Romanian Secret Santa 2011 - targets assigned!!!!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Romanian Secret Santa 2011 - targets assigned!!!!

Post: # 20150Post Chuckila
19 Oct 2011, 13:48

Dupa cum promiteam saptamana trecuta, am zis sa fac un set de recomandari pentru cei care am dori sa participam la prima editie a "Romanian Secret Santa".

Ce se doreste a fi acest "Romanian Secret Santa"?

Pentru cei care nu sunt familiari cu conceptul de Secret Santa de pe BGG, dati-mi voie sa va explic in cateva cuvinte. Este de fapt un schimb de cadouri intre membrii comunitatii care doresc sa se inscrie in aceasta hora. Dupa ce se termina targul de la Essen si oamenii se vor intoarce acasa, se va deschide o lista unde ne vom putea inscrie; la finalul perioadei de inscriere, se va asigna in mod secret fiecarui participant o persoana careia sa ii faca un cadou. Asadar, fiecare dintre noi va fi un Mos Craciun Secret pentru o alta persoana, la randul nostru fiind tinta unui Mos Craciun Secret care ne va face un cadou :) Si cui nu ii plac cadourile? :tu: :tu:

Care va fi perioada de inscriere? Si cum/cand va trebui sa trimitem cadourile?

Intentionez sa deschid lista pe BGG la inceputul saptamanii viitoare, dupa ce lumea s-a intors de la Essen, cu cumparaturile facute. As fi inceput-o saptamana asta, insa nu e nici o graba, mai este destula vreme pana la Craciun. Va ramane deschisa pentru aproximativ o luna, timp in care veti avea timp sa va hotarati daca doriti sa participati. Ca un sfat personal, cred ca ii puteti intreba pe toti cei care au participat anul trecut la BGG Secret Santa si va vor spune ca a fost o experienta foarte faina. In conditiile in care multi dintre noi ne si stim de la intalniri/schimburi/telefon/etc, cred ca toata aceasta experienta va fi mult mai placuta, mai intriganta si mai personala.

Dupa ce se va incheia perioada de inscriere, fiecare isi va primi aleator o tinta pentru cadou. DIn acel moment, pana aproape de Craciun, cadourile pot fi trimise. Nu doresc sa fac o regula asupra momentului cand e cel mai bine sa fie trimis cadoul. De exemplu eu l-am trimis targetului meu din US relativ repede dupa ce mi-a fost asignat - si s-a bucurat mult, fiindca a putut sa isi scoata acele jocuri de pe WishList, sa nu aibe surpriza sa primeasca jocul din mai multe surse (familie, schimburi, cadouri, etc). Cadoul meu l-am primit cu aproximativ 2 saptamani inainte de Craciun si cred ca am incercat sa il tin pana de Craciun, dar daca bine tin minte nu am reusit :lol: :lol:

Cine se poate inscrie la prima editie a Romanian Secret Santa?

Vom accepta orice user mai vechi de 3 luni, care are cel putin 15 posturi din momentul in care contul a fost creat. La inscrierea de pe BGG, va fi nevoie ca fiecare persoana sa mentioneze username-ul de pe ForumBoardGames.ro. Daca persoana nu va avea vechimea, respectiv numarul de posturi, nu va putea participa la acest eveniment. Daca totusi e vorba de cineva pe care il cunoastem personal, se poate face o recomandare si il vom accepta - aici ma refer in special la amici buni care stim ca nu au cont pe forum dar le-ar placea sa participe la un asemenea eveniment, prieteni din grupul de gaming, etc. Cei care pot face recomandari sunt userii de pe forum cu o vechime de cel putin 10 luni in momentul recomandarii, si minim 100 posturi. Sorry ca este mai restrictiv, insa cel care face recomandarea isi pune la bataie obrazul pentru cei care ii recomanda.

Din pacate, nu ii putem accepta pe cei care au fost interzisi pe forum din diferite motive, chiar daca primesc o recomandare solida din partea unui membru vechi.

Recomandari pentru prima editie a Romanian Secret Santa

1. Romanian Secret Santa se doreste a fi in primul rand un eveniment in care sa ne facem unul altuia o bucurie cu ocazia Craciunului. Asadar, daca nu sunteti dispusi sa oferiti o bucurie celui caruia ii trimiteti cadoul, e mai bine sa nu va inscrieti. Si mie imi place sa primesc cadouri, insa de aceasta data voi incerca sa ii ofer celui care va primi cadoul o experienta cat mai placuta, pe care sa o tina minte toata viata. Nu va sfiiti sa veniti cu personalitatea voastra in momentul in care faceti cadourile - daca sunteti buni la chestii artizanale, puteti personaliza pachetul; daca aveti o alta pasiune pe care doriti sa o impartasiti cu ceilalti, acum este un moment foarte bun. O felicitare, un gand bun ... sunt atatea lucruri marunte care pot face cadoul mult mai placut. Ca o chestie tangentiala, si acum tin minte momentul in care am realizat cine este persoana de peste mari si tari care mi-a trimis cadoul - dupa BGG Secret Santa, am ramas GeekBuddies.

2. Cei care doresc sa participe la Romanian Secret Santa 2011 vor avea la dispozitie o luna din momentul in care se va deschide lista pe BGG. In tot acest interval, cei care se razgandesc se pot retrage iar cei care doresc sa ni se alature, se pot inregistra. In momentul in care a trecut perioada de inscrieri, toti cei ramasi isi vor primi "tintele". Din acel moment, se vor putea trimite cadourile. E de preferat ca fiecare participant sa isi primeasca (virgula) cadoul inainte de Craciun.

3. Cadoul trebuie sa contina cel putin un joc de societate din cele pe care persoana asignata le are in Wishlist - aceasta este singura regula: daruim cel putin un joc de societate. Nu dorim sa impunem o valoare fixa sau minima pentru un cadou, insa consideram ca un joc in valoare de 150+RON (excluzand transportul) reprezinta un cadou foarte frumos de Mosu'. Bineinteles, daca cineva are posibilitatile financiare si doreste sa isi surprinda placut target-ul, un cadou format din doua, trei sau chiar mai multe jocuri va reprezenta o surpriza extrem de placuta si, sunt sigur, apreciata.

4. Pentru a se putea oferi la punctul 3 un cadou cat mai bine ales, fiecare participant la Romanian Secret Santa 2011 va fi rugat sa aibe un Wishlist pe BGG de cel putin 10-15 jocuri care sa se incadreze in recomandarea de mai sus. La fel de important este ca aceste jocuri sa fie disponibile pe stoc la cel putin unul din magazinele de profil din tara. Cu cat aveti mai multe titluri, cu atat va fi mai usor Mosului sa va aduca ceva :)

5. Jocul poate fi trimis prin orice metoda de transport (Posta Romana, Curierat, mano-a-mano delivery, etc), nu dorim sa impunem vreuna din metoda. Insa dorim sa va facem unele recomandari, din experienta. Daca se alege Posta Romana ca si metoda de transport, jocul trebuie trimis cu asigurare; la valoarea asigurata se recomanda sa se treaca valoarea efectiva a jocului, pentru a evita situatiile neplacute in care pachetul nu ajunge la destinatie si suntem nevoiti sa cerem despagubiri. De asemenea, pachetul trebuie ambalat exact asa cum ne-ar placea sa il primim. Nu cred ca ne place sa primim jocul lovit la colturi si cu crapaturi pe capac, doar din cauza ca cel care ni l-a trimis nu a putut folosi o folie cu bule si niste hartie de ziar in cutie, pe post de "captuseala". Daca se comanda direct la un magazin online, e de preferinta sa discutam in avans cu reprezentatul magazinului, pentru a vedea daca se poate trimite anonim acel pachet, respectiv daca se poate ambala in forma unui cadou de la Mos Craciun. Si bineinteles, sa ii rugam si pe ei sa puna pachetul in cutie de carton, cat mai bine posibil, fiindca pana la urma este un cadou.

6. Distractie faina!
Cred ca asta este cel mai important lucru. Nu mare mi-ar fi mirarea sa aud ca s-au nascut prietenii virtuale in urma acestei experiente. Sau cine stie, poate chiar prietenii in viata de zi cu zi.

Pana se intorc baietii de la Essen, mai avem vreme sa discutam mici detalii, daca voi considerati ca mai sunt si alte amendamente necesare.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Romanian Secret Santa 2011

Post: # 20161Post suf
19 Oct 2011, 21:53

Baietii de la Essen monitorizeaza tot :P

Imi place ideea. Deja astept cadoul :D

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011

Post: # 20166Post Chuckila
20 Oct 2011, 13:47

Deci pana la urma, care am fi?

in ordinea numerelor de pe tricouri in topicul anterior: djdano, ciocanul, suf, homey and yours truly.

Poate, insa nu sigur: Vick, tasurinchi, bvicthor.

Anyone else?

jakkal

Re: Romanian Secret Santa 2011

Post: # 20186Post jakkal
22 Oct 2011, 01:27

In principiu si eu... dar nu pot garanta 100% in acest moment.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011

Post: # 20187Post Chuckila
22 Oct 2011, 09:42

Super! Nu e nevoie de nici o garantie, avem 1 luna sa ne inscriem, respectiv sa ne razgandim, daca apar probleme neasteptate.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20282Post Chuckila
27 Oct 2011, 19:05

Prima editie a Romanian Secret Santa este de astazi oficial deschisa. Va puteti inscrie aici:
Rog pe toti cei care se inscriu sa mentioneze in formularul de inscriere si username-ul de aici de pe forum. De asemenea, daca aveti prieteni care doresc sa participe dar nu indeplinesc conditiile, sa imi lasati intr-un mesaj privat numele lor, pentru a le permite participarea.

Go go go!

marcualecs
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 148
Joined: 17 Nov 2010, 14:42
Location: Brasov

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20301Post marcualecs
28 Oct 2011, 10:26

Salut.

Am vazut ca una din conditiile de participare este sa ai mai mult de 15 posturi in ultimele 3 luni. Eu nu am (cred ca nu am 15 posturi in 6 luni), dar as vrea sa particip. Mentionez ca sunt inscris si la Renii FBG si la ultimul Secret Santa de pe BGG.
Daca numarul posturilor reprezinta un criteriu major atunci nu voi participa desi 15 posturi se pot face relativ rapid (chiar daca ai sau nu ceva de zis). Sunt membru al acestui forum de mai bine de 1 an dar nu am prea scris pentru ca parerea mea este a unui incepator (nu am prea multe jocuri in colectie). Cercul meu de apropiati nu prea gusta multe jocuri de societate (inafara de Catan) si in ultimul an nici nu prea am avut timp de multe intalniri si sesiuni de jocuri pentru ca de 2 luni am un baietel.
Revenind la subiect...daca este chiar necesar pot face in urmatoarea luna 15 posturi...dar cred totusi ca acest criteriu ar putea fi "sarit".

Mersi
Alex M. (si vicecampion national la Carcassonne).

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20303Post Chuckila
28 Oct 2011, 13:34

Salut.

Cred ca postul nu a fost foarte clar. Nu este nevoie de 15 posturi in ultimele 3 luni. Contul trebuie sa aibe o vechime de 3 luni, iar utilizatorul trebuie sa aibe cel putin 15 posturi in total.

Te califici :) Participa cu incredere, ne-ar face placere sa te avem ca si Mos Craciun :)

marcualecs
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 148
Joined: 17 Nov 2010, 14:42
Location: Brasov

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20304Post marcualecs
28 Oct 2011, 13:37

Bine,

Multumesc de lamurire.
I'm in

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20305Post Chuckila
28 Oct 2011, 14:02

O mica lamurire.

Acest Secret Santa nu este un schimb de jocuri din propria colectie. Folosind ca referinta Secret Santa-ul de pe BGG, jocurile ar fi frumos sa fie luate noi, sigilate, cumparate special pentru acesta ocazie. La acest lucru se refera termenul "cadou" din primul post. Daca totusi cineva doreste sa trimita cadou o copie ca noua a jocului Antiquity, Advanced Heroquest sau Space Hulk 3rd Edition, cred ca se accepta :).

Lasand gluma la o parte, de aceea am si ales ca recomandare un joc in jurul valorii de 150-160RON, excluzand transportul, fiindca la magazinele din tara gasim destule jocuri interesante care se incadreaza in pret.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20372Post Chuckila
02 Nov 2011, 14:08

Care mai doreste, care mai pofteste :D

jakkal

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20501Post jakkal
07 Nov 2011, 23:09

M-am adaugat si eu "oficial"!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20580Post Chuckila
11 Nov 2011, 10:23

Mai sunt 2 saptamani in care va puteti inscrie la prima editie a Romanian Secret Santa. Am un feeling ca o sa fie o experienta foarte faina, mult mai faina decat Secret Santa-ul international.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20582Post DanielIndru
11 Nov 2011, 10:36

Pfff... Cine are nevoie de 2000 de oameni pentru o mega tranzacție de jocuri la nivel global...
7-8 români dârji e tot ce trebuie pentru a garanta distracția și succesul proiectului. :)

User avatar
bvicthor
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 269
Joined: 06 Jan 2010, 22:25
Location: Cluj-Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20583Post bvicthor
11 Nov 2011, 10:46

M-am inregistrat si eu.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20624Post DanielIndru
14 Nov 2011, 17:16

Pe BGG am inceput deja o serie foarte faina de discutii cu al meu SS (Secret Santa, nu altceva) din US si am comandat de peste mari si tari jocul mult dorit pentru tinta asignata (care e din Romania, hehe!).
Noi cand ii dam drumul aici, ca ma mananca degetele, buzunarul si masa de joc. :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20625Post Chuckila
14 Nov 2011, 17:29

Mai avem 11 zile in care se poate inscrie lumea. Dupa care ii dam si noi drumul.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20627Post DanielIndru
14 Nov 2011, 17:43

Ma intrebam daca nu cumva ar fi o idee buna sa ii dam drumul mai repede.
Banuiesc ca oamenii care aveau nevoie sa se gandeasca dupa Essen si sa isi calculeze bugetul au facut-o deja si au hotarat.

E posibil sa vrem sa daruim jocuri care nu sunt in oferta magazinelor de la noi si atunci acestea vor trebui comandate.
Din experienta mea de pana acum, magazinele noastre fac comenzi destul de rar si cu un timp mediu de livrare de 2 saptamani.
Asa ca... nu-i dam drumul mai repede? :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20629Post Chuckila
14 Nov 2011, 17:49

Din 25 Noiembrie mai este 1 luna pana de Craciun, timp suficient pentru oricine sa comande aproape orice joc, de aproape oriunde.

Plus, tocmai ce s-au oficializat targeturile de la BGG Secret Santa, cei care participa si acolo au timp aprox 1 saptamana, inainte de a-si indrepta atentia spre Romanian Secret Santa.

Si poate se mai razgandesc cei care erau in dubii - le mai dam 1 sapt+.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Romanian Secret Santa 2011 - va puteti inscrie!!!

Post: # 20728Post Chuckila
20 Nov 2011, 12:29

Cine doreste sa se inscrie, mai are 5 zile la dispozitie. Dupa care incepe distractia :)

Locked

Return to “FBG.ro Secret Santa - Editiile anterioare”