GMT news

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
sebik80
King Meeple
King Meeple
Posts: 463
Joined: 19 Feb 2010, 15:10
Custom Rank: Just Muerte

Re: GMT news

Post: # 39881Post sebik80
17 May 2013, 12:21

Multam pentru heads up Marius! A reusit cineva sa plaseze o comanda miercuri, joi sau azi? Intreb pentru ca eu am incercat de mai multe ori de pe 3 calculatoare insa primesc aceeasi eroare...

User avatar
homey
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 285
Joined: 29 Nov 2010, 22:39
Location: Iasi
Contact:

Re: GMT news

Post: # 39882Post homey
17 May 2013, 12:27

Eu am dat miercuri si a mers.

HolyGigi

Re: GMT news

Post: # 39945Post HolyGigi
20 May 2013, 14:26

C&C Anciets si 1989 sunt pe drum. Foarte buna promotia, chiar si cu transport cu tot, ma costa 3mil, fata de 2.4mil un singur joc in Romania.

jakkal

Re: GMT news

Post: # 39947Post jakkal
20 May 2013, 15:43

HolyGigi wrote:C&C Anciets si 1989 sunt pe drum. Foarte buna promotia, chiar si cu transport cu tot, ma costa 3mil, fata de 2.4mil un singur joc in Romania.
Sper sa nu ai surprize la Posta. In toamna trecuta cand am primit 2 jocuri de la GMT am avut neplacerea sa platesc taxe de aproximativ 100 lei pt un colet pe care platisem vreo 300 lei :(

m4r1us

Re: GMT news

Post: # 39955Post m4r1us
20 May 2013, 20:32

Jakkal are dreptate. Printează factura de la gmt pt ca e posibil să ai nevoie de ea când mergi la poştă. Dacă nu o ai, fetele îţi vor cere tva la valoarea înscrisă pe colet, adică fără reducere şi cu shipping mult mai mare.

Dar dacă eşti norocos este posibil să-ţi pună pachetul in braţe fără să-ţi ceară nimic :) aşadar baftă! :tu:

HolyGigi

Re: GMT news

Post: # 39968Post HolyGigi
21 May 2013, 12:26

Stiu ca e cu sanse, am mai luat niste oculare pentru telescop (alt hobby costisitor) din US si a trebuit sa platesc vama si tva la ele. Alta data, aproape aceleasi produse, n-am avut nimic de dat.
Oricum, la 65$ cat a fost comanda, nu e chiar grav.

HolyGigi

Re: GMT news

Post: # 40604Post HolyGigi
10 Jun 2013, 22:44

Nu pot edita mesajul de mai sus.

Azi m-am dus la posta si am ridicat coletul. M-au intrebat ce e in el, le-am zis ca joc similar cu monopoly. Aia a fost, n-am platit nici un leu. Ambele jocuri au ajuns in perfecta stare, abia astept weekendul :)

acidutzu

Re: GMT news

Post: # 40611Post acidutzu
11 Jun 2013, 06:31

Printre putinele ocazii in care te ajuta sa compari un wargame cu monopoly.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 45642Post VickdaReaper
26 Oct 2013, 19:46

De ieri (25.10) si pana pe 12.11 are loc GMT Fall Sale, in cadrul caruia cei care au luat (sau vor lua) jocuri prin programul P500 isi pot cumpara alte jocuri GMT la jumatate din pretul lor de vanzare. Deci o posibilitate foarte buna de a obtine wargame-ul dorit la un pret mai bun. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: GMT news

Post: # 45648Post danielM
27 Oct 2013, 10:58

Am plasat si eu primele 2 comenzi la GMTgames ; una pentru reprintul lui Combat Commander:Europe si una pentru reprintul lui Successors(se va aplica reducerea respectiva,chiar daca sunt jocuri care urmeaza sa fie reprintate?) ; deocamdata, la CC:E sunt doar 36 de comenzi, iar la Successors in jur de 111 ; pentru a fi tiparite, si aceste jocuri trebuie sa adune un numar de minim 500 de comenzi ?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 45652Post VickdaReaper
27 Oct 2013, 13:07

Reducerea de 50% se aplica doar pentru jocurile care se afla pe stoc la momentul plasării comenzii. In plus, trebuie sa fi cumparat anul acesta jocuri prin programul P500 ca sa fii eligibil pentru discount.

Mai multe detalii despre program se gasesc la urmatorul link: http://www.gmtgames.com/news.aspx?showarticle=280

Si tot in cadrul link-ului respectiv o sa vezi programul de vânzări pentru perioada următoare. CC: Europe o să fie reprintat in decembrie indiferent de numarul de comenzi prin P500 (avantajul celor care comanda acum este ca il iau la pretul din cadrul programului P500). Despre Succesors nu apare nimic, deci probabil se va reprinta cand se vor strange 500 de comenzi.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: GMT news

Post: # 45653Post danielM
27 Oct 2013, 13:11

Am inteles, dar cele doua jocuri sunt la sectiunea P500 '' not there yet '' si la pret imi apare reducerea de 30 % sau cat o fi; o sa platesc pretul intreg pentru ele? (in cazul asta nu ar avea rost sa le comand)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 45654Post VickdaReaper
27 Oct 2013, 13:14

O sa platesti pretul din programul P500 (cel scris cu rosu in pagina jocului). La el se va adauga transportul (minim 17$) si t.v.a.-ul (poate o sa fii norocos si scapi de el).
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: GMT news

Post: # 45655Post danielM
27 Oct 2013, 13:34

Atunci e bine; asa am inteles si eu ca este,dar voiam sa stiu si de la cineva care a mai comandat

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: GMT news

Post: # 49488Post danielM
29 Jan 2014, 23:12

Mai revin cu o nelamurire (fiind la prima mea comanda de la gmtgames) :
1.De ce s-a trecut,in cazul Combat Commander, la charging, din moment ce comenzile au ajuns numai la 85 de copii? (asta e o curiozitate, stiind ca, in mod normal, ar trebui sa se astepte atingerea numarului de 500 sau mai multe comenzi)
2.Nu am fost anuntat prin mail ca s-a trecut la charging, astfel ca inca nu am ''pregatit'' suma respectiva pe contul inregistrat pe gmt. Voi ati fost anuntati cand s-a trecut la charging? Ce-i drept, de vreo 2 zile s-a inceput charging-ul, poate ca o sa fiu anuntat zilele astea?
(hai ca i-am stricat numerele si lui Vick... :? )

m4r1us

Re: GMT news

Post: # 49489Post m4r1us
29 Jan 2014, 23:36

Anumite jocuri fac exceptie de la regula 500 sau mai multe. De obicei e vorba de reprinturi foarte cerute. Sunt puse in p500 pt ca lumea sa stie ca urmeaza sa apara si produc un anumit numar de copii, indiferent de cate comezi sunt pe site.

Legat de a doua intrebare ... nu prea exista o regula. Uneori esti anuntat, alteori nu. In schimb, eu am fost anuntat cand nu au putut lua banii. Faptul ca a inceput charging-ul nu inseamna ca iti iau banii fix in ziua aia. Pare sa nu fie automat, fetele operand comenzile pe rand.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 49496Post VickdaReaper
30 Jan 2014, 09:16

In general, jocurilele de la P500 respecta regula cu minim 500 de comenzi ca sa intre in productia finala. Insa exista unele exceptii, cum zicea si m4r1us, jocuri care sunt reprintate pentru refacerea stocului (altfel spus, jocuri care se vand sigur, deci pentru care GMT nu risca sa ramana pe stoc cu ele). Astfel de jocuri sunt anuntate in sectiunea de stiri, fiind mentionat cand o sa inceapa executarea cardurilor. Ideea din spate este ca clientii GMT sa aibe parte de un pret mai bun decat cel cu care se vor vinde respectivele jocuri in magazine.

Cat despre partea cu executarea cardurilor, e o treaba care este dependenta de viteza cu care lucreaza angajatii GMT. Cea mai rapida "executie" de care am avut parte pana acum pentru jocuri din P500 a fost la 4 zile de la inceperea perioadei de Charging. Cred ca algoritmul de lucru este ordinea in care s-au depus comenzile. In cazul tau, pentru ca sunt doar 85 de comenzi prin programul P500, s-ar putea sa vina mai repede momentul platii. In plus, pana acum nu am fost niciodata anuntat cand s-a inceput executarea cardurilor, dar adevarul este ca pana acum am comandat un singur inainte sa intre in Charging. Ce pot sa-ti spun sigur este ca sigur te anunta prin mail cand ti-au luat banii. :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: GMT news

Post: # 80120Post danielM
31 May 2017, 19:33

De cateva luni, GMT a introdus optiunea Euro Friendly P500 Orders via SCG - VAT PREPAID to EU. Transportul costa undeva in jurul a 21$ iar coletul va fi scutit de plata TVA-ului la ridicare (acesta fiind preplatit). Astept sa ajunga Time of Crisis, primul joc luat cu optiunea asta, si o sa scriu eventual aici daca a fost totul in ordine.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: GMT news

Post: # 80124Post Miţã
31 May 2017, 20:43

Aștept, fiindcă as vrea sa iau și eu câteva de la ei

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 80126Post iadrianik
31 May 2017, 21:21

danielM wrote:De cateva luni, GMT a introdus optiunea Euro Friendly P500 Orders via SCG - VAT PREPAID to EU. Transportul costa undeva in jurul a 21$ iar coletul va fi scutit de plata TVA-ului la ridicare (acesta fiind preplatit). Astept sa ajunga Time of Crisis, primul joc luat cu optiunea asta, si o sa scriu eventual aici daca a fost totul in ordine.
Chiar si cu pretul redus de P500, imi pare ca pretul final, tinand cont si de transport, e similar cu cat ar fi daca ai comanda printr-un magazin de la noi. Ma insel?
[Am comparat Time of Crisis P500 $44 + transport $21 = $65 = Regular Price pentru Commands & Colors: Ancients].

Banuiesc ca mai degraba este pentru a avea certitudinea ca prinzi un exemplar si ca il primesti de indata ce se apare.

Post Reply

Return to “Discutii generale”