Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86919Post Chuckila
20 Feb 2018, 15:49

Anyway, cum s-a mai spus, fiecare cu ale lui. Sper sa gasesti jocul bun si in 2, sa te distrezi; pana la urma asta conteaza. Eu ti-am dat argumentele pentru care voi sta departe de Mombasa in 2.

Intr-o lume in care timpul este limitat si exista atat de multe jocuri bune, nu imi voi pierde vremea cu o optiune cel mult mediocra a unui joc excelent.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86928Post 26octombrie
20 Feb 2018, 21:50

Cred ca e, asa cum zice si Adelin, o chestie de gusturi. Mie nu-mi place Burgundy in doi nici de frica, sau Carcassonne, in timp ce altii nu le joaca altfel. Splendor, Ascension, Tash-Kalar si Builders nu le joc DECAT in 2, mi se par un chin in mai multi din cauza downtimeului. De gustibus.
Apropo, daca mai vrei jocuri brainy in doi, iti recomand Photosintesys, scaleaza excelent in 2 si e brainer allright!

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86930Post emisanSB
21 Feb 2018, 01:43

adelindumitru wrote:Decât un joc care nu mă atrage și care e 100% considerat a fi best în 2, prefer un joc care mă atrage chiar dacă nu își atinge potențialul maxim în 2.

Și eu sper să fie bun, dar de abia săptămâna viitoare revine pe stoc :(
Jucand Mombasa in 2, nu o sa intelegi niciodata cum a fost gandit defapt sa fie jucat jocul asta. In 2, jocul nu cred ca are pic de tensiune. ;)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86931Post adelindumitru
21 Feb 2018, 01:47

Thanks, Luana. Photosynthesis e pe lista scurtă de jocuri pe care vreau să le cumpăr :D.

Mombasa a fost testat și cu 2 jucători; 2-ul nu a fost adăugat din greșeală, sau ca să vândă mai multe copii. Nu sunt dummy players, nu sunt reguli artificiale care să se aplice în jocurile de 2. O fi experiența mai puțin tensionată, dar nu cred, din ce am citit până acum și din ce am văzut în playthrough-uri, că nu o să simt cum a fost gândit jocul dacă îl cumpăr doar pt 2 jucători.

De pe BGG: https://boardgamegeek.com/thread/144088 ... two-player
" But I do know that it is VERY COMMON for people to be down on the 2-player experience without even trying it.

Maybe they have played it at 3 or 4 players and based on what they observed in the mechanic, they assume that it would not be good at 2-players. But still - their vote or opinion is not based on a 2-player experience.

Maybe they listen to reviewers show are down on it at 2-players - many of whom admittedly have not tried it. There is one particular reviewer on Youtube who frequently says very firmly: "I would never play this as a ____ player game." Granted, he didn't review Mombasa himself, but he still says that a lot in his reviews. So people listen to him.Despite what some say, the game is still very tense and tight as a 2-player game. The game rewards multiple plays. People are not very efficient as beginners. The more you play the better you may become at planning and balancing things to make the most money. Every time my wife and I play it as a 2-player game, our map is completely full with trade posts and land area is definitely contested. All or most of the share cards come out by the last round. Both of us are very far up in at least one share track, and about midway with two other tracks. Each of us is probably low in maybe one track. But even with more players, you cannot be high on every track. it's impossible. also, even with more players, at least one of the four companies will have only a few trade posts on the map. it is not about how many players there are. the map is just tight. if one or two companies dominate - which naturally happens, other companies are worth less.

if this makes sense - more players definitely add contention. but that doesnt mean that it suffers from a lack of contention with 2-players. Tension is still there if you are playing effectively. more players will definitely add more chaotic tension - a three or four way struggle. but a two way struggle is still a struggle. it is more head to head with 2 players."

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86932Post emisanSB
21 Feb 2018, 01:51

DanielIndru wrote:Mai ramane sa cumperi 1830 si sa-l joci tot in 2.
Sau Imperial 2030.
Sau Twilight Imperium.

You get the idea... :)

Sa stii ca am jucat Imperial 2030 in 2 si mi-a placut foarte foarte mult. :)
Se schimba mult din strategia aplicabila unui joc in 4-5-6 jucatori dar e foarte interesant si cum trebuie gandit jocul in 2 (modul in care guvernezi 3-4 puteri in acelasi timp).
Strict ca joc de 2 persoane e mult mai bun decat Mombasa. ;)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86933Post adelindumitru
21 Feb 2018, 01:53

Revenind la different tastes for different people: Imperial 2030 este recomandat doar de 35.6% din utilizatori în 2. Mai mult, 62.1% spun că nu îl recomandă în 2.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86935Post adelindumitru
21 Feb 2018, 02:59

Știu că sunt și mulți fani Vital Lacerda pe aici.... Aparent apreciază Mombasa ca un joc în 2:

https://boardgamegeek.com/image/2815490 ... size=large

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86943Post 26octombrie
21 Feb 2018, 09:22

Apropo de Imperial in 2. Unul din jocurile mele de suflet, pe care il joc jenant de rar, este Navegador. Am jucat o partida de Navegador in 2, nu mi-ar fi trecut prin cap ca merge (nu stiu ce-a fost in capul meu cand am pus jocul pe masa!), dar a fost senzational. Iar rezultatul final a fost cu un punct distanta intre jucatori!
Cred ca la jocurile de strategie in 2 trebuie sa-ti schimb modul de gandire; e ca la o cursa de alergare, daca exista clear paths to victory si vezi ca celalalt se angajeaza pe una din ele, ai doua variante: fie ii dai la gioale si lasi planurile tale strategice deoparte, urmand sa fii mai mult tactic si sa faci pasii mai mult ca reactie decat ca actiune, fie te bazezi pe eficienta ta si alergati amandoi, urmand ca cel mai "rapid" sa castige. Asta poate impleti lucrurile si mai frumos, odata lansat si tu pe un alt path to victory, celalalt sa-si lase balta traseul si sa te ia la suturi. So, what's not to like ?
Singurul lucru esential, dupa parerea mea, este ca cei doi jucatori sa fie cam de aceeasi valoare, altfel nu cred ca e o experienta de joc placuta, pentru niciunul.

m4r1us

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 86944Post m4r1us
21 Feb 2018, 09:28

Mombasa merge destul de bine in 2, oferind o experiență de joc foarte plăcută.
Faptul că e Best in alt player count nu consider ca ar fi un motiv justificat sa nu îl joci in 2.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 87301Post adelindumitru
03 Mar 2018, 00:38

Wow, just wow!!! Mombasa a fost una din cele mai frumoase experiente de gaming. In 2 jucatori. Dupa 3 ore de digerat regulamentul. Un joc incredibil, nu pot sa cred cat de mult mi-a placut. Sper ca va fi la fel de interesant si in urma jocurilor multiple, dar momentan sunt foarte, foarte incantat. Am pierdut la diferenta de peste 40 de puncte fata de prietena mea, but i did not care for one moment. Am atins punctajul maxim la diamante si a fost un sentiment foarte placut. Ce sa zic, poate nu e ok sa dai rating unui joc dupa doar 1 sesiune dar pentru mine e 10, poate cel mai curat 10 pe care l-am dat vreodata.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 87305Post 26octombrie
03 Mar 2018, 08:14

ce ma bucur :D :tu: cel mai mult imi place ca ti-ai vazut neabatut de achizitie si a fost bine asa :lol:

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 87316Post adelindumitru
03 Mar 2018, 15:18

Mersi! Pai, stii cum e, daca 10 iti zic ca esti beat, te duci si iti mai iei o bere :lol:

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 87321Post adelindumitru
04 Mar 2018, 03:08

Sunt fericit sa anunt ca si a doua sesiune de Mombasa a fost la fel de buna. Am mers amandoi pe strategii diferite, am investit mai mult in fiecare companie, am cumparat mai multe carti...Per total mi se par viabile cam toate strategiile, dar trebuie sa il mai aprofundez pana sa dau un raspuns definitiv la asta. Oricum, sunt inca foarte incantat de Mombasa si de abia astept sa mai cumpar niste actiuni! Si am impresia ca in viitorul apropiat voi face o plimbare si prin Madeira...

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 87335Post Chuckila
05 Mar 2018, 03:45

Încercă-l și în 4 și vezi cum îți place. Interacțiunea de pe hartă, jonglatul cu acțiunile companiilor crescute de către ceilalți jucători și alegerea momentelor când e bine/ideal să folosești puterea militară se schimbă.

Mă bucur să aud că îți place. Probabil după încă două, trei partide, dacă vor fi la fel de bine ca și până acum, va depăși Agricola și va urca pe locul 2 în topul personal.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 87336Post danielM
05 Mar 2018, 08:01

Il jucam la Felix,nu? :)

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 87342Post vladV
05 Mar 2018, 10:17

danielM wrote:Il jucam la Felix,nu? :)
Da, da

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 88013Post adelindumitru
21 Mar 2018, 01:45

De saptamana trecuta a intrat si Madeira in colectie, dar de abia azi (ieri de fapt...) am apucat sa il joc. Mi-a luat ceva sa invat regulile, pentru ca erau pur si simplu foaaaarte multe informatii. A mers insa bine primul joc. Mi s-a parut destul de tensionat in 2 jucatori (faptul ca poti sa pui doar 2 zaruri pe o cladire de ex. aduce un plus de tensiune), si foarte fun din cauza piratilor. E un mecanism foarte interesant, pe care l-am explorat atat de mult incat am reusit sa pierd 26 de puncte la finalul jocului :lol: . Nu m-a dat pe spate cum a facut-o Mombasa (nu ma astept sa o faca vreun joc prea curand), dar e un joc pe care il voi juca cu placere de acum incolo. 9.5/10

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 88121Post adelindumitru
25 Mar 2018, 15:10

Ieri a fost o zi faină, am jucat și Mombasa și Madeira. Cam 1 oră jumate fiecare, cu tot cu setup, ceea ce pare decent. Mi-am consolidat impresia inițială că, deși Madeira e un joc excelent, prefer Mombasa de departe. Oricum, m-a prins microbul Euro destul de rău, sunt curios pe ce titlu mi se va mai pune pata pe viitor.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7069
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 88122Post DanielIndru
25 Mar 2018, 15:54

vladV wrote:
danielM wrote:Il jucam la Felix,nu? :)
Da, da
:cry:

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Recomandare heavy euro pentru 2 jucători

Post: # 88123Post vladV
25 Mar 2018, 16:37

DanielIndru wrote:
vladV wrote:
danielM wrote:Il jucam la Felix,nu? :)
Da, da
:cry:
N-am mentionat exact la care iesire de la Felix :D

Post Reply

Return to “Discutii generale”