Întrebare secțiunea Kickstarter

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122590Post Gi0ny
04 May 2021, 23:03

asta nu imi place deloc... trebuie sa intri in n locuri
Isi organizeaza fiecare magazin cum vrea. Era un exemplu. Poate fi Magazin 1 si acolo fiecare isi varsa ce vrea cum vrea ! 1-2-5 threaduri , cum doreste fiecare.

User avatar
bogdanm
King Meeple
King Meeple
Posts: 1369
Joined: 12 Feb 2013, 14:53

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122594Post bogdanm
04 May 2021, 23:27

Gi0ny wrote:
04 May 2021, 23:03
asta nu imi place deloc... trebuie sa intri in n locuri
Isi organizeaza fiecare magazin cum vrea. Era un exemplu. Poate fi Magazin 1 si acolo fiecare isi varsa ce vrea cum vrea ! 1-2-5 threaduri , cum doreste fiecare.
inteleg - dar daca ma intereseaza ce KS aduc magazinele - navigarea ar fi foarte greoaie, la fel cu noutatile. prefer sa am un thread Noutati si sub el fiecare magazin, un thread pentru Kickstarter si sub el fiecare magazin, etc

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122595Post Gi0ny
04 May 2021, 23:34

bogdanm wrote:
04 May 2021, 23:27
Gi0ny wrote:
04 May 2021, 23:03
asta nu imi place deloc... trebuie sa intri in n locuri
Isi organizeaza fiecare magazin cum vrea. Era un exemplu. Poate fi Magazin 1 si acolo fiecare isi varsa ce vrea cum vrea ! 1-2-5 threaduri , cum doreste fiecare.
inteleg - dar daca ma intereseaza ce KS aduc magazinele - navigarea ar fi foarte greoaie, la fel cu noutatile. prefer sa am un thread Noutati si sub el fiecare magazin, un thread pentru Kickstarter si sub el fiecare magazin, etc
Hmmm....da și asa. Cred ca aici deja tine de fiecare. Faza e ca dacă fiecare magazin are folderul lui își adaugă ce thread-uri vrea. Ca poate face campanii, oferte, precomenzi mai multe.
Asa dacă ai categoria și în categorie bagi magazinele iar s-ar cam amesteca plus ca unele magazine fac precomenzi, altele nu, unele aduc mai multe KSere altele mai puține și atunci vizibilitatea ar fi diferita.
Asa, fiecare magazin dacă ar fi cu folderul lui are tot ce tine de acel magazin acolo, la un loc, multe, puține dar la un loc

Oricum ar fi, ar fi mai bine fata de cum este acum.

Deci ori foldere cu categoriile și în ele thread-uri cu magazinele.
Ori foldere cu magazinele și în fiecare, thread-urile dorite de magazine.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122603Post crazyfroggg
05 May 2021, 07:27

bogdanm wrote:
04 May 2021, 22:59


eu as lasa partea individuala ca si pana acum - doar adaugate deasupra forumurile magazinelor. partea de jos poate fi folosita pentru ce ai spus tu la Pledge individual, doar ca ramane totul la gramada. din punct de vedere al browsingului, userul intra in sectiunea KS unde poate vedea noutatile si pledge-urile individuale sau poate intra la magazine daca e interesat de ceva anume.
Si eu zic că e cea mai curată variantă. N-are rost sa devenim prea inventivi in unele situații, doar îngreunăm lucrurile. Doar subforumuri pt magazine, restul lăsat cum e. Și dacă intervin magazinele în discuții, în pledge-urile individuale, iarăși nu văd a fi o problemă ("Am făcut și noi pledge!" Etc).

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122609Post LookyRo
05 May 2021, 10:11

Subforumuri pentru magazine si restul lasat asa cum e... imi place propunerea.

La sectiunea generala de KS, fiecare magazin poate pune un link catre threadul propriu de precomenzi si atat.
Restul threadului sa fie pentru discutii legate de proiecte...

VladOlaru
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 16 Sep 2018, 10:00

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122620Post VladOlaru
05 May 2021, 11:35

Eu ma bucur doar ca a ajuns o piata suficient de dezvoltata incat sa existe o astfel de concurenta si ca avem de unde alege, nu numai la kickstarter-uri :D

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122621Post Miţã
05 May 2021, 11:41

Si probabil facut un set de reguli, magazinul sa poata pune un pret de precomanda, conditii de precomanda si daca s-a deschis un topic cu grup pledge sa nu intre reprezentantii lor si sa isi promoveze precomanda pe acel grup pledge la fel si utilizatorii sa nu promoveze pe topicul magazinului alte precomenzi sau grup pledges, stiu ca sunt chestii de bun simt dar mai mereu se intampla. La grup pledge cel ce propune (organizatorul) sa mentioneze daca duce pana la capat propunerea sau are de gand sa migreze in precomanda, daca o duce pana la capat trebuie sa vina cu detalii de grup cat ajunge estimativ pretul in functie de nr de persoane si cand trebuie acesta sa plateasca. Astfel ne trezim ca la postarea jocozaur un utilizator a zis ca dincolo era mai ieftin ceea ce nu mi se pare fair fata de ei sau pe postari de grup unde intervin reprezentantii magazinelor si le propun migratie catre precomenzi!

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122626Post LookyRo
05 May 2021, 12:52

Pe threadul magazinului, fiecare magazin poate oferi ce detalii vor ei despre precomanda (pret, conditii, etc.)

Mi se pare corect ca aici sa putem discuta liber legat de conditii si preturi si unde gasim ofertele mai bune.
Si nu ma deranjaza daca pe topicul general (sectiunea KS) se mentioneaza ca magazinul are proiectul disponibil pentru precomanda.

Eu mereu am vazut aceasta sectiune ca un fel de "newsfeed" legat de KickStarter, nu ca un loc unde se fac precomenzi.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Întrebare secțiunea Kickstarter

Post: # 122701Post Imago
08 May 2021, 11:16

Alright, a venit weekendul, revad ideile de aici si vad ce imi iese.

Post Reply

Return to “Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati”