Dixit - extensii

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Dixit - extensii

Post: # 81574Post rabesandratana
16 Aug 2017, 12:07

Dixit este de departe unul dintre cele mai populare jocuri din lume, lucru pe care eu nu l-am inteles mai multi ani. Ma tot intrebam de ce. Prin 2010, tin minte cum ridicam cutia din rafturile supermarketurilor, citeam scurta descriere de pe spatele jocului si plecam spunandu-mi in gand "Ce joc stupid!" Multi ani mai tarziu am descoperit showul TableTop de pe Youtube, prezentat de Wil Wheaton, iar unul dintre episoade era despre Dixit. Imediat ce am terminat de vazut acel show, m-a cuprins o dorinta nebuna de a cumpara Dixit. Pe semne ca intelesesem cum sta treaba cu jocul asta si de ce toata lumea il aprecia. Dar ceva tot m-a facut sa fiu retinut in privinta lui. Asa ca m-am hotarat sa imi fac singur cartile de joc si sa testez cat de bun e jocul. Rezultatul: MAGNIFIC! Am ramas fara cuvinte dupa prima mea experienta cu acest joc. Si cum era normal, am comandat nu numai jocul de baza, ci si aproape toate extensiile sale. Cred ca la ora actuala imi lipeste doar una (Dixit 6), dar va veni si randul ei.
O sa va prezint o parte dintre cele 100 de carti realizate de mine. Cartile sunt de marime asemanatoare cu cele originale si sunt plastifiate.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

Cum se joaca Dixit:


Dixit cuprinde in jur de 90 de carti care reprezinta desene "ciudate" foarte interpretabile din sfera artei surreal. Putem gasi de exemplu un elefant care in loc de trompa sa aiba un saxofon sau doua furnici care se dueleaza pe un morman de clatite. Fieacare jucator o sa primeasca 5 astfel de carti si pe rand fiecare va fi "povestitorul". Povestitorul, asa cum e denumit de joc, trebuie sa aleaga o carte din mana si sa dea un indiciu despre ea, insa nu prea evident, incat toti jucatorii de la masa sa ghiceasca din prima la ce carte se refera dar nici un indiciu prea vag, pe care sa nu il desluseasca nimeni. Dupa ce a dat un indiciu, pune cartea in mijlocul mesei, asezata pe spate, ceilalti jucatori pun din mana lor, cate o carte care se potriveste cat de cat cu indiciul dat de "povestitor" si apoi sunt amestecate, astfel sa nu se stie cine ce carte a pus. Sunt apoi asezate pe fata una dupa alta si in afara de "povestitor", toti ceilalti trebuie sa voteze care cred ei ca este cartea sa. Votul este secret. Dupa ce au terminat de votat, se dezvaluie cartea care trebuia ghicita si daca povestitorul a fost prea vag, se va alege cu 0 puncte dar daca a reusit sa intre in mintea catorva de la masa, va primi alaturi de acei jucatori, cate 3 puncte. Fiecare dintre ceilalti jucatori, care au reusit sa "pacaleasca" audienta cu cartea asezata de ei, va primi cate 1 punct aditional.

Image

Concluzii:

Dixit este un joc incredibil de bun. Poate sa fie sofisticat, vulgar, nebunesc, elegant, inteligent...mai bine zis limita e "gandirea omeneasca". Cu cat joci cu mai multe grupuri acest joc, cu atat mai diferit va fi, tocmai pentru ca fiecare persoana poate sa vada cu totul altceva intr-un desen, poate sa vina cu indicii care de care mai inteligente, subtile sau de ce nu, prostesti, fara sens, intelese doar de catre el si sa ii lase masca pe toti cand va explica ce a vrut sa spuna cand a dat acel indiciu. Si ce nu am spus eu, e ca indiciu poate sa fie de orice fel: un cuvant, un sunet, un cantec, mima, o scurta povestioara sau un simplu gest. Jocul asta te surpinde de fiecare data si chiar daca la inceput pare ca nu are o lunga rejucabilitate, acum dupa ce a aparut si extensia cu numarul 7, cred ca ne ducem binisor spre 600 si ceva de carti de joc si cu siguranta o sa mai apara si Dixit 8, 9, 10.... pentru ca jocul asta isi merita succesul. Poate sa ofere clipe de neuitat si nu am intalnit pe cineva care sa nu il adore. Eu ii acord nota 10 si nota de pe BGG de "doar" 7.3 mi se pare una nerealista.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Dixit - extensii

Post: # 81575Post DanielIndru
16 Aug 2017, 12:34

rabesandratana wrote: O sa va prezint o parte dintre cele 100 de carti realizate de mine.
Tu ai facut desenele?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Dixit - extensii

Post: # 81576Post rabesandratana
16 Aug 2017, 12:42

DanielIndru wrote:
rabesandratana wrote: O sa va prezint o parte dintre cele 100 de carti realizate de mine.
Tu ai facut desenele?
Din pacate talentul meu la desenat este echivalent cu cel al unui copil de clasa a 4-a. Norocul meu a fost ca stiu sa folosesc Photoshop si sa caut pe Pinterest imagini surreal. Sunt multi fani Dixit care posteaza acolo poze numai bune pentru joc. Daca se vor opri astia la extensia 7, o sa ma vad nevoit sa mai culeg de acolo cateva sute de imagini si sa imi mai fac eu extensii pe viitor.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dixit - extensii

Post: # 81577Post 26octombrie
16 Aug 2017, 12:48

rabesandratana wrote: Din pacate talentul meu la desenat este echivalent cu cel al unui copil de clasa a 4-a.
Adica ce vrei sa spui?!! :evil:

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Dixit - extensii

Post: # 81578Post rabesandratana
16 Aug 2017, 12:59

26octombrie wrote:
rabesandratana wrote: Din pacate talentul meu la desenat este echivalent cu cel al unui copil de clasa a 4-a.
Adica ce vrei sa spui?!! :evil:
Ca stiu sa desenez pana la un anumit nivel, asa cum se pricep majoritatea oamenilor. Ca sa faci aceste ilustratii superbe, trebuie sa ai un talent innascut.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Dixit - extensii

Post: # 81579Post Haddeo
16 Aug 2017, 13:21

rabesandratana wrote:.. trebuie sa ai un talent innascut.
asta cu talentul innascut e un mit, oricine poate sa invete sa deseneze. E adevarat ca unii vor depune mai mult efort, dar daca chiar vrei sa desenezi si te ti de desen sa zicem vreo 3 ani sigur o sa poti sa desenezi ceva foarte asemanator cu ce ai pus tu aici.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dixit - extensii

Post: # 81581Post 26octombrie
16 Aug 2017, 14:09

rabesandratana wrote:
26octombrie wrote:
rabesandratana wrote: Din pacate talentul meu la desenat este echivalent cu cel al unui copil de clasa a 4-a.
Adica ce vrei sa spui?!! :evil:
Ca stiu sa desenez pana la un anumit nivel, asa cum se pricep majoritatea oamenilor. Ca sa faci aceste ilustratii superbe, trebuie sa ai un talent innascut.
You didn't get the point. Eu stiu copii de clasa a patra (si mai mici) ce deseneaza de sta matu-n coada. So, scrie ca n-ai talent la desen, cu mai face comparatii injuste ;)
Altfel, foarte misto imaginile :-)

criss

Re: Dixit - extensii

Post: # 81607Post criss
17 Aug 2017, 22:59

Ar fi fost util un review la extensii (asa am crezut din titlu). ;)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Dixit - extensii

Post: # 81608Post rabesandratana
17 Aug 2017, 23:34

criss wrote:Ar fi fost util un review la extensii (asa am crezut din titlu). ;)
M-am gandit la asta initial, dar cred ca as fi facut spoiler pentru cei care inca nu au jucat cu cartile din extensii. Eu inca am extensii sigilate, pentru ca vreau sa fie o surpriza totala desenele de pe carti, atunci cand ma hotarasc sa trec la un set nou. Altfel e impactul daca nu ai vazut niciodata cartile.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”