Cand si cum sa folosim limba romana

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76561Post Haddeo
19 Jan 2017, 18:52

Shaikan wrote: .....
referitor la partea cu cititul eram all inclusive, nu ma consideram eu un cult/citit si faceam o critica celorlalti. ma refeream in general ca preferam varianta mai usoara de a folosi cuvinte englezesti.

referitor la celelalte lucruri nu mai comentez pentru ca faci prea multe presupuneri si exagerari si tragi prea multe concluzii care sunt departe de realitate.

Spor la joaca :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76569Post DeeDee
20 Jan 2017, 11:30

Eu am inteles foarte bine ce a vrut sa spuna postatorul original, si mi s-a parut agresiva interventia lui plu.

Nu cunosc pe niciunul din voi, nu ma intereseaza sa dezbat beneficiile pro si contra ale romglezei.
Dar ca utilizator oarecare nou pe un forum, sa vina careva sa vorbeasca asa cu mine, l-as baga undeva si mi-as vedea de alte forumuri.

Fix pe forumul asta, legat de un hobby in care ~80% din informatii sunt in engleza, v-ati gasit sa criticati. Daca iau la analizat postarile in romana, gasesc 10 greseli gramaticale numai pe topicul asta de aparatori ferventi al dulcelui grai.

Am mai vazut o groaza de postari de-a lungul timpului in care unii sau altii corecteaza greselile gramaticale ale co-forumistilor. Eu nu zic ca e rau, e bine sa 'educam masele', dar poate faceti-o doar cu persoane cu care corespondati de mai mult timp, care sa inteleaga automat ca nu e pe baza de trolling, ci din bunatatea inimii voastre.

Peace. Out.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76571Post Shaikan
20 Jan 2017, 12:00

Haddeo wrote:
Shaikan wrote: .....
referitor la partea cu cititul eram all inclusive, nu ma consideram eu un cult/citit si faceam o critica celorlalti. ma refeream in general ca preferam varianta mai usoara de a folosi cuvinte englezesti.

referitor la celelalte lucruri nu mai comentez pentru ca faci prea multe presupuneri si exagerari si tragi prea multe concluzii care sunt departe de realitate.

Spor la joaca :)
Nu fac presupuneri, trag concluzii/fac supozitii bazandu-ma pe ce ai afirmat tu in raspunsul tau. Sunt curios care sunt exagerarile si concluziile departe de realitate(referitor la dezvoltarea personala vorbesc din experienta si am vazut first hand ce repercursiuni are conditionarea sociala si spiritul de turma), dar e irelefant. Tu ai stilul tau, eu am stilul meu, fiecare cu opinile proprii. Dar in hobby-ul asta de boardgames, jocuri pe calculator, filme, etc, vei tot da peste romgleza :).

Spor la joaca

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76572Post Plu
20 Jan 2017, 12:04

De la gasirea si atentionarea unor greseli gramaticale la eludarea masiva a utilizarii limbii romane (doar pt ca asa e "cool" si parem mai inteligenti/culti si in contact cu tehnologia/globalizarea) e distanta foooarte mare.. nu a zis nimeni sa vorbim doar in romana, dar nici sa amalgamam asa fara rost, gratuit. - in genul asta

"Awesome, looks like we got a full crew. Eu in general sunt liber de la 19 in sus. Day-wise, I think I'd be ok with any for this week. Dati-mi un mail la oddl3if@gmail.com cu timespan-urile libere ale fiecaruia si setam un date."

Daca tot iti place engleza asa mult, scrie doar in engleza si nu e nicio problema - cred ca toti pricepem engleza.

Poate sunt eu alta generatie si gandesc un pic diferit, dar mi se pare ca noua generatie "millenials" e extrem de sensibila la orice forma de critica - nu imi place ceva si imi sifoneaza Ego-ul (chiar daca e corect), nicio problema, imi iau jucariile sa ma joc in alta parte. Eu traduc asta ca fiind imaturitate.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76573Post Shaikan
20 Jan 2017, 12:33

Alin, deevinnula cred ca se referea doar la faptul ca omul e nou pe forum si nu cunoaste lumea. Daca imi atrageai mie atentie de exemplu, ti-as fi spus ca sunt romglez si as fi ras, pentru ca am vorbit mai mult, am si jucat impreuna si stiu ca esti o persoana foarte ok care doar voia sa faca o observatie. El nu stie asta totusi :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76574Post DanielIndru
20 Jan 2017, 12:42

WalkerBait wrote:Awesome, looks like we got a full crew. Eu in general sunt liber de la 19 in sus. Day-wise, I think I'd be ok with any for this week. Dati-mi un mail la oddl3if@gmail.com cu timespan-urile libere ale fiecaruia si setam un date.
Dude, WTF!
(Welcome To the Forum :lol: )

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76578Post Haddeo
20 Jan 2017, 13:10

deevinnula wrote: Dar ca utilizator oarecare nou pe un forum, sa vina careva sa vorbeasca asa cu mine, l-as baga undeva si mi-as vedea de alte forumuri.
Oh... ce dulce. si unde te-ai duce ? pe celelalte forumuri de board gameing din Romania ?
Un forum nu e format doar dintr-un utilizator, consider posibila ta actiune exagerata.
Ca de altfel si logica ta extremista de genul : daca cineva face observatie cuiva acela trebuie sa fie perfect ca sa-si permita sa faca aceea observatie.
Faptul ca jucam jocuri in engleza si mai folosim si internetul tot in engleza si ne mai uitam si la filme in engleza nu inseamna ca nu putem sa criticam pe cineva care vorbeste o amestecatura de 60% engleza si 40% romana.
Per total pot sa zic ca interventia ta a fost o interventie mult mai agresiva decat ceea ce a zis Plu initial, mai ales ca ai spus ca nu cunosti pe nimeni personal.
Last edited by Haddeo on 20 Jan 2017, 13:38, edited 1 time in total.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76581Post 26octombrie
20 Jan 2017, 13:31

Haddeo wrote: Oh... ce dulce. si unde te-ai duce ? pe celelalte forumuri de board gameing din Romania ?
Un forum nu e format doar dintr-un utilizator, consider posibila ta actiune exagerata.
adica cum? SO, daca n-are unde se duce, atunci e ok daca-l fac sa se simta prost?!
iar ideea ca nu e tot forumul, e doar un utilizator care te face sa te simti aiurea, e total irelevanta! eu am patit-o candva, pe un alt forum, cu o tipa cam agresiva care se lua de toata lumea (nu avea ceva cu mine personal, doar asa...) si m-am simtit oribil si n-am mai intrat o luna ca mi se strangea stomacul numai cand imi aminteam. so, ceva mai multa gentilete nu face rau nimanui!
Plu e un dragut si stiu ca e un tip de nota 10, asa cum stiu ca n-a avut nicidecum intentia sa declanseze asa o cascada de comentarii. Cred ca e clar, pentru mine cel putin, ca discutia a ajuns la principii, nimeni nu ataca pe nimeni.
Adi, hai sa facem un joc cu combat la greu, ca sa-ti treaca starea belicoasa si let's chill out :D

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76583Post Haddeo
20 Jan 2017, 13:41

26octombrie wrote:adica cum? SO, daca n-are unde se duce, atunci e ok daca-l fac sa se simta prost?!
nu, ziceam doar ca exagereaza..
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76592Post danielM
20 Jan 2017, 16:19

In concluzie, trăim intr-un prezent in care trebuie sa iti expui o opinie sau părere intr-un mod atât de "corect politic" încât sa nu cumva sa aduci atingere cuiva; dar ghici ce, cineva tot se va simti sau o va lua in nume personal.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76623Post ProfessorChaos
21 Jan 2017, 20:32

danielM wrote:In concluzie, trăim intr-un prezent in care trebuie sa iti expui o opinie sau părere intr-un mod atât de "corect politic" încât sa nu cumva sa aduci atingere cuiva; dar ghici ce, cineva tot se va simti sau o va lua in nume personal.
Nu "corect politic". Doar politicos.

Addendum: Găsesc că poporul nostru are foarte multe opinii pe care se simte obligat să și le exprime, mai ales în contexte în care nu are loc o dezbatere. Pui o întrebare, vrei un răspuns concrect, dar primești o opinie sau o corectare. "Has this happened to you?"

Dacă vreți, pot să vă explic și ipotezele mele pentru această afirmație. Dar nu o s-o fac pentru că nu mi-a cerut-o nimeni :)
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76624Post Haddeo
21 Jan 2017, 21:01

Draga profesore Haos, poti sa ne explici in detalii cat mai amanuntite ipotezele care te-au impins sa faci o asemenea afirmatie ?
Multumesc anticipat

Image
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76625Post Chuckila
21 Jan 2017, 21:13

Haddeo wrote: Multumesc anticipat

Image
Oh no, you didn't!

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76626Post ProfessorChaos
21 Jan 2017, 21:26

Nu
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76627Post Haddeo
21 Jan 2017, 21:39

Te roooooooooooooog.

Image
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76630Post ProfessorChaos
21 Jan 2017, 22:57

Îmi cer scuze. Am mers prea departe. E clar că am prefera cu toții să jucăm mai bine ceva.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Rafy
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 315
Joined: 28 Nov 2012, 08:58
Location: Bucuresti

Re: Cand si cum sa folosim limba romana

Post: # 76746Post Rafy
26 Jan 2017, 14:39

Minge de foc.
No.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”