Recomandare Solo RPG

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
danutzek
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 180
Joined: 10 Sep 2011, 19:35
Location: Iasi

Recomandare Solo RPG

Post: # 85741Post danutzek
26 Jan 2018, 20:24

Buna seara. Am descoperit recent ca indragesc jocurile RPG,dar din lipsa atat de timp cat si de jucatori nu prea reusesc sa strang un grup compact care sa impartaseasca aceeasi pasiune ca si mine,asa ca m-am orientat catre sectiunea solo a jocurilor. Exceptand cateva filmulete vazute pe youtube si care nu au fost prea convingatoare pentru un incepator ca mine,v-as ruga sa imi spuneti si mie ce resurse( carti,nume de jocuri etc )imi trebuie pentru a ma aventura in aceste aventuri in maniera solitaire.
Va multumesc.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85746Post adelindumitru
27 Jan 2018, 13:45

Vrei un joc care să se simtă ca un RPG? Sau vrei ceva mai tradițional, gen Dungeons& Dragons? Care e bugetul?

danutzek
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 180
Joined: 10 Sep 2011, 19:35
Location: Iasi

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85748Post danutzek
27 Jan 2018, 15:01

Vreau un joc care poate sa apartina si universului DD dar sa fie un RPG si sa il pot juca solo,adica tot eu sa fiu si pe post de GM,dar in acelasi timp sa ma pot surprinde. Nu m-am gandit la buget.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85749Post Shaikan
27 Jan 2018, 15:16

Pentru RPG-uri in adevaratul sens al cuvantaului(Pen and Paper), nu imitatii de dungeon crawl gen boardgameurile D&D sau Gloomhaven sau altele, iti trebuie minim doua persoane. Cineva trebuie sa creeze aventura(Sau sa tina una premade) si sa se adapteze la alegerile facute de tine, nu poti fi si DM si jucator, pentru ca atunci nu mai exista elementul surpriza care e baza RPG-urilor si una din cele mai faine parti ale sale. Sunt DM de 8 ani si inca mere ma surprind jucatorii si trebuie sa adaptez ce aveam pregatit in functie de ce decid ei sau ce actiuni fac.

Un RPG e distractiv datorita interactiunii dintre jucatori si GM/povestea creata de acesta si din libertatea alegerilor pe care o au, alegeri pe care nu le gasesti intr-un boardgame unde regulile sunt foarte restrictive :).

Acestea fiind spuse, exista cominitate de D&D in Romania si mai nou si un canal de Discord unde se organizeaza des sesiuni one-shot, aventuri sau campanii, e imposibil sa nu gasesti oameni. Partea buna e ca nici nu ai nevoie de carti momentan. Pe Roll 20 ai regulile de baza si le inveti jucand. De regula oamenii cu experienta au deja cartile de care au nevoie.

danutzek
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 180
Joined: 10 Sep 2011, 19:35
Location: Iasi

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85756Post danutzek
27 Jan 2018, 21:31

Multumesc pentru raspuns. Uitandu-ma pe bgg am observat sectiuni de forum dedicate acestui sistem de joc Solo RPG. Foloseau diferite emulatoare pentru GM sau chiar Rory’s Cubes. Din ce am observat aceasta modalitate de abordare e destul de apreciata. Eram interesat sa aflu daca si la noi exista fani care m-ar fi putut indruma si pe mine.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85766Post DeeDee
28 Jan 2018, 08:49

Eu mi-am luat de craciun Untold (un RPG bazat pe rory's story cubes). E drept ca nu l-am jucat, am citit doar regulile si am incercat sa fac un setup sa-l joc cu copiii, insa n-am mai ajuns la partea cu jucatul ca s-au plictisit pana am stat eu sa citesc manualul (foarte scurt de altfel). Venind din background de D&D mi s-a parut prea vag si prea lipsit de reguli :). Nu mai tin minte acum daca se poate juca solo.
Am vazut chiar recent in videoclipul lui Matt Colville ca a primit cadou niste zaruri sa le foloseasca in story-writing, care erau ceva de genul: location, villain, conflict, ... si am mai uitat ce.

Insa mie mi se pare ca un RPG solo e de fapt actul de a scrie o poveste. Iar ca sa scrii o poveste, nu e mai bine sa nu fii incorsetat de reguli?

Te incurajez si eu sa incerci sa intri pe Discord (este link la server pe o postare de pe Facebook in grupul D&D romania). Eu am jucat acolo, si mi-a placut.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85771Post Shaikan
28 Jan 2018, 12:24

DeeDee wrote:Eu mi-am luat de craciun Untold (un RPG bazat pe rory's story cubes). E drept ca nu l-am jucat, am citit doar regulile si am incercat sa fac un setup sa-l joc cu copiii, insa n-am mai ajuns la partea cu jucatul ca s-au plictisit pana am stat eu sa citesc manualul (foarte scurt de altfel). Venind din background de D&D mi s-a parut prea vag si prea lipsit de reguli :). Nu mai tin minte acum daca se poate juca solo.
Am vazut chiar recent in videoclipul lui Matt Colville ca a primit cadou niste zaruri sa le foloseasca in story-writing, care erau ceva de genul: location, villain, conflict, ... si am mai uitat ce.

Insa mie mi se pare ca un RPG solo e de fapt actul de a scrie o poveste. Iar ca sa scrii o poveste, nu e mai bine sa nu fii incorsetat de reguli?

Te incurajez si eu sa incerci sa intri pe Discord (este link la server pe o postare de pe Facebook in grupul D&D romania). Eu am jucat acolo, si mi-a placut.
Deedee, ai nick-ul deehanya acolo :)))?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85780Post 26octombrie
28 Jan 2018, 16:43

DeeDee wrote:Eu mi-am luat de craciun Untold (un RPG bazat pe rory's story cubes).
De unde?!

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85787Post BloodSerj
29 Jan 2018, 05:18

Legacy of Dragonholt s-ar putea sa mai fie o optiune daca vrei o experienta RPG table top solo. Recent publicat de Fantasy Flight daca nu ma insel.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85790Post DeeDee
29 Jan 2018, 09:08

Shaikan wrote: Deedee, ai nick-ul deehanya acolo :)))?
daraca :) si eu te-am recunoscut, chiar dupa voce :)
De unde?!
L-am luat direct de la producatori, de pe net. din uk, cu shipping minuscul - parca 3 sau 6 lire. imi pare rau ca nu am luat deodata de la ei si jocul Blank, ca pare sa aiba potential sa fie foarte amuzant.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85829Post Shaikan
29 Jan 2018, 13:19

DeeDee wrote:
Shaikan wrote: Deedee, ai nick-ul deehanya acolo :)))?
daraca :) si eu te-am recunoscut, chiar dupa voce :)


Hehe. Eu nu iti stiam vocea, dar mi s-a parut cunoscut numele si faptul ca erai din Cluj :). Fun times. The slap was funny, traditii interesante la manastire acolo :))

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Recomandare Solo RPG

Post: # 85865Post DeeDee
29 Jan 2018, 16:09

pai eu iti stiam vocea din videoclipurile ce le-am mai criticat pe aici :)

Post Reply

Return to “Discutii generale”