Organizer

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Organizer

Post: # 82985Post milesteg
19 Oct 2017, 10:46

Folositi organizer pentru jocuri ?
eu am investit in ele din 3 motive :
1. aranjare componente - acestea stau mult mai bine in cutie, nu se amesteca
2. setup mai usor de efectuat - iti este mai la indemana sa asezi si apoi sa strangi toate piesele jocului
3. spatiu suplimentar depozitare cutii jocuri - extensiile intra in cutiile de baza
minusuri - cost suplimentar, adica cu banii de pe organizer iti poti lua alte jocuri :)
Am organizer pentru :
1. Blood Rage - am scapat de 3 extensii
2. Waterdeep - am scapat de 1 extensie
3. Cyclades - am scapat de 2 extensii
4. King of Tokyo - am scapat de 3 extensii
5. Conan - am scapat de 9 extensii
pe viitor o sa mai imi cumpar pentru Anachrony si Scythe cu big box.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Organizer

Post: # 82986Post DanielIndru
19 Oct 2017, 11:09

Eu folosesc.
Broken Token.
Scumpe, dar bune. Chiar lucrez la un articol pe tema asta. :)

Am pentru Caverna, Castles of Mad King Ludwig, Thunderstone, Terraforming Mars, Imperial Settlers, 7 Wonders Duel.
Evident, planuiesc sa mai cumpar. Vad ca apare unul pentru Terra Mystica.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Organizer

Post: # 82989Post Haddeo
19 Oct 2017, 12:12

DanielIndru wrote:Chiar lucrez la un articol pe tema asta. :)
Astept articolul :) pentru ca eu nu inteleg ce anume justifica pretul exagerat :). Inteleg ca iti salveaza putin timp cu setupul, dar totusi asta ar merita daca ai un joc pe care-l joci cel putin saptamanal. Eu salvez timp cu setup-ul si folosind pungulite de plastic nu platind inca o data jocul :).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Organizer

Post: # 82990Post adelindumitru
19 Oct 2017, 12:15

Pe de o parte vad sensul unui organizer...pe de alta...

1. Prefer ca de banii respectivi sa imi iau inca un joc (in unele cazuri, chiar 2!).
2. Imi place sa pastrez cutiile de la extensii, si de multe ori le gasesc o utilitate (de exemplu, extensiile de la Battlelore vin in niste mizerii de cutii de plastic care trebuie rupte pentru a le desface; am refolosit cutiile de la unele extensii Legendary pentru a depozite acolo unitatile).
3. Depozitez jocurile orizontal => piesele stau bine in insert-urile originale, acolo unde e cazul, sau in pungi, in cele mai multe cazuri.

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Organizer

Post: # 82991Post milesteg
19 Oct 2017, 12:31

la jocuri - pungi,pungute, pungulite ma omoara, plus ca la organizer ai compartimente/cutiute pe care le scoti direct pe masa de joc cu piesele in ele ( bani, resurse....) .e mai practic. si cand incepi sa acumulezi jocuri ,spatiul de depozitare se micsoreaza ( mai ales la bloc ) asa ca am scapat de cutiile extensiilor.oricum imi cumpar organizer doar pt jocurile ce nu o sa le mai instrainez.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Organizer

Post: # 82992Post danielM
19 Oct 2017, 12:34

Singurele ”organizere” pe care le folosesc sunt tray-urile de la GMT, pentru jocurile de razboi; acolo chiar conteaza mult acele tray-uri si faptul ca poti sorta zeci sau sute de unitati si countere diferite; depozitarea lor in pungi ar fi un calvar. Pretul acelor tray-uri este foarte mic: undeva pe la 12 lei / bucata.
Revenind la organizere, uitandu-ma putin peste pretul lor, clar nu as da 100 / 200 sau in unele cazuri chiar 300 de lei pentru un organizer, indiferent despre ce joc ar fi vorba; de banii aia imi iau un alt joc sau doua, cum zice adelindumitru. Daca mai adaugi si costul sleeveurilor (pentru jocurile care au si carti), deja costul unui joc urca si mai mult; daca iei si un organizer, ajungi sa platesti inca o data jocul respectiv. Pana la urma, e alegerea fiecaruia.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Organizer

Post: # 82993Post Miţã
19 Oct 2017, 12:37

Haddeo wrote:
DanielIndru wrote:Chiar lucrez la un articol pe tema asta. :)
Astept articolul :) pentru ca eu nu inteleg ce anume justifica pretul exagerat :). Inteleg ca iti salveaza putin timp cu setupul, dar totusi asta ar merita daca ai un joc pe care-l joci cel putin saptamanal. Eu salvez timp cu setup-ul si folosind pungulite de plastic nu platind inca o data jocul :).
Iti dau dreptate, nu se justifica plata de inca odata a jocului pentru un insert cum zice Milesteg (Adrian) poate ca te saleveaza la spatiu dar mie imi place sa le vad pe toate jocuri + extensii in biblioteca. Legat de set-up nu cred jucam atat de des incat sa ai nevoie de un set-up de 10 minute sau putem merge pe cel de 30 de minute, din ce discutam cu Milesteg legat de Anachrony setup-ul este cam lung dar nu cred ca un insert ar rezolva problema.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Organizer

Post: # 82994Post DanielIndru
19 Oct 2017, 12:39

Haddeo wrote:ca eu nu inteleg ce anume justifica pretul exagerat
Absolut nimic. E un moft.
(Probabil costurile mari de productie si volumul mic... habar n-am. TREBUIE sa existe o justificare?)

Dar imi place cum arata, imi place cum stau piesele, imi place ca pot sa reduc numarul de pungi - care nu-mi plac deloc.
Iar peste tot unde se poate si am loc in cutie am inceput sa inlocuiesc pungile cu cutiute: https://www.lautapelit.fi/Boxes_and_trays/GeekBox
Un deliciu.
adelindumitru wrote: Prefer ca de banii respectivi sa imi iau inca un joc (in unele cazuri, chiar 2!).
Asta nu e un argument in cazul meu.
Pentru ca nu cumpar atat de multe jocuri incat sa raman constant fara bani, imi permit sa ma rasfat din cand in cand si cu niste accesorii cool.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Organizer

Post: # 82996Post Miţã
19 Oct 2017, 12:47

DanielIndru wrote: Iar peste tot unde se poate si am loc in cutie am inceput sa inlocuiesc pungile cu cutiute: https://www.lautapelit.fi/Boxes_and_trays/GeekBox
Un deliciu.
Cate sunt la pachet?

Edit: Am vazut acum in descriere 3 bucati, multumesc de link

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Organizer

Post: # 82997Post Haddeo
19 Oct 2017, 12:52

DanielIndru wrote:
Haddeo wrote:ca eu nu inteleg ce anume justifica pretul exagerat
E un moft.
In cazul asta, atunci, asta e justificarea :). Un moft. Cine vrea sa dea bani pe acest moft :) np. Doar vroiam sa inteleg daca e altceva ce imi scapa mie legat de utilitatea lor.
E ca si cum as da sute de ron pe noile miniaturi de Agricola care vin si cu niste carti. Un moft ? Cu siguranta. Merita ? Pentru cine joaca mult Agricola... posibil. Extra pleasure.
Partea proasta cu inserturile e ca nu prea poti sa le refolosesti.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Organizer

Post: # 82998Post DanielIndru
19 Oct 2017, 12:59

Haddeo wrote:
DanielIndru wrote:
Haddeo wrote:Partea proasta cu inserturile e ca nu prea poti sa le refolosesti.
Unele dintre ele sunt "generice" si se pot refolosi:

http://www.thebrokentoken.com/sleeved-c ... organizer/
http://www.thebrokentoken.com/unsleeved ... organizer/
http://www.thebrokentoken.com/compact-c ... organizer/

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Organizer

Post: # 82999Post Corwin
19 Oct 2017, 13:17

Mi-am luat doua pana acum:

1. Battlestar Galactica - nu intra toate cele 3 extensii intr-o cutie nici cu, nici fara organizer. Dar pot pune componentele cu care joc cel mai des, si cu organizer viata e mult mai usoara. Daca l-as si juca mai des...
2. Terraforming Mars - l-am luat pentru player boards care sunt o bataie de cap in jocul de baza. Scurteaza putin si timpul de setup, desi nu e cel mai fiddly joc.

Imi voi lua cu siguranta si Terra Mystica pentru ca va scadea mult timpul de setup, si posibil cutia mare de Scythe, desi nu sunt sigur ca vreau sa cumpar si organizerul pentru el. La alte jocuri chiar daca ar arata mai "cool" nu cred ca voi investi in organizere.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Organizer

Post: # 83013Post VickdaReaper
19 Oct 2017, 22:21

Nici eu nu folosesc "organizatoare" si nu ma vad folosindu-le vreodata. Principalul impediment, ca pentru multi, ar fi pretul adesea foarte ridicat, dar mie nu mi se pare atractiva nici macar atat de clamata lor utilitate, si anume ca unele persoane spun ca reduce timpul de setup la jocurile jucate des, deoarece mie mi se pare ca daca un joc este jucat des, atunci toata lumea stie cum trebuie pregatit acel joc, deci sarcina setup-ului se poate imparti la toti participantii, ceea ce face redundanta, din punctul meu de vedere, utilitatea "organizatoarelor".

Altfel, da, sunt de acord ca este un moft, care va fi satisfacut de anumite persoane, care persoane nu au de ce sa fie acuzate deloc pentru acest lucru. :)

P.S.
djdano wrote:TREBUIE sa existe o justificare?
Normal ca exista si ca trebuie sa existe o justificare. Acolo unde exista premizele unei intrebari, exista si samanta unui raspuns, cum ar fi spus un ganditor (si da, am luat-o pe urmele lui Tyrion Lannister aici ;) )
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Organizer

Post: # 83016Post mihnea_1309
19 Oct 2017, 22:26

danielM wrote:Singurele ”organizere” pe care le folosesc sunt tray-urile de la GMT, pentru jocurile de razboi; acolo chiar conteaza mult acele tray-uri si faptul ca poti sorta zeci sau sute de unitati si countere diferite; depozitarea lor in pungi ar fi un calvar. Pretul acelor tray-uri este foarte mic: undeva pe la 12 lei / bucata.

Cutiile GMT (mai ales cele deep) sunt de top si la eurogames, nu doar wargames. Faine de tot. In rest, prefer pungi sau eventual cutiute de piese din Dedeman. N-as da banii pe un insert fancy de lemn. Mi-am facut in schimb unul din foam core pt. Agricola si Arkham Horror LCG, sunt chiar multumit de ele. A durat mult dar e o activitate relaxanta. Aveam planuri mari (Orleans, Tzolkin etc) dar n-am mai avut rabdare. Am ramas cu placile de foam core dupa dulap :lol:

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Organizer

Post: # 83032Post BloodSerj
20 Oct 2017, 11:46

Am un box insert de la Broken token pt Dead of Winter și mi-a făcut viața mult mai ușoară. Setup mult mai rapid - trag cărțile din slotul lor, pac pac :) si am si cateva trays pt tokenurile din job pe care pur și simplu le scot din cutie si le pun pe masă. Elimină nevoia pt un million de ziplock bags.
Daca e un joc pe care îl joci des un insert poate fi mai ușor justificabil

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Organizer

Post: # 83040Post 26octombrie
20 Oct 2017, 17:10

DanielIndru wrote: Dar imi place cum arata, imi place cum stau piesele, imi place ca pot sa reduc numarul de pungi - care nu-mi plac deloc.
Iar peste tot unde se poate si am loc in cutie am inceput sa inlocuiesc pungile cu cutiute
nici eu nu suport pungile, adun cutiute de cand m-am apucat de gaming si cum aduc acasa un joc incerc sa scap de pungile din el. Imi dau senzatia de dezordine (care in viata reala nu ma deranjeaza, dar la masa de joc imi cauzeaza :lol: )

tanjesc de aproape un an la organizatorul pentru Caverna. cand l-am jucat prima data am facut setup aproape jumatate de ora. de-atunci poftim la joc si, gandindu-ne ce ne-asteapta, ne hotaram sa jucam altceva...

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Organizer

Post: # 83058Post Miţã
21 Oct 2017, 21:05

Inca nu este ceva oficial dar se pare ca mai multe magazine au primit mail de la ei ca nu se va mai vinde inserturi prin retail si doar direct de pe site-ul lor!

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Organizer

Post: # 83407Post BloodSerj
03 Nov 2017, 06:02

un Kickstarter recent https://www.kickstarter.com/projects/26 ... organisers la vecinii din Bulgaria daca nu ma insel? Mult mai ieftin ca pret decat inserts din lemn
Sam de la Dice Tower a luat cateva prototipuri pt review de la Essen si a zis ca o sa se ocupa de review in curand.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Organizer

Post: # 83442Post omucu
04 Nov 2017, 14:57

BloodSerj wrote:un Kickstarter recent https://www.kickstarter.com/projects/26 ... organisers la vecinii din Bulgaria daca nu ma insel? Mult mai ieftin ca pret decat inserts din lemn
Sam de la Dice Tower a luat cateva prototipuri pt review de la Essen si a zis ca o sa se ocupa de review in curand.
Le-am vazut la Essen si le-am luat un pic si in mana. Par foarte ok, nu-s asa aspectoarse, dar sunt ieftine si usoare! Pentru cei care-si transporta jocurile la seri de jocuri s-ar putea sa fie un mare avantaj greutatea redusa.

Post Reply

Return to “Discutii generale”