Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 60587Post omucu
19 Mar 2015, 10:28

Incep aici sa documentez un pic ce jucam la intalnirile saptamanale de la clubul Le&Le Games, din fiecare miercuri.

Ieri am jucat Marvel Dice Masters, Star Wars Imperial Assault, Tower si Marvel Legendary Villains.

Marvel Dice Masters
from http://www.boardgamegeek.com/image/2338307

Am o echipa doar de Villains, problema cu ea e ca sunt cam scumpi. Nu prea ajung sa-l cumpar pe Magneto cu 7. Am jucat impotriva lui Andrei si m-a batut de m-a uscat cu o combinatie intre Angel si Captain America, care amandoi dau +1A si +1D la sidekicks. A mai folosit si abilitatea globala de pe Proffesor X si a avut o gramada de sidekicks in joc, toti cu putere mare. Am facut si schimburi, am dat un deckbox plin de carti si unul plin de zaruri pe 2 carti super rare, Iron Man si Scarlett Witch. Acum am dublura la Iron Man si vreau sa-l schimb pe alta super rara (Emma Frost sau Spider-Man)

Star Wars Imperial Assault
from http://www.boardgamegeek.com/image/2247647

L-am jucat pentru prima data, Alex il stia, deci a jucat cu imperiul. Am fost 4 rebeli si am pierdut, am jucat prima misiune din manual, sunt convins ca o sa-l mai jucam mult pe viitor, poate reusim sa facem si campanii.

Tower
from http://www.boardgamegeek.com/image/1925420

Tower mi-a ajuns saptamana trecuta de pe kickstarter si arata foarte bine. Am jucat in 2 jucatori si nu m-a impresionat deloc, dar ii vedem farmecul in 3-4 jucatori. Imi aduce aminte de Builders, desi nu e chiar acelasi lucru.

Marvel Legendary Villains
from http://www.boardgamegeek.com/image/2081108

N-am jucat primul Legendary, sunt voci care spun ca e mai bun ca asta. Noua ne-a placut, l-am jucat in 5, am pierdut (e ok pentru prima partida). Deckbuilder cu un fel de lupte, totul cooperativ dar exista si castigator individual. Tema bine implementata.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 61879Post omucu
21 May 2015, 12:21

Ieri am jucat doar doua jocuri, din pacate unul din el a durat mult prea mult.

Image
Primul joc jucat a fost Marco Polo in 4 jucatori, de Daniele Tascini si Simone Luciani, responsabilii de Tzolk'in. L-am purtat si saptamana trecuta cu noi dar atunci l-au jucat altii. La prima vedere jocul e foarte simplu, e dice placement: dai cu zarul si alegi actiunea care o faci. Aduni resurse, duci la bun sfarsit contracte si ai si ceva bonusuri de final. Nu e asa simplu, jocul are si parte de route building, cu orase mari si mici acolo, fiecare cu tipul lor de bonus. Fiecare jucator are cate un personaj cu puteri total diferite, puteri care la prima vedere par destul de neechilibrate. Am avut acelasi sentiment ca la extensia lui Tzolk'in, unde triburile nu par echilibrate. In rest, jocul e cursiv, mi-a placut cum a mers, singura problema e de echilibrare a personajelor. Am jucat o varianta amestecata intre cea de incepatori si cea de avansati, setupul de la avansati cu personajele de la incepatori. Singura problema pare a fi dezechilibrul personajelor, problema care s-ar putea sa nici nu existe dupa mai multe partide. Bogdan a castigat la o diferenta foarte mare fara sa depuna niciun efort, personajul sau facandu-l sa primeasca resurse de cate ori lua cineva resurse.
Image
Al doilea joc a fost Praetor, de Andrei Novac, in 5 jucatori. Pentru cine nu stie, iei rolul unui inginer al imperiului roman (oare tot ingineri le zicea si pe vremea aia?) si construiesti orasul si zidul lui Hadrian. Partea interesanta e folosirea muncitorilor (reprezentati de zaruri), muncitori care cresc in nivel odata cu experienta. Odata ajuns la nivelul 6, acesta se pensioneaza si trebuie sa-l platesti pana la sfarsitul jocului fara sa-l mai folosesti (cu exceptia unor actiuni speciale). Plasarea cartonaselor din oras mi se pare complicata inutil, toate piesele au mozaic de diferite culori pe colturi, mozaic care se puncteaza daca-l pui in concordanta cu mozaicul din jur. Desi nu e greu de inteles sistemul, lungeste timpul de joc degeaba, neaducand nimic bun in plus la gameplay. Jocul nu e rau, dar a durat aproximativ 4 ore (in 5 jucatori), mult prea mult pentru ce a avut de oferit.

Pe langa cele doua jocuri jucate, mi-am mai cumparat un starter de Dice masters Justice League si X-Men Mutant Revolution, o reimplementare a jocului Spartacus.
Image

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 61884Post suf
21 May 2015, 16:34

omucu wrote: Bogdan a castigat la o diferenta foarte mare fara sa depuna niciun efort
Am observat si eu in cateva randuri "problema" asta la Bogdan :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 61886Post 26octombrie
21 May 2015, 17:26

suf wrote:
omucu wrote: Bogdan a castigat la o diferenta foarte mare fara sa depuna niciun efort
Am observat si eu in cateva randuri "problema" asta la Bogdan :D
mda... stiu ce spui, am patit-o si noi cu el... inseamna ca Bogdan trebuie echilibrat :roll:

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62055Post omucu
28 May 2015, 10:05

Ieri am jucat doar jocuri nominalizate la premiul Jocul anului in Romania: Shinobi Wat-AAH!, Zombie 15', Alchimistii si Grog Island.

Image
Shinobi Wat-AAH! e un joc de hand management usor de invatat, cu o prezentare frumoasa, dar haotic. L-am jucat in patru oameni, nu ne-a placut deloc, primul jucator are avantaj, depinzi foarte mult de ce carti tragi, se poate face king making, nu-i interesant nici de party game.

Image
Grog Island e un joc creat in jurul unei mecanici interesante de licitatie, dupa ce se da cu cele 5 zaruri se liciteaza valori egale cu o combinatie de zaruri. Daca esti castigatorul licitatiei beneficiezi de constructii gratis si ceva bonusuri, daca zici "pas" tot primesti ceva premiu de consolare. Desi punctele se fac aproape exclusiv pe cartile de final, jocul pare foarte bine echilibrat. Dureaza cam 40 minute si am jucat 2 partide din care am castigat una la doar un punct distanta.

Image
Alchimistii e un joc de deductie si worker placement, foarte aratos si foarte bine realizat. E jocul care a reusit sa si introduca aplicatiile de smartphone in jocuri fara sa simti ca joci altceva decat un boardgame. E, fara indoiala, unul din cele mai bune jocuri lansate anul trecut si un joc care are toate sansele sa treaca testul timpului. Am iesit pe locul 2, la doar un punct diferenta, dupa ce am uitat sa-mi iau un bonus la timp. La fel a uitat si Bogdan ca stia deja o teorie si a ratat si el victoria la mustata.

Image
Zombie 15' aduce cumva a Escape, trebuie sa fugi dintr-o parte in alta a hartii in timp real. Diferenta e ca nu e cu zaruri, fiecare jucator are un numar de actiuni si trebuie sa se miste si sa se lupte cu zombi pentru a evada. Setupul dureaza nepermis de mult pentru durata de joc, pretul jocului e mult prea mare pentru ce ofera si noua ni s-a parut sec. Am jucat doar scenariul introductiv, urmeaza sa jucam si altele sa ne facem o parere mai clara.

Pe langa jocurile jucate am cumparat si un gravity feed de Dice Masters Justice League, am prins 1 super-rara (Constantine) si 18 rare. Urmeaza un articol separat legat de asta.

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62056Post bogdanm
28 May 2015, 10:42

26octombrie wrote:
suf wrote:
omucu wrote: Bogdan a castigat la o diferenta foarte mare fara sa depuna niciun efort
Am observat si eu in cateva randuri "problema" asta la Bogdan :D
mda... stiu ce spui, am patit-o si noi cu el... inseamna ca Bogdan trebuie echilibrat :roll:
mai mai.. deci asta e imaginea pe care mi-am creat-o .. de lenes, care nu depune efort, nu se implica .. hmm.. trebuie sa imi revizuiesc cariera... nu sunt "fit" pentru corporatii :))

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62061Post 26octombrie
28 May 2015, 12:45

bogdanm wrote:
26octombrie wrote:
suf wrote:
omucu wrote: Bogdan a castigat la o diferenta foarte mare fara sa depuna niciun efort
Am observat si eu in cateva randuri "problema" asta la Bogdan :D
mda... stiu ce spui, am patit-o si noi cu el... inseamna ca Bogdan trebuie echilibrat :roll:
mai mai.. deci asta e imaginea pe care mi-am creat-o .. de lenes, care nu depune efort, nu se implica .. hmm.. trebuie sa imi revizuiesc cariera... nu sunt "fit" pentru corporatii :))
nu-i adevarat, hai, nu te mai rasfata 8-) it comes naturally, de-aia nu se vede efortu' ;)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62063Post DanielIndru
28 May 2015, 12:53

Eu l-am batut pe Bogdan la ultima intalnire la Kanban, Imperial Settlers, ZhanGuo si Elysium.
Deci nu e chiar asa de bun. :)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62064Post omucu
28 May 2015, 12:55

aseara a castigat doar la Zombie 15', unde am castigat toti :roll:

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62080Post bogdanm
28 May 2015, 17:21

omucu wrote:aseara a castigat doar la Zombie 15', unde am castigat toti :roll:
pai mai trebuie sa castigati si voi, altfel nu mai jucati cu mine :) mai ales ca saptamana trecuta v-am batut si la Marco Polo si la Praetor :)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62104Post omucu
28 May 2015, 23:34

bogdanm wrote:
omucu wrote:aseara a castigat doar la Zombie 15', unde am castigat toti :roll:
pai mai trebuie sa castigati si voi, altfel nu mai jucati cu mine :) mai ales ca saptamana trecuta v-am batut si la Marco Polo si la Praetor :)
E fain sa traiesti in trecut?

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62390Post omucu
11 Jun 2015, 09:17

Image
Ieri am jucat Dead of Winter. Incep prin a zice ca nu ma dau in vant dupa cooperative si tematice, dar in ultima vreme am avut ocazia sa incerc tot mai multe si ce pot sa zic, it grows on me. Dead of Winter mi se pare ca e exact cum ar trebui sa fie un joc in care te afunzi tematic. Personajele sunt bine facute, are sens ca bucatarul gateste, seriful impusca mai bine ca restul, studentul invata (aici poate n-are asa mult sens, noi cand eram studenti faceam de toate numa sa nu-nvatam). Povestile care apar in timpul jocului sunt amuzante sau spooky rau de tot. Am cautat in gunoi si am gasit un bebelus, ne-a scazut moralul la toti, dar cel mai important e ca toti de la masa am simtit ca-i fricking sick intamplarea. Am simtit-o mult mai bine ca o stire la tv, eram toti acolo si ne gandeam ce sa facem cu mama adolescenta care si-a abandonat bebelusul la gunoi. Am jucat in patru oameni, am pierdut (absolut normal la un cooperativ pentru prima partida), probabil ca trebuia sa ne folosim mai bine abilitatile personajelor. Ce-i drept, am avut si ghinion la zarul de infectie, 2 personaje au murit direct, din prima tura. Jocul arata foarte bine, se invata usor, trebuie sa cunosti bine limba engleza ca sa-l joci si singura mica problema e ca dureaza relativ mult pana iti vine tura. Dar tot ai o carte care trebuie sa urmaresti daca se intampla pe tura altuia, deci primesti o sarcina si in afara turei tale. In concluzie, Dead of Winter e un foarte bun tematic si abia astept sa-l mai joc, asta fara sa fiu nu fan al tematicelor.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62392Post suf
11 Jun 2015, 09:44

Pai atunci ada-l la intalnire! Si poti sa scoti jocurile la care m-am inscris doar eu :)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Ce am jucat miercurea in Tg Mures

Post: # 62395Post omucu
11 Jun 2015, 09:55

nu-i al meu, asa ca aduc unul din jocurile la care te-ai inscris doar tu :))

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”