de vacanta, sarbatori, joaca

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75848Post 26octombrie
24 Dec 2016, 17:47

Image
Sa va fie bine si sa fiti sanatosi si veseli si sa va jucati frumos, cu familia si cu prietenii. Cam asa zic eu :D
Image
Si mai voiam ceva, sa va intreb: ce planuiti sa jucati in vacanta asta, de Craciun, de Anul Nou?
Noi diseara plecam pe o insula pustie, cu un caine, unde vom incerca sa ramanem in viata pana maine. Eventual repetam. Maine vom deveni inventatori legendary, iar pentru restul zilelor, pe langa Carcassonne si alte micute dragute pentru musafiri, aud tipete disperate din cutiile de Memoir '44, Middle Earth Quest si Mystic Vale. Also, se cere si Inhabit the Earth. Voi?

Image

Blackbane

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75849Post Blackbane
24 Dec 2016, 18:47

La mine se cere Inhabit the Earth de cand l-am luat, ca e inca nejucat. :roll: Ma mai striga din celofan si Vinhos, Karuba si Oracle of Delphi, deci ele vor fi prioritare. Iar pe 1 ianuarie avem deja stabilit un Twilight Imperium III, sa incepem anul epic.

Craciun fericit! :D

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75850Post Chuckila
24 Dec 2016, 19:41

La noi din aceasta seara incep jocurile in familie, dupa 3 zile de robotit, facut curatenie si mancare.

Cu Evelin, Lavinia si bunica o sa ne punem la niste: Nume de Cod, noul cadou primit de la Mosul: Dreams, Port Royal, Jungle Brunch, Lectio, poate si un Kingdom Builder, Splendor sau Ticket to Ride.

Revin sa povestesc ce am jucat :)

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75856Post Teddy
24 Dec 2016, 22:24

Eu plec la ski in cateva ore dar nu puteau sa lipseasca din bagaj si ceva joculete. Si stateam frumos si cugetam in fata bibliotecii si nu stiam ce sa iau ca suntem un pic limitati la bagaj asa ca am umplut o plasa cu shadow hunters, perudo, celestia, pazea de 6, guillotine si un filler great western trail :p

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75864Post Imago
25 Dec 2016, 09:38

Blackbane wrote:La mine se cere Inhabit the Earth de cand l-am luat, ca e inca nejucat. :roll: Ma mai striga din celofan si Vinhos, Karuba si Oracle of Delphi, deci ele vor fi prioritare. Iar pe 1 ianuarie avem deja stabilit un Twilight Imperium III, sa incepem anul epic.

Craciun fericit! :D
Mai aveti un loc la TI3?:)

criss

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75865Post criss
25 Dec 2016, 11:16

Super-buna alegerea TI3!

Blackbane

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75882Post Blackbane
26 Dec 2016, 04:04

Imago wrote: Mai aveti un loc la TI3?:)
O sa-i intreb pe prietenii care vin cu jocul daca sunt ok cu ideea. In principiu, nu cred ca se vor opune. :D

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 75888Post danielM
27 Dec 2016, 00:17

Am avut parte de un Craciun plin de joaca: In 23 am jucat Sekigahara si Isle of Skye, in ajun am jucat, cu mai multi prieteni, Dixit si Codenames, de Craciun Kanagawa, iar astazi Sekigahara, Kanagawa si Agricola editia de familie. Asadar, tema principala a fost Japonia!

Blackbane

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 76016Post Blackbane
02 Jan 2017, 23:49

Pana la urma, in toata perioada sarbatorilor am bifat urmatoarele:

Vinhos Deluxe Edition
Joc specific Vital Lacerda, cu bune si cu rele. Calitatea componentelor excelenta. Desi m-a impresionat placut, e clar ca nu e un joc pe care sa vreau sa-l joc in orice situatie si ma intreb cat de des va ajunge pe masa de joc.

Karuba - 2 partide
Fun, light, de familie. Ma vad jucandu-l des si cu oameni care nu sunt obisnuiti cu board games. Merge foarte rapid.

Matcha
Un joc scurt de bluffing ( cca 20 de minute cu tot cu setup ) pentru doi jucatori, foarte tensionat pana la final.

Istanbul
Niste nelamuriri in regulament ( pe care le-am rezolvat cu ajutorul lui Rahdo si BGG ), nimic iesit din comun si nu vad o rejucabilitate foarte mare odata ce se cristalizeaza niste strategii.

The Big Book of Madness
Artwork de exceptie, conform cu ce ne-a obisnuit Iello. Full co-op, in care esti incurajat sa discuti strategia cu cei de la masa. Cu un grup nepotrivit pot aparea imediat alpha players. Usor dezamagit de aspectul mecanic tip "trebuie sa potrivesti doua simboluri rosii cu doua simboluri rosii", care ma scoate din tematica jocului.

Twilight Imperium III - aproape o partida ( dupa cca 6 ore de joc propriu-zis - fara setup am cazut de comun acord sa incheiem jocul )
Un joc care-si arata varsta. Complex, greoi, cu niste mecanisme pe care in timp designerii Fantasy Flight le-au reciclat si le-au rafinat in alte jocuri aparute ulterior. Dureaza foarte mult sa-ti pui mecanismul tehnologic/economic in miscare. Pe durata primelor 1.5 - 2 ore m-am plictist crunt, jocul a devenit interesant abia dupa aceea. O gramada de downtime intre turele fiecarui jucator. Cartile de politica aproape inutile. Poti fi dezavantajat de la inceputul jocului de pozitionare si de jucatorii care fac turtle-ing si nu se implica in situatia tablei. Pe de alta parte, te avantajeaza sa te dezvolti, in timp ce ceilalti isi dau in cap unul altuia. E un joc care pare sa necesite o investitie mare in timp, multe partide jucate, ca sa-i prinzi toate subtilitatile, timp in care ai putea jocuri mai scurte si mai la obiect. Un joc bun, care sa balanseze proprietatile fiecarei specii si conditiile de castig depinde foarte mult - prea mult - de colectivul in care e jucat.

Ulm
Un euro in stilul Feld, in care poti obtine puncte din multe strategii. Cu toate astea, e recomandat sa-ti alegi strategia de la inceputul jocului, altfel poti fi sabotat de cartile random sau de alte elemente de noroc care pot aparea in joc. Mecanism de selectare a actiunilor elegant si inovator. O surpriza placuta.

Troyes
Placut, dar nitel cam matematic. Calcularea mutarii optime poate produce o gramada de downtime pentru ceilalti si mult analysis paralysis pentru tine. Grafica placuta. Mi-a placut faptul ca scorurile au fost foarte apropiate in jocul de 2 jucatori, semn al unor mecanici echilibrate.

criss

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 76040Post criss
03 Jan 2017, 12:21

Blackbane wrote:Twilight Imperium III - aproape o partida ( dupa cca 6 ore de joc propriu-zis - fara setup am cazut de comun acord sa incheiem jocul )
Un joc care-si arata varsta. Complex, greoi, cu niste mecanisme pe care in timp designerii Fantasy Flight le-au reciclat si le-au rafinat in alte jocuri aparute ulterior.
Chiar vroiam sa intreb daca stie cineva o alternativa la TI3 mai rafinata si cu timp de joc mai mic? Exista un asemenea joc (dar la fel de bun)?

Blackbane

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 76054Post Blackbane
03 Jan 2017, 18:24

criss wrote: Chiar vroiam sa intreb daca stie cineva o alternativa la TI3 mai rafinata si cu timp de joc mai mic? Exista un asemenea joc (dar la fel de bun)?
Multe mecanisme de joc le-am vazut in RuneWars, Forbidden Stars si Star Wars: Rebellion. Cu toate astea, nu exista carti politice in niciunul din ele.

Aliante, backstabbing si universul TI3 in sine pot fi gasite in Rex ( plus combat fara zaruri, ceea ce pentru mine e un bonus, fata de dice chucking-ul din TI3, care mai si dureaza ).

Multi ar spune Eclipse sau Exodus: Proxima Centauri. Eclipse nu l-am jucat decat virtual, deci nu ma pronunt, Exodus mi s-a parut destul de dry si cu aceeasi problema a dezvoltarii lente, dar am inteles ca extensiile imbogatesc mult experienta.

Daca ar fi sa fac un top 3, as spune Rex, Star Wars: Rebellion si RuneWars.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 76059Post Imago
03 Jan 2017, 23:07

Blackbane wrote:
Twilight Imperium III - aproape o partida ( dupa cca 6 ore de joc propriu-zis - fara setup am cazut de comun acord sa incheiem jocul )
Un joc care-si arata varsta. Complex, greoi, cu niste mecanisme pe care in timp designerii Fantasy Flight le-au reciclat si le-au rafinat in alte jocuri aparute ulterior. Dureaza foarte mult sa-ti pui mecanismul tehnologic/economic in miscare. Pe durata primelor 1.5 - 2 ore m-am plictist crunt, jocul a devenit interesant abia dupa aceea. O gramada de downtime intre turele fiecarui jucator. Cartile de politica aproape inutile. Poti fi dezavantajat de la inceputul jocului de pozitionare si de jucatorii care fac turtle-ing si nu se implica in situatia tablei. Pe de alta parte, te avantajeaza sa te dezvolti, in timp ce ceilalti isi dau in cap unul altuia. E un joc care pare sa necesite o investitie mare in timp, multe partide jucate, ca sa-i prinzi toate subtilitatile, timp in care ai putea jocuri mai scurte si mai la obiect. Un joc bun, care sa balanseze proprietatile fiecarei specii si conditiile de castig depinde foarte mult - prea mult - de colectivul in care e jucat.
Se pare ca mie mi-a placut TI3 mai mult decat lui Vlad. Insa cred ca exista deja cateva 4X mai interesante decat acesta. Clash of Cultures cu extensia are o componenta de eXploit superioara, Eclipse are partea de eXplore si eXploit mai buna, etc.
Insa inteleg de ce unor oameni le-ar place asa mult acest joc, si mie mi-ar place sa-l mai joc odata stiind regulile. Insa cred ca pentru un joc in 3-4 jucatori Clash of Cultures+extensie este mult superior. Insa daca as vrea sa joc ceva asemanator cu TI3, as alege Runewars probabil. Per total mi-a lasat o impresie initiala pozitiva si sunt foarte multumit ca am bifat odata si odata acest mosntru sacru a boardgamingului. Si chiar nu stiu daca as refuza o partida de TI3, tinand cont ca nu prea gasesc amatori de Clash of Cultures sau Runewars.

Blackbane

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 76063Post Blackbane
04 Jan 2017, 02:15

Imago wrote: Eclipse are partea de eXplore si eXploit mai buna, etc.
Pai Twilight Imperium nici n-as spune ca are parte de eXplore. Ai toate tile-urile vizibile de la bun inceput. As zice chiar ca nu e 4x in adevaratul sens al cuvantului.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 84515Post 26octombrie
24 Dec 2017, 12:08

Image
si, pe langa intrebarile de mai sus si urarile aferente, ce jocuri aveti in plan in seara asta si maine si poimaine si tot asa...?!

Noi mergem iar pe insula pustie, pare ca e cam departe si nu putem decat in vacante, iar cu Sauron, apoi dam o raita pe la Hogwarts School of Witchcraft and Wizardly, un popas in Pirate's Cove, dupa care inteligent (sper) vom construi niscaiva Habitate. In rest, de voie ;)

Voi? Si ce v-aduce Mosu', in cazul in care stiti?!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 84519Post VZQ
24 Dec 2017, 16:40

Sarbatori Fericite tuturor!

Pana acum au intrat (bine!): Tsuro of the Seas, Star Realms, Odin's Ravens, Celestia, Indigo, King of Tokyo, Room 25, My Happy Farm ;) Vedem ce mai vrea lumea sa incerce in seara asta si maine ;)

Pe drum, cadou de la Moshu' sunt Space Junkyard si Eaten by Zombies (dar cum cica vin cu DPD, ma astept sa nu ajunga pana in Revelion, so...).


Edit: coletu' e tot e drum, dar intre timp au mai ajuns pe masa si: Capitala DeLux, Hanamikoji, Lampioane, Takenoko si Tokaido.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 84548Post Shaikan
27 Dec 2017, 14:17

La mine au intrat pana acum: Castles of Burgundy, First Class, Carcassone, Majesty for the Realm si Port Royal. Toate cu parintii, sunt mandru de ei. Taicamiu mai incearca si de-astea mai medium spre heavy(cu el am dat Castles si First Class si am mai jucat si altele anterior), maicamea e momentan pe cele mai usurele de familie/distractie :). Per total, e un concediu mai productiv ca in alti ani. Sa vedem pana la revelion ce mai intra, dar clar nu reusesc sa fac 10X10 stabilit

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: de vacanta, sarbatori, joaca

Post: # 84608Post Shaikan
31 Dec 2017, 18:50

Se pare ca a fost o vacanta de succes, au mai intrat intre timp inca un Castles of Burgundy, un Yamatai si 2 Abyss-uri :). Plus vreo 2 Hanamikoji-uri asa de efect :D

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”