What to buy in March (or a complicated relationship with Mage Knight)

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

What to buy in March (or a complicated relationship with Mage Knight)

Post: # 86945Post Broodstar
21 Feb 2018, 09:47

Salut, in martie vine ziua mea si cum cel mai frumos cadou e cel pe care ti-l faci singur, vreau sa-mi cumpar un boardgame sci-fi sau fantasy ce poate fi jucat solitaire.
Eh, am nevoie de ajutorul vostru sa ma hotarasc, pentru ca eu am ramas blocat la urmatoarele:

Space Cates: Away Missions
E un joc la care balesc de multa vreme, dar nu am apucat sa-l cumpar pana acum. Ma atrage combinatia de dungeon crawling intr-un mediu sci-fi. Scenarii, miniaturi multe… Pare grozav.

Star Trek: Frontiers
Cum sunt fan Star Trek iar Frontiers e facut pe spatele lui Mage Knight care e considerat cel mai bun joc solitaire… pare ca Frontiers ar fi prima optiune. Totusi mi-e teama ca datorita complexitatii o sa-l joc prea rar.

Terraforming Mars (+Hellas & Elysium, +Venus Next)
Multe review-uri bune, e pe val. Tema ma atrage foarte mult. Totusi va spune aceeasi poveste de fiecare data cand il joc, si nu mi se pare grozava ideea de a-ti bate propriul scor, prefer scenariu in loc de scor.

Spirit Island (+Branch & Claw)
E nou, arata super, are review-uri foarte bune. Dintre toate cele de mai sus, tema ma atrage cel mai putin.

Ati jucat ceva din cele de mai sus? Ce impresie v-au lasat?
Evident puteti veni si cu alte propuneri cu conditia sa existe in stocurile magazinelor si sa indeplineasca conditiile de baza: Solitaire, Sci-fy/Fantasy.
Last edited by Broodstar on 07 Jan 2019, 13:28, edited 2 times in total.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: What to buy in march…

Post: # 86950Post Corwin
21 Feb 2018, 10:47

Avantajul la Terraforming Mars solo era ca pe durata anului 2017 desginerul a lansat un concurs in care in fiecare luna puteai sa "punctezi" facand high-scores solitaire. Eu am primit jocul abia in septembrie, dar am bagat cateva zeci de partide in septembrie si octombrie. Acum ca au iesit doua extensii, si mai apar si altele, nu va mai rula concursul pentru ca scorurile sunt destul de diferite in functie de extensiile cu care joci.

Recunosc insa ca e mult mai fain in mai multi jucatori, unde draftul si competitia pentru milestones, awards, si locatii pe harta il face mai interactiv. Mie-mi place solo pentru ca nu am foarte mult timp pentru asta, si o partida dureaza sub o ora, dar daca vrei ceva mai challenging nu-l recomand.
Last edited by Corwin on 21 Feb 2018, 11:52, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: What to buy in march…

Post: # 86956Post mihnea_1309
21 Feb 2018, 11:48

N-am jucat niciunul din lista ta, dar am jucat Mage Knight si din cate stiu Star Trek:Frontier e acelasi joc cu alta tema. Sper ca ce am de zis despre MK se aplica 100% si la Star Trek Frontiers.

Jocul e intr-adevar complex, dar merita din plin efortul. Mi se pare perfect jocul pt. solo pentru ca poti sa stai lejer 10-15 minute la o tura cantarindu-ti optiunile.

Imagine this: mai ai o singura tura, incerci sa cuceresti ultimul oras, ai zeci de moduri diferite de a combina cartile, tokenurile si unitatile active dar pur si simplu nu gasesti o solutie oricat ai amesteca variantele. Tocmai cand esti gata sa renunti si te apuci sa strangi cartile iti vine o idee total neasteptata. Nu-ti vine sa crezi, but it just might work. Incerci sa-ti domolesti entuziasmul si mai rulezi secventa o data, ar fi culmea sa calculezi ceva gresit tocmai acum. Dar da, se poate...combinand intr-un mod inventiv toate resursele, poti sa ramai in viata si sa distrugi la limita toti adversarii. Cand te uiti la ceas, au trecut 3 ore de cand ai inceput...but who the fuck cares :D

Daca nu era evident, sunt de acord cu opinia generala (rar se intampla) care spune ca e cel mai bun joc solo (din cate am incercat eu, desigur). Ar fi pacat sa nu-l incerci din cauza complexitatii, indiferent ca alegi varianta Mage Knight sau Star Trek. Sunt multe reguli e adevarat, dar au sens tematic (more or less) si sunt absolut necesare pentru a crea acel spatiu de decizie masiv pentru care jocul e renumit. Sa nu te astepti sa-l joci corect primele 3-4 sesiuni. MK are un joc scriptat tip tutorial care e gandit sa-ti prezinte regulile pas cu pas (cam cum face GMT). Sper ca n-au schimbat abordarea pentru Star Trek, acel scenariu e esential ca sa pricepi ideea jocului.

Cred ca daca reusesti sa il joci de cel putin 5-6 ori intr-un timp relativ scurt (cateva luni) ca sa te familiarizezi cu regulile nu o sa ai probleme apoi, chiar daca il joci rar. Un player aid bun (musai sa existe pe BGG) si esti gata de treaba. Si eu joc MK rar (mult mai rar decat as vrea) dar de fiecare data cand iese pe masa, e sarbatoare.


Alte recomandari: multe jocuri au incercat sa distileze esenta MK intr-un joc mai scurt si ceva mai simplu, dar nu prea au reusit. O tentativa reusita mi se pare Mistfall. Pacat ca prima versiune a avut un regulament dezastruos si unele greseli de tiparire a cartilor grosolane, de asta jocul e cam uitat. Dar potentialul e acolo. Eu am vandut prima editie, dezgustat de manualul odios si pentru ca nu prea eram obisnuit cu jocurile de complexitate mai ridicata pe atunci, acum imi pare rau dupa el... Intre timp a iesit o editie noua, cu un regulament aparent mult imbunatatit, ceva schimbari de reguli si carti corecte. Jocul a fost pe KS prin 2014, ce gasesti acum la magazinele noastre ma gandesc ca e varianta noua. Dar e fantasy cliseic ca tema, asa ca s-ar putea sa nu te atraga.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: What to buy in march…

Post: # 86963Post emisanSB
21 Feb 2018, 14:01

Terraforming Mars e de departe cel mai bun joc din lista ta de dorinte.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: What to buy in march…

Post: # 86964Post vladV
21 Feb 2018, 14:17

Broodstar wrote:Totusi va spune aceeasi poveste de fiecare data cand il joc
Nu sunt de acord. Fiecare joc il incepi cu o corporatie diferita, care iti va ghida strategia in directii diferite. Si sunt destule astfel de corporatii cat sa ramana fresh experienta (plus ca vor aparea, se pare, nenumarate extensii ce includ astfel de carti de corporatie).

De asemenea, fiecare joc il vei incepe cu alt set de carti in mana, si sunt 200+ in total (deocamdata); si asta iti va decide intr-un fel sau altul strategia si experienta va fi diferita la fiecare partida.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: What to buy in march…

Post: # 86966Post Imago
21 Feb 2018, 14:19


Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: What to buy in march…

Post: # 86967Post Imago
21 Feb 2018, 14:43

mihnea_1309 wrote:
Alte recomandari: multe jocuri au incercat sa distileze esenta MK intr-un joc mai scurt si ceva mai simplu, dar nu prea au reusit. O tentativa reusita mi se pare Mistfall. Pacat ca prima versiune a avut un regulament dezastruos si unele greseli de tiparire a cartilor grosolane, de asta jocul e cam uitat. Dar potentialul e acolo. Eu am vandut prima editie, dezgustat de manualul odios si pentru ca nu prea eram obisnuit cu jocurile de complexitate mai ridicata pe atunci, acum imi pare rau dupa el... Intre timp a iesit o editie noua, cu un regulament aparent mult imbunatatit, ceva schimbari de reguli si carti corecte. Jocul a fost pe KS prin 2014, ce gasesti acum la magazinele noastre ma gandesc ca e varianta noua. Dar e fantasy cliseic ca tema, asa ca s-ar putea sa nu te atraga.
Am jucat ( e, jucat, mai degraba m-am autoflagelat cu ) Mistfall de 4 ori, nu are mare treaba cu Mage Knight. Cred ca are mai mult in comun ca mecanisme cu LotR LCG, cu mentiunea ca LotR este distractiv iar Mistfall - nu.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: What to buy in march…

Post: # 86968Post Broodstar
21 Feb 2018, 15:34

emisanSB wrote:Terraforming Mars e de departe cel mai bun joc din lista ta de dorinte.
Tine cont ca vorbim de solitaire...
vladV wrote:
Broodstar wrote:Totusi va spune aceeasi poveste de fiecare data cand il joc
Nu sunt de acord. Fiecare joc il incepi cu o corporatie diferita, care iti va ghida strategia in directii diferite. Si sunt destule astfel de corporatii cat sa ramana fresh experienta (plus ca vor aparea, se pare, nenumarate extensii ce includ astfel de carti de corporatie).

De asemenea, fiecare joc il vei incepe cu alt set de carti in mana, si sunt 200+ in total (deocamdata); si asta iti va decide intr-un fel sau altul strategia si experienta va fi diferita la fiecare partida.
Ok, bun punct de vedere, asta inseamna ca exista rejucabilitate.
Mistfall:
Il am in radar, dar nu pentru acum. Nu e atat de sus in wishlist, ma gandesc ca poate fac rost de el second sau la un schimb...
:lol:
Last edited by Broodstar on 21 Feb 2018, 17:57, edited 1 time in total.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: What to buy in march…

Post: # 86972Post mihnea_1309
21 Feb 2018, 16:47

Imago wrote:Am jucat ( e, jucat, mai degraba m-am autoflagelat cu ) Mistfall de 4 ori, nu are mare treaba cu Mage Knight. Cred ca are mai mult in comun ca mecanisme cu LotR LCG

Partial. E intr-adevar un mish-mash de concepte, inclusiv din LoTR, dar eu zic ca se simte clar ADN-ul Mage Knight. Fiecare erou are pachetul propriu de carti (in LoTR cei 3 eroi pe care ii controlezi impart un pachet comun), pachetul e fix (nu il construiesti ca intr-un LCG) dar jocul include un mecanism lent de deck-building (exact ca MK). Plus ideea de multi-use cards (nu la nivelul din MK intr-adevar, dar exista) care in LoTR lipseste (ori joci o carte ori o tii in mana, alta varianta n-ai). Unde Mistfall se apropie intr-adevar de LoTR e la partea de combat: inamicii vin peste tine fie ca vrei fie ca nu (ca in LoTR), in timp ce in MK iti alegi - de bine de rau - singur luptele.


P.S. nu contest ca LoTR LCG e net superior Mistfall, dimpotriva!

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: What to buy in march…

Post: # 87133Post Broodstar
26 Feb 2018, 11:11

mihnea_1309 wrote:N-am jucat niciunul din lista ta, dar am jucat Mage Knight si din cate stiu Star Trek:Frontier e acelasi joc cu alta tema. Sper ca ce am de zis despre MK se aplica 100% si la Star Trek Frontiers.
Jocul e intr-adevar complex, dar merita din plin efortul...
Multumesc pentru descriere, mi-a placut mult ce ai povestit despre Mage Knight. De cateva zile urmaresc video-uri si review-uri despre joc.
Se pare ca Mage Knight a devenit favoritul pentru urmatoarea achizitie.

Ce poti sa-mi spui despre expansions? Ai jucat The Lost Legion?

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: What to buy in March…

Post: # 87173Post mihnea_1309
26 Feb 2018, 21:52

Broodstar wrote:
mihnea_1309 wrote:N-am jucat niciunul din lista ta, dar am jucat Mage Knight si din cate stiu Star Trek:Frontier e acelasi joc cu alta tema. Sper ca ce am de zis despre MK se aplica 100% si la Star Trek Frontiers.
Jocul e intr-adevar complex, dar merita din plin efortul...
Multumesc pentru descriere, mi-a placut mult ce ai povestit despre Mage Knight. De cateva zile urmaresc video-uri si review-uri despre joc.
Se pare ca Mage Knight a devenit favoritul pentru urmatoarea achizitie.

Ce poti sa-mi spui despre expansions? Ai jucat The Lost Legion?

Cool, dupa ce il joci sa revii cu impresii :D

Am doar jocul de baza. Planuiesc sa cumpar la un moment dat The Lost Legion. Ce pot sa spun e ca, dupa vreo 8-10 partide ale jocului de baza, nu simt nevoia unei extensii. Pe langa more of the same (sectiuni de harta, inamici, spells etc) Lost Legion aduce:

- mai multe scenarii pt. solo play (astea le poti downloada oricum, majoritatea merg si fara componentele extensiei)
- un adversar de tip AI (generalul something-or-other) care se misca pe harta, iti ataca locatiile, isi construieste o armata etc; unora li se pare esential pentru ca in jocul de baza adversarul tau e practic un simplu cronometru. Pe mine nu ma deranjeaza asta, dar mi se pare intriganta ideea cu generalul. Daca ti se pare putin plictisitor ca in jocul de baza nu iti opune nimeni rezistenta in mod direct, un motiv in plus pentru extensie.
- un personaj nou. Daca te intereseaza mai multe personaje, poti sa te indrepti si spre Krang Character Pack care aduce fix asta, la un pret semnificativ mai mic.

Atentie! Cealalta extensie ii are ca designeri pe Paul Grogan si inca un tip, Vlaada a avut zero implicare, asa ca nu as lua-o in considerare de la inceput. Au fost si niste erori mari la printarea ei (tokenuri semnificativ mai mici, nu stiu daca s-a rezolvat cu un reprint).

Sfatul meu e ca, daca n-ai vreun motiv temeinic sa le iei impreuna (ai gasit undeva la super pret jocul + extensia) sa incerci intai jocul de baza. Nu e incomplet, cum fac altii (*cough* FFG).

//edit: am uitat, LL iti mai aduce si o carte in plus pt. deckul fiecarui personaj. Nu pare mult, dar in jocul de baza personajele au doar o carte specifica, restul deckului e la fel. Deci o crestere de 100% :lol:

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: What to buy in March…

Post: # 87228Post Broodstar
28 Feb 2018, 19:51

Va multumesc mult pentru raspunsuri. M-au ajutat mult.

Mi-am luat Mage Knight si Lost Legion.
Pana la urma e regele jocurilor solo si acopera tot ce imi doresc de la un boardgame (tema fantasy, sistem de level up, aventura). Si mi-am dat seama ca am energia si vointa sa-l invat si sa--l joc.

Oricum si restul jocurilor raman in radar si au mari sanse sa fie achizitionate in viitor.

O sa revin cu impresii despre Mage Knight.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: What to buy in March…

Post: # 89444Post adelindumitru
14 May 2018, 13:10

Impresii? :D

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: What to buy in March…

Post: # 89447Post Imago
14 May 2018, 13:51

adelindumitru wrote:Impresii? :D
Lasa omul in pace. Stii foarte bine ca s-a speriat de manualele mamut si a ascuns jocul inapoi pe raft dupa prima zi din scenariul introductiv (cate ore a durat? 5? 6?). De ce pui sare pe rana omului?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: What to buy in March…

Post: # 89448Post adelindumitru
14 May 2018, 14:09

Imago wrote:
adelindumitru wrote:Impresii? :D
Lasa omul in pace. Stii foarte bine ca s-a speriat de manualele mamut si a ascuns jocul inapoi pe raft dupa prima zi din scenariul introductiv (cate ore a durat? 5? 6?). De ce pui sare pe rana omului?

Nu știu de-astea, nu am jucat Mage Knight :))

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: What to buy in March…

Post: # 89529Post Broodstar
17 May 2018, 15:57

Offf.... Mage Knight :D

L-am inceput de 3 ori, toate sesiunile scenariul introductiv si nu am reusit sa termin nici o sesiune (dupa 4 ore de joc, cu citit prin reguli, etc.).
Mage Knight este efectiv o moneda cu doua fete: pe de-o parte este minunat ca tema, mecanici de joc, lore, feeling-ul pe care il ai cand il joci este excelent. Dar pe cealalta parte a monezii ai setup ce dureaza mult, multe reguli pe care trebuie sa le cauti in timpul jocului, trebuie sa gandesti bine fiecare actiune pe care o faci, efectiv dureaza al naibii de mult.

Am printat o multime de helpuri si m-au ajutat in ultima sesiune, cand le-am si folosit.

Defapt ce mi se pare mie dificil la el, rezumat intr-o fraza: mi-e greu sa justific in fata sotiei, a copilului, a prietenilor faptul ca am nevoie sa stau mai mult de 4 ore singur jucandu-ma un boardgame.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: What to buy in March…

Post: # 89530Post Imago
17 May 2018, 16:03

Broodstar wrote:Offf.... Mage Knight :D

Defapt ce mi se pare mie dificil la el, rezumat intr-o fraza: mi-e greu sa justific in fata sotiei, a copilului, a prietenilor faptul ca am nevoie sa stau mai mult de 4 ore singur jucandu-ma un boardgame.
De bolile copilariei trebuie sa suferi in copilarie. De aia ma bucur eu atat acum de boardgames, pentru ca stiu ca va veni o perioada cand nu o sa le pup prea mult. Insa sa stii, daca iti permiti luxul unei partide de Mage Knight, acele 4 ore, pe care le tai ulterior la 2, merita.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: What to buy in March…

Post: # 89538Post 26octombrie
18 May 2018, 13:44

Broodstar wrote: mi-e greu sa justific in fata sotiei, a copilului, a prietenilor faptul ca am nevoie sa stau mai mult de 4 ore singur jucandu-ma un boardgame.
Dear, sunt absolut convinsa ca sotia nu simte nevoia sa se justifice daca se duce in Mall, cu o prietena ;) Asta-i jucarica ta, be proud si joaca-te in tihna!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: What to buy in March…

Post: # 89539Post Imago
18 May 2018, 14:27

26octombrie wrote:
Broodstar wrote: mi-e greu sa justific in fata sotiei, a copilului, a prietenilor faptul ca am nevoie sa stau mai mult de 4 ore singur jucandu-ma un boardgame.
Dear, sunt absolut convinsa ca sotia nu simte nevoia sa se justifice daca se duce in Mall, cu o prietena ;) Asta-i jucarica ta, be proud si joaca-te in tihna!
Luana, e posibil sa vorbesti in necunostinta de cauza. Eu am jucat Mage Knight de 25 de ori, si a fost o bucurie pentru mine sa-mi permit acest lux. Insa imi ocupa toata masa, cateodata impart partidele in 2-3 parti, e brainburning. Eu pot lasa jocul intins pe masa 3 saptamani la rand, insa cineva nu poate.
Doar pentru ca un joc e super nu inseamna ca jucarea acestuia poate fi justificata de oricine. Runewars spre exemplu e un joc care imi place foarte mult, insa in formatul de 4 jucatori nu foarte experimentati poate dura 7 ore. Nu as avea niciodata pretentia fata de un parinte cu copil mic sa dedice o zi ca sa-l joace. La fel si Twilight Empirium 4, e probabil fantastic, insa vreau eu sa-mi cheltui o zi din cele doua libere pe saptamana pentru a juca un joc?... Raspunsul este da, insa in situatii foarte speciale, gen vacante, planificari din timp etc.

Gaming-ul e un lux, si ar trebui sa-l apreciem la justa valoare. In primul rand ca avem bani sa cumparam acele jocuri, care nu sunt ieftine deloc (daca as avea o pereche de pantaloni pentru fiecare joc de pe raf... stai un pic, am o problema si cu prea multe haine, nevermind). In al doilea rand, problema mea cea mai stringenta, si probabil a multor altora e timpul pe care trebuie sa-l dedicam. Ai putea spune ca omul isi face timp pentru adevaratele pasiuni, insa exista necesitati si exista luxuri. Sa mergi la munca e o necesitate. Sa te odihnesti si sa dormi e o necesitate. Sa iti faci timp sa mai iesi cu o fata e jumatate necesitate-jumatate lux, deci in ordinea ierarhica trece in fata boardgamingului.

Asa ca jucati-va cat aveti timp, pentru ca situatia default nu este una in care te joci cat vrei, ce vrei. Eu cat inca pot, sper sa mai joc Runewars de 2-3-4-5 ori, War of the Ring de 10-15 ori, Mage Knight as much as possible .
Se baga cineva la Runewars de 1 iunie, de ziua copilului din noi?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: What to buy in March…

Post: # 89540Post 26octombrie
18 May 2018, 19:19

Inteleg perfect ce spui si iti dau, in mare parte, dreptate, insa cu un corolar: ca parinte pot sa-ti spun ca relaxarea nu e un lux, e si ea o necesitate, pentru a putea functiona armonios. Un parinte sau un partener de viata obosit si pe pilot automat nu face doi bani. E esential sa avem fiecare cate o insula pe care sa ne facem timp sa mergem, ca sa ne-ntoarcem cu drag de-acolo si sa fim prezenti 100%. Evident ca nu toata lumea are timp sa se joace zilnic (eu n-am mai jucat absolut nimic de vreo trei saptamani si ma simt sinistru, dar imi scot parleala cat de curand :-) )
So, ceea ce voiam sa subliniez e ca un hobby (in cazul nostrul plimbatul cartoanelor pe masa) e esential pentru o dinamica fericita.

Post Reply

Return to “Discutii generale”