iOS releases

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

iOS releases

Post: # 47764Post fl0po
17 Dec 2013, 10:49

Dupa Lords of Waterdeep (inca nu l-am incercat), ieri s-a lansat Quarriors.
Compatibility: iPad Only (Requires iOS 5.1 or later, iPad 2 and up)
L-a luat cineva?

De asemenea am vazut ca a aparut si o extensie digitala pentru Pandemic. (contine ceva roluri & stuff din On The Brink)
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: iOS releases

Post: # 47765Post cristianf
17 Dec 2013, 11:05

Eu as fi curios si de Suburbia.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 47766Post fl0po
17 Dec 2013, 11:31

nu l-am incercat nici pe masa nici pe tabla....
HACK OR GET WHACKED!

LexHobbyStore

Re: iOS releases

Post: # 47789Post LexHobbyStore
17 Dec 2013, 18:55

Oh, nice.

Tocmai am pus un Ipad in magazin pentru clienti sa joace variante "electronice" a board game-urilor.

Pana acum am:

TTRE
Smallworld
Sheepland(https://www.lexshop.ro/produse/4285/sheepland.html) - super joc:)
Pandemic
Catan
Lords of Waterdeep

Mai sunt?

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 47792Post fl0po
17 Dec 2013, 19:27

eclipse, agricola, mtg, forbidden island, stone age...pune-le p'astea si mai vorbim. daca as avea tableta in fata as mai insira...
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: iOS releases

Post: # 47793Post DanielIndru
17 Dec 2013, 19:41


LexHobbyStore

Re: iOS releases

Post: # 47805Post LexHobbyStore
18 Dec 2013, 08:26

Cool, mersi.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 48308Post fl0po
04 Jan 2014, 23:19

faza....
am Quarriors si Quarmageddon de ceva timp. liliecii si moliile isi fac de cap prin cutie...ca nu le-am mai atins de o grama da vreme. cumpar Quarriors pe iPad. il joc de il indoi...si aseara la cina serveam Quarriors. am recitit rapid manualul si am incins zarurile alea adevarate. super tare. deci cine a spus ca jocurile in format digital omoara boardgameurile, s-a cam inselat dpmdv....la mine a fost tocmai invers.....( si nu e prima oara cand patesc asta)...
HACK OR GET WHACKED!

acidutzu

Re: iOS releases

Post: # 48343Post acidutzu
05 Jan 2014, 08:00

Poveste cu final fericit. :tu:

Nu le omoara. Doar le spun ca sunt prea mari si urate pentru ei, ca nu mai au timp de set-up preludiu cu ele, ca prefera sa iasa cu cele tinere in concediu.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: iOS releases

Post: # 48347Post Keyser
05 Jan 2014, 11:16

fl0po wrote:faza....
am Quarriors si Quarmageddon de ceva timp. liliecii si moliile isi fac de cap prin cutie...ca nu le-am mai atins de o grama da vreme. cumpar Quarriors pe iPad. il joc de il indoi...si aseara la cina serveam Quarriors. am recitit rapid manualul si am incins zarurile alea adevarate. super tare. deci cine a spus ca jocurile in format digital omoara boardgameurile, s-a cam inselat dpmdv....la mine a fost tocmai invers.....( si nu e prima oara cand patesc asta)...
Asa patesc si eu de cate ori incerc Eclipse pe ipad.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 48350Post fl0po
05 Jan 2014, 11:41

asta e problema. eu nu am eclipse decat pe tableta. mi-e frica sa il incerc...ca poate se termina cu o achizitie a boardgameului....si asa ma cam mananca buzunarul cand e vorba de eclipse...
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 48477Post fl0po
06 Jan 2014, 23:41

Qwirkle s-a lansat in Canada deocamdata.
...cica e pe tzeava Ghost Blitz.
Am mai jucat Dead Man's Draw dupa ce jocul a ratat campania pe Kickstarter l-am cumparat de pe AppStore. Mi se pare super haios. Am facut rost de fisierul PnP...si il voi muta pe masa in viitorul apropiat.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: iOS releases

Post: # 48478Post mihai
07 Jan 2014, 00:00

si eu tot joc Dead Man's Draw, chiar mi se pare reusit :) si mereu joc 2-3 partide, nu ma pot opri la 1 :)

si eu sunt de acord ca ios board games chiar imbunatatesc viata de boardgamer, descoperi jocuri noi, jocuri vechi care nu le jucai fizic, etc

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 48481Post fl0po
07 Jan 2014, 00:19

nu stiu cum tii scorul la Dead Man's Draw cand il joci pe masa. Cred ca e putin modificata treaba in regulamentul pentru jocul de carti. ceva gen la final faci suma celor mai mari carti din fiecare categorie. oricum, variantele de joc prezentate in jocul digital mi se par super interesante. pe de alta parte jocul de carti are personaje cu diverse abilitati si inclusiv carti 'traits'. abia il astept. pot sa adaug si tema/artworkul la plusurile jocului. ce sa mai, jocurile pentru prosti ma prind in cele mai multe dintre cazuri. sa ma ingrijorez?....sau sa ma resemnez?...hehe
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: iOS releases

Post: # 48482Post mihai
07 Jan 2014, 00:33

:))

Dap, asa tii scorul.cu cartea cea mai mare din fiecare suita. Clar e mai usor cand tine jocul scorul :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 49825Post fl0po
06 Feb 2014, 08:32

Se anunta 7 Wonders...prin Aprilie - Mai. Pe de alta parte aplicatia care deja exista (pentru calcularea scorului, randomizarea minunilor, statistici si alte alea) este super tare. o folosesc de o gramada de timp si mi se pare jmekera rau.



Tokaido - cica va fi o campanie pe Kickstarter pentru lansarea variantei mobile a jocului.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1917948


Kickstarter?.....here we go again.... :twisted:
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: iOS releases

Post: # 49832Post Keyser
06 Feb 2014, 11:27

fl0po wrote:nu stiu cum tii scorul la Dead Man's Draw cand il joci pe masa. Cred ca e putin modificata treaba in regulamentul pentru jocul de carti. ceva gen la final faci suma celor mai mari carti din fiecare categorie. oricum, variantele de joc prezentate in jocul digital mi se par super interesante. pe de alta parte jocul de carti are personaje cu diverse abilitati si inclusiv carti 'traits'. abia il astept. pot sa adaug si tema/artworkul la plusurile jocului. ce sa mai, jocurile pentru prosti ma prind in cele mai multe dintre cazuri. sa ma ingrijorez?....sau sa ma resemnez?...hehe
In plus mai exista problema cu harta (cartea harta :P). Cica poti lua o carte din discard, insa in jocul digital chiar daca tragi prima carte din deck o harta tot iti da sa alegi ceva de undeva :). Si ar mai fii o problema la cheie+cufar, de unde ei cartile dublate?


In alta ordine de idei, desi nu am jucat tokaido niciodata, chiar sunt interesat de app. Mi se pare ca la astea digitale nici nu astepti asa mult. (in plus nu ai shipping cost :) )
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: iOS releases

Post: # 49836Post mihai
06 Feb 2014, 12:15

si eu sunt interesat de tokaido, but no kickstarter for me :) l-am jucat pe boardgamearena si arata dragut, pe iOS ar trebui sa arate f bine :)

@keyser - din cate stiu, in regulile pt jocul "pe masa", la inceputul jocului pui niste carti deoparte cu fata in jos - cred ca din acelea tragi la cheita + cufar.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 49838Post fl0po
06 Feb 2014, 13:07

@Keyser
In plus mai exista problema cu harta (cartea harta :P). Cica poti lua o carte din discard, insa in jocul digital chiar daca tragi prima carte din deck o harta tot iti da sa alegi ceva de undeva :). Si ar mai fii o problema la cheie+cufar, de unde ei cartile dublate?


Se face asa.
Se iau toate cartile cu valoare 2 si se face un discard chiar la inceputul jocului.
Cand tragi Harta tragi 3 carti din discard si iti alegi una dintre ele. Deci vei avea discard si vei avea de unde sa alegi cartea.
Cand faci combinatia Cheie+Cufar iei din acelasi discard. Dar si la jocul digital mi s-a intamplat sa trebuiasca sa primesc de ex. 5 carti si m-am ales doar cu 3 pentru ca nu mai erau in discard suficiente carti. Ce e putin ciudat la jocul de carti este ca de fiecare data cand trebuie sa dai iama in discard tre sa dai un shuffle inainte.
Oricum il jucam maxim cu copiii. Cand apar tunurile si sabiile sa te tzii suparari si scandal...hehe. E fun fun fun.....si e de prosti...deci imi place, place, place! :shock:
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: iOS releases

Post: # 50292Post fl0po
13 Feb 2014, 22:27

queen games va avea o campanie pe kickstarter pentru varianta digitala a jocului escape: the curse of the temple.
eu ma declar multumit...mi s-a cam luat de escape in combinatie cu minim 2 copii tipaciosi in jur...si de-a dreptul isterici la auzul gongului!!!
HACK OR GET WHACKED!

Post Reply

Return to “Discutii generale”