Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81471Post mihnea_1309
08 Aug 2017, 16:20

Salutare,

A cumparat cineva vreun joc de la GMT prin sistemul P500?

Ma intereseaza detalii legate de transport: cat a costat, cu ce serviciu s-a trimis, daca a trebuit sa platiti taxe etc.

Cand incerc sa dau comanda imi estimeaza taxele de transport la 0$. Am inteles ca shippingul se calculeaza la momentul expedierii, dar ma gandeam ca exista vreo lista pe undeva cu costurile de transport estimative...ati dat de asa ceva?


User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81473Post danielM
08 Aug 2017, 17:40

mihnea_1309 wrote:Salutare,

A cumparat cineva vreun joc de la GMT prin sistemul P500?

Ma intereseaza detalii legate de transport: cat a costat, cu ce serviciu s-a trimis, daca a trebuit sa platiti taxe etc.

Cand incerc sa dau comanda imi estimeaza taxele de transport la 0$. Am inteles ca shippingul se calculeaza la momentul expedierii, dar ma gandeam ca exista vreo lista pe undeva cu costurile de transport estimative...ati dat de asa ceva?
In linkul pus de iadrianik se vorbeste de noua modalitate de trimitere a coletelor catre Europa, cu TVA-ul preplatit. In cazul Time of Crisis am avut o neplacere, eu am crezut ca va fi trimis cu optiunea respectiva, dar a fost trimis tot cu metoda veche, astfel ca am fost nevoit sa platesc TVA. Spun ei ca nu as fi modificat optiunea si de aceea a fost trimis asa. In rest, eu am mai cumparat si am in asteptare multe jocuri prin P500; sunt foarte multumit de cum le trimit, in ceea ce priveste pretul, nu o sa faci vreo mare afacere, ba chiar pot fi situatii in care o sa il gasesti ceva mai ieftin aici (cu noua optiune e posibil sa ajungi totusi la un pret mai bun); atat ca multe dintre acele jocuri nu se gasesc la noi, dar probabil ca pot fi aduse la comanda. Eu aleg P500 pentru ca stiu sigur ca un anumit joc pe care il vreau va ajunge la mine. Transportul cu euro-friendly (noua optiune cu tva preplatit) cred ca se va invarti in jurul a 27-30 $, cred ca conteaza si greutatea jocului.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81474Post mihnea_1309
08 Aug 2017, 18:04

Multumesc domnilor, nu stiam ca exista deja topic. Presupun ca nu se pot comanda 2-3 copii care sa fie livrate impreuna la un pret de transport per copie mai avantajos (ca poate as mai convinge pe cineva).

Cred ca o sa bazai cativa retaileri de pe la noi, poate se ofera vreunul sa-mi faca o oferta de nerefuzat. Pe Spacecorp mi s-a pus pata...

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81475Post danielM
08 Aug 2017, 18:15

mihnea_1309 wrote:Multumesc domnilor, nu stiam ca exista deja topic. Presupun ca nu se pot comanda 2-3 copii care sa fie livrate impreuna la un pret de transport per copie mai avantajos (ca poate as mai convinge pe cineva).

Cred ca o sa bazai cativa retaileri de pe la noi, poate se ofera vreunul sa-mi faca o oferta de nerefuzat. Pe Spacecorp mi s-a pus pata...
Nu se trimit mai multe jocuri diferite prin P500; in schimb, mai multe copii ale aceluiasi joc posibil. Cel mai bine intra pe gmtgames.com si intreaba pe chat live(au o domnisorica care asta face, in timpul de lucru al lor.)

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81476Post mihnea_1309
08 Aug 2017, 18:33

danielM wrote:
mihnea_1309 wrote:Multumesc domnilor, nu stiam ca exista deja topic. Presupun ca nu se pot comanda 2-3 copii care sa fie livrate impreuna la un pret de transport per copie mai avantajos (ca poate as mai convinge pe cineva).

Cred ca o sa bazai cativa retaileri de pe la noi, poate se ofera vreunul sa-mi faca o oferta de nerefuzat. Pe Spacecorp mi s-a pus pata...
Nu se trimit mai multe jocuri diferite prin P500; in schimb, mai multe copii ale aceluiasi joc posibil. Cel mai bine intra pe gmtgames.com si intreaba pe chat live(au o domnisorica care asta face, in timpul de lucru al lor.)

Da pai la asta ma gandeam si eu, mai multe copii ale aceluiasi joc. Gata, ma duc sa o bazai pe domnisorica mai bine decat pe voi :mrgreen: Thanks!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81478Post danielM
08 Aug 2017, 20:11

Spune-ne si noua ce a zis; cum e cu transportul daca se iau mai multe bucati?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81479Post VickdaReaper
08 Aug 2017, 20:40

Nu stiu daca mai e de actualitate, cu noua polititca de transport catre UE, dar iata matrica de costuri de transport a GMT: Link

Inainte, cand luai mai multe jocuri, se calcula greutatea lor si plateai echivalentul ei.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81480Post mihnea_1309
08 Aug 2017, 21:34

VickdaReaper wrote:Nu stiu daca mai e de actualitate, cu noua polititca de transport catre UE, dar iata matrica de costuri de transport a GMT: Link

Inainte, cand luai mai multe jocuri, se calcula greutatea lor si plateai echivalentul ei.

Huh...nu cred ca se aplica acele tarife la noua politica dar e o baza de plecare. Asta pentru ca am citit pe BGG ca 'sunt de asteptat cresteri de transport de 12-14$ la optiunea EU friendly pt. ca trebuie sa plateasca GMT impozitele pt. intrarea jocurilor in UE'. Daca e sa combinam lucrurile, ar insemna ca un joc de 2.5-3 kg ar merge spre 40$ ceea ce e cam.... :shock:

Revin cu detalii daca aflu ceva, deocamdata operatorul e offline.


//zice domnisoara ca deocamdata nu au o matrice de costuri pt EU friendly, dar lucreaza la un nou site si acolo o sa fie. Legat de nr. de copii, daca e acelasi joc se reduce costul 'a little'. Ce inseamna 'a little' is anyone`s guess. Cum anticipam, la jocuri diferite nu merge, ca se trimit separat.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81609Post danielM
18 Aug 2017, 01:15

Astazi am primit un mail de la GMT si am vazut ca au tras 55$ de pe card pentru un joc care avea pretul de P500 35$; asadar, 20$ transportul prin metoda EURO friendly VAT prepaid. Oricum, transportul e si in functie de greutatea jocului. Cu TVA-ul preplatit eu zic ca e bine; acum sa vad si cum ajunge, sper sa nu am de purtat batalii crancene pe la posta...

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81824Post mihnea_1309
28 Aug 2017, 13:43

danielM wrote:Astazi am primit un mail de la GMT si am vazut ca au tras 55$ de pe card pentru un joc care avea pretul de P500 35$; asadar, 20$ transportul prin metoda EURO friendly VAT prepaid. Oricum, transportul e si in functie de greutatea jocului. Cu TVA-ul preplatit eu zic ca e bine; acum sa vad si cum ajunge, sper sa nu am de purtat batalii crancene pe la posta...

Let us know! Am citit pe BGG ca pachetele vin din Anglia. Am comandat o data niste jocuri din Anglia si mi-a venit coletul in vreo 5-6 zile direct acasa. Intr-o sambata. Prin Posta Romana :shock: :shock: :shock: Deci se poate.


Legat de subiectul topicului, de curiozitate am incercat sa plasez comenzi pe site-ul GMT pt. diverse jocuri recente mai populare de la ei (Pericles, Churchill, Time of Crisis, 1960 etc). Desi ei zic ca optiunea EU friendly e doar pt. comenzi P500, sistemul m-a lasat sa aleg aceasta optiune si mi-a dat pretul de shipping (nu era doar o estimare, ca daca dadeam ok imi tragea banii de pe card, deci era pret final). Cam la toate shippingul era $26 (si sunt jocuri maricele). La 1960 era $29, probabil e mai greu. Comparand cu pretul de retail de la noi si luand in calcul reducerile semnificative la comenzile P500, estimez ca ies mai bine cu vreo 10-20$ comandand direct de la ei. Plus ca sigur ai jocul mai repede.

Asa ca ma bate gandul serios sa ma bag la Spacecorp. Inca mai investighez, dar daca mai sunteti doritori dati un semn. ;)


Nota de Admin: Regulile forumului interzic reclama catre magazine de jocuri de afara.

tudorb678
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 128
Joined: 18 Sep 2013, 11:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81879Post tudorb678
31 Aug 2017, 10:37

Puteti verifica si site-ul UGG

"UGG is also known as GMT Europe and MMP / Gamers Europe serving as a center for customer service for those firms."

E tipul care in fiecare an la Essen tine licitatii in gura mare urcat pe masa.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 81883Post Chuckila
31 Aug 2017, 17:44

tudorb678 wrote:E tipul care in fiecare an la Essen tine licitatii in gura mare urcat pe masa.
Si primul vanzator din istoria platilor mele cu PayPal caruia a trebuit sa ii deschid dispute, fiindca nu primisem jocurile dupa 42 de zile.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Cineva familiar cu sistemul P500 de la GMT?

Post: # 83291Post danielM
30 Oct 2017, 17:41

Pentru cei interesati de noul sistem GMT de livrare a jocurilor catre Europa (euro friendly VAT prepaid): astazi am primit Holland 44, a fost adus acasa de catre postas, fara a mai fi nevoit sa trec pe la ghiseul vamal. Asadar, eu ma declar multumit; spre deosebire de cum se intampla inainte, cand jocul era trimis direct spre Romania, cu VAT prepaid ajunge intai in UK iar de acolo Second Chance Games il trimite spre destinatarii din Europa.

Post Reply

Return to “Discutii generale”