componente jocuri

Post Reply
coco

componente jocuri

Post: # 6889Post coco
16 Aug 2010, 20:13

Stiti ceva situri de unde se pot cumpara doar carti de joc sau anumite componente ale unor jocuri? De exemplu doar cartile de joc pentru TTR (pe tabla), CATAN (pe tabla) sau doar cartile de joc pentru ROMA sau Arena Roma? Astfel nu ar mai fi nevoie sa cumparam un nou joc daca s-au uzat cartile de joc sau alte componente (cine stia de sleevuri pana acum?). Va multumesc.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: componente jocuri

Post: # 6891Post Chuckila
16 Aug 2010, 20:25

De la producator, in general. Stiu ca DoW de exemplu, daca le dai email ca te intereseaza numai cartile de la TtR, ti le vand separat.

adixor

Re: componente jocuri

Post: # 6892Post adixor
16 Aug 2010, 21:28

nici nu cred ca exista alte locuri decat la producator. desi doar in foarte putine cazuri se intampla asta.

Oricum daca as fi queen si as face Roma de exemplu nu as vinde setul de carti decat cu vreo 90% din pret, tinand cont ca restul e cutia, 7 zaruri, manualul si niste discuri de carton. Si in acest caz, ce rost ar avea pentru client sa cumpere doar pachetul de carti si pentru queen sa-l vanda in loc sa vanda jocul complet? altor jocuri li se potriveste (gen zarurile de la memoir) dar, repet, sunt foarte putine cazuri cand se vand "piese de schimb".

fixpix

Re: componente jocuri

Post: # 6895Post fixpix
16 Aug 2010, 22:49

Incearca aici, dar ei vind componente generice:

http://www.spielmaterial.de/

Pentru piese si mai ales carti speciale, doar la producatorii jocurilor poti afla mai multe informatii. Marea majoritate trimit 1-2 piese gratis, daca ai nevoie de intreg setul, e mai dificil.

criss

Re: componente jocuri

Post: # 6897Post criss
16 Aug 2010, 23:39

fixpix wrote:Incearca aici, dar ei vind componente generice:

http://www.spielmaterial.de/

Pentru piese si mai ales carti speciale, doar la producatorii jocurilor poti afla mai multe informatii. Marea majoritate trimit 1-2 piese gratis, daca ai nevoie de intreg setul, e mai dificil.
Wow... Game Board DinA4 minus foldable, 4 parts- la 3 Euro :D
Image

Jinks

Re: componente jocuri

Post: # 6903Post Jinks
17 Aug 2010, 11:32

Am comandat eu de la ei (spielmaterial.de), ar trebui sa imi ajunga pachetul saptamana asta, va anunt cum a decurs aventura.
Ce mi s-a parut aiurea a fost ca la o comanda de 40 de euro m-a costat 20 de euro transportul.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: componente jocuri

Post: # 6905Post suf
17 Aug 2010, 12:36

Si eu am comandat la ei (spielmaterial.de) si am platit 40 euro livrarea la 100 euro comanda. Coletul a ajuns in 8 zile de la plata, cam turtit (au trimis intr-o cutie de pantofi :))

O componenta a fost stricata si mi-au trimis un perforator gresit. Au zis ca mi le schimba asa ca azi le trimit inapoi. Din mailuri par OK.

ririmia

Re: componente jocuri

Post: # 7081Post ririmia
24 Aug 2010, 12:04

Am cautat si eu la un moment dat pentru Shogun. Gasisem citeva site-uri ..printre ele si http://www.missinggameparts.com/

In final am dat un email la producator (Queen Games) si le-am primit intr-o saptamana prin posta.

A fost vorba de o carte si o piesa mica din lemn. Mi-au fost livrate intr-un plic protejate intr-o punga de plastic cu bule de aer. Au fost foarte cooperanti.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: componente jocuri

Post: # 7107Post suf
26 Aug 2010, 13:49

Eu cand am comandat la SpielMaterial.de am primit piesele in 8 zile prin posta (40 euro transportul pt 100 euro componente). Am primit o piesa gresita si au zis ca mi-o schimba gratuit daca o trimit inapoi. Problema a fost ca prin posta ma costa 13 euro sa trimit un colet de 300g care valoreaza 7 euro, asa ca m-am lasat pagubas.

Jinks

Re: componente jocuri

Post: # 7195Post Jinks
03 Sep 2010, 15:00

Mi-au venit si mie piesele de la Spielmaterial.de, a durat vreo 10 zile (a fost si un weekend la mijloc ce-i drept). Am primit tot ce am cerut, niste piese n-aveau dimensiunile la care ma asteptam, dar asta nu e decat vina mea, nu m-am uitat atent cand am comandat.
Time to start the DIY project!

Post Reply

Return to “Cumparari”