Pandemic Legacy

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Pandemic Legacy

Post: # 66067Post iadrianik
25 Nov 2015, 22:13

Poate ca cei carora nu le plac jocurile cooperative ar trebui sa incerce Pandemic Legacy. :)
E pe cale sa devina noul nr.1 pe BGG (e deja primul in categoria Strategy Game).

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Pandemic Legacy

Post: # 66068Post Imago
25 Nov 2015, 22:20

iadrianik wrote: E pe cale sa devina noul nr.1 pe BGG (e deja primul in categoria Strategy Game).
De ce ar fi Pandemic ever primul pe bgg... E un joc light, cu rejucabilitate scazuta, Legacy. Desi nu l-am jucat, inteleg de ce unii ar fi atrasi de sistemul Legacy (am jucat MMORPG-uri, jocuri video cu scenarii alternative, stiu cat de captivanta poate fi povestea din spatele unui joc) insa... primul loc in jocuri de strategie - Pandemic Legacy? Increderea mea in ratingurile BGG a primit o lovitura dura.

Parca vad cum o sa rasara jocuri Legacy acum la greu.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Pandemic Legacy

Post: # 66069Post omucu
25 Nov 2015, 22:57

BeatU wrote:
iadrianik wrote: E pe cale sa devina noul nr.1 pe BGG (e deja primul in categoria Strategy Game).
De ce ar fi Pandemic ever primul pe bgg... E un joc light, cu rejucabilitate scazuta, Legacy. Desi nu l-am jucat, inteleg de ce unii ar fi atrasi de sistemul Legacy (am jucat MMORPG-uri, jocuri video cu scenarii alternative, stiu cat de captivanta poate fi povestea din spatele unui joc) insa... primul loc in jocuri de strategie - Pandemic Legacy? Increderea mea in ratingurile BGG a primit o lovitura dura.

Parca vad cum o sa rasara jocuri Legacy acum la greu.
Mi-e greu sa cred ca se poate mentine pe locul 1. Nu ma intelegeti gresit, l-am jucat deja de 10 ori si i-am dat nota 9. Dar mi-e greu sa cred ca nu-i voi revizui nota in jos dupa ce-l termin si mai trece un pic de timp, lucru care-s convins ca o sa-l faca si altii. Dar, jocul merita sa fie sus de tot, e cu totul alta experienta de joc fata de orice am jucat pana acum si daca asta face sa rasara jocuri Legacy la greu, n-au decat sa fie la fel de bune si le joc pe toate, chiar daca o sa fie experiente one-time! Si asta o spun nefiind mare fan al Pandemicului original.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Pandemic Legacy

Post: # 66070Post 26octombrie
25 Nov 2015, 23:24

e chiar asa o mare diferenta intre Pandemic si Pandemic Legacy?!
am jucat Pandemic si mi-a placut, insa am decis sa pastrez Forbidden Island si Desert, din motive de beauty. Ar fi fost fix acelasi lucru ce pastram, ca oricum nu le-am mai jucat nici pe-alea... :oops:

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Pandemic Legacy

Post: # 66071Post omucu
25 Nov 2015, 23:35

Pandemic Legacy e altceva, incepe ca un pandemic normal, dar apoi se modifica. Apar reguli noi, care se pun cu stickere in regulament. Ajungi sa arunci carti la gunoi (la inceput le menajam, dar acum le aruncam prin sala si le rupem in confetti), e greu sa-ti dau detalii fara spoilere, dar pot sa zic fara niciun fel de retinere ca MERITA!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Pandemic Legacy

Post: # 66073Post Chuckila
26 Nov 2015, 02:08

Voi sigur il jucati gresit pe undeva :D

PS: O sa incepem si noi la Cluj o tura de Pandemic: Legacy, a zis nea BogdanM ca face o trupa de experti sa dam in cap pandemiilor prin lume. Si sa facem cartile confetti.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Pandemic Legacy

Post: # 66075Post DanielIndru
26 Nov 2015, 08:46

omucu wrote: dar pot sa zic fara niciun fel de retinere ca MERITA!
Da' tot cooperativ ramane pana la final, da?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Pandemic Legacy

Post: # 66076Post 26octombrie
26 Nov 2015, 09:21

omucu wrote:Pandemic Legacy e altceva, incepe ca un pandemic normal, dar apoi se modifica. Apar reguli noi, care se pun cu stickere in regulament. Ajungi sa arunci carti la gunoi (la inceput le menajam, dar acum le aruncam prin sala si le rupem in confetti), e greu sa-ti dau detalii fara spoilere, dar pot sa zic fara niciun fel de retinere ca MERITA!
E o figura de stil?!! Cum adica, LE ARUNCI?! LE RUPI?! :o :shock:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Pandemic Legacy

Post: # 66077Post DanielIndru
26 Nov 2015, 09:45

26octombrie wrote: E o figura de stil?!! Cum adica, LE ARUNCI?! LE RUPI?! :o :shock:
Jocul se schimba fizic pe masura ce-l joci.
Unele locatii ies din joc, unele reguli intra, altele se schimba.
Efectiv e nevoie sa renunti la unele componente.

Partea nasoala e ca joci jocul cap-coada o singura data (minim 12, maxim 24 partide), dupa care nici sa-l vinzi nu mai poti.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Pandemic Legacy

Post: # 66078Post 26octombrie
26 Nov 2015, 10:01

Intre timp m-am delectat cu cei trei nebuni (Vasel&Co), mi-am facut o idee si suna awesome! Nu cred ca mai conteaza jocul dupa ce trece anul, cred ca experienta e de nota 10, iar jocul e o amintire si-atat. oricum, partea mai complicata e ca trebuie sa ai un grup coerent si disponibil, cu care sa joci tot anul, altfel n-are niciun farmec. Cand se va intampla asta sigur o sa imi amintesc de pandemic si-o sa incercam. pana atunci,... ma bucur ca e si ma uit cu jind ;)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Pandemic Legacy

Post: # 66079Post omucu
26 Nov 2015, 11:11

Am ajuns cu jocul in luna august, am jucat 10 partide. Pana acum e cooperativ si, cum zice Luana, experienta e de nota 10. Chiar nu conteaza ca joci doar minim 12-maxim 24 partide, atata timp cat experienta e complet diferita (in sens bun) de tot ce ai jucat pana acum. Noi suntem un grup de 5 din care 4 reusim sa ne adunam sa-l jucam, am inceput de 19 zile calendaristice in care am jucat 10 partide. Dar tremuram de nerabdare intre ele, suntem mai mult ca siguri ca in momentul in care apare sezonul 2 sarim pe raft sa-l cumparam. Nu tin minte cand m-a prins vreun joc asa ultima data. Si, ma repet acum, nu sunt mare fan Pandemic si nici cooperative. Dar jocul asta merita incercat!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Pandemic Legacy

Post: # 66083Post 26octombrie
26 Nov 2015, 12:01

m-ai convins. cand oi avea cu cine, impartim costurile (ca am vazut ca nu-i deloc ieftin) si ne-apucam sa salvam lumea :lol:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Pandemic Legacy

Post: # 66084Post cristianf
26 Nov 2015, 12:05

Eu tot nu pricep. Si nu e Pandemic de la inceput pana la sfarsit ? Sau incepi sa joci Pandemic si termini prin a juca Terra Mystica ? :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Pandemic Legacy

Post: # 66085Post 26octombrie
26 Nov 2015, 12:28

cristianf wrote:Eu tot nu pricep. Si nu e Pandemic de la inceput pana la sfarsit ? Sau incepi sa joci Pandemic si termini prin a juca Terra Mystica ? :)
eu am inteles ca incepi jucand Pandemic si termini cu Robinson Crusoe, ca moare toata populatia, ramai singur... :roll:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Pandemic Legacy

Post: # 66086Post VickdaReaper
26 Nov 2015, 13:45

Eu cred ca incepi sa joci Pandemic si termini prin a juca Randonil. Sau Pamterus. Ori Sendonit. Asta in functie de ce faci pe parcursul jocului...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Pandemic Legacy

Post: # 66390Post Chuckila
11 Dec 2015, 18:26

DanielIndru wrote:Acum ca Pandemic Legacy se pregateste sa ajunga pe locul 1 BGG
Probabil maine va intrece Terra Mystica in cursa pentru locul 2. Predictii pentru data cand ii va lua coroana Twilight Struggle-ului?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Pandemic Legacy

Post: # 66391Post VickdaReaper
11 Dec 2015, 19:13

Până la sfarsitul iernii!?
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Pandemic Legacy

Post: # 66392Post omucu
11 Dec 2015, 19:27

Nu-s convins ca-l ia. Pe masura ce-i creste numarul de voturi, scade valoarea acestora. Acum foarte multa lume da nota mare la Pandemic Legacy, ca acum il joaca. Dar dupa ce-l termina lumea nu-s convins ca o parte din oameni nu vor reveni asupra notelor si din 9-10 sa se faca 7-8 pentru foarte multi si sa-i scada media. La mine acum e nota 9, daca nu-mi place cum se termina, sunt sanse mari sa scada la 8.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Pandemic Legacy

Post: # 66514Post Chuckila
18 Dec 2015, 18:24

Se pare ca armata de hateri (sau sustinatori Terra Mystica) care se joaca cu notele si ratingurile jocurilor au intrat in actiune. Parca s-a intamplat ceva similar si la Agricola vs Puerto Rico?

Idea este ca jocul a cazut pe locul 3, dupa ce a pierdut mai bine de 10 sutimi in doar doua zile.

Eu l-am jucat si i-am dat 7, putin peste 6.5 cat are Pandemic varianta vanilla. E fain si fun cu oamenii cu care il jucam, insa ca mecanici si decizii, jocul in sine e la fel de slab. Interesant ca mai lipesti una alta pe harta, mai rupi o carte (care nici aia nu am rupt-o, ca nu l-a lasat inima pe "stim noi cine"), insa realizez ca nu sunt mare fan de jocuri "consumabile". One and done nu e neaparat idealul meu in materie de boardgames.

Vedem ce aduce nou jocul pe viitor, ratingul posibil sa mai creasca, pur si simplu din cauza experientei faine cu oamenii de la masa. De scazut destul de putin probabil, nu cred ca pe masura ce jucam mai mult sa descopar alte lucruri care nu imi plac.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Pandemic Legacy

Post: # 66525Post Chuckila
19 Dec 2015, 11:01

Am separat din topicul de cooperative discutia despre Legacy, putem sa o continuam aici daca se doreste.

Post Reply

Return to “Discutii generale”