Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83134Post DanielIndru
25 Oct 2017, 11:53

Am vazut ca fiecare user de pe forum foloseste cate un set de calificative atunci cand vinde sau schimba un joc.
E normal, dar nu e usor sa-ti dai seama cum stau lucrurile in realitate.

Am vazut si oameni nemultumiti de modul in care se face evaluarea starii jocului dupa ce l-au primit - si apoi acei oameni si-au revizuit criteriile pentru a se conforma standardului perceput.
Astfel ca in timp s-a ajuns ca ceva evaluat ca "impecabil" sa aiba de fapt defecte sau o stare "foarte buna" sa nu corespunde asteptarilor.

Sunt constient ca nu putem avea un sistem care sa reprezinte 100% in mod obiectiv realitatea, dar cred ca un standard ce se aplica in sectiunea Bursa si la Math Trades e necesar.

Cum am avut niscai timp sa ma gandesc, am creat un astfel de standard. Sigur poate fi imbunatatit (sau chiar respins in intregime), as vrea insa sa primesc cateva pareri de la voi si sa vedem daca putem realiza ceva concret.
Va invit deci sa oferiti feedback la ce am scris sau sa veniti cu propuneri noi.
Orice idee e binevenita, o sa las lucrurile sa "dospeasca" o vreme fara sa intervin si apoi revin si vedem daca se poate implementa ceva.

Atentie: e vorba strict de starea jocului.
Nu discutam despre versiune, limba sau alte detalii.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Lista cu posibile defecte:
- cutie: colturi albite;
- cutie: urme de frecare (shelfwear) pe capace sau pe muchii;
- cutie: rupta si lipita;
- carti cu urme de uzura, murdare sau indoite/rupte;
- piese de carton cu urme de frecare sau indoite/rupte;
- piese de lemn ciobite;
- piese de plastic indoite/rupte;
- piese lipsa;
- manual sifonat;
- insert indoit/crapat/spart sau lipsa.


1. Ca nou
Jocul nu a fost jucat. Jocul este in tzipla sau scos din tzipla, punched sau not punched.

Criterii de verificare:
Niciunul din defectele mentionate in lista nu sunt evidente.

Defecte "acceptate": indoituri pe cutie de la transport => trebuie specificate clar si insotite obligatoriu de poze.

Q: Am folosit jocul ca sa fac setup si am dat o runda de proba, apoi l-am pus inapoi in cutie. E ca nou?
A: Jocul e jucat, vezi Status 2.

Q: Nu am jucat jocul, dar cum l-am tot mutat pe raft (l-am carat in rucsac) si are niste urme pe cutie. E ca nou?
A: Urmele de shelfwear il fac sa nu mai fie ca nou, vezi Status 2.


2. Foarte buna
Jocul este jucat cel putin o data si arata "ca nou".
Sau jocul nu este jucat dar prezinta un defect din lista.

Criterii de verificare:
Maxim 1 din defectele mentionate in lista sunt evidente. Trebuie specificat clar si insotit de poze la cerere.

Defecte "acceptate": indoituri pe cutie de la transport => trebuie specificate clar si insotite obligatoriu de poze.

Q: Am jucat jocul de cateva ori, dar nu vad sa aiba niciun defect. Nu e "ca nou"?
A: Orice joc jucat nu mai e "ca nou". Verifica cu atentie cutia si componentele conform listei cu defecte, e posibil ca starea sa nu fie chiar "foarte buna", vezi Status 3.

Q: Imi aduc aminte ca jocul arata foarte bine, l-am tinut pe raft o vreme si starea o consider "foarte buna". Mai are rost sa verific?
A: Da. Jocurile se uzeaza chiar si atunci cand stau pe raft si doar sunt mutate dintr-o parte in alta (stergem praful, reorganizam colectia, etc). Verifica-l cu atentie si evalueaza lista cu posibile defecte.


3. Buna
Jocul este jucat de mai multe ori. Cutia sau piesele prezinta semne de uzura: trebuie specificate clar si insotite de poze la cerere.
Sau jocul nu este jucat dar are mai multe defecte.

Criterii de verificare:
Maxim 2 din defectele mentionate in lista sunt evidente.

Q: Cat de albite trebuie sa fie colturile/muchiile pentru a fi considerate semnne de uzura?
A: Orice urma de albire este considerata uzura.

Q: Cutia este uzata, dar piesele nu sunt deloc. In ce stare e jocul?
A: In functie de numarul de defecte si intensitatea uzurii, starea poate fi foarte buna, buna sau folosit. Evalueaza lista cu posibile defecte si criteriile.


4. Folosit
Jocul este jucat de multe ori si/sau semnele de uzura sunt foarte evidente: trebuie specificate clar si insotite obligatoriu de poze.

Criterii de verificare:
Cel putin 3 din defectele mentionate in lista sunt evidente SAU defectele prezente sunt accentuate.

Q: Cutia este foarte uzata, dar piesele nu sunt deloc. In ce stare e jocul?
A: Nivelul de uzura face diferenta intre un joc in stare buna si unul folosit. Daca cutia este foarte uzata, jocul e Folosit.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT: Acestea sunt descrierile pentru "condition" de pe BGG marketplace:

New
A brand new, unused, unopened and undamaged item in perfect condition. The original packaging and all materials are in brand new condition.

Like new
Item just removed from shrink wrap. No wear and tear, all facets are intact.

Very good
Very minimal wear and tear. All materials are present. You would give this item to a friend as a gift.

Good
Minor damage to the box and/or its contents. All materials are present. Item may have been used once or twice.

Acceptable
Some damage to the box, but the item is still intact. Possible split corner(s) on the box. Maybe missing a non-crucial piece. Possibly missing rules/instructions, but are readily available on the web. Scuffing on the item.
Last edited by DanielIndru on 26 Oct 2017, 12:11, edited 1 time in total.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83135Post Miţã
25 Oct 2017, 12:09

Foarte buna clasificarea!

pilif
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 206
Joined: 13 Dec 2013, 15:27
Location: Arad

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83136Post pilif
25 Oct 2017, 12:31

Miţã wrote:Foarte buna clasificarea!
Subscriu!

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83137Post nqq
25 Oct 2017, 12:41

good point !

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83138Post Haddeo
25 Oct 2017, 13:10

Nu o data mi s-a intamplat sa cumpar jocul nou din magazin (online) dar cutia sa aibe urme, zgarieturi, indoituri, etc. si nu neaparat de la transportul spre mine, posibil si de la transportul de la distribuitor, depozitare etc. E adevarat ca am primit coduri de discount la achizitiile viitoare, uneori, cand am semnalat problema sau schimburi unde s-a putut. Ideea era ca jocul e in continuare vandut ca nou, nu trecut la jocuri SH.

Mi se pare un pic prea stricta regula pt "ca nou" . Ca nou inseamna, pentru mine, ca si daca am jucat jocul de 1-2 ori jocul arata ca unul nou jucat pentru prima oara. Inseamna ca m-am asigurat ca punchul a fost facut cu grija, ca am jucat cu cartile in sleevuri si m-am asigurat ca nu ciobesc marginile (asa cum se intampla la multe carti, mai ales cele cu spatele negru/colorat).

Foarte bine inseamna ca a fost jucat de mai mult de 1-3 ori si au inceput sa apara mici semne de uzura.

Starea cutiei e o chestie separata dpmdv si ar trebui sa fie mentionata separat de starea componentelor. Sunt oameni carora nu le pasa asa mult de starea cutiei fata de starea componentelor (si altii care nu ar suporta nici macar o mica imprefectiune la cutie).

So, un joc cu componentele ca noi (1-2 jocuri) dar cu probleme la cutie ar avea starea : Ca nou , cutia indoita.
un joc jucat de 10 ori dar care arata foarte aproape de starea noua la componente: Foarte buna, cutia rupta si lipita.

Starea de "folosit" nu mi se pare inspirata (ca nume) :), toate jocurile SH sunt folosite.

Referitor la editii, avand in vedere ca m-am ars de 2 ori in mathtradeuri si cel putin de 2 ori la bursa, cred ca ar trebui sa existe si aici niste reguli stricte.
Eu, cel putin, nu o sa mai particip la mathtradeuri sau daca o sa particip cu siguranta o sa bifez mult mult mai putin, doar cateva jocuri pe care am timp sa le verific.
Nu mi se pare normal sa stau la sute de jocuri sa verific diferente intre componente la diferite editii ca sa pot sa bifez schimburi, si nici la bursa nu mi se pare ok ca fiecare cumparator sa stea sa verifice cand e mult mai simplu pentru cel care vinde sa faca o descriere corecta (nu sa se ascunda prin omisiune anumite neajunsuri, chiar si din nestiinta).

Daca vinzi un joc si e editia X iar componentele din editia X sunt diferite de editia curenta a jocului atunci eu cred ca e obligatoriu sa mentionezi acest lucru (in math tradeuri chiar cu rosu).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83140Post Corwin
25 Oct 2017, 13:30

Mi se pare buna clasificarea, dar cu mentiunile scrise de Haddeo. Pentru mine e atat de putin importanta cutia, ca as accepta sa platesc pret de "ca nou" pentru un joc cu cutie lipita. Am si luat un SH la care cutia a fost rupta la transportul initial, si am fost multumit ca cel care-l revindea a mentionat asta, dar nu m-a interesat sa incerc sa-l obtin mai ieftin.

Haddeo, ce zici de uzat in loc de folosit?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83141Post 26octombrie
25 Oct 2017, 13:50

e o idee buna, cu corolarele lui Adi (Haddeo)

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83142Post bogdanjovi
25 Oct 2017, 14:44

Ambele idei foarte bune, dar aprecierea subiectiva va duce la aceleasi discutii si nemultumiri. Luate ca ghid, excelent, dar daca se cer sanctiuni ca jocurile nu sunt conform clasificarii, efectul s-ar putea sa fie neasteptat.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83143Post DeeDee
25 Oct 2017, 15:05

Sunt de acord si eu cu ce a zis Haddeo, dar as lansa o categorie in plus: "nou" - pentru jocurile in tipla, nedesfacute niciodata.
Senzatia aceea de a rupe tipla parca merita categoria speciala.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83144Post Corwin
25 Oct 2017, 15:52

DeeDee wrote:Sunt de acord si eu cu ce a zis Haddeo, dar as lansa o categorie in plus: "nou" - pentru jocurile in tipla, nedesfacute niciodata.
Senzatia aceea de a rupe tipla parca merita categoria speciala.
Eram sigur ca adauga cineva categoria asta. :D

Image
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83145Post Haddeo
25 Oct 2017, 15:59

Corwin wrote: Eram sigur ca adauga cineva categoria asta. :D
si categoria: foarte aproape de nou - in primele secunde dupa ce a varsat cineva un pahar de cola peste componentele asezate pentru primul joc ever.
Corwin wrote:Haddeo, ce zici de uzat in loc de folosit?
uzat cred ca are un inteles mai clar, chiar si fara grad de comparatie absolut (desi cu unul ar fi si mai bine :) )
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83156Post 26octombrie
25 Oct 2017, 20:34

DeeDee wrote:Sunt de acord si eu cu ce a zis Haddeo, dar as lansa o categorie in plus: "nou" - pentru jocurile in tipla, nedesfacute niciodata.
Senzatia aceea de a rupe tipla parca merita categoria speciala.
Nu sunt de acord. Pentru categoria speciala a jocurilor in tipla propun clasificarea "a la Luci". Simplu si clar.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83157Post Haddeo
25 Oct 2017, 20:38

26octombrie wrote:
DeeDee wrote:Sunt de acord si eu cu ce a zis Haddeo, dar as lansa o categorie in plus: "nou" - pentru jocurile in tipla, nedesfacute niciodata.
Senzatia aceea de a rupe tipla parca merita categoria speciala.
Nu sunt de acord. Pentru categoria speciala a jocurilor in tipla propun clasificarea "a la Luci". Simplu si clar.
daca facem categoria atunci trebuie sa mentionam si ca cel care cumpara jocul nu are voie sa desfaca jocul si trebuie sa-l pastreze in tipla.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83160Post Miţã
25 Oct 2017, 20:54

Haddeo wrote: si categoria: foarte aproape de nou - in primele secunde dupa ce a varsat cineva un pahar de cola peste componentele asezate pentru primul joc ever.
:lol: :lol: am patit eu asa Vall poate confirma :lol: :lol:

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83161Post Keyser
25 Oct 2017, 22:03

Sunt foarte permisiv cu starea jocurilor mele. Nu ma deranjeaza un colt indoit, o harta cu mijlocul un pic zgariat etc. Cumpar un joc pe care sa il folosesc, nu un bibelou pe care sa il tin in vitrina. Dar asta e doar parerea mea :)

Prin urmare pentru mine "ca nou" poate sa fie atunci cand colturile cutiei s-au albit. Stiu ca sunt in minoritate, de aceea o sa incerc de acum sa vand numai cu predare personala sau cu poze intainte ca sa nu existe discutii. Chiar am avut o experienta de genul asta, omul mi-a zis ca isi va aloca cateva minute sa verifice jocul, dupa ce l-a vazut a descoperit niste colturi indoite la player boards (pe care eu nici nu le-am remarcat pentru ca nu ma intereseaza) si nu a mai dorit jocul. Mi se pare atitudinea corecta. Ca si cumparator iti asumi ca esti foarte pretentios si pui vanzatorului in vedere treaba asta inainte de trade, nu faci scandal dupa.

Cand cumperi un joc SECOND HAND la 60% din pretul din magazin consider ca te astepti ca acesta sa fie jucat, sa prezinte urme de folosire si sa nu mai arate ca atunci cand il scoti din tipla. (desi am avut joc scos din tipla cu board-ul julit)

Astept regulile pentru cumparatori :) gen: as vrea jocul acesta, il accept doar daca arata asa asa si asa. (genul asta de abordare m-a ajutat si pe mine si cumparator sa nu pierdem vremea aiurea; el m-a intrebat cum arata, eu i-am zis care sunt problemele si trade-ul a cazut, fara sa pierdem timp sa ne vedem sa facem schimbul si apoi sa existe discutii).

TL;DR: Pentru mine "ca nou" = pentru tine "uzat, nu cumpar asa ceva" asa ca daca vrei un joc de la mine zi-mi din start cat de pretentios esti.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83166Post Haddeo
25 Oct 2017, 22:28

Keyser wrote:(desi am avut joc scos din tipla cu board-ul julit)
Eu am patit sa scot jocul din tipla si sa aiba praf de un deget inauntru. Am patit sa am boardul indoit fara ca sa aiba cutia ceva.
Ambele probleme de productie fara legatura cu transportul. Dar cazuri izolate.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83185Post DanielIndru
26 Oct 2017, 12:12

Am editat postul initial si am adaugat descrierile pentru "condition" de pe BGG marketplace.
Cititi va rog cu atentie ultima propozitie de la Good.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 83255Post ProfessorChaos
29 Oct 2017, 19:01

Vai de cei care au de bagat 20+ jocuri la Math Trade!

Sunt un pic sceptic ca o sa fie aplicabile standardele pe bursa pentru toti noii veniti. Macar sa ne asiguram ca e pus undeva la vedere.

Altfel, toate bune. Eu in general ca sa evit neplacerile pun stare foarte buna la un joc pe care il consider excelent doar ca sa evit eventualele interpretari.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 88106Post Keyser
24 Mar 2018, 16:32

Ce e mai grav? Un joc cu colturile albe sau un joc lipit cu banda adeziva ca sa nu se albeasca colturile?

La ce categorie s-ar inscrie a doua varianta?
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Propunere de standardizare pentru "Starea jocului"

Post: # 88107Post Haddeo
24 Mar 2018, 16:33

Keyser wrote:La ce categorie s-ar inscrie a doua varianta?
Profanare ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”