Room 25 - baza + extensii?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Room 25 - baza + extensii?

Post: # 83837Post VZQ
21 Nov 2017, 23:06

O intrebare scurta: are cineva idee daca jocul de baza - varianta Lex - merge combinat cu extensiile originale (Matagot), fara probleme? Ma intereseaza in primul rand diferentele de nuanta dintre tiles? Multumesc anticipat!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Room 25 - baza + extensii?

Post: # 83864Post adelindumitru
23 Nov 2017, 17:13

Cred că cel mai bine îi scrii lui Alex (Trofin) de la Lex pe Facebook, nu cred că e un joc prea popular.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Room 25 - baza + extensii?

Post: # 83870Post VZQ
23 Nov 2017, 20:47

Hm, nu este o idee rea ;) Multumesc pentru sugestie ;)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Room 25 - baza + extensii?

Post: # 83877Post fl0po
24 Nov 2017, 08:07

Jocurile localizate sunt facute exact ca si cele in alte limbi. (aceeasi fabrica de productie, aceleasi fisiere etc). Editia in limba romana pentru Room25 este, de fapt, multilanguage. Contine Regulament si Componente pentru RO, EN, IT, FR, NL (sper ca am enyumerat corect). In concluzie, sunt mai mult decat sigur ca varianta Lex se poate combina cu orice alta varianta, indiferent in ce limba au fost printate cele doua variante.

De exemplu, la 7 Wonders sunt diferente mari de nuante intre cartile din baza si extensii. Cred ca la fiecare extensie exista alte nuante pe versoul cartilor chiar daca este vorba de varianta in EN atat pentru baze cat si pentru extensii.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Room 25 - baza + extensii?

Post: # 83891Post VZQ
24 Nov 2017, 15:38

Inteleg, mersi pentru informatii ;)

Eu incercam sa dau de persoane care au trecut prin experienta in cauza, din urmatorul motiv: varianta originala a avut problema asta - se pare ca a fost ulterior remediata. La Lex pe site vad ca extensiile sunt "second edition", deci teoretic ar trebui sa nu mai fie probleme. Dar nu stiam exact daca este vreo diferenta intre varianta lor, si cea Matagot. Jocul de baza de ex are un format mult mai mic, iar prima extensie vine cu loc pentru stocat totul la un loc, in timp ce la noi, varianta Lex vine direct cu boxul mare. Nah, incerc sa ma informez, inainte sa intre salariul pe decembrie, sa stiu cum il "portionez" :) Nu ca nu as avea deja "cosurile" de comanda pline pe toate site-urile, heh :)

Da' asa e, mai bine intreb la sursa :) Multumesc mult tuturor pentru input! ;)

Post Reply

Return to “Discutii generale”