[Intalnire anulata] Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Intalniri in Bucuresti!
User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

[Intalnire anulata] Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108347Post unq_flipmo
06 Mar 2020, 11:20

Salut,

ieri au fost foarte multi oameni din nou si chiar grupul de Tapestry n-a mai avut loc la mese. Fac acest thread cat mai din timp posibil (mai devreme nu puteam face decat ieri seara cand unii erau la mese inca) in ideea ca oamenii sa spuna mai din timp in asa fel incat sa sa le pot comunica celor din Snakes ca dorim mai multe mese (mai multe chiar decat 4 mari cum am avut ieri). Daca va manifestati intentia din timp (pana luni, marti sa zicem) ar trebui sa fie ok si pentru ei, daca in schimb apar 10-12 persoane tarziu atunci nu mai au ce sa ne dea

Joi 12.03 in Snakes & Wizards are loc intalnirea saptamanala. Cine vine este rugat (daca stie) sa mentioneze ora la care ajunge, ce aduce sau ce ar dori sa joace. Oricine este binevenit;

1. vin joi, pot ajunge incepind cu ora 12.30; posibil sa mai fiu disponibil miercuri si vineri de la 12.30;
2. as juca Glen More II in primul rand.

Lista cu jocuri a gazdelor noastre aici

Pe joia urmatoare
Last edited by unq_flipmo on 12 Mar 2020, 11:59, edited 1 time in total.
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
GabrielCC
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 129
Joined: 11 Jan 2012, 14:29

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108349Post GabrielCC
06 Mar 2020, 11:42

Salut,
Ajung joi. 18:30, 19:00.
Joc aprope orice, prioritate unul dintre:
Orleans
Arhitects
Paladins
Great Western Trails
Blackout Hong Kong

Pe ultimele 4 pot sa le aduc/explic.

Gabriel

User avatar
Inziko
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 31
Joined: 21 Feb 2020, 11:56

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108351Post Inziko
06 Mar 2020, 12:06

Ajung de la 15:30 daca o sa mai fie cineva. Aduc (ce nu au la snakes) si vreau sa joc urmatoarele:

- CALL TO ADVENTURE (Idc, I'm gonna solo play this one if no1 joins, lol)
- Mystic Vale
- Res Arcana
- Stone Age
- Champions of Midgard (+ Valhalla), again, if people wish? xD Last night was Exquisite. :D
Last edited by Inziko on 07 Mar 2020, 14:51, edited 1 time in total.
"When we hit our lowest point, we are open to the greatest change."

User avatar
dragosb88
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 311
Joined: 20 Jan 2020, 15:46

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108368Post dragosb88
06 Mar 2020, 14:09

GabrielCC wrote:
06 Mar 2020, 11:42
Salut,
Ajung joi. 18:30, 19:00.
Joc aprope orice, prioritate unul dintre:
Orleans
Arhitects
Paladins
Great Western Trails
Blackout Hong Kong

Pe ultimele 4 pot sa le aduc/explic.

Gabriel
M-as baga la oricare dintre cele mentionate de gabriel. Deci deja suntem x2 pt oricare din ele :) Si ajung tot intre 18:30-19

User avatar
Orbesteanu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 17 Jan 2020, 14:00

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108371Post Orbesteanu
06 Mar 2020, 14:57

Salut,

Da, nu am avut loc in conditiile in care comm nr. 2 (la threadul de aseara) a fost al meu.

In orice caz, e ok, lucruri de genul asta se pot intampla oricand. Doar ca am venit degeaba si am plecat acasa, 4 oameni.

Voi rezerva masa separat de acum, e mai ok asa.

Mersi!

George
Last edited by Orbesteanu on 06 Mar 2020, 18:28, edited 1 time in total.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108373Post dmx85
06 Mar 2020, 15:03

GabrielCC wrote:
06 Mar 2020, 11:42
Salut,
Ajung joi. 18:30, 19:00.
Joc aprope orice, prioritate unul dintre:
Orleans
Arhitects
Paladins
Great Western Trails
Blackout Hong Kong

Pe ultimele 4 pot sa le aduc/explic.

Gabriel
As vreea si eu sa imcerc Paladins. Nu sunt 100% sigur ca ajung, dar tine-mi si mie un loc te rog.

User avatar
JohnieWalker
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 193
Joined: 17 Sep 2018, 19:27
Location: Bucuresti

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108375Post JohnieWalker
06 Mar 2020, 15:49

Am inteles ca in celelalte seri e mai liber - de exemplu eu as putea veni vineri seara in loc de joi , incepand cu orele 19 (incepand cu next week)
Daca mai sunt amatori - am putea face un grup de joaca si pentru vineri.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108378Post Haddeo
06 Mar 2020, 17:13

Și eu as putea câteodată vinerea... fata de Joi, aproape niciodată
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108379Post iuli212
06 Mar 2020, 18:03

Haddeo wrote:
06 Mar 2020, 17:13
Și eu as putea câteodată vinerea... fata de Joi, aproape niciodată
Si eu as mai putea ajunge miercurea sau vinerea.
Aceeasi problema cu joia (1 singura data anul trecut).

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108395Post unq_flipmo
07 Mar 2020, 07:10

Salut George,

desigur esti liber sa faci cum crezi ca e mai bine pentru tine. Insa simt nevoia sa fac cateva precizari. Comentariul nr 2 a fost al tau si putea sa fie si primul cert e ca cei de la Tapestry ati venit cu totii ~la aceeasi ora respectiv (daca nu ma insel) 20, 20 si ceva. Nu imi dau seama ce s-ar fi putut intampla in asa fel incat voi sa aveti masa disponibila, ca o parte din cei care au venit la 17, 18, oricum inaintea voastra sa ajunga la respectiva ora dar sa nu se aseze la mese si sa joace pt. ca cineva anuntase ca vine la ora 20? Nu cred ca e nici logic nici in niciun fel. E cam pe principiul first come, first served. De asemenea in functie de cand ai fi incercat sa rezervi masa nu e garantat ca ai fi reusit sa faci rezervare, despre asta e vorba aici, ca lumea sa spuna mai din timp incat sa avem mai multe mese. Inca o data iti repet, esti liber sa faci cum crezi de cuviinta dar spunind "eu imi fac rezrvare separata" intr-un fel te disociezi de bg night. In mod normal ati fi avut loc si voi daca la una din mese nu se juca un joc ce necesita aproape toata msa (On Mars). Tot in mod normal incerc sa fac in asa fel incat toata lumea sa aiba unde juca, ce, cu cine, sa nu ramana pe afara, la o adica prefer sa raman eu pe afara sau sa joc ceva care e mai jos pe lista mea de preferinte. Cred ca si data trecuta, gandindu-ma acum la rece puteam gasi o solutie (sa ma mut eu cu Florin (jucam un joc micut) la masa cu On Mars si sa va lasam pe voi in locul nostru mai ales ca la masa se mai juca la fel un joc relativ redus ca spatiu necesar (Pax Renaissance). Insa un cumul de factori (in principal lipsa prezentei mele de spirit datorate oboselii cred), faptul ca nu va cunosteam cred ca pe niciunul (poate pe unul dintre voi), faptul ca nu ati venit sa va manifestati interesul /doleantele (decat tu parca) etc a facut sa ramaneti pe afara. Sper ca data viitoare sa a(vet)i loc la mese indiferent ca esti pe cont propriu sau cu noi
Orbesteanu wrote:
06 Mar 2020, 14:57
Salut,

Da, nu am avut loc in conditiile in care comm nr. 2 (la threadul de aseara) a fost al meu.

In orice caz, e ok, lucruri de genul asta se pot intampla oricand. Doar ca am venit degeaba si am plecat acasa, 4 oameni.

Voi rezerva masa separat de acum, e mai ok asa.

Mersi!

George
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
trebor_vrx
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 169
Joined: 24 Apr 2017, 15:17
Location: Bucuresti

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108411Post trebor_vrx
07 Mar 2020, 18:54

Ajung joi pe la 18:00.
As juca La Granja sau Troyes (daca le aduce cineva).

User avatar
Raizen
King Meeple
King Meeple
Posts: 404
Joined: 17 Mar 2017, 14:13
Location: București

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108418Post Raizen
07 Mar 2020, 20:06

trebor_vrx wrote:
07 Mar 2020, 18:54
Ajung joi pe la 18:00.
As juca La Granja sau Troyes (daca le aduce cineva).
Troyes plus expansion il au in Snakes.Mai trebuie sa găsești doar jucători.

User avatar
Orbesteanu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 26
Joined: 17 Jan 2020, 14:00

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108422Post Orbesteanu
07 Mar 2020, 20:55

unq_flipmo wrote:
07 Mar 2020, 07:10
Salut George,

desigur esti liber sa faci cum crezi ca e mai bine pentru tine. Insa simt nevoia sa fac cateva precizari. Comentariul nr 2 a fost al tau si putea sa fie si primul cert e ca cei de la Tapestry ati venit cu totii ~la aceeasi ora respectiv (daca nu ma insel) 20, 20 si ceva. Nu imi dau seama ce s-ar fi putut intampla in asa fel incat voi sa aveti masa disponibila, ca o parte din cei care au venit la 17, 18, oricum inaintea voastra sa ajunga la respectiva ora dar sa nu se aseze la mese si sa joace pt. ca cineva anuntase ca vine la ora 20? Nu cred ca e nici logic nici in niciun fel. E cam pe principiul first come, first served. De asemenea in functie de cand ai fi incercat sa rezervi masa nu e garantat ca ai fi reusit sa faci rezervare, despre asta e vorba aici, ca lumea sa spuna mai din timp incat sa avem mai multe mese. Inca o data iti repet, esti liber sa faci cum crezi de cuviinta dar spunind "eu imi fac rezrvare separata" intr-un fel te disociezi de bg night. In mod normal ati fi avut loc si voi daca la una din mese nu se juca un joc ce necesita aproape toata msa (On Mars). Tot in mod normal incerc sa fac in asa fel incat toata lumea sa aiba unde juca, ce, cu cine, sa nu ramana pe afara, la o adica prefer sa raman eu pe afara sau sa joc ceva care e mai jos pe lista mea de preferinte. Cred ca si data trecuta, gandindu-ma acum la rece puteam gasi o solutie (sa ma mut eu cu Florin (jucam un joc micut) la masa cu On Mars si sa va lasam pe voi in locul nostru mai ales ca la masa se mai juca la fel un joc relativ redus ca spatiu necesar (Pax Renaissance). Insa un cumul de factori (in principal lipsa prezentei mele de spirit datorate oboselii cred), faptul ca nu va cunosteam cred ca pe niciunul (poate pe unul dintre voi), faptul ca nu ati venit sa va manifestati interesul /doleantele (decat tu parca) etc a facut sa ramaneti pe afara. Sper ca data viitoare sa a(vet)i loc la mese indiferent ca esti pe cont propriu sau cu noi
Orbesteanu wrote:
06 Mar 2020, 14:57
Salut,

Da, nu am avut loc in conditiile in care comm nr. 2 (la threadul de aseara) a fost al meu.

In orice caz, e ok, lucruri de genul asta se pot intampla oricand. Doar ca am venit degeaba si am plecat acasa, 4 oameni.

Voi rezerva masa separat de acum, e mai ok asa.

Mersi!

George
Salut,

Am ajuns la 19:40 (eu cu florin) iar ceilalti doi baieti venisera de la 19:15 si ma asteptau.

Doleantele le am manifestat insa doar in zona de la bar la tipul de acolo pt ca pe restu nu cunoasteam si chiar Mihai care statea pe scaun parca a incercat cumva sa ne impace, dragut din partea lui.

Stai linistit, a fost. Se poate intampla oricum tinand cont de variabile: f multi doritori intrun loc relativ mic, restrans. Apreciez mentiunile tale de mai sus, si te astept cu drag la un meci de Tapestry joi.

George

User avatar
Fremenul
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 116
Joined: 23 Sep 2016, 17:52

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108436Post Fremenul
08 Mar 2020, 12:40

dragosb88 wrote:
06 Mar 2020, 14:09
GabrielCC wrote:
06 Mar 2020, 11:42
Salut,
Ajung joi. 18:30, 19:00.
Joc aprope orice, prioritate unul dintre:
Orleans
Arhitects
Paladins
Great Western Trails
Blackout Hong Kong

Pe ultimele 4 pot sa le aduc/explic.

Gabriel
M-as baga la oricare dintre cele mentionate de gabriel. Deci deja suntem x2 pt oricare din ele :) Si ajung tot intre 18:30-19
Pot sa aduc si sa explic Orleans, 18:30 - 19:00. Poate chiar inlocuim un mic board cu unul din extensie, o sa studiez putin.
Ar fi util daca va uitati pe un how-to-play totusi :D

Personal nu ma atrage Paladins, l-am jucat o data, sorry dmx85 daca incurc planurile.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108437Post unq_flipmo
08 Mar 2020, 12:43

Cred ca vom fi suficienti sa se joace si Orleans si Paladins si whatnot
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108448Post MandrulDuce
08 Mar 2020, 21:48

O sa im dau si eu cu parerea putin din exterior putin ca si sfat. Sper sa nu mi-o ia nimeni in nume de rau.

Cred ca incidentul cu oamenii care au venit si nu gasit masa (cei cu Tapestry) este destul de nasol. Urmarea, desi cumva naturala, lasa un gust amar, umbreste cumva eforturile organizatorice ale lui Bogdan si dilueaza ideea de "Intalnire a forumului". (George si-a facut rezervare separat si a deschis si topic paralel legat de asta). Nu acuz nici una dintre parti de nimic, vreau doar sa punctez care sunt problemele si sa va propun eventuale solutii.
In primul rand, spatiul de la Snakes este destul de mic si se imparte intre clientii Snakes si Intalnirea forumului. Ceea ce este destul de problematic. Nu stiu sigur, insa banuiesc ca nr de participanti are o volatilitate foarte mare si rezervarea cu titlu de exclusivitate a intregii locatii este exclusa (desi aceasta este varianta cea mai buna pentru a avea acel feeling de "convenion meeting").
Astfel, eu vad doua posibile solutii:
1. Discutat cu cei din Snakes sa nu rezerve mese pentru serile de joi pana intr-o anumita zi a saptamanii respective (marti preferabil dar poate fi si luni). In acest caz, va trebui o organizare si comunicare un pic mai buna. Adica va trebui sa va hotarati si sa formati mesele cei care stiti sigur ca ajungeti, nu sa o lasati lax pe ultima zi, pentru ca atunci cand expira termenul sa poata Bogdan sa dea o lista certa.
2. a) Renuntati la intalnirile saptamanale si le faceti lunar, in prima vineri din luna sau in ultima sau cand o fi. Inteleg ca ziua de vineri este evitata pentru ca multi isi fac alt program sau sunt plecati. Dar asta se intampla in principal pentru ca fiecare are undeva safety net-ul ca "las ca merg saptamana viitoare". In cazul unei intalniri lunare, cred ca lumea si-ar organiza un pic altfel programul. Avantajul zilei de vineri este ca se poate discuta sa se stea pana mai tarziu, nu are nimeni presiunea ca a doua zi lucreaza (sau cel putin majoritatea) si intalnirile s-ar putea termina cu party games si mai multa interactiune odata ce jocurile grele "pe mese" se termina (ar aduce un feeling mai de intalnire nationala/regionala sau de convention).
b) Evident intalnirea aceea lunara ar fi cu locatie rezervata exclusiv FBG. Sunt destul de increzator ca ar fi cvorum suficient cam de fiecare data.
c) Ramane un singur topic deschis (nu mai are de ce sa fie unul per saptamana) in care sa caute lumea grupuri de joaca in acelasi sistem ca si pana acum (vin joi la ora X si vreau sa joc ABC le pot aduce/explica etc...) si isi face fiecare rezervare individual (mai putin de munca si pt Bogdan).

Ramane sa decideti cum vi se pare mai bine. Pt mine Snakes este destul de departe si imi este greu sa garantez ca voi ajunge si la ce ora joia. De aceea vin foarte rar. La o intalnire tip "convenion" care se face lunar probabil ca as participa in 10 luni din 12. De asemenea, ar fi mai putina munca organizatorica pentru Bogdan.
Daca alegeti varianta 1, aveti grija sa nu le dati teapa si sa ramana cu mese libere ca o sa se strice sigur colaborarea dupa 1-2 intamplari de genul.

Mai exista si variantele 3 si 4:
a) schimbati ziua in una care nu este aglomerata pentru cei din Snakes (discutati cu ei asta).
b) Cautat alta locatie cu clienti mai putini si disponibilitate mai mare, unde sa nu mai existe probleme de spatiu.

Si varianta 5, evident, sa continuati ca pana acum. Asta va recomand sa nu faceti, pentru ca daca lumea incepe sa isi faca rezervari individuale, se pierde orice sens la a o mai numi "seara de boardgames FBG".

Cheerz si spor la zaruri!

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108451Post Keyser
08 Mar 2020, 22:38

Mda, mie nu mi se pare o problema asa de mare. E adevarat, e cel putin neplacut sa ti se inample asta, dar s-a ajuns la intalnirea numarul 114 (aproximativ 2 ani de intalniri) si e prima oara cand cineva se plange de treaba asta. Deci a fost pur si simplu o neintelegere, nu o problema reala (cel putin deocamdata). Si cand zic neintelegere zic ca se rezolva foarte usor cu putina comunicare. De exemplu daca venea cineva la noi la masa (la on mars) si vroia sa joace, era loc, putin inghesuit dar ERA LOC. Pur si simplu cei cu Tapestry puteau sa vina, sa vada locul liber pe masa si sa comunice intr-un fel (nu stiu cum sa zic mai simplu de atat) ca vor sa joace, garantez 100% ca era loc si pentru al doilea joc la masa respectiva. Deci nu natura intalnirii sau locul mic sau Bogdan au fost cauza acestei neintelegeri ci lipsa de comunicare. Si repet ca sa fie clar, ERA LOC DE JOACA.

De asta nu vad de ce ar trebui facute schimbari din cauza asta. Da, ar fi bine sa fie mai multe mese disponibile pentru intalniri. Dar asta se va face doar atunci cand vor fi in mod constant multi oameni care sa si vina, nu doar sa se anunte. Imi aduc aminte de munca lui Bogdan de a aduce oameni cand veneau doar cate 4-5 persoane/ intalnire. Tocmai acum cand vin multi oameni nu vad de ce s-ar rari frecventa. Eu nu sunt un participant constant al acestor intalniri, dar de fiecare data cand pot veni, desi de obicei am deja oamenii la joc, vin si voi veni ca participant al acestei intalniri, e mica mea contributie la munca depusa de Bogdan. Personal (chiar e o parere subiectiva) mi se pare urat sa te folosesti de forum ca sa gasesti parteneri de joaca si apoi sa vii in acelasi loc si la aceeasi ora cu intalnirea dar separat, chiar in detrimentul aceluiasi forum. Dar probabil exagerez putin, la fel cum e exagerata si problema lipsei de spatiu.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

VeeTheBee
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 13
Joined: 10 Feb 2020, 22:55
Location: Bucuresti

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108453Post VeeTheBee
08 Mar 2020, 23:30

Buna
Vin si eu la intalnirea de joi. Ajung pe la 18.
Joc cam orice din propunerile facute (daca are cine sa ma invete), dar as prefera sa incerc:
Glen More II
Troyes
Orleans
Architects of the WK

Numai bine,
Vio

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108454Post MandrulDuce
08 Mar 2020, 23:36

Am zis ca e o problema pentru ca se creeaza un precedent. Daca nu ma insel si celelalte doua iteratii de intalniri saptamanale au avut longevitate tot 2-3 ani. Iar sfarsitul la Lente a inceput la fel ca aici. Rezervari separate la separeu, formarea de grupulete, apoi ales alte zile pentru ca era mai comod penru toata lumea, pentru ca era mai liniste, etc... Dupa care oamenii au inceput sa se joace pe acasa pentru ca lumina mai buna, liniste, colectii mari de jocuri, etc.. Si incet incet s-a stins.
Am venit cu propunerile de mai sus pentru ca vreau sa trag un semnal de alarma ca exista posibilitatea ca acesta sa fie inceputul si aici. Si ar fi pacat sa fie asa.
Problema cu spatiul apare din cauza ca nu se face rezervare pe toata locatia. Ceea ce in formatul saptamanal nici nu se va intampla prea curand.
Progresia naturala e ca lumea sa-si formeze grupulete mai stabile. Care migreaza spre jucat acasa in mare parte din cazuri. La ce colectii are fiecare este si de inteles pe undeva.
Plus, a veni cu grupul gata format si cu un joc stabilit anterior pentru mine personal nu este in spiritul intalnirilor. Cel putin nu a celor pe care mi le amintesc si la care mergeam cu placere, unde jucam mereu alte jocuri cu alti oameni foarte rar avand un plan in minte (si erau destul de multi in situatia mea).
Pentru a merge cu grupul facut si setat pe un joc e perfect valid sa ramana ziua de joi ca pana acum (ca un fel de traditie a forumului) si sa isi faca fiecare grup si rezervare individual. Poate unora le place sa fie intr-un loc unde se joaca si altii la alte mese. Poate este o forma de a aprecia efortul organizatorului. Pentru mine personal (accent pe cuvantul personal) este doar o forma de "client fals". Daca fac efortul de drum, timp, carat jocuri, prefer sa o fac pentru aspectul social, niste rasete, o gluma si sansa sa cunosc noi boardgameri si sa impart masa cu ei.
Am propus mai multe variante si am facut-o public ca sa poata lumea sa isi dea cu parerea fiecaruia cum i se pare si sa se decida cum se procedeaza mai departe.
Am sustinut varianta cu intalnirea lunara ca si preferinta personala pentru ca asta cred eu ca ar rezolva si problema cu spatiul (rezervare full location), ar aduce si multi din gamerii cu grupuri stabile inapoi la intalniri (eu fiind unul dintre ei) si ar readuce si acea atmosfera sociala de care am vorbit mai sus.

Suntem cei mai numerosi din tara si mi-ar placea o schimbare de format care sa nu mai nasca situatia sa discutam de impartirea unei locatii cu 2 camere intre forum si clientii uzuali :)

Cheerz!

P.S. Scuze ca am brutalizat topicul, dar discutii despre schimbat ziua si despre ce s-a petrecut joia trecuta incepusera deja. Poate ne ajuta un moderator mutand o parte din reply-urile astea intr-un topic nou.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Bg night #114 Snakes & Wizards joi 12.03.2020

Post: # 108455Post adelindumitru
08 Mar 2020, 23:44

În primul rând, felicitări Bogdan pentru implicarea din fiecare săptămână și pentru ca ai ținut în priza comunitatea atâta timp. Nu am participat niciodată la întâlnirile din Snakes din varii motive, dar mereu m-am bucurat sa vad cât interes au generat de-a lungul timpului. 1 eroare, oricât de regretabila ar fi, la câte zeci de întâlniri ai organizat as spune ca e normală, și nicidecum o ocazie de a decreta sfârșitul întâlnirilor în acest format).

Nu mi se pare deloc nici o problema sa existe întâlniri concurente (ca sunt în aceeași zi sau în alta), pana la urma fiecare merge unde se simte bine și în funcție de cum ii permite programul.

Așadar, la multe întâlniri între forumiști, în orice format ar fi ele, și felicitări încă o data Bogdan pentru organizarea de-a lungul timpului. Nu te lăsa descurajat de perspectivele mai pesimiste.

Post Reply

Return to “Bucuresti”