jocuri pc

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: jocuri pc

Post: # 51703Post alia
24 Mar 2014, 23:40

Eu ma tot gandesc daca sa pre-order "Wildstar" sau nu. A jucat cineva weekend beta? Pareri?

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 51706Post Keyser
25 Mar 2014, 10:08

Am jucat eu intr-un week-end (nu asta ultimul). Din pacate atunci era plin de bug-uri (normale as zice eu pentru un beta). Pare sa fie peste tot ce a iesit in ultimii ani (SWTOR, GW2, Tera). E un MMORPG normal, nu e fantastic. Are tot ce trebuie din punct de vedere al content-ului: story, raid, pvp, crafting si in pus are adventure mode care sunt un fel de minigames (mai lungi si de party :P).

E interesanta partea cu specializarile, poti sa fii soldier, explorer, scientist sau builder, Le-am incercat pe toate si conteaza foarte mult de stiulul tau de joc: soldier - bati mobi pana iti vine rau si testezi tot felul de arme mai mult funny decat eficiente, scientist - daca iti place lore vei afla tot despre zona in care de aflii, de la povestile npc-ilor pana la istoria planetei, provenienta faunei si florei etc.. , explorer - daca iti plac jocurile gen platforms, ai de sarit de pe piatra pe piatra pana in locuri care nu sunt accesibile celorlalti sau poti avea event ca intr-un minut sa ajungi in varful unui munte, builder - daca iti place sa dai click in continuu asa e pt tine, tot timpul e pe harta ceva de construit/reparat. Pe langa faptul ca faci buff stations pt toata lumea, peste tot pe unde te duci te roaga npc-ii sa le repari casele sau sa le construiesti chesii (e simpatic pentru ca se leaga cu povestea).

Housingul cred ca are hype prea mare, e interesant sa iti faci casa ta (gen Lotro, daca ai jucat) si toate prostiile pe care le poti face prin curte dar presupun ca te vei plictisi repede de asta (mai ales ca ai doar 7 locuri de contruit). Mi-a placut ca mi-am facut gradina si am plantat niste flori care imi trebuiau la crafting (farmville style :P).

Ca si gameplay, cand am jucat eu jocul nu era optimizat de loc, framerate-ul o lua razna si in general jocul imi omora sistemul (ceea ce nu ar fi trebuit sa se intample). Sunt foarte misto telegraphs si e foarte dinamic jocul. Adica e destul de usor sa iesi din telegraphurile mobilor dar daca stai in ele iti iei damage mare. (asta cel putin in zonele de inceput, poate mai incolo devine mai greu).

Una peste alta, din punctul meu de vedere jocul e bun dar hype-ul din jurul lui e prea mare pentru ce ofera. Daca prietenii mei vor juca atunci sigur mi-l voi lua, dar singur ma mai gandesc. Eu zic sa prinzi un betakey inainte sa dau banii pe joc, insa daca te decizi sa-l iei atunci cu siguranta e bine sa faci pre-order.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: jocuri pc

Post: # 51714Post alia
25 Mar 2014, 11:53

Mersi pentru descriere. L-am jucat si eu weekendul trecut, ar fi trebuit sa specific in postul initial.
Am incercat tot ce au avut de oferit, de la paths pana la housing si mi s-a parut ca este mult peste orice altceva in domeniul mmorpg (si am jucat destule: Rift, Tera, SWOTOR, Final Fantasy XIV: Realm Reborn). Poate si pentru ca-mi aduce aminte de cei 5 ani petrecuti in WoW. Level cap este 17 si nu am putut incerca niciun dungeon, doar un adventure. Pana si craftingul este destul de interesant. Noi nu prea am avut probleme cu framerate-ul dar a fost destul lag. Probabil si pentru ca beta servers sunt doar cele americane.
Nu mi se pare ca hype-ul este mare, n-am vazut un milion de discutii, nici n-ajunge la degetul mic comparat cu ce a fost inainte de lansarea SWOTOR, de exemplu. Ma rog, eram doar curioasa ce pareri si-au facut si altii:)

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 51717Post Rautz
25 Mar 2014, 12:13


User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: jocuri pc

Post: # 51722Post alia
25 Mar 2014, 12:35

You can avoid being "the sucker" by actually trying the game beforehand. Like we did:)
De ce ai vrea sa pre-order? Pai sunt cateva motive generale: iti ofera niste avantaje (in cazul wildstar, acces la toate cele 4 weekenduri de beta, 3 zile headstart, o casa si nu mai stiu ce alte cateva items care sunt limitate doar la pre-orders) si le da si lor o idee despre cati oameni sunt interesati. In general, unless stated otherwise, pre-orderurile se pot anula, deci nu este obligatoriu sa continui daca te-ai convins ca nu este pentru tine.

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 51725Post Rautz
25 Mar 2014, 13:04

'Try before you buy' e o politica inteleapta.

E posibil insa ca primele saptamani din astfel de jocuri sa fie niste dezastre, cum s-a intamplat si la case mai mari, gen Diablo 3 sau Sim City.
Si e posibil ca nu dupa mult timp sa devina free to play, cum s-a intamplat la alte case mari, gen Aion, LOTRO sau Rift.

N-am nici o idee preconceputa despre acest joc, pare promitator.

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 51967Post Rautz
01 Apr 2014, 17:28

Path of Exile is now Pay to Win


User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 52809Post Keyser
10 May 2014, 10:49

Pentru ca s-a vorbit mai sus despre Wildstar. E open beta pana pe 18 mai. Cine vrea sa-l incerce o poate face gratis. Luati beta key de pe site-ul oficial: http://www.wildstar-online.com/en/
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 53444Post Keyser
30 May 2014, 14:59

Blizzard face reduceri pentru Romania astfel:

World of Warcraft Battle Chest - 29.9 RON
Mist of Pandaria - 39.9 RON
StarCraft II Wings of Liberty - 59.9 RON
StarCraft II Heart of the Swarm - 59.9 RON
Diablo III - 89.9 RON

Oferta e valabila pana pe 22 iunie si e valabila in toate magazinele din Romania (nu stiu daca si cele online). La Altex si MediaGalaxy stiu sigur sa sunt activate promotiile.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: jocuri pc

Post: # 54004Post 26octombrie
21 Jun 2014, 10:03


User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 59942Post Keyser
11 Feb 2015, 00:56

Am descoperit un turn based interesant si original: Mordheim:City of the Damned. E in universul Warhammer. Deocamdata e in early alpha deci nu ma grabesc cu concluzii, prima impresie e buna insa si pretul e cam mare (cel putin pentru ce ofera jocul acum) - ~40 euro.

http://www.mordheim-cityofthedamned.com/

Si un gameplay video (desi gasiti un meci demo si pe situl oficial):
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: jocuri pc

Post: # 59943Post pilif
11 Feb 2015, 07:27

L-am urmărit si eu, ce e interesant e ca e facut dupa boardgame-ul cu acelas nume :)

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 59947Post Keyser
11 Feb 2015, 10:00

Da, nu stiam ca exista boardgameul asta pana nu am vazut varianta digitala :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: jocuri pc

Post: # 59948Post pilif
11 Feb 2015, 10:16

A fost la reducere acum câteva zile... Era, daca nu ma inseala memoria, 21€, dar fiind încă in faza de dezvoltare am amânat :P ...

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: jocuri pc

Post: # 59949Post Daemian1981
11 Feb 2015, 10:33

Pe steam e 32€ (tot cam mult pt un early access zic eu) insa, cel putin in faza asta, cei care au jucat intens boardgame-ul spun ca videogame-ul a deviat destul de mult de la original. Pe langa asta, cica inca sunt multe balancing issues si se pare ca jocul va fi "pregatit" pt a fi DLC-heavy. Vom vedea pana la urma cand va iesi din early access cum va fi de fapt.

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: jocuri pc

Post: # 59950Post pilif
11 Feb 2015, 10:38

Da, pe steam a fost reducerea. Poate mai apare pe viitor. Mi-a plăcut cum arata in special skaven :P ma gândeam si la chaos in The old World cu extensia :P sobolanii aia sunt epici :)

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: jocuri pc

Post: # 59952Post Daemian1981
11 Feb 2015, 11:06

Exact de Skaven spunea cineva ca nu sunt conform jocului original: cica acolo se bazeaza pe higher numbers si mobility. Insa, in videogame numarul membrilor unui warband este identic (cel putin asa am inteles) pentru fiecare factiune, ceea ce provoaca 2 chestii: ori au modificat Skaven destul de mult fata de cum erau in original ca sa-i echilibreze ori sunt in general mai slabi ca restul.

criss

Re: jocuri pc

Post: # 59955Post criss
11 Feb 2015, 14:55

Nu inteleg de ce trebuie facute jocuri de acest fel (la fel ca Blood Bowl si altele) 3D? Acest 3D mai mult incurca, un 2D cu vedere de sus ar fi fost mult mai util in calcularea posibilitatilor tactice. La fel ca la jocurile cu miniaturi unde jucatorii nu privesc de la nivelul miniaturilor, ci de sus de tot. De aceea mi se pare mult mai bun jocul cu miniaturi decit jocul video.

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: jocuri pc

Post: # 59956Post pilif
11 Feb 2015, 15:04

Banuiesc ca sunt multi care o sa joace jocul ala si nici macar nu stiu de board si war games :) . Jocul arata bine si pentru noi cei care vrei mai multa tactica avem tot timpul varianta pe masa :P . Au facut space hulk asemanator cu ce zici tu, nu mi-a placut, am preferat sa vad miniaturile (e aia am si luat jocul :P ).

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 59957Post Keyser
11 Feb 2015, 15:08

Daemian1981 wrote:Pe steam e 32€ (tot cam mult pt un early access zic eu) insa, cel putin in faza asta, cei care au jucat intens boardgame-ul spun ca videogame-ul a deviat destul de mult de la original. Pe langa asta, cica inca sunt multe balancing issues si se pare ca jocul va fi "pregatit" pt a fi DLC-heavy. Vom vedea pana la urma cand va iesi din early access cum va fi de fapt.
Avand in vedere ca stiu universul doar din blood bowl (btw apare blood bowl 2 :P) nu ma intereseaza ca au deviat. Insa ar fi bine sa fie balansate clasele (sunt sigur ca nu e o prioritate pentru ei in alpha).
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”