Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87635Post rabesandratana
11 Mar 2018, 23:22

Pentru acest episod, am ales sa joc Sagrada. Sper sa va ajute ori pentru regulament sau pentru a lua mai usor decizia daca doriti sa il cumparati si voi sau nu.
Vizionare placuta!


User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87636Post mendocino
11 Mar 2018, 23:31

Mulțumim :)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87641Post VZQ
12 Mar 2018, 01:01

Simpatica prezentarea, felicitari!

O singura mentiune: ordinea selectarii zarurilor se schimba in sens invers dupa prima tura de recrutare; in 2, de ex, primul jucator alege un zar, celalalt 2, dupa care primul jucator selecteaza cel de-al 2-lea zar ;)


PS: un zar plasat gresit este unul plasat direct, fara a respecta o restrictie de culoare sau numar; daca zarul este amplasat pe un spatiu alb, langa unul cu o restrictie, nu este plasat gresit, dar blocheaza spatiul respectiv (care va ramane liber). In acest caz, nu se elimina zarul plasat pe spatiul alb (cu atat mai mult cu cat sunt "unelte" care-ti permit sa muti asemenea zaruri in spatiul propriu).

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87735Post rabesandratana
13 Mar 2018, 10:11

VZQ wrote:Simpatica prezentarea, felicitari!

O singura mentiune: ordinea selectarii zarurilor se schimba in sens invers dupa prima tura de recrutare; in 2, de ex, primul jucator alege un zar, celalalt 2, dupa care primul jucator selecteaza cel de-al 2-lea zar ;)


PS: un zar plasat gresit este unul plasat direct, fara a respecta o restrictie de culoare sau numar; daca zarul este amplasat pe un spatiu alb, langa unul cu o restrictie, nu este plasat gresit, dar blocheaza spatiul respectiv (care va ramane liber). In acest caz, nu se elimina zarul plasat pe spatiul alb (cu atat mai mult cu cat sunt "unelte" care-ti permit sa muti asemenea zaruri in spatiul propriu).
Mersi!
Mi-a scapat regula cu zarul plasat 6 langa un spatiu obligatoriu cu 6. Cred ca am inteles eu aiurea din regulament.

Ordinea alegerii o stiam dar pt doar 2 jucatori nu mi s-a parut ca mai conteaza. Oricum in 2 jucatori ca al doilea jucator, ai alegerile 2 si 4 dupa care iar alegera 1 imediat in runda urnatoare cand esti primul jucator. Asa ca ai practic 2 alegeri consecutive.
La 3-4 jucatori am jucat cu alegere inversa dupa ce se ajungea la ultimul jucator. Daca nu gresesc, parca si Rahdo a jucat tot asa pentru varianta in 2.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87737Post 26octombrie
13 Mar 2018, 10:47

rabesandratana wrote: Ordinea alegerii o stiam dar pt doar 2 jucatori nu mi s-a parut ca mai conteaza.
chiar asa?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87740Post rabesandratana
13 Mar 2018, 11:04

26octombrie wrote:
rabesandratana wrote: Ordinea alegerii o stiam dar pt doar 2 jucatori nu mi s-a parut ca mai conteaza.
chiar asa?
O sa incerc sa il joc si asa in 2 jucatori sa vad cat de mult se schimba situatia.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87743Post 26octombrie
13 Mar 2018, 11:24

rabesandratana wrote:
26octombrie wrote:
rabesandratana wrote: Ordinea alegerii o stiam dar pt doar 2 jucatori nu mi s-a parut ca mai conteaza.
chiar asa?
O sa incerc sa il joc si asa in 2 jucatori sa vad cat de mult se schimba situatia.
You still don't get it. Tu poti sa-l joci acasa cum vrei tu. Cand faci un video de prezentare insa, esti OBLIGAT sa citesti bine regulamentul si sa-l joci as intended. Nu are nicio importanta parerea celui care filmeaza. Daca ai jucat un joc de multe ori si crezi ca un anume house-rule l-ar putea imbunatati, atunci faci un review si, la parerea ta, treci acel aspect. De asemenea, se presupune ca joci jocul inainte de a-i face un video, tocmai pentru a evita greselile de genul asta si pentru a avea fluenta in exprimare si in joc. My 2c.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87751Post rabesandratana
13 Mar 2018, 12:07

Da, aici ai dreptate, ar fi trebuit sa specific cum spune regulamentul oficial cu ordinea de la alegerea zarurilor, dupa care puteam sa spun ca eu aleg sa joc varianta cu fiecare ia cate un zar pe rand care nu e una oficiala dar mi se pare mie foarte buna in 2 jucatori.

O sa incerc sa imi amintesc sa specific pe viitor aceste reguli oficiale, pentru ca mai am jocuri la care o sa filmez si la care fac mici ajustari, pentru ca nu imi plac anumite reguli.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87752Post VZQ
13 Mar 2018, 12:20

In ceea ce priveste ordinea alegerii zarurilor, (din experienta mea) conteaza, chiar si in 2, pentru ca vor fi situatii cand al 2-lea zar va fi dificil de recrutat/plasat, poate va necesita folosirea unei "unelte", etc.

In ceea ce priveste regulile in general, eu cred ca este inevitabil sa uiti cate ceva (sau sa pricepi o anumita regula gresit: de ex eu retinusem ca poti recruta un zar si sa-l plasezi, SAU - in loc de SI - sa folosesti o "unealta", doh); DAR trebuie corectate ulterior - un text adaugat drept comentariu, este suficient; eventual un disclaimer la inceputul prezentarii gen rahdo. Pana acum insa, nu cred ca am vazut reviewer care sa nu dea o buleala din cand in cand. Suntem oameni, este normal... si uneori amuzant :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87757Post rabesandratana
13 Mar 2018, 12:57

VZQ wrote:In ceea ce priveste ordinea alegerii zarurilor, (din experienta mea) conteaza, chiar si in 2, pentru ca vor fi situatii cand al 2-lea zar va fi dificil de recrutat/plasat, poate va necesita folosirea unei "unelte", etc.

In ceea ce priveste regulile in general, eu cred ca este inevitabil sa uiti cate ceva (sau sa pricepi o anumita regula gresit: de ex eu retinusem ca poti recruta un zar si sa-l plasezi, SAU - in loc de SI - sa folosesti o "unealta", doh); DAR trebuie corectate ulterior - un text adaugat drept comentariu, este suficient; eventual un disclaimer la inceputul prezentarii gen rahdo. Pana acum insa, nu cred ca am vazut reviewer care sa nu dea o buleala din cand in cand. Suntem oameni, este normal... si uneori amuzant :)
Gata, am gasit cum sa adaug cu o unealta din Youtube, un text cu varianta oficiala cu ordinea alegerii zarurilor. Doar ca trebuie activata subtitrarea.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87762Post 26octombrie
13 Mar 2018, 13:19

Also, atentie la limba romana. Plasarea unui zar se poat face diagonal si ortogonal (nu octogonal!).
ORTOGONÁL, -Ă, ortogonali, -e, adj. (Despre figuri geometrice) Care formează unghiuri drepte. ◊ Proiecție ortogonală = proiecție obținută prin trasarea unei perpendiculare de la fiecare punct de proiectat pe planul de proiecție. ♦ (Despre curbe) Care se întretaie astfel încât tangentele lor în punctul de intersecție să fie perpendiculare. ♦ (Despre suprafețe) Care se întretaie astfel încât planurile lor tangente în orice punct al curbei de intersecție să fie perpendiculare. – Din fr. orthogonal.
OCTOGONÁL, -Ă, octogonali, -e, adj. (Despre poligoane) Care are opt laturi; octogon

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87766Post rabesandratana
13 Mar 2018, 13:48

26octombrie wrote:Also, atentie la limba romana. Plasarea unui zar se poat face diagonal si ortogonal (nu octogonal!).
ORTOGONÁL, -Ă, ortogonali, -e, adj. (Despre figuri geometrice) Care formează unghiuri drepte. ◊ Proiecție ortogonală = proiecție obținută prin trasarea unei perpendiculare de la fiecare punct de proiectat pe planul de proiecție. ♦ (Despre curbe) Care se întretaie astfel încât tangentele lor în punctul de intersecție să fie perpendiculare. ♦ (Despre suprafețe) Care se întretaie astfel încât planurile lor tangente în orice punct al curbei de intersecție să fie perpendiculare. – Din fr. orthogonal.
OCTOGONÁL, -Ă, octogonali, -e, adj. (Despre poligoane) Care are opt laturi; octogon
Da, ma bate geometria. Ma mai atentionase cineva legat de asta, ieri. O sa adaug in subtitrare: ortogonal

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87778Post thenede
13 Mar 2018, 16:33

Eu am gasit review-ul informativ si util. Si cred ca e din ce in ce mai bine de la review la review.
De ce atatea critici?

Nu inteleg insa de unde atat hype pt Sagrada cand exista Roll Player care pare sa faca tot ce face Sagrada mai bine.
Or fi zarurile colorate? :)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87780Post VZQ
13 Mar 2018, 17:09

thenede wrote:Eu am gasit review-ul informativ si util. Si cred ca e din ce in ce mai bine de la review la review.
De ce atatea critici?

Nu inteleg insa de unde atat hype pt Sagrada cand exista Roll Player care pare sa faca tot ce face Sagrada mai bine.
Or fi zarurile colorate? :)
De acord cu prima parte.

In ceea ce priveste partea a doua, nu am jucat Roll Player, dar IMO Sagrada merita hype-ul. Este un joc extraordinar, care reuseste sa bifeze mai multe casute dintr-un singur foc: arata incredibil de bine, se invata usor, se joaca si mai usor, este un bun gateway, joc de familie si imprima o stare placuta, de bine (spre deosebire de Azul, de ex). Si nu se simte ca un abstract - lucru important de ex pentru mine, pentru ca in mod normal nu prea "inghit" jocurile de gen fara o hainuta simpatica deasupra :)

Am vazut prezentari/reviews la Roll Player, si lasand la o parte pretul, la o prima vedere, nu-l gasesc la fel de interesant ca Sagrada, cel putin ca joc de familie/gateway (hai sa spunem ca tema merge in cazul meu, dar pe a mea, o va lasa cu siguranta rece); in al 2-lea rand, chestie personala, dar... nu pot sa-mi scot din cap faptul ca practic ma tot joc in meniul de configurare al unui caracter dintr-un MMORPG - si cam asta-i tot jocu'.... dupa multi ani de online si probabil sute de asemenea jocuri, sunt satul peste cap de asemenea combinatii. But that's just me. Plus ca se gaseste mai greu pe la noi. Neah.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 7 VIDEO - Sagrada

Post: # 87808Post rabesandratana
14 Mar 2018, 10:47

Da, si eu am vrut mult Roll Player dar pe langa faptul ca nu se gaseste la noi, mai are si un pret mare. Si are dreptate VZQ, chiar pare ca esti intr-un menu la un MMORPG customizand un caracter pe tot parcursul partidei. Dupa ce am facut rost de Sagrada, mi-a cam trecut "pofta" sa mai iau si Roll Player.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”