Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82431Post DanielIndru
02 Oct 2017, 13:02

De 7 ani încoace, perioada octombrie-decembrie este pentru mine foarte intensă și plină de anticipație și momente delicioase. De ce? Pentru că în octombrie are loc târgul de jocuri de la Essen unde se lansează peste 1.000 jocuri noi, iar în lunile imediat următoare urmează primele partide, primele impresii, primele strigăte de WOW și primele dezamăgiri.

Pregătirile încep devreme pentru cei care vor să fie la zi cu tot ce e nou și cu potențial – eu, de exemplu, lucrez deja la lista cu jocuri interesante pentru 2018, deci munca de sortare și filtrare pentru Essen 2017 durează de un an. Și acum e gata, pot să vă prezint pe scurt ce mi-a stârnit curiozitatea și poate va intra și pe radarul vostru.

Detaliile pentru fiecare joc vor include câteva cuvinte pentru capitolul PROS (lucruri care mi-au trezit interesul sau care m-au făcut să arunc cu banii înainte să am jocul în mână) și câteva rețineri pe care le am la capitolul ÎNSĂ – pentru că nimic nu e perfect până nu e testat, jucat și re-jucat.

Mai rămâne să adaug că toate aspectele puse la PROS și ÎNSĂ sunt extrem de subiective, ce îmi place mie e posibil să nu placă și altora, ce nu mă atrage la un joc e posibil să fie încântare pentru alți oameni. Acum că disclaimer-ul a fost făcut, să trecem la treabă.

...
Articolul in intregime e pe GoingCardboard.ro.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82435Post cristianf
02 Oct 2017, 13:35

:tu: Buna treaba, chiar nu stiam de Riverboat.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82436Post Corwin
02 Oct 2017, 13:40

Interesanta lista, m-a inspirat si pe mine putin. :)

Eu anul asta m-am cam aruncat pe cumparaturi, asa ca sper sa pot intai incerca o parte din jocurile de la Essen inainte sa ma decid daca vreau sa cumpar vreunul. In lista de precomenzi/kickstarters sunt deja: Brass & Brass: Birmingham, Clans of Caledonia, Gaia Project, Rise to Nobility, si extensia Scythe: The Wind Gambit. Si cu siguranta cand apar voi cumpara extensia noua pentru Terraforming Mars, si Pandemic Legacy: Season 2 (care din cate stiu nu apare la Essen).

Marco Polo cu extensiile e sus in lista deja, si mai am in vizor: Agra, Altiplano (& Orleans), Nusfjord (& Agricola & A Feast for Odin), si Photosynthesis.

Mai sunt cateva jocuri pe care as vrea sa le incerc, dar care nu sunt pe lista de cumparaturi: Merlin, Heaven & Ale, Rajas of the Ganges (acum l-am descoperit in lista ta), Lisboa, The Palace of Mad King Ludwig, The Ruhr: A Story of Coal Trade, First Martians, etc. As incerca si Keyper, desi n-am jucat decat Keyflower din serie si toata lumea zice ca restul nu se ridica la inaltimea astuia. Poate Keyper va fi surpriza.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82441Post cristianf
02 Oct 2017, 14:17

Fac si eu o incercare:

Jocuri noi. Must buy (pana acum). Dar totul e relativ. :D

Amun-Re: The Card Game - mi-a placut jocul de baza dar nu cred ca voi cumpara editia noua; am citit regulamentul si mi se pare interesant.
Image

Azul - Kiesling, abstract, superb. Mai vad cum e gameplayul dupa ce il cumpar.
Image

Clank! In! Space! - imi place foarte mult jocul original si ma bucur si mai mult ca nu l-am luat. Asa ca il iau pe asta
Image

Heaven & Ale - iar Kiesling + rondel de data asta. Am citit si regulamentul si pare un joc pe gustul meu.
Image

Istanbul Das Wurfelspiel - mi-a placut jocul de baza dar nu cred ca il voi cumpara; am citit regulamentul si mi se pare interesant.
Image

Keyper - Pentru ca Keyflower
Image

Mint Works - un engine builder cu suficiente alegeri care incape in buzunar.
Image

Riverboat - al 3lea Kiesling. Am o problema.
Image

Tybor der Baumeister - 10 euro. Alexander Pfister.
Image


Extensii. Nu mai comentez. Daca imi place jocul de baza, in general vreau si extensii pentru el.

ImageImageImageImageImage


Alte jocuri in shortlist. Vreau un pic mai multe informatii inainte sa iau o decizie.

ImageImage
Last edited by cristianf on 22 Oct 2017, 22:54, edited 10 times in total.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82443Post cristianf
02 Oct 2017, 14:19

N-am pus la socoteala Whistle Stop pe care deja l-am cumparat, si preorderele la Clans of Caledonia si Charterstone.

User avatar
arthuriovan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1182
Joined: 01 Dec 2011, 09:47
Custom Rank: Art Meeple
Location: Bucuresti

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82444Post arthuriovan
02 Oct 2017, 14:48

La mine lista celor mai interesante 25 de jocuri / extensii lansate la Essen 2017 arata asa:
1) Clans of Caledonia - combinatia de mecanici preluate de la multe jocuri apreciate (Isle of Skye, Terra Mystica, Marco Polo) si regulamentul f. bine scris m-au convins sa precomand editia deluxe
2) Azul - joc semnat de Michael Kiesling, cu o grafica foarte frumoasa si cu un gameplay ce promite mult
3) Majesty - un nou Splendor-killer, semnat tocmai de Marc Andre designerul lui Splendor -
4) Queendomino - cred ca o sa inlocuiasca Kingdomino din colectie
5) Raja of the Ganges - worker placement ce pare a fi original prin modul de folosire a zarurilor (ca resurse), designerii sunt Inka si Markus Brand
6) Tybor der Baumeister - card game cu carti multifunctionale de la Alexander Pfister
7) Die Gefährten des Marco Polo - nu am citit regulile dar Marco Polo este unul dintre jocurile mele preferate
8) Terraforming Mars: Venus Next - mai multe carti pentru TM si mai multa diversitate pentru un joc nemaipomenit

deocamdata sub linie:
9) Merlin - dice allocation / point salad semnat de Feld si Rieneck, mult prea scump...
10) Indian Summer - nu stiu daca va fi mai bun decat Cottage Garden, race game pentru a iti termina plansa - nu m-a convins inca
11) Keyper - din regulament inca nu am reusit sa imi dau seama cum se joaca si daca va fi la fel de bun ca si Keyflower
12) Noria - designer nou, grafica este o combinatie stranie intre Menzel si Franz, regulament greoi si slab structurat
13) Nusfjord - fara regulament, pare un Rosenberg mai simplu si neintersant
14) Reworld - pare destul de random si extrem de tactic, Kramer si Kiesling in general fac jocuri bune dar nu stiu daca si acesta va fi printre ele
15) Riverboat - nici aici nu se stiu prea multe, regulamentul nu a fost postat - doar poze cu coperta jocului si componentele
16) Transantlantic - noul joc al lui Marc Gerdts - combinatie intre Concordia (card play) si Navegador (VP tracks)
17) Ex Libris
18) Sentient
19) Agra
20) Altiplano
21) Charterstone
22) Gaia Project
23) Pulsar 2849
24) Flamme Rouge: Peloton
25) Montana
Last edited by arthuriovan on 16 Oct 2017, 16:54, edited 1 time in total.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82450Post Corwin
02 Oct 2017, 16:35

arthuriovan wrote: 6) Tybor der Baumeister - card game cu carti multifunctionale de la Alexander Pfister
Of, speram ca e ceva de dificultate mai mare (spre GWT sau Mombasa, si nu spre Oh My Goods!), dar se pare ca nu e cazul.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82557Post bogdanm
05 Oct 2017, 10:28

lista mea e un pic mai mare :) pun doar jocurile mari, cele mici si expansions nu le includ:
Agra
Alien Artifacts
Altiplano
Azul
Chimera Station
Clans of Caledonia (pre-order Regatul)
Ex-Libris
Feudalia
First Martians
Fog of Love
Hanzi/Herbalism/Sorcerer & Stones (EmperorS4)
Heaven & Ale
Indian Summer
Keyper
Lisboa
Merlin
Montana
Nusfjord
Palaces of Mad King Ludwig
Photosysntesis
Pixie Queen
QueenDomino
The Ruhr: A Story of Coal Trade
Transaltantic
Unearth
Viral
Whistle Stop
When i Dream

mai am apoi cateva care trebuie sa le incerc sau sa ma documentez mai mult despre ele:

Cosmogenesis
Feuville
Harvest
Noria
Otys
Paper Tales
Rajas of the Ganges
Riverboat
Santa Maria
The Castles of Burgundy : The Dice Game
Wendake

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82558Post DanielIndru
05 Oct 2017, 11:17

Deci punand la socoteala si "impulse buys" si "cele mici" de la Essen, colectia ta se va rotunji frumos inspre 500 jocuri la finalul lunii octombrie.
Intri in liga "greilor" alaturi de Chuckila, Daniel Tivadar si Homey (care a trecut de 1.000). :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82587Post Chuckila
06 Oct 2017, 12:36

bogdanm wrote:Viral
Nu stiu de prea multe, insa asta pot sa iti recomand cu caldura sa il scoti de pe lista :D. Zic doar atat: ii place lui omucu!!!!

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82596Post omucu
06 Oct 2017, 17:16

Chuckila wrote:
bogdanm wrote:Viral
Nu stiu de prea multe, insa asta pot sa iti recomand cu caldura sa il scoti de pe lista :D. Zic doar atat: ii place lui omucu!!!!
l-am mai jucat o data si nu-mi mai place asa :)
DanielIndru wrote:Deci punand la socoteala si "impulse buys" si "cele mici" de la Essen, colectia ta se va rotunji frumos inspre 500 jocuri la finalul lunii octombrie.
Intri in liga "greilor" alaturi de Chuckila, Daniel Tivadar si Homey (care a trecut de 1.000). :)
Si eu trec de 500, inainte de Essen chiar. Bogdan mai vinde din ele, eu inca am spatiu.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2064
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 82827Post adelindumitru
16 Oct 2017, 12:40

Frumos articol, bravo! În principiu pe mine mă atrag momentan destul de puține jocuri de la Essen (nu sunt într-o anumită ordine):

1. Heaven& Ale: design interesant, nu am citit încă regulamentul ca să îmi fac o idee.
2. Transatlantic: MacGerdts, bun în 2 din ce am văzut pe BGG, îmi place tema, pe de altă parte nu există o hartă.
3. Azul: pare un joc mai "ușurel", bun în 2, care arată foarte bine pe masă și care pare foarte distractiv (Cel puțin din playthrough-ul celor de la GreyElephant). Bun pentru când nu ai timp de un joc mai "serios". Cred că îl voi lua pentru a completa lista de "fillere", alături de Isle of Skye, Carcassonne Over Hill and Dale și Rentier.
4. Merlin. Arată bine, tema mi se pare fascinantă, și am înțeles că reciclează multe din mecanicile lui Feld din jocuri mai vechi. Având în vedere că ar fi primul meu Feld, acesta ar cam fi un avantaj pentru mine.
5. Keyper.

Cam atât momentan.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 83202Post 26octombrie
26 Oct 2017, 23:23

Ma gandesc la colegii de forum si la alte cateva mii (zeci de mii?) de bieti oameni, care tocmai ce-au ajuns in camera de hotel, cu primul loot, dupa o zi obositoare...


User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 83205Post danielM
27 Oct 2017, 05:54

26octombrie wrote:Ma gandesc la colegii de forum si la alte cateva mii (zeci de mii?) de bieti oameni, care tocmai ce-au ajuns in camera de hotel, cu primul loot, dupa o zi obositoare...
Usor nu le-o fi

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 83206Post DeeDee
27 Oct 2017, 09:07

Aualeu, am ramas in urma cu Essen!!!
Daca vreau ceva de acolo, cui as putea sa ii scriu cu mare urgenta sa imi aduca?

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 83207Post nqq
27 Oct 2017, 09:12

regatul jocurilor- alex

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 83208Post Shaikan
27 Oct 2017, 09:28

Unii fac muschi, nu gluma :P

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 83210Post DeeDee
27 Oct 2017, 10:26

multumesc. am scris pe adresa regatului, ca nu o am pe a lui personala, sper sa o citeasca la timp.

de curiozitate, ati comandat multi charterstone? sau e pe lista voastra de craciun? sau vi se parte o prostie?

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Despre jocurile pe care le cumpăr de la Essen 2017...

Post: # 83211Post Shaikan
27 Oct 2017, 10:47

Nu pot aduce Charterstone de la Essen. Am vb acum cu Alex ca era si pe lista mea. Din ce mi-a zis urmatoarele doar dupa Essen: Extensia lui Marco Polo, Bunny Kingdom, Charterrstone. Astept sa aflu de restul pe care le voiam de acolo, daca se poate sau nu. Din ce mi-a zis, se dau la persoane fizice la Essen, nu si la magazine .

Post Reply

Return to “Discutii generale”