Star Wars Force Arena

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Star Wars Force Arena

Post: # 77079Post Chuckila
06 Feb 2017, 19:06

Mai joaca cineva?

Facem o ghilda?

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77080Post Shaikan
06 Feb 2017, 19:39

N-am idee ce e :P

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77083Post Chuckila
06 Feb 2017, 20:03

Un MOBA, deck builder. Interesant.

Permite 2vs2 pentru cei din ghilda.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77316Post MandrulDuce
15 Feb 2017, 16:48

S-a făcut ghildă? Eu nu am banii necesari. Am și eu cont dau tare să trec din Durasteel în Bronzium

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77346Post Chuckila
16 Feb 2017, 14:05

Nu am făcut. Nici eu nu am băgat nici un ban și nici nu intenționez.

Am administrat destul de atent cristalele primite la înscriere, mai am 1.1k. Sunt Tier 5, rebeli joc Luke (free și decent 1v1), imperials joc The Grand Inquisitor fiindcă am Eight Brother level 2. Win rate cam 70%.

Dacă vreți, fac ghildă să putem să jucăm 2v2 :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77348Post MandrulDuce
16 Feb 2017, 14:22

Nu am decat Tier 4. Joc majoritatea timpului 2v2. Rebeli joc Han Solo pentru ca poate pune presiune dual-lane ca aglomereaza aglomerând unul din culoare cu mina lui specială, iar pe imperial joc cu Director Krennik (singurul lider la care am și unica - și un lider care îmi place foarte mult jucam și înainte să am death squad leader cu el).
Mi se pare ca Imperiul rupe dupa ultimul patch. Si eu merg cam cu 70% win rate. Am mai scazut ultimele meciuri ca am avut quest de facut 1v1 cu rebelul și în cele 20 meciuri am avut 59% win rate (mă bucur doar că nu am pierdut rank overall).

Ar merge sa jucam 2v2. Cred că dacă și comunicăm pe skype avem șanse de 90%+ win rate. Cel puțin până la Aurodium unde încep să fie oamenii mai experimentați

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77352Post Chuckila
16 Feb 2017, 17:38

Krennik are cel mai bun unique din joc. Dacă l-aș avea pe Bossk, cred că am putea avea 90%+ win rate. Passiva lui Bossk e ireală în 2v2.

Hai că poate încercăm într-o seară cu Skype și ghildă.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77354Post MandrulDuce
16 Feb 2017, 19:12

Am scos unique-ul lui Krennik. Era prea clunky deck-ul și în afară de avantaj over time nu prea e hard counter la nimic death squad leader. Genul l-am pus jos contra ceva și face one-shot. Dacă ai linie lungă și-l pui în spate poate face avantaj over time enorm. Dar eu de regulă joc foarte defensiv (asta la 1v1) și fac counter-push. În ce joacă 90% din rebelii contra căruia am pairing acum am făcut 2 modificări la deck: am scos Dewback Rider pt AT-ST și am scos Death Squad Leader pentru Stormtrooperi. Win rate 100% până acum în 1v1.
Mi se pare mai bun AT-ST la 1v1 pentru că de regulă mulți aglomerează un lane și între stun grenade și între stun grenade dioxis grenade și stormtrooperi + abilitatea lui Krennik de focus fire pot ține un lane foarte ieftin și da deploy pe lane-ul advers la un AT-ST. Dewback e mai util la 2v2 pentru că aglomerează 2 oameni lane-ul cu mobi și dai deploy dă odată dewback charge a rupt .
De asemenea la 1v1 stormtrooperii sunt mai utili decât death squad pentru costul de 2 v 5 și pentru că majoritatea rebelilor au gnk droid pe care îl pun singur pe un lane cam neprotejat. Iar stormtrooperi + tureta distrug Gnk Droidu. De asemenea unii rebeli mai joacă Bantha Rider (care mie mi se pare o mizerie de carte) și contra ei sunt buni stormtrooperii.
Dacă joc 2v2 fac swap-ul stormtrooper și AT-ST out și Dewback + Death Squad in.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77357Post 26octombrie
16 Feb 2017, 19:51

si lumea zice ca boardgames sunt stufoase, complicate si greu de digerat...
you must be smart, man, 'cause eu am reusit performanta de a citi o pagina intreaga de forum fara sa inteleg Absolut Nimic. un soi de romunknowgleza I pressume... :roll:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77359Post Chuckila
16 Feb 2017, 20:24

Nu fi dezamăgită, Luana. Dacă nu ai jucat jocul, nici nu mă aștept să întelegi ce se discută.

E ca și cum cineva care nu a jucat niciodată boardgames ar citi un rezumat la unei partide de Through the Ages.

Ce îmi place la Force Arena: skill cap enorm. Un jucător mai bun câștigă împotriva altuia care a turnat sute de dolari în joc. Nu puține partide au fost în care am câștigat împotriva altor tier 5 cu common 3-4 nivele peste mine, și epic/unique 1-2. Ceea ce în putere absolută se traduce în 15-40% unități mai puternice.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77375Post MandrulDuce
17 Feb 2017, 10:46

@Luana: Eu joc de mai putin de 10 zile si mi se pare ca joc prost si sunt incompetenti cei cu care am pairing de aia castig. Deci chill că nu e mare filozofie.
@Luci: La ce misiune ești? La mission 14 înțeleg că e Legendary Card Selector. Șansa pentru Bosk. Din păcate până la acea misiune nu e ca reward Bosk. Eu sunt abia la a 6a.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77416Post AngelEye
18 Feb 2017, 15:50

Deci cum naiba gasiti voi meciuri in 2vs2 ca de 2 zile de cand joc am gasit doar 5 meciuri.
Se pare ca de leaderi am parte doar din dark side unde il am pe Krennik,Grand Inquisitor,Bossk,Grand Admiral Thrawn si preferatul Darth Vader iar in partea cealalta ii am doar pe Luke si Leia :)
In 1vs1 am win rate de 85% in 2vs2 am castigat 3 din 5.Daca faceti ghilda si primiti si padawani let me know momentan sunt Tier 2 lvl5 dar ma fac eu mare :)
In alta ordine de idei sa va fie jena ca veniti cu jocuri din astea care iti mananca timpul liber :lol:

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77424Post Chuckila
18 Feb 2017, 21:13

AngelEye wrote: sa va fie jena ca veniti cu jocuri din astea care iti mananca timpul liber :lol:
Welcome to the dark side!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77556Post Chuckila
22 Feb 2017, 02:49

Cand am ajuns acasa, am zis sa dau si eu cateva meciuri de 2v2 cu Grand Inquisitor, aveam nevoie pentru quest. Eram la 2264 rating. Am zis ca ma pun la somn imediat ce pierd.

Acum e 2:49 AM, rating 2645 si nici o victorie peste 17 puncte.

LE: 3:35 AM si 2750 rating. Ma pun sa dorm chiar si fara infrangere, in ritmul asta ma duc la lucru direct de la joc :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77558Post MandrulDuce
22 Feb 2017, 09:09

GG man. Am si eu 1600 rating de vreo 3 zile. Am facut quest-urile de la mission 7 si 8. A trebuit sa Joc cu rebelii si am pierdut in draci. Am bagat Krennik la 2v2 dupa, sunt neinvins de atunci. Dar am niste queue times de te doare minte.
Last edited by MandrulDuce on 22 Feb 2017, 09:17, edited 1 time in total.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77559Post AngelEye
22 Feb 2017, 09:12

Chuckila wrote:Cand am ajuns acasa, am zis sa dau si eu cateva meciuri de 2v2 cu Grand Inquisitor, aveam nevoie pentru quest. Eram la 2264 rating. Am zis ca ma pun la somn imediat ce pierd.

Acum e 2:49 AM, rating 2645 si nici o victorie peste 17 puncte.

LE: 3:35 AM si 2750 rating. Ma pun sa dorm chiar si fara infrangere, in ritmul asta ma duc la lucru direct de la joc :)
Eu nu mai vorbesc cu voi :lol: Ma chinui pe la 500 si sunt unii de nici nu intru bine in lupta ca ma bat, au unitati pe steroizi :) 2vs2 nu am mai reusit sa joc pentru ca nu gasesc match nici dupa 5 min

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77562Post Chuckila
22 Feb 2017, 10:43

AngelEye wrote:Ma chinui pe la 500 si sunt unii de nici nu intru bine in lupta ca ma bat, au unitati pe steroizi :)
Iti recomand sa joci stilul pe care l-a mentionat Tavi, counter-push. Vader, Kallus, Grand Inquisitor, Krennik si mai ales Thrawn (cu pasiva lui care dupa 1 min de invincibilitate devine monstru + are move speed + attack speed boost la unitati, probabil unul din cei mai buni 1v1, mai dificil de jucat decat brute force Kallus sau Inquisitor), toti sunt foarte buni.

Trupele de care ai nevoie pentru counter: Probe Droid + Sandtrooper + Devaronian Bladesmen in 100% din decks. Aceste trei trupe contracareaza 90% din orice stil de deck rebel: rush sau control. Proba + Sandtrooper in spate pentru deploy de 3+ unitati (Honor Guards, Marauders, Twi'leks, Rebel Troopers - la troopers trebuie sa spawnezi proba pe ei, altfel ti-o omoara fara sa elimini packul), Proba + Blades pentru tanc sau Bantha Rider, Sandtrooper + agro pe tine sau pe tureta (mai putin preferabil) pentru shooting/bombing units ca sa nu pierzi Sandtrooperul.

La mine auto-include in orice deck de empire mai sunt AT-ST-ul si Stun Grenade. AT-ST pentru push pe secondary lane cand aglomereaza una din linii si poti face defend cu 4-5 energie, sau ca si main push penrtu rebeli care joaca strategie counter-push. Pun Sandtrooper in spatele unui AT-ST, curata destul de repede Honor Guards, distruge Maraudersii si Twi'lecii, decent impotriva la Rebel Troopers. Cu doua asemenea push de pe 10 energie iei o tureta in 90% din cazuri.

Stun e mega versatil: de la counter pentru suicidal Luke/suicidal Ezra, la freeze cand faci push si ai nevoie de acele 2 secunde pentru a lua tureta, la freeze Cassian/Han Solo/Leia for the kill, pana la freeze GNK cand sta sa explodeze in tureta. Daca ai Kallus, cred ca ar fi singurul moment cand as lua in considerare sa schimb Stun; pui in loc Energy Net si te folosesti de abilitatea eroului pentru a da stun. Cu toate ca as face sa fie loc si de Energy Net si Stun Grenade in deck de Kallus, daca l-as avea.

Daca nu folosesti Energy Net, mai ai loc de doua unitati. Tinand cont ca AEC (Average Energy Cost) la 1v1 players trebuie sa fie intre 2.8-3.4 MAXIM, mai ai loc de maxim doua unitati de 3 energie. Mie imi plac Stormtrooperii, 2 energie si la nevoie pot face push pe tureta cu ei: ii pun in spatele meu, iau aggro de la tureta pe mine si pana ma omoara tureta, cei 3 trooperi toaca aproape tot.

La ultima trupa, daca consideri ca nu e deajuns crowd control Proba + Sandtroper, poti alege Tie Fighter (merge si ofensiv cand aglomereaza AT-ST-ul cu trupe mici si nu ai Sandtrooper pentru defend). Sau daca joci foarte bine defensiv, poti pune unitate de 5 energie, insa asa ajungi destul de des cu maini clunky unde nu poti face defend. Si aici la 5 energie ai multe optiuni bune: Light Vehicle, Heavy Gunners (daca ii poti proteja, toaca o tureta in cateva secunde), Tie Bomber pentru mix de defensiv+ofensiv. Sau Dewback, insa mie mi se pare greu de folosit cartea + destul de fragila daca nu o ai de nivel mare (4+).

Cam asta ar fi, mi se pare ca la ora actuala Empire e mult peste Rebels. Au si optiuni de defend bune, pot sa faca push destul de repede si devastator cand moare rebelul, Legendaries cu health si attack mare.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77565Post Shaikan
22 Feb 2017, 11:49

Asta daca ai cartile de care vorbesti :). Si eu sunt tot pe la 550, nu am AT-ST. Ligh Vehicle mi se pare bun de push, la fel si Rocket Stormtrooper pentru push pe secondary lane cand inamicul e focusat pe main lane. Heavy gunners mi se par o unitate buna si anti-hero sau anti-tank care e o unitate destul de des folosita la Rebels.

Mie imi plac si rebelii, cu Han Solo + Stun + Tank + Guards si troops am win rate destul de mare :).

Problema e daca ai cartile necesare :P.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77566Post MandrulDuce
22 Feb 2017, 12:26

Eu nu folosesc AT-ST. Folosesc light tank + dewback trooper. dewback e meat shield și are clear bun când dă charge în mobii adverși.

Eu joc Krenik 2v2 cu death squad leader + dewback trooper + Light Vehicle + stun grenade + dioxis grenade + bladesmen + sandtrooper.

Jucând 2v2 în orice moment te poți aștepta la un massive deploy de unități ieftine așa că am maxat pe cât posibil damage-ul AOE cu sandtrooper dewback dioxis grenade.
DSL e bun pus foarte în spate pe un lane. If left unchecked își face armată de 4-6 soldați până ajunge la tureta adversă.
bladesmen sunt extraordinari împotriva adversarilor foarte agresivi (mai ales în combinația cu stun grenade)...au depășit jumătatea deploy de bladesmen în spatele eroului + stun și l-ai rupt.
Sandtrooperii sunt o unitate genială vs mobi. La fel și dioxis grenade care omoară și instant dă și damage overtime forțând eroii adverși să se retragă. Utilizarea mea preferată e când dau ambii eroi adverși deploy masiv pe un lane ca să apere împtoriva unui AT-ST pe care l-a pus coechipierul și se duc și ei la bătaie. Dau din spate un dioxis și de cele mai multe ori se lasă cu double kill. Între timp încerc să apăr/aglomerez celălalt lane.
Stun grenade poate fi folosit în multe situații după caz atât defensiv cât și ofensiv.
Dewback e bun ca meat shield plus că dă charge în mobii adverși. Poți face lane clear și ai și unitate de counter-push rămasă în viață.

Evident tot ce am scris aici sunt cele mai frecvenet utilizări. Cărțile pot fi folosite în multe situații ca și countere, ca și push-ere, ca să atragi adversarii în capcană etc... Singura chestie care pare bătută în cuie este că dacă ești overly aggresive ai șanse f mari să ai win rate negativ. Trade-urile eficiente în care tu consumi mai puțină energei ca adversarul urmând ca apoi să faci push (de preferință după ce el e mort sau când știi că nu mai are energie) sunt the way to go. Plus învățat jocul. Că altfel nu știi să faci trade-uri,

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Star Wars Force Arena

Post: # 77570Post Chuckila
22 Feb 2017, 13:55

MandrulDuce wrote:Folosesc light tank + dewback trooper
Da, clar. Daca nu folosesti AT-ST, esti obligat sa pui Light Tank. Altfel nu ai finisher pentru tureta+agro drawer. Chiar daca nu pare, diferenta dintre 7 energy si 5 energy e massive, mai ales in tight games. Cu -2 energy eliberat, poti baga linistit in deck Dewback, chiar daca am vazut builds tare interesante cu Heavy Gunners in loc de Dewback in spotul de 5 energy. Toaca tureta pe counter-push in cateva secunde.

BTW, eu ii scriam mai sus AngeleiYa un ghid de 1v1. AT-ST mi se pare mult mai util in acest format decat light tank. In 2v2 deja e mult mai flexibil. Oricum, totul depinde de stilul care iti place. Am vazut jucatori excelenti de Landro, semi agro, care puteau schimba mid-game in control extrem de usor - cele 10-12 energy in plus pe meci le foloseau perfect. Multi rebels care sunt sus, joaca Han Solo, counter-push. Pe mine ma cam ard la 1v1, Han Solo counter-push pare sa fie killer de empire Inquisitor counter-push :)

Post Reply

Return to “Discutii generale”