Statistici board games

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Statistici board games

Post: # 88362Post thenede
01 Apr 2018, 21:13

Eram curios daca in perindarile voastre internautice ati dat peste statistici mai recente despre "consumul" de board games?
Eg.: nr de board gameri, cifre vanzari, carton vs digital etc.

Multumesc anticipat

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Statistici board games

Post: # 88406Post dmx85
02 Apr 2018, 12:44

Nu stiu daca sunt on topic, dar cred ca editia a 2-a a Gloomhaven a avut 47000 de copii.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Statistici board games

Post: # 88408Post thenede
02 Apr 2018, 12:56

Orice informatie sau directie ajuta.
Multumesc


User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Statistici board games

Post: # 88410Post Corwin
02 Apr 2018, 13:06

Ai cautat pe youtube la DiceTower? E posibil sa aiba astfel de statistici. Stiu ca au o serie despre cele mai vandute jocuri ale lunii: https://www.youtube.com/watch?v=gEIJscbZKgk

Pana anul trecut au fost liste anuale cred, dar de anul asta incearca sa le prezinte lunar. Au aparut videouri pentru ianuarie si februarie deocamdata. (desi nu au facut playlist prin care sa ajungi usor la ele...)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Statistici board games

Post: # 88413Post thenede
02 Apr 2018, 13:31

Stiam ca Dice Tower au un video cu cele mai vandute 10 jocuri, si mai gasisem cateva grafice despre tabletop vs jocuri video pe kickstarter.

Mai citisem ca valoarea industriei e peste 1,4 miliarde de dolari - infim mai mica comparativ cu jocurile video.

Eram curios daca mai sunt si alte statistici, cati boardgameri la nivel mondial sau per continent/tara; ceva date despre performanta app-urilor .. orice informatie demografica, de vanzari, consum etc.

In privinta "app"-urilor presupun ca cele 3 mari categorii sunt:
- Versiuni digitale de board games pe Android&IOS
- simulatoarele ex. tabletopia
- app-uri ajutatoare/companion pentru care ai nevoie de board game in format fizic: Alchemists, Mansions of Madness second ed. etc.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Statistici board games

Post: # 88414Post Corwin
02 Apr 2018, 13:37

As zice ca la partea digitala mai sunt doua categorii: jocurile pe Steam (de multe ori pur si simplu portari ale jocurilor de pe mobile), si site-urile cu versiuni digitale, gen https://en.boardgamearena.com/, http://www.yucata.de/en, http://www.boiteajeux.net/. Am o lista mai completa de site-uri, daca vrei o caut si ti-o postez aici.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Statistici board games

Post: # 88416Post thenede
02 Apr 2018, 14:07

Ar fi de ajutor.
Uitasem de Steam...

Auzisem de site-urile mentionate - sunt diferite de tabletopia? In sensul in care sunt versiuni oficiale in timp ce pe tabletopia sunt portari minimale?

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Statistici board games

Post: # 88417Post Corwin
02 Apr 2018, 14:17

Sunt diferite pentru ca se aplica automat regulile, si au licenta pentru jocurile respective. Nu sunt doar niste simulatoare ale fizicii din joc.

Alte site-uri (mai mari sau mai mici):
- http://www.brettspielwelt.de/Spiele/
- http://www.mabiweb.com/
- http://www.boardspace.net (jocuri abstracte)

Probabil si altele, unele dintre ele specifice pentru un anumit joc.

Mai exista si TableTop Simulator si vassalengine.org care sunt asemanatoare cu Tabletopia din cate am inteles. N-am incercat nici unul dintre ele asa ca nu ma pot pronunta.

S-ar putea sa mai gasesti informatii si pe Going Cardboard (de ex: http://www.goingcardboard.ro/piata-de-b ... 2010-2017/), sau vorbind cu autorul acelui blog, Daniel Indru. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Statistici board games

Post: # 88419Post thenede
02 Apr 2018, 14:36

Multumesc pentru informatii.

Citisem articolul, dar se axeaza pe pita de jocuri in RO - as fi fost interesat de ceva la nivel mai global sau pe tarile mai mari/cu un volum mai mare de vanzari.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Statistici board games

Post: # 88423Post DanielIndru
02 Apr 2018, 15:06

N-am urmarit si nu m-a interesat acest subiect al digital vs. analog.

Cred ca niste cautari pe Google vor duce la multe rezultate relevante, dar informatiile trebuie agregate si comparate.
Un exemplu ar fi acesta, dar apoi incep sa apara intrebarile si nelamuririle...

1. Ideea e ca tot mai multe boardgames se digitalizeaza si atunci cota de piata "trece granita", sa zicem.
In ce categorie le incluzi?


2.
thenede wrote:Mai citisem ca valoarea industriei e peste 1,4 miliarde de dolari - infim mai mica comparativ cu jocurile video.
Aceasta era valoarea doar pentru US si Canada in 2016, intre timp a mai crescut.
Trend-ul estimat de crestere este de ~10% pe an in urmatorii 5 ani, ceea ce e foarte mult.
Dar, din cate am vazut, categoria "board and card games" avea sub 0,5 miliarde, restul erau miniaturi si collectible games, nu-s foarte sigur care-s astea... Magic? Warhammer 40k? Funko Pop?


3.
thenede wrote:cati boardgameri la nivel mondial sau per continent/tara
Informatia asta nu cred ca exista, pentru ca notiunea de "boardgamer" nu cred ca se poate formula.
Daca un om cumpara UNO din supermarket si joaca cu alti 5 prieteni in fiecare duminica, care din ei intra in statistica?
Toti?
Alaturi de cei care au 500+ jocuri in colectie?
Dar daca joaca UNO o data si apoi il arunca? Devin "boardgamer de ocazie"?


Cred ca cea mai buna sursa de informatie ar fi volumul de vanzari agregat al tuturor retailer-ilor care au pe raft categoria "boardgame" sau "joc de societate" sau cum i-o zice la ei in portofoliu.
Asta ar reprezenta concret tot ce a fost absorbit de piata.
(dar chiar si asa, informatia probabil nu va fi 100% reprezentativa, pentru ca "boardgame" este si table si Twister si cross boule si toate cele 100+ variante de Monopoly :lol: )


Bottomline: N-as sti cum sa te indrum inspre directia "corecta". Cred ca e greu sa gasesti una care sa oglindeasca corect situatia pietei.


Eu urmaresc din cand in cand o serie de geeklists care imi arata jocurile ce sunt in acel moment populare din perspectiva cresterii numarului de owners pe BGG: https://www.boardgamegeek.com/geeklist/ ... ent-thread
Adica jocurile pe care cei care au catadicsit sa-si faca cont pe BGG le adauga in baza de date.
Asta nu inseamna ca le si cumpara in acel moment, caci fiecare user nou din martie probabil si-a cumparat jocurile in lunile/anii anteriori si Pandemic se vinde in mult mai putine unitati decat cred eu.... sau poate nu.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Statistici board games

Post: # 88424Post mihnea_1309
02 Apr 2018, 16:04

Corwin wrote:
Mai exista si TableTop Simulator si vassalengine.org care sunt asemanatoare cu Tabletopia din cate am inteles. N-am incercat nici unul dintre ele asa ca nu ma pot pronunta.

Tabletop Simulator e foarte asemanator cu Tabletopia, dar e Vestul Salbatic. In sensul ca proprietarii nu au treaba cu moddurile facute de comunitate. De asta se gaseste cam tot ce vrei pe acolo. Recent s-au introdus si facilitati de scriptare, care-s foarte utile (daca cel care face mod-ul isi bate capul cu ele desigur). Dar exista si vreo 20-30 de DLC-uri oficiale, contra cost (inclusiv Scythe, Xia, Warfighter etc). Mod-urile facute de utilizatori sunt toate gratis (de asta cred ca nici nu-si bate nimeni capul sa le dea jos). Pe Tabletopia sunt mult mai putine jocuri, dar sunt toate oficiale, cu setup realizat corect si rulebook direct in mod. Unele-s gratis (poate cu anumite limitari...gen nu poti alege decat 2 personaje din 10 disponibile) si unele pentru utilizatorii premium. Sistemul de plata e tampit si de asta Tabletopia e un experiment cumva ratat (in sensul ca n-a prins la entuziasti): trebuie sa platesti un abonament lunar pt. acces la mod-urile premium. La Tabletop Sim platesti per DLC si il joci cand si cum vrei.

Vassal Engine e foarte diferit de cele 2. E 2D, complet automatizat dar destul de greoi de folosit. Sunt multe wargames acolo.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Statistici board games

Post: # 88426Post Corwin
02 Apr 2018, 16:16

Mersi de precizări. Nu eram foarte sigur de vassal dar știam că există și să e mai "special".
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Statistici board games

Post: # 88428Post Corwin
02 Apr 2018, 16:22

thenede wrote:Eram curios daca in perindarile voastre internautice ati dat peste statistici mai recente despre "consumul" de board games?
Eg.: nr de board gameri, cifre vanzari, carton vs digital etc.
Apropo, m-ai facut si pe mine curios: de ce te intereseaza aceste informatii? Urmeaza vreun blog, ceva? :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Statistici board games

Post: # 88431Post thenede
02 Apr 2018, 16:38

Foarte utile informatiile.

Gasisem articolul respectiv dar e in general despre video gaming.

Eu lucrez in cercetare de piata (pe mobile gaming) si ma gandeam sa pun cap la cap un raport care sa arate oportunitatile din piata de board games; am in mare in cap un istoric, clasificari, oportunitati, aparitii, social media etc.
Ar fi fost frumos daca aveam si ceva date globale mai solide la baza dar cum ai zis si tu .. ai un sah sau un monopoly in casa, esti boardgamer? si nu e doar "cumparerea" mai e si consumul ocazional, rezistenta la digital etc.

Nu urmeaza un blog, dar daca e convingator raportul cine stie poate vreun spin-off digital :)

Post Reply

Return to “Discutii generale”