Caverna la patru mese

Spatiu dedicat intalnirilor din Targul Mures!
Post Reply
User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Caverna la patru mese

Post: # 75906Post omucu
28 Dec 2016, 13:44

Azi jucam Caverna la 4 mese in acelasi timp!

Da, recunoastem, avem un soft-spot pentru Caverna. Poate pentru ca e Agricola fara foamete, poate pentru ca e mult mai prietenos cu incepatorii, poate pentru ca nu ar trebui sa conteze de fapt de ce. Asa ca vrem sa incheiem anul in forta si sa jucam Caverna la 4 mese in acelasi timp! Avem 4 exemplare, suntem o gramada de oameni care stim sa-l explicam, asa ca acceptam si incepatori.

Incepem dupa ora 17:00, la Le&Le Games, str. Artei nr. 3, Tirgu Mures in 28.12.2016.

Incercam sa mai strecuram Scythe cu extensie, Mombasa si Robinson Crusoe. Stim, vrem multe, dar trebuie sa terminam anul in glorie!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Caverna la patru mese

Post: # 75909Post Chuckila
28 Dec 2016, 14:35

Bafta! În afară de Mombasa de ce nu jucați și jocuri bune?

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Caverna la patru mese

Post: # 75911Post omucu
28 Dec 2016, 15:00

Daca-mi placea Monopoly, atunci Monopoly era un joc bun pentru mine, daca-mi placea in continuare Catan, probabil jucam Catan. Toate jocurile care-mi plac sunt jocuri bune (pentru mine) :). Stii ca noua ne place sa JUCAM nu doar sa ne doara capul :P

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Caverna la patru mese

Post: # 75914Post Chuckila
28 Dec 2016, 15:16

omucu wrote:Toate jocurile care-mi plac sunt jocuri bune (pentru mine) :).
Eu înțeleg ce zici, de aia te-am întrebat de ce jucați numai un joc bun toată ziua.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Caverna la patru mese

Post: # 75923Post omucu
29 Dec 2016, 02:37

Pana la urma s-au jucat doar 3 partide de Caverna, toate in cate 4 jucatori. A fost fain ca am putut compara scorurile toti cei 12. Am castigat eu, cu 99 puncte, urmat de 93 dar la o alta masa si mai multi pe la 80 si ceva de puncte. Oricum, o experienta faina ce merita repetata.
Am mai jucat un Dreams (de incalzire, pana s-a adunat lumea la Caverna), nu e nici pe departe la nivelul lui Dixit, dar nu e nici de aruncat.
Dupa Caverna am jucat Scythe in 7 jucatori, speriati un pic de gandul ca va dura pe la 3 ore si jumatate dar n-a fost deloc asa. Am jucat tot jocul in 2 ore si 5 minute. Am castigat tot eu, cu 59 puncte, dupa ce am facut efectiv rush catre finalul jocului. A fost prima oara cand au castigat rusii, din peste 10 partide jucate la noi pana acum, dar mi s-au potrivit toate, absolut tot ce mi-am propus sa fac mi-a iesit. Am avut doar patru teritorii controlate tot jocul, dar mi-am facut engineul foarte bine si am reusit sa fac 6 stele cand restul erau doar la 3. Daca nu ma grabeam (am si fortat/riscat o lupta), nu cred ca mai reuseam sa castig, sau oricum, nu la asa diferenta.
Dupa Scythe ne-am incheiat seara cu un Istanbul in 4 jucatori, care a mers in vreo 20 minute. La asta am iesit doar pe locul doi, dar la diferenta mare de castigatoare.
La alta masa s-a jucat si Robinson Crusoe (editia a doua).
A fost o seara foarte faina, mi-a placut ca ne-am mobilizat si multi oameni si am si jucat jocuri faine, sper sa repetam in cat mai multe seri de miercuri.

Post Reply

Return to “Tg. Mures”