Episodul 3 VIDEO - Photosynthesis

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 3 VIDEO - Photosynthesis

Post: # 86630Post rabesandratana
12 Feb 2018, 17:02

Am adaugat episodul 3 din seria inceputa aum cateva saptamani, serie in care explic si joc cate o runda sau doua dintr-un joc de societate in speranta ca o sa va ajute in a lua o decizie: cumparati sau nu respectivul joc.

Last edited by rabesandratana on 19 Mar 2018, 11:58, edited 1 time in total.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Episodul 3 VIDEO

Post: # 86631Post DanielIndru
12 Feb 2018, 17:21

E interesant ca pe logo scrii "board games" dar episoadele se refera la "jocuri de societate".

Sunt singurul care atunci cand aude "joc de societate" se gandeste la alergatul in jurul scaunelor sau ceva drinking game?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 3 VIDEO

Post: # 86634Post 26octombrie
12 Feb 2018, 17:25

DanielIndru wrote: Sunt singurul care atunci cand aude "joc de societate" se gandeste la alergatul in jurul scaunelor sau ceva drinking game?
Nu esti ;)

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Episodul 3 VIDEO

Post: # 86636Post Corwin
12 Feb 2018, 17:59

Mi-a placut video-ul asta, si chiar eram curios de Photosynthesis (nici n-am apucat sa vad alt runthrough la el inainte). Cred ca cea mai mare intrebare pentru mine e cat de rejucabil e jocul (mai ales in 2). Daca-l joci in mai multi cel mai probabil dispare problema data de faptul ca nimic nu se schimba de la o partida la alta. Si poate chiar si in 2 e mai mult sah decat X si 0. ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 3 VIDEO

Post: # 86640Post 26octombrie
12 Feb 2018, 18:20

E mai mult șah decât x și o. Primul copac deja schimbă configurația. Orice schimbare față de jocul anterior modifică exponențial jocul de la o tură la alta.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 3 VIDEO

Post: # 86661Post rabesandratana
13 Feb 2018, 11:37

Folosesc termenul de joc de societate pt ca asa il folosesc si majoritatea magazinelor de la noi. Incerc sa nu ma englezesc prea mult si sa vorbesc romana. Dar e din ce in ce mai greu sa eviti asta la cat timp petrecem pe Youtube cu continut in engleza, plus serialele...

Ma bucur ca am ajutat cu acest video, macar si cateva persoane, doar ca simt ca mai am pana ce scap de tracul de a vorbi cand filmez. Stiu ca e stupid dar parca atunci cand stiu ca telefonul inregistreaza, mi se innoada limba si ideile in creier. Dar pana la episodul 10-15 sper sa imi treaca si sa devina totu mai natural.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Episodul 3 VIDEO

Post: # 86665Post Corwin
13 Feb 2018, 12:58

Chiar nu m-a deranjat termenul. E drept ca suna "ciudat" pentru ca noi suntem obisnuiti cu engleza, dar pentru publicul larg e mai bine in romana. Plus ca poate asa lumea incepe sa asocieze "jocurile de societate" si cu altceva decat Monopoly si Activity. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Episodul 3 VIDEO

Post: # 86667Post Keyser
13 Feb 2018, 14:40

Stiu ca e stupid dar parca atunci cand stiu ca telefonul inregistreaza, mi se innoada limba si ideile in creier

Nu e stupid :) E nevoie de ceva experienta sa te obisnuiesti :P

Succes in continuare.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”