # 45383Post Chuckila
18 Oct 2013, 15:06

djdano wrote:Si pe ansamblu vad ca ne indepartam de "clasici", i-am pierdut pe Caylus, Dominion: Intrigue, Brass.
Da, si pe mine ma surprinde faptul ca Brass nu si-a facut loc la nici una dintre categorii (strategie/economice). Este un joc incredibil de bun, in sfera aceasta a jocurilor EURO. Daca unele jocuri isi pierd "gazul" dupa 15-20 partide, Brass acolo pare ca incepe sa straluceasca.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Discutii castigatori

Post: # 45384Post alia
18 Oct 2013, 15:14

Pai cred ca depinde de cat de des ajungi sa-l joci. Eu n-am 15 partide de nimic, ba mint, de Catan acum vreo 4 ani. Brass am jucat o data si mi-a placut dar n-am mai apucat sa-l joc a doua oara, nu-l puteam pune in top.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Discutii castigatori

Post: # 45385Post cristianf
18 Oct 2013, 15:34

Rautz wrote:Magic the Gathering e probabil cel mai jucat joc dar nici macar nominalizari nu primeste. Adevarul e ca sunt obositoare LCG/CCG-urile si chiar si eu prefer un boardgame simplut care se termina repede decat jocuri care dureaza ani si ani.
Asa este, dar ca hype nu se compara cu Android Netrunner. Ceea ce este absolut normal avand in vedere vechimea. De aici si mirarea.

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1806
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii castigatori

Post: # 45386Post mihai
18 Oct 2013, 15:37

interesanti castigatori..la unii ma asteptam, la unii nu :)

ca paranteza, MTG mi se pare ffff misto ca experienta si de mai mult de 2 jucatori, sunt niste moduri de joc f antrenante pentru 4 jucatori. Dar cum zicea si Rautz, ca jocuri de 2 si eu as prefera altceva decat LCG/CCG/TCG.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii castigatori

Post: # 45388Post VickdaReaper
18 Oct 2013, 15:50

Ca sa discutam punctual, as afirma astfel:

Cel mai atragator joc - no comment.

Cel mai bun joc abstract - parerea mea este ca aici a castigat cel mai jucat si accesibil joc; in plus, RR are avantajul de a putea fi jucat in (multi) mai multi; nu pot sa zic ca e un joc rau, insa din punctul meu de vedere solicita prea putin.

Cel mai bun joc economic - ar fi fost culmea sa nu castige Puerto Rico, avand in vedere ca a avut cel mai mare numar de nominalizari (insumat cu nominalizarile pentru editia aniversara); gasesc ca este un joc bun, dar tot Le Havre mi se pare ca fiind jocul esential la categoria economice, singurul lui pacat fiind ca merge uns doar in 2 sau in 3, poate si in 4.

Cel mai bun joc nou - nu pot sa neg calitatile Terrei Mystica (joc bine inchegat, rotund, rejucabil, cu multe de facut si putine resurse ca sa le faci), e clar unul dintre cele mai bune jocuri ale anului trecut, impreuna cu Tzolk'in (inca nu m-am decis care e mai bun intre ele; de fapt, nu m-am decis daca senzatia putin nasoala a jocului in 2 din Tzolk'in e indeajuns ca sa ma faca sa oscilez spre Terra Mystica); tot ce pot sa spun la aceasta categorie este ca nu multi dintre cei care au votat aici au avut acces (sau timpul necesar jucarii) la cel care este, cu adevarat, jocul anului 2012; cel putin in opinia mea...

Cel mai bun joc tematic - fara sa cunosc universul Mage Knight si fara sa fi jucat jocul de fata, pur si simplu nu pot sa-mi dau seama cum poate fi el comparat cu niste jocuri care mustesc de tema (Arkham Horror, Battlestar Galactica, chiar si Dune).

Cel mai bun joc de carti - avand in vedere ca am votat RftG, nu prea am ce comenta, dar am sa mentionez ca m-a batut putin gandul daca sa votez cu New Era.

Cel mai bun joc de familie - mergem mai departe; choo-chooooo!

Cel mai bun joc de petrecere - inteleg popularitatea Dixit-utului si il apreciez la randu-mi, dar parca ma distreaza mai mult Dobble de fiecare data cand il joc.

Cel mai bun joc de strategie - promit ca la anul nu mai votez Through the Ages in conditiile in care nu o sa-l rejoc; de asemenea, promit ca o sa iau calcul mai mult si jocurile care sunt ceva mai tactice decat strategice.

Cel mai bun joc pentru 2 jucatori - cred ca e ca la abstracte, a castigat cel mai accesibil, deoarece mi-e clar ca sunt alte jocuri pentru 2 mult mai bune (din diverse motive - dimensiunea jocului, numarul de *virgula* decizii, adancimea jocului, tema, etc.)

Cel mai bun wargame - pe cat de bun e Twilight Struggle, pe atat de mult as fi vrut sa votez alte jocuri, din diverse motive; nu sunt dezamagit de rezultat, deoarece chiar consider ca jocul e bun, dar macar am gasit alternative pentru el... care uneori ma distreaza chiar mai mult.

Cea mai buna extensie - nu consider ca vre-una dintre optiuni este o aditie esentiala la jocul de baza, desi unele sunt aditii necesare pentru cresterea (mai mult sau mai putin necesara a) rejucabilitatii; as fi preferat sa iasa Winter pentru ca ofera cel mai mult dintre toate optiunile - un nou tip de a juca The New Era, care avantajeaza dezvoltarea strategica si nu graba dupa puncte din jocul de baza.

Designer-ul preferat - am inceput cu no comment, termin la fel.


Iar la final, niste comentarii generale - trebuie sa recunosc ca mi-a atras atentia numarul mare de jocuri noi intrate in nominalizarile jucatorilor, ceea ce inseamna ca lumea e mai impresionata de ce au jucat bun, dar recent, in dauna unor jocuri pe care nu le-au mai jucat in ultima vreme. Nu gasesc asta ca fiind rau, ci doar ca fiind o curiozitate a acestei editii. Personal, m-am straduit sa fac cel mai bune nominalizari si voturi, chiar daca atunci cand am propus listele de jocuri nominalizate recunosc ca primele ganduri imi zburau la jocurile jucate mai recent.

De asemenea, nu stiu cum a fost la altii, dar la mine a fost foarte greu sa aleg doar 5 jocuri pentru la strategice. La prima "punere pe foaie", mi-au iesit 8 jocuri. De unul m-am despartit usor, in cazul celorlalte doua s-a lasat "cu lacrimi si promisiuni de revedere". :D Insa mi-a placut foarte mult ca a trebuit sa iau aceasta decizie si modul cum am luat-o. Dar marturisesc ca la voturi am avut alt impuls - cand am alcatuit listele de nominalizari, desi le-am redat alfabetic, le-am construit valoric; daca in faza de voturi exista primul joc, il votam, daca nu, coboram in lista. Nu a mai fost aceiasi traire. :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

acidutzu

Re: Discutii castigatori

Post: # 45389Post acidutzu
18 Oct 2013, 15:55

cristianf wrote:Cum !? N-a castigat nimic Android Netrunner ? Foarte ciudat avand in vedere ca 40-50% din discutiile de pe forum sunt despre Android Netrunner ! :twisted:
Nu e ciudat. Si pe Bgg pe Game Forums din 5 postari 3 sunt despre Netrunner. Ai crede ca este noul Monopoly. :lol:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii castigatori

Post: # 45390Post VickdaReaper
18 Oct 2013, 15:57

Eu credeam ca o sa castige jocuri despre/anti caini, avand in vedere ca 50-60% din discutiile de pe forum (alea care nu sunt despre Netrunner) sunt despre caini. :P
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Rautz

Re: Discutii castigatori

Post: # 45391Post Rautz
18 Oct 2013, 16:02

acidutzu wrote:
cristianf wrote:Cum !? N-a castigat nimic Android Netrunner ? Foarte ciudat avand in vedere ca 40-50% din discutiile de pe forum sunt despre Android Netrunner ! :twisted:
Nu e ciudat. Si pe Bgg pe Game Forums din 5 postari 3 sunt despre Netrunner. Ai crede ca este noul Monopoly. :lol:
Acolo insa e popular si in topuri, asta e diferenta. Cel mai probabil va ajunge locul 1.
Nu cred ca e noul Mesia venit pe Pamant jocul asta, e bun, probabil nu cel mai bun.
E insa foarte discutat, atat aici cat si pe BGG din cauza ca e intr-o continua schimbare strategic si tactic. Si e relativ nou.
Are 150 pagini de subiecte la strategie. Un joc mai strategic decat el, dar care nu se schimba, gen Twilight Struggle are 31.

Nici anii viitori nu ma astept sa fie prea votat, o sa apara din ce in ce mai multe extensii, si nu prea mai poti vota un joc daca ai acces la el doar prin Core Set iar 90% din joc iti este strain.

Btw unde e Munchkin? Ma asteptam sa fie mai prezent prin topuri.

acidutzu

Re: Discutii castigatori

Post: # 45394Post acidutzu
18 Oct 2013, 16:24

VickdaReaper wrote:Eu credeam ca o sa castige jocuri despre/anti caini, avand in vedere ca 50-60% din discutiile de pe forum (alea care nu sunt despre Netrunner) sunt despre caini. :P

Image

Best Hound! :lol:

Rautz

Re: Discutii castigatori

Post: # 45396Post Rautz
18 Oct 2013, 16:28

Asta ca tot te intrebai tu care caine e vinovat (Emergency Shutdown = Eutanasie?):

Image

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Discutii castigatori

Post: # 45404Post suf
18 Oct 2013, 17:03

VickdaReaper wrote:[Ricochet Robots] solicita prea putin.
Adica tu castigi mereu, sau in primele 5 secunde toti jucatorii au gasit solutia optima? Ma simt nevoit sa te provoc la o partida (robotica).
VickdaReaper wrote:nu pot sa-mi dau seama cum poate fi el [Mage Knight] comparat cu niste jocuri care mustesc de tema (Arkham Horror, Battlestar Galactica, chiar si Dune).
Musteste de doua ori mai mult :P
VickdaReaper wrote:inteleg popularitatea Dixit-utului si il apreciez la randu-mi, dar parca ma distreaza mai mult Dobble de fiecare data cand il joc.
La Dobble nu ai timp sa te bucuri de berea din halba, deci nu e chiar sufletul petrecerii. Hai noroc!

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii castigatori

Post: # 45405Post VickdaReaper
18 Oct 2013, 17:12

1. Pe mine nu ma solicita indeajuns de mult. Te provoc eu la un Tzaar sau Yinsh si mai discutam despre solicitari. ;)

2. Astept cu nerabdare sa imi explici de ce Mage Knight este mai tematic decat Battlestar Galactica. Eu iti dau de pe acum contra-argumentul: vezi doar prima serie din serialul cu acelasi nume. ;)

3. Eu am intotdeauna timp sa ma bucur de berea din halba, flute, tullip, weizen sau orice forma ar mai avea paharul in care beau bere. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a V-a - toamna 2013 (incheiat)”