Bg night #113 Snakes & Wizards joi 05.03.2020

Intalniri in Bucuresti!
User avatar
EMPblast
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 94
Joined: 13 Nov 2017, 15:37
Location: București

Re: Bg night #113 Snakes & Wizards joi 05.03.2020

Post: # 108540Post EMPblast
10 Mar 2020, 14:08

MandrulDuce wrote:
10 Mar 2020, 09:51
Cum a fost Pax renasterea?
Din cele spuse de cel care ne-a explicat jocul, derularea partidei a fost unu atipica. Jocul sa terminat deoarece nu mai erau carti in draw pile iar victoria a fost acordata pe baza de departajare (al doilea element,bani, la simboluri era egalite)deoarece nimeni nu a reusit sa intruneasca o condietie de victorie. Nu ma zic ca mai ai nevoie si de o actiune sa te declari victorios. Din cele 15 partide jucate de cel care a explicat a spus ca e prima oara cand se intampla acest scenariu.
Pentru mine unul jocul a avut mai mult sens tematic. . Este un joc opac, nu pre iti poti da seama ce ai de facut in primele runde deoarece este destul de greu de vizualizat ce se va intampla cand cineva va juca o carta ,va activa un trade route sau va declansa operatiuni deoarece ordinea in care le va face va influenta semnificativ cum va arata harta pana iti va veni randul.Trebuie sa te adaptezi pe parcus, sa ai grija sa nu ramai fara bani si sa incerci pe cat posibil sa iei carti care declanseaza un eveniment in ograda altuia, nu intr-un imperiu/concesiune controlata de tine.
Pare ca are rejucabilitate mare, learning curve este destul de greoi dar nu ma durut capul dupa primul joc si am avut o oarecare sastifacatie ca am realizat ceva.
Mie unul mi-a placut , desi nu pot spune ca il pot explica complet. Tot trebuie sa apelezi la regulament sa vezi cum se desfasoara un anume event.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Bg night #113 Snakes & Wizards joi 05.03.2020

Post: # 108543Post MandrulDuce
10 Mar 2020, 14:15

Mersi de impresii.
Daca te incalzeste cu ceva, sa stii ca asa sunt jocurile lui Eklund aproape toate. Nu ajuta nici felul in care scrie regulamentele (toate jocurile lui au living rules care sunt recomandate in detrimentul manualului cu care vine jocul - si toate sunt extrem de lungi).
Origins:How we became human a fost primul bg la care citeam in regulament cum se desfasoara o actiune pas cu pas la finalul unui joc de 3h dupa ce o facusem toti de la masa combinat de cel putin 10-15 ori.
Poate mai vreti sa repetati experienta vreodata. As fi si eu curios sa il incerc.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Post Reply

Return to “Bucuresti”